تجمع ستاره‌های داغ در کهکشان آندرومدا
۷۹۴۰۲۳
۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۶
۵۰۵۳ 
"کاوشگر تکامل کهکشان‌ها"ی ناسا اخیرا تصویری بی‌نظیر از تجمع ستاره‌های داغ در کهکشان آندرومدا ثبت کرده است.

خبرگزاری ایسنا: "کاوشگر تکامل کهکشان‌ها"ی ناسا اخیرا تصویری بی‌نظیر از تجمع ستاره‌های داغ در کهکشان آندرومدا ثبت کرده است.

ستاره‌های داغ در این تصویر جدید که توسط "کاوشگر تکامل کهکشان‌ها" (NASA Galaxy Evolution Explorer) ناسا ثبت شده است، بسیار می‌درخشند.

کاوشگر تکامل کهکشان‌ها یک تلسکوپ فضایی است که در نور فرابنفش کار می‌کند و در ۲۸ آوریل ۲۰۰۳ در مداری به فاصله ۶۹۷ کیلومتر از زمین و ۲۹ درجه انحراف نسبت به استوا پرتاب شد.

تجمع ستاره‌های داغ در کهکشان آندرومدا

این کاوشگر در این تصویر، بخش پرستاره " کهکشان آندرومِدا" (Andromeda galaxy) را ثبت کرده است.

کهکشان آندرومدا یا کهکشان زنِ برزنجیر یک کهکشان مارپیچی واقع در صورت فلکی آندرومدا است که حدود ۲٫۵ میلیون سال نوری از کهکشان راه شیری فاصله دارد. با این ‌که آندرومدا نزدیک‌ترین کهکشان مارپیچی به کهکشان راه شیری است، ولی نزدیک‌ترین کهکشان نیست. آندرومدا بزرگ‌ترین کهکشان از گروه کهکشانی محلی است که شامل راه شیری، آندرومدا، سه‌تکه و ۳۰ کهکشان کوچک‌تر است.

احتمال دارد که کهکشان‌های راه شیری و آندرومدا حدود ۳ تا ۵ میلیارد سال آینده با یکدیگر برخورد کنند.

گفته می‌شود که «آندرومدا» احتمالا بزرگترین کهکشان در گروه محلی خود است. این کهکشان در فهرست مسیه M۳۱ نام دارد و در کاتالوگ عمومی جدید" NGC۲۲۴"؛ است . نخستین رصد ثبت‌شده از کهکشان آندرومدا، در سال ۹۶۴ میلادی توسط منجم ایرانی، "عبدالرحمان صوفی" انجام گرفت که از آن به عنوان «ابر کوچک» نام برد.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج