تحریم نبودن دارو، دروغ آمریکایی است
۷۹۴۷۷۳
۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۱
۹۵۳۷ 
دور جدید تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه مردم ایران آغاز شده و مباحث مهمی مانند نیازهای حوزه سلامت از جمله دارو را نیز تحت تأثیر قرار می دهد، مساله ای غیر انسانی و ضد حقوق اولیه بشر که آمریکایی ها به دروغ انکار می کنند.‏

خبرگزاری ایرنا : دور جدید تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه مردم ایران آغاز شده و مباحث مهمی مانند نیازهای حوزه سلامت از جمله دارو را نیز تحت تأثیر قرار می دهد، مساله ای غیر انسانی و ضد حقوق اولیه بشر که آمریکایی ها به دروغ انکار می کنند.‏

تحریم‌های جدید آمریکا علیه مردم ایران به شکلی هدفگذاری شده که حوزه سلامت و دارو را نیز ‏تحت تاثیر قرار می دهد.

وقتی بسیاری از مواد اولیه دارویی از طریق واردات تامین شده و حتی بخشی از داروهای مصرفی نیز از ‏کشورهای اروپایی وارد می‌شود، ممانعت از مراودات مالی می‌تواند آسیب جدی به صنعت دارو و در نتیجه تامین داروی مصرفی ‏وارد کند در حالی که مسئولان آمریکا از جمله برایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا به راحتی و آشکارا دروغ می گویند و از تحریم نبودن دارو سخن می گویند.

هر چند وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو طی ماه‌های اخیر تمام تلاش خود را برای مبارزه با این تحریم‌ها و تامین ‏نیازهای صنعت داروی کشور انجام داده است، اما نمی‌توان با این ظلم آشکار به بیماران به واسطه تحریم‌ها به سادگی برخورد کرد.‏

طی روزهای اخیر، هنرمندان نیز با راه اندازی کمپینی در فضای مجازی به تحریم‌های آمریکا در حوزه سلامت و دارو واکنش نشان ‏دادند. در این کمپین که با انتشار ویدیویی از مادر یک کودک مبتلا به سرطان آغاز شده، اثرات مستقیم تحریم در حوزه سلامت و دارو ‏شفاف‌تر شده است.

رهبر مژدهی آذر، عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران به خبرنگار گفت: مسئولان آمریکایی در اینکه دارو مشمول تحریم نیست صداقت ندارند اما چون ایران در بسیاری از کشورها اعتبار دارد در بسیاری از موارد جایگاه و اعتبار ایران باعث شده که در بسیاری از موارد داد و ستد نیز برقرار باشد و مشکلات دارویی برای مردم ایجاد نمی شود.

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران اضافه کرد: اقلام دارویی در همه دوره ها کمبودهایی داشته است، اکنون نیز که در شرایط تحریم هستیم این کمبودها وجود دارد ولی با مدیریت انجام شده در مصرف کنندگان دارو نگرانی ایجاد نکرده است.

مژدهی آذر ادامه داد: صنعت داروسازی کشور فعال است اما تحریم های ظالمانه آمریکا، مشکلاتی را برای درخواست کنندگان مواد اولیه دارو ایجاد می کند که البته مسئولان، ساز و کارهایی نیز برای مقابله با آن اندیشیده اند.

وی گفت: با توجه به اینکه مسئولان به ویژه سازمان غذا و دارو پیش بینی هایی را در این زمینه کرده اند، می توانیم به راحتی از پیچ و خم های مشکلات دارویی که تحریم آمریکا ایجاد کرده، عبور کنیم.

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران افزود: دولت پیش بینی های لازم را برای تامین دارو در سخت ترین شرایط تحریم کرده و داروسازان و متولیان صنعت داروسازی نیز نیز نهایت سعی خود را برای اینکه به مردم فشار وارد نشود، دارند و داروهایی که با محدودیت مواجه شده را در داروخانه ها با مدیریت بین بیماران توزیع می کنند تا بیماران از آثار تحریم های ناجوانمردانه و ضد بشر آمریکا آسیب نبینند.

احمد شیبانی، رئیس هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران نیز پیش از این در مراسم افتتاحیه چهارمین نمایشگاه ‏بین المللی ایران فارما گفته بود: آمریکایی‌ها دروغ می‌گویند که دارو تحریم نیست. به گفته او آمریکایی‌ها به واسطه تحریم ‏اجازه نمی‌دهند مواد اولیه دارویی وارد ایران شود.‏

تحریم نبودن دارو دروغی آشکار است

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو نیز به خبرنگار ایرنا گفت: هر چند غذا و دارو روی کاغذ تحریم نیست اما در اعمال تحریم ها، صنعت دارو مستثنی نخواهد بود و تحریم نبودن دارو دروغی آشکار است.

وی افزود: واقعیت این است که تحریم ها تاثیرات منفی و سختی هایی برای مردم در حوزه دارو ایجاد خواهد کرد اما با مدیریت دولت، اجازه نمی دهیم، بیماران دچار مشکل شوند.

وی ادامه داد: تحریم های آمریکا خلاف حقوق بشر است و با توجه به بازتاب‌های بین المللی این عمل ضد حقوق بشر، قدرت های استکباری تلاش می کنند با فضاسازی های رسانه ای و ادعاهای دروغین از این مرحله عبور کنند و سعی دارند با فضاسازی رسانه ای و دروغگویی افکار آگاه بین المللی را از این موضوع منحرف سازند.

وی اضافه کرد: مولفه های مختلفی از جمله مولفه های اجتماعی و اقتصادی بر سلامت مردم تاثیرگذار است و هیچکس نمی تواند سلامت را از سیاست و اقتصاد جدا کند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو تاکید کرد: اعمال تحریم و ایجاد محدودیت برای اقتصاد ایران، تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم بر سلامت کودکان، زنان و آحاد جامعه خواهد داشت و تحریم های ظالمانه و غیر قانونی آمریکا به طور مستقیم، سلامت مردم را متاثر می کند.

جهانپور افزود: قدرت های جهانی از این تاثیرات آگاه هستند و این تحریم‌ها را با هدف افزایش آلام و رنج های مردم ایران اعمال می کنند.

وی خاطرنشان کرد: این قدرت ها به طور قطع می دانند تحریم ها سلامت مردم را هدف گرفته و این تحریم‌ها به رغم مقاومت ها، تمهیدات اندیشیده شده و نهایت استفاده از ظرفیت های بین المللی و دیپلماتیک روی سلامت مردم تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: آنها تحریم های خود را در ماه‌های اخیر با جنگ روانی آغاز کردند و با تهدید شرکت‌های خارجی تامین کننده مواد اولیه مورد نیاز صنایع دارویی و اعمال محدودیت‌های تراکنش های مالی با تمام توان درصدد هستند، تحریم ها و محدودیت ها را در حوزه دارو اعمال و ایجاد نارضایتی کنند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: اما واقعیت این است که آنها در اعمال تحریم ها در حوزه دارو به علت تمهیدات اندیشیده شده و استفاده از فرصت های موازی عملا موفق نبوده اند.

جهانپور افزود: با تدابیر انجام شده، فشارها تا حد امکان به مردم منتقل نشده و امید است در ماه‌های آینده نیز با طراحی و برنامه های اندیشیده شده، کمترین میزان فشار به مردم را داشته باشیم. گر چه با آغاز جنگ روانی و تحریم در ماه‌های اخیر، کمبودهایی در برخی اقلام دارویی داریم اما با وضعیت نگران کننده فاصله داریم و این فاصله را حفظ می کنیم.

علی اکبر حق دوست، معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت نیز درباره تحریم‌های آمریکا علیه مردم ایران به ‏خبرنگار سلامت ایرنا گفت: تحریم‌ها از دو جنبه مستقیم و غیرمستقیم به حوزه سلامت و دارو آسیب وارد می‌کند.

وی افزود: شاید به ظاهر بگویند ‏اقلام دارویی و پزشکی تحریم نیست، اما در عمل اشکالات جدی ایجاد می‌شود.

مسائل پزشکی فقط محدود به دارو نمی‌شود، بلکه ‏تجهیزات پزشکی و برخی قطعات نیز مشمول تحریم می‌شود. به طور مثال برخی قطعات و ملزومات مصرفی را با برچسب استفاده ‏دوجانبه تحریم می‌کنند. در نتیجه وقتی یک ماده مصرفی به واسطه استفاده دو جانبه تحریم شود، ممکن است یک دستگاه پزشکی را از ‏کار بیندازد.‏

وی افزود: موضوع دیگر تاثیر غیرمستقیم است که به واسطه ممانعت از مراودات مالی اتفاق می‌افتد. وقتی کشتیرانی و هواپیمایی با ‏تحریم مواجه می‌شود، انتقال مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی دچار مشکل خواهد شد. از طرفی آمریکایی‌ها ترسی ایجاد می‌کنند ‏که شرکت‌های آمریکایی و اروپایی، قراردادهای خود را با ایران لغو کنند.‏

حق دوست اظهار داشت: اینکه گفته می‌شود دارو و تجهیزات پزشکی تحریم نیست، یک دروغ است. زیرا اقتصاد با سایر حوزه‌ها ‏متصل است و نمی‌توان یک حوزه را تحت فشار قرار داد و به سایر حوزه‌ها آسیب نزد.‏

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
19:17 - 1397/08/18
کل یه شهر بزرگ رو ما گشتیم یه دارویی که میخواستیم رو میدا نکردیم چرا اخه دروغ میگید.(سانسور نکنید!!!)
Iran, Islamic Republic of
19:21 - 1397/08/18
ما به دروغگو بودن شما بیشتر شک داریم تا امریکاییها!!!!
United States
19:41 - 1397/08/18
دروغ میگید اینم جز برنامه های آمریکا ستیزیتونه
Iran, Islamic Republic of
19:49 - 1397/08/18
اونام اجازه واردات دارو بدن، مسئولین کشورمون برای تحریک احساسات به اصطلاح ضد آمریکایی مردم قطعاً مانع واردات دارو خواهند شد.
Iran, Islamic Republic of
20:03 - 1397/08/18
⁠ روحانی در 2 قاب متفاوت

روحانی سال ۹۵: یه عده میگن ما تحریم رو دور میزنیم، از جیب خودتون برید دنبال تحریم نه جیب مردم.

روحانی سال ۹۷: ما این تحریم های ظالمانه را با افتخار دور می زنیم.

عجب عجب عجب
Iran, Islamic Republic of
20:12 - 1397/08/18
همه دروغ میگن این روزها......آخه تو نبود دارو باید 200تن دارو برود عراق.....مگه همه مریض میشدن عراق...
Iran, Islamic Republic of
20:13 - 1397/08/18
تا هر چی گقتن که راست راست بوده هرچی شماهادگفتین دروغ دروغ بوده
Iran, Islamic Republic of
20:21 - 1397/08/18
بچه گول میزنید دستتون رو شده واسه مردم
Iran, Islamic Republic of
20:21 - 1397/08/18
بچه گول میزنید دستتون رو شده واسه مردم
Iran, Islamic Republic of
20:27 - 1397/08/18
برجام برجام تون چیشد روحانی دروغگوبیاجواب بده یااستعفات زودتربده
Iran, Islamic Republic of
20:37 - 1397/08/18
شما ملت ایران را 40 سال است ازیاد برده اید تحریم کرده اید فقط بچسبید به عراق لبنان فلسطین سوریه یمن
Iran, Islamic Republic of
20:49 - 1397/08/18
ای خدا آخه ما چه گناهی کردیم؟؟؟!!!!!!خدایا تو خودت میدونی که ما خودمون نخواستیم که طور دیگری زندگی کنیم،بلکه طور دیگری زندگی کردن رو به زور چماق به ما تحمیل کردن!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
21:39 - 1397/08/18
دارو هر چه بخواهی در ناصر خسرو هست پولش نیست اشتباه نکن.
Iran, Islamic Republic of
21:42 - 1397/08/18
خوب وقتی آمریکا به هشت کشور مجوز داده که نفت ایران را بخرند، طبعا ایران پول آن را هم میگیرد، نه اینکه نفت را رایگان اهدا کند. همین پولها را به جای اختلاس و بخشش به عراقی ها و سوریها بدهید دارو بگیرید و اینقدر مردم را فریب ندهید
Iran, Islamic Republic of
21:53 - 1397/08/18
دروغ آمریکا یا دروغ مسئولین
Iran, Islamic Republic of
22:13 - 1397/08/18
چطوری سانسورچی
جوووووووووووووون
Iran, Islamic Republic of
22:29 - 1397/08/18
پس خود سران حکومتی اذعان دارند کهتحریم بر روی مردم اثر دارد نه خودمسولین مسولین در ارامش کامل و اسایش هستند وحالا معلوم شد بالخره امریکا دورغ میگه یاشماها ماکه میگیم سران حکومتی ما دورغ مگین
France
22:29 - 1397/08/18
خیلی قبل از تحریم ها دارو گران و نایاب شد! اتفاقا این یه دروغ وطنیه!
Iran, Islamic Republic of
23:18 - 1397/08/18
ولی درغگو رو همه میشناسن دیگه
Iran, Islamic Republic of
23:47 - 1397/08/18
نکند دارو را خود مسئولین محترم مخصوصا وارد نکنند یا مانند دفعه قبل وارد کرده و انبار کنند تا به نوعی از مظلوم نمایی استفاده کنند
Germany
01:10 - 1397/08/19
خدالعنتشون کنه که باجون وسلامتی مردم بازی میکنند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
استغفرالله. خدا مسئولان ما را حفظ کند، نه لعنت
Iran, Islamic Republic of
01:51 - 1397/08/19
تحریم هم که نباشیم بشدت قیمت دارو زیاد شده... آدم بمیره شرف داره تا این داروهای گرون رو مصرف کنه. والا
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج