همه ایرانی‌تبارهای پیروز در انتخابات آمریکا
۷۹۵۱۶۷
۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۷
۹۳۵۳ 
سه نفر از ۱۱۷ نماینده زن در دو مجلس آمریکا ایرانی‌تبار هستند. در شرایطی که آمار‌ها حاکی از افزایش ۱۰ درصدی زنان است، نام چهار خانم ایرانی‌تبار نیز در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا به چشم می‌خورد؛ آنا اسکمانی، آنا کپلن، زهرا کرینشک، سم همدانی و نیکی معتضدی.

روزنامه شرق: سه نفر از 117 نماینده زن در دو مجلس آمریکا ایرانی‌تبار هستند. در شرایطی که آمارها حاکی از افزایش 10درصدی زنان است، نام چهار خانم ایرانی‌تبار نیز در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا به چشم می‌خورد؛ آنا اسکمانی، آنا کپلن، زهرا کرینشک، سم همدانی و نیکی معتضدی.

همه ایرانی‌تبارهای پیروز در انتخابات آمریکا

اسکمانی، جوان ایرانی‌تباری است که توانسته از ایالت فلوریدا به مجلس ایالتی راه یابد.

او در انتخابات نیز روی هویت ایرانی-آمریکایی خود تأکید می‌کرد. آنا کپلن، ایرانی‌تبار دیگری است که در ایالت نیویورک توانست با شکست رقیب جمهوری‌خواه خود به سنای ایالتی نیویورک راه پیدا کند.

در ایالت جورجیای آمریکا نیز زهرا کرینشک (شیخ‌الاسلام) دادستان سابق و عضو سابق ارتش آمریکا کرسی منطقه ۴۸ سنای ایالتی را از آن خود کرد.

ایرانی‌تبار دیگری به نام سم همدانی نیز کرسی قضاوت خود در منطقه بخشداری ویک‌کانتی را تمدید کرد. همدانی پیش‌تر نیز در دفتر جو بایدن معاون سابق ریاست‌جمهوری آمریکا فعالیت داشته است.

در فهرست انتخابات نام یک ایرانی‌تبار دیگر نیز به چشم می‌خورد؛ در شهر Lake Forest ایالت کالیفرنیا بانوی جوان ایرانی-آمریکایی به نام نیکی معتضدی که فقط سه سال است در آن منطقه زندگی می‌کند و تاکنون سابقه فعالیت سیاسی نداشته، با شکست رقیب خود توانسته کرسی منطقه دو شهرداری را از آن خود کند.

چند هفته قبل از انتخابات، رقیب معتضدی با انتشار عکس‌های نیمه‌برهنه و دروغ‌پراکنی تبلیغاتی سعی در تخریب او داشت.

در ادامه زندگی‌نامه و سوابق سیاسی ایرانی‌تبارهای پیروز در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا را که توسط روح‌الله نخعی ترجمه و تنظیم شده است، می‌خوانید:

آنا اسکمانی

همه ایرانی‌تبارهای پیروز در انتخابات آمریکا

آنا اسکمانی، ۲۷ ساله، فرزند پدر و مادری ایرانی است و به روایت وب‌سایت شخصی‌اش در ایالت فلوریدا در اورلاندو به دنیا آمده است.

اسکمانی برای کسب کرسی منطقه ۴۷ مجلس نمایندگان ایالتی فلوریدا، کاندیدای حزب دموکرات شد و در ماه آگوست (مرداد)، با پیروزی بدون رقیب در انتخابات اولیه حزب برای این کرسی، نامزدی دموکرات‌ها برای انتخابات اصلی را کسب کرد.

کرسی این منطقه در اختیار مایک میلر از حزب جمهوری‌خواه بود که از سال ۲۰۱۴ در این کرسی بود، اما این دوره برای شرکت در انتخابات مجلس نمایندگان کشور نامزد حزب جمهوری‌خواه شده بود و البته آن رقابت را به یک دموکرات باخت.

اسکمانی برای گرفتن این کرسی، با استاکتن ریوز از حزب جمهوری‌خواه رقابت کرد و توانست با کسب ۵۷.۳ درصد آرا و فاصله ۱۴.۷ درصدی، او را شکست دهد. حزب جمهوری‌خواه توانست در این انتخابات، اکثریت خود را در این مجلس حفظ کند.

آنا اسکمانی که مانند خواهر و برادرش در مدارس دولتی تحصیل کرد و در دانشگاه UCF، دانشگاه ایالتی فلوریدا تحصیلات خود را ادامه داد.

او در دوران مدرسه نیز مشغول کارهایی مثل جمع‌آوری طومار برای اتفاقات مدرسه بود و در دوران دانشجویی هم از فعالان حزب دموکرات در دانشگاه و عضو سازمان دانشجویی ایرانیان در این ایالت بود.

او در کارزاری برای حفظ پخش شبکه عمومی PBS در منطقه اورلاندو نیز فعال بود.
اسکمانی دو لیسانس در رشته‌های علوم سیاسی و مطالعات زنان در UCF گرفت و سپس در همین دانشگاه به تحصیلات عالیه ادامه داد و در ۲۰۱۵، مدرک فوق لیسانس در دو رشته مدیریت مردم‌نهاد و مدیریت دولتی را کسب کرد و گواهی‌نامه‌ای هم در مطالعات جنسیتی کسب کرد.

او همچنان در این دانشگاه در رشته روابط عمومی مشغول تحصیل در مقطع دکتراست و در آنجا نیز تدریس می‌کند.

او از مدیران سازمان Planned Parenthood در این ایالت نیز هست. این سازمان در آمریکا، در زمینه رسیدگی و خدمات در حوزه بهداشت و درمان جنسی به زنان فعالیت می‌کند که البته معروف‌ترین این خدمات در عرصه، سقط جنین است، به همین دلیل Planned Parenthood از سازمان‌هایی است که با مخالفت‌ها و حملات سیاست‌مداران و هواداران حزب جمهوری‌خواه مواجه می‌شود.

اسکمانی بابت فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی‌اش جوایزی نیز دریافت کرده و در سال ۲۰۱۵ در فهرست صد شخصیت تأثیرگذار در حکومت، سیاست و فرهنگ به انتخاب مجله Orlando Sentinel حضور داشته است

در سال ۲۰۱۶ دانشگاه UCF نام او در میان «۳۰ شخصیت زیر ۳۰‌ سال» که فهرستی از تحصیل‌کرده‌های سابق این دانشگاه با فعالیت‌های اجتماعی بود، ذکر کرد.

مواضع سیاسی اسکمانی، به مواضع سیاسی جناح «پیشرو» در حزب دموکرات نزدیک است. او طرفدار دسترسی آسان به تحصیلات، دسترسی آسان به خدمات درمانی به‌عنوان حق هر فرد، حفاظت از محیط زیست و افزایش کنترل اسلحه است.


آنا کپلن

همه ایرانی‌تبارهای پیروز در انتخابات آمریکا

آنا کپلن که با نام آنا مناهمی در تبریز متولد شده بود، بزرگ‌شده تهران و از یهودیان ایران بوده است که حدود چهار دهه پیش به‌تنهایی در ۱۳سالگی به‌عنوان پناه‌جوی کودک به آمریکا رفت.

او ابتدا نزد خانواده‌ای در شیکاگو بزرگ شد و آنجا انگلیسی آموخت و دوران مدرسه را تمام کرد. یک سال بعد، خانواده او نیز به آمریکا مهاجرت کردند و با آنا در کویینزِ نیویورک ساکن شدند.

کپلن در سال ۲۰۱۶ برای کسب کرسی منطقه سه در مجلس نمایندگان ایالت نیویورک، کاندیدای حزب دموکرات شد، اما در انتخابات اولیه از میان پنج کاندیدا، چهارم شد تا تام سوزی نامزد این حزب نهایتا پیروز انتخابات شود.

در سال ۲۰۱۸ او برای کرسی سنای ایالتی در منطقه هفت کاندیدای حزب دموکرات شد و بدون رقیب، نامزدی حزب دموكرات را کسب کرد. او هم‌زمان نامزد احزاب «خانواده‌های کارگر» و «برابری زنان» نیز بود.

در انتخابات این دوره، کپلن با الین فیلیپس جمهوری‌خواه رقابت می‌کرد که صاحب این کرسی بود. کپلن توانست با ۵۴.۶ درصد آرا و فاصله‌ای ۹.۳ درصدی، این کرسی سنای ایالتی را از این نامزد جمهوری‌خواه بگیرد.

حزب جمهوری‌خواه، برتری ۳۲ به ۳۱ نسبت به حزب دموكرات در این مجلس را از دست داد و ۳۱ به ۳۲ عقب افتاد، اما هشت نامزد احزاب دیگر که با جمهوری‌خواهان همراهی می‌کنند باعث می‌شوند، کنترل و اکثریت این مجلس همچنان در اختیار آنان باقی بماند.

کپلن، در کالج زنان استرن از دانشگاه یشوا و سپس در دانشکده حقوق بنیامین کاردوزو تحصیل کرد. او در سال ۱۹۹۵ شهروندی ایالات متحده را گرفت.

او در فعالیت‌های محلی شرکت می‌کرد و در شوراهای محلی نیز نمایندگی مردم را کسب کرده بود.

پیش از این انتخابات او از سال ۲۰۱۱ در منطقه لانگ‌آیلندِ نیویورک، عضو شورای شهر بود و در همین جایگاه نیز در نیویورک، عنوان «اولین ایرانی‌آمریکایی» را با خود داشت. او در سال ۲۰۱۵ نیز در انتخابات کرسی خود را حفظ کرد.

کپلن که در همان سال ۲۰۱۶، ظهور ترامپ و ادبیات ضدمهاجرانش را از انگیزه‌های ورود جدی‌ترش به صحنه سیاسی عنوان کرده بود، بابت یهودی‌بودنش نیز هدف حملاتی در فضای مجازی از سوی برخی هواداران ترامپ واقع شده بود.

در مواضع سیاسی‌، کپلن مخالف توافق هسته‌ای ایران بوده، خواستار افزایش محدودیت‌ها در قوانین اسلحه است و حفظ و تقویت رابطه با اسرائیل و توجه به حقوق شهروندان کهن‌سال نیز در برنامه‌های او بوده است.

کپلن همچنین حمایت «فهرست امیلی» را با خود داشت که از نامزدی‌های زنان در صحنه سیاسی آمریکا حمایت و در مسائل مالی و تبلیغاتی به آنها کمک می‌کند.


زهرا کرینشک

همه ایرانی‌تبارهای پیروز در انتخابات آمریکا

زهرا کرینشک، متولد چتنوگای تنسی و بزرگ‌شده لاورنسویل در ایالت جورجیا است. او بزرگ‌ترین خواهر پنج فرزند خانواده‌ای فقیر بوده که با استفاده از امکانات خدمات اجتماعی زندگی می‌کرده‌اند.

کرینشک از نظامیان سابقی است که در این دوره انتخابات شرکت کردند و پیروز شدند. او در فاصله سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۴، خلبان و مدرس نیروی هوایی آمریکا بوده است و در جنگ عراق و کویت، به‌عنوان خلبان در عملیات طوفان صحرا در سال 1991 حاضر بوده است.

کرینشک بابت دوران خدمات نظامی خود، مدال‌هایی هم دریافت کرده است. او در دانشکده حقوق اموری در جورجیا، حقوق خوانده است. در بخش خصوصی او چندین سال سابقه کار حقوقی دارد اما در بخش دولتی او حدود یک سال کارمند دادگاه در ایالت خودش بود و سپس از ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۳ به‌عنوان مشاور حقوقی فرماندار فعالیت کرد.

کرینشک برای کرسی حزب دموکرات در منطقه ۴۸ سنای ایالتی کاندیدا شد و بدون رقیب، نامزدی این حزب را کسب کرد.

این کرسی پیش از این دوره انتخابات در اختیار دیوید شیفر جمهوری‌خواه بود که برای شرکت در انتخابات معاون فرماندار، کرسی خود را ترک کرد و در انتخابات اولیه شکست خورد.

در انتخابات عمومی، او در مقابل مت ریوز جمهوری‌خواه قرار گرفت و توانست با ۵۳.۳ درصد آرا و فاصله ۶.۶ درصد، او را شکست دهد و به سنای ایالتی راه پیدا کند.


سم همدانی

همه ایرانی‌تبارهای پیروز در انتخابات آمریکا

سم همدانی نه برای کسب آرا که برای حفظ عنوان خود در جایگاه قاضی منطقه ویک کانتی در ایالت کارولینای شمالی در انتخابات حاضر شد.

سیستم قضائی آمریکا، بخشی از مقامات ساختار قضائی را به رأی مردم می‌گذارد و مردم از روی احکام و پرونده‌های سابق افراد در سمت‌های دادستان و قضاوت و نیز البته بر اساس کارزار انتخاباتی، تصمیم می‌گیرند که افراد را انتخاب کنند.

قاضی همدانی دو ماه پیش‌تر از سوی روی کوپر، فرماندار کارولینای شمالی، به این سمت منصوب شد.

باز در سیستم ایالتی آمریکا، پس از خالی‌شدن سمت‌هایی که باید با انتخابات پر شوند، تا نخستین فرصت انتخاباتی، فردی از سوی فرماندار برای نشستن بر آن کرسی انتخاب می‌شود، چنانکه پس از فوت جان مک‌کین، فرماندار آریزونا، داگ دوسی، سناتور بازنشسته سابق همین ایالت، جان کیل را برای جانشینی موقت او تا انتخابات بعدی منصوب کرد. وب‌سایت «زنان دموكرات ویک کانتی» می‌نویسد او از سوی روی کوپر از میان ۲۰ گزینه انتخاب شده است.

سم همدانی که پیش از این عنوان، یک‌‌سال‌و‌نیم سابقه قضاوت دارد، بعد از طی مدت دو ماه برای حفظ کرسی خود نامزد شد و با توجه به اینکه همین دو ماه پیش از بین ۲۰ رقیب انتخاب شده بود، این‌بار بدون اینکه رقیبی داشته باشد، پیروز انتخابات نیز شد تا در سمت خود ابقا شود.

همدانی متولد تهران است، اما در دوران نوزادی به‌صورت خانوادگی به ایالات متحده مهاجرت کرده و در وینستون‌سیلم کارولینای شمالی بزرگ شده است.

او در دانشگاه کارولینای شمالی تحصیلات حقوق خود را طی کرده است. او پیش از این در دادستانی کارولینای شمالی سابقه کار دارد و دورانی را هم به عنوان وکیل تسخیری در خدمت سیستم قضائی ایالت بوده است.

همدانی هم مثل دیگر زنان این فهرست، به حزب دموكرات نزدیک‌تر است، چون در سابقه کاری خود، مدتی را هم در دفتر سناتور جو بایدن دموكرات از دلور گذرانده که بعدها معاون اول رئیس‌جمهور اوباما شد.

او در دوران تحصیل، در پروژه‌ای برای رسیدگی به مسئله خشونت خانگی فعالیت داشت و به قربانیان این مسئله کمک حقوقی می‌رساند. او همچنین در نزدیک به هزارو 700 پرونده، نماینده دادگاه برای تشخیص مصلحت کودکانی بوده است که در خانواده‌های خود آزار می‌دیده‌اند.گروه‌های متعدد حقوق زنان و کودکان از انتخاب او حمایت کرده بودند.

انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:37 - 1397/08/20
باعثه افتخاره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۰
چه افتخاري؟
Iran, Islamic Republic of
08:47 - 1397/08/20
خوب که چی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۰
خب یعنی چشماتو باز کن ببین غرب چقدر آزادی برای انسانها قائله و اینجا چقدر
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
هیچی نوبه همون خوردن خوابیدنت راضی باش
Iran, Islamic Republic of
08:47 - 1397/08/20
امریکا سرزمین فرصتها و تحقق رویاها
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
واقعا
Iran, Islamic Republic of
09:08 - 1397/08/20
احسنت
چه جالب ما توی ایران خانم قاضی نداریم اما توی آمریکا زنهای ایرانی قاضی میشن ان شاالله همیشه بدرخشید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۰
هدفشون اخلال در سيستم قضايي آمريكاست:))))
Iran, Islamic Republic of
09:46 - 1397/08/20
واقعا آفرین و مرحبا به این شیر زنان
Iran, Islamic Republic of
10:27 - 1397/08/20
جالبه زنان ايراني در امريكا بهترين پست هاي رده بالا را بدست ميارن بعد ما اينجا تو استاديوم راشون نميديم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
اونی که اهل علم باشه تو همه جای دنیا میدرخشه یه عده خانم بجای دانشمند شدن ارزوی بزرگشون رفتن به استادیومه اینا هر جای دنیا باشن هیچ پخی نمیشن
Iran, Islamic Republic of
10:32 - 1397/08/20
چه زنان فرهیخته ای رو از دست دادیم واقعا حیفه که تو کشور خودشون جایگاهی نداشته باشن
Iran, Islamic Republic of
14:55 - 1397/08/20
زياد خوشگل نيستن خدايش
پاسخ ها
من
United States
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
مگه با خوشگلیشون وزیر و وکیل میشن؟
بدون نام
United States
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
همون خوشگلاشون که تو تهران بغل خیابون با بیست تومن خدمات فلان انجام میدن بسته اینا نونشونو از راه دیگه در
میارن نیاز به ژل و تزریق و و هاشور و مژه مصنوعی ندارن
Iran, Islamic Republic of
21:18 - 1397/08/20
بعد تلویزیون مدام از آمریکا بد میگه
ببین چقدر آزادی تو این کشور هست که به راحتی پستهای سیاسی و مدیریتی جامعش رو بدون توجه به ملیت و دین و جنسیت افراد به افراد متخصص و کاردان میده اونوقت اینجا زنها باید برای کار کردن از شوهر اجازه بگیرن حق طلاق ندارن حق حضانت بچشون رو ندارن قاضی و رییس جمهور نمیتونن بشن مسابقات ورزشی بین المللی نمیتونن برن یه ورزشگاه هم راهشون نمیده حق انتخاب نوع پوششونم ندارن
Iran, Islamic Republic of
21:30 - 1397/08/20
زهرا كرينشك مگه تونسي نيست؟
Iran, Islamic Republic of
14:00 - 1397/08/21
باوا چرا خارجی هارو راه میدن مجلس چند وقت دیگه امریکارو هم میگیرن جوونای خودشون بیکارن ایرانیارو بهشون شغل میدن !!!
:)))
Iran, Islamic Republic of
17:05 - 1397/09/02
ببخشید شما کسی که پدر و مادرش ایرانین ولی توامریکا به دنیا اومده رو ایرانی حساب میکنین؟؟؟؟؟؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج