مطهری: مجلس زیر بار بدعت شورای نگهبان نرود
۷۹۵۶۰۹
۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۹
۷۶۴۱ 
علی مطهری (نائب رئیس مجلس) در یادداشتی، از بدعت جدید شورای نگهبان در روند قانونگذاری انتقاد کرد و از مجلس خواست زیر بار این قانون گریزی نرود.

انتخاب: علی مطهری (نائب رئیس مجلس) در یادداشتی، از بدعت جدید شورای نگهبان در روند قانونگذاری انتقاد کرد و از مجلس خواست زیر بار این قانون گریزی نرود.

متن یادداشت به شرح زیر است:

آقای کدخدایی سخنگوی محترم شورای نگهبان گفته‌اند چون ایرادات مجمع تشخیص به لایحه مبارزه با پولشویی و لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو توسط مجلس رفع نشده، لذا این لوایح مغایر اصل 110 قانون اساسی است.

به نظر من اساساً این رویه که مدتی است باب شده است که مجمع تشخیص مصلحت وارد فرایند قانون‌گذاری شده است خلاف قانون اساسی است و مجلس نباید زیر بار آن برود.

این که از چند ماه پیش شورای نگهبان براساس گزارش مجمع تشخیص درباره مغایرت مصوبات مجلس با سیاستهای کلی به بند 2 اصل 110 قانون اساسی استناد می‌کند و آن را مخالف قانون اساسی اعلام می‌کند یک استناد نادرست و یک بدعت و وارد کردن یک مرحله جدید در روند قانون‌گذاری کشور و مخالف قانون اساسی است. چنین کاری نیاز به تغییر قانون اساسی دارد.

مجلس باید همان بار اولی که شورای نگهبان این کار را انجام داد زیر بار نمی‌رفت تا ادامه پیدا نکند. البته مقاومت هایی شد ولی متأسفانه شورای نگهبان به این کار غیرقانونی خود ادامه می‌دهد. هنوز دیر نشده است و مجلس نباید زیر بار این رویه برود.

در بند 2 اصل 110 قانون اساسی که شورای نگهبان دائم به آن استناد می‌کند «نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام» به عنوان یکی از وظایف و اختیارات مقام رهبری ذکر شده است و می‌گویند ایشان این وظیفه و اختیار را به مجمع تفویض کرده‌اند. از کجای این مطلب برمی‌آید که مجمع باید وارد فرایند قانون‌گذاری کشور شود و یک شورای نگهبان دیگر اضافه شود؟ بند 2 اصل 110 می‌گوید نظارت بر حسن «اجرای» سیاستها، نگفته است نظارت بر روند قانون‌گذاری و ورود در آن.

نظارت بر اجرا یعنی ببینند کجا اجرا می‌شود و کجا اجرا نمی‌شود، اگر اشکال از مدیران اجرایی دولتی یا قضایی است تذکر بدهند، اگر از قوانین موجود است پیشنهاد خود را به دولت و مجلس برای ارائه لایحه و طرح بدهند، نه این که وارد فرایند قانون‌گذاری شوند. حداکثر این است که در زمانی که لایحه یا طرحی در مجلس در حال بررسی است پیشنهادهای خود را از نظر انطباق آن لایحه یا طرح با سیاستهای کلی به کمیسیون مربوط بدهند، تصمیم‌گیری با کمیسیون و صحن مجلس است.

اما رویه فعلی که بعد از آنکه طرح یا لایحه‌ای در مجلس تصویب شد مجمع تشخیص به موازات کار شورای نگهبان به بررسی آن مصوبه از نظر انطباق با سیاستهای کلی می‌پردازد و گزارش ارسال می‌کند تا مجلس مغایرتها را رفع کند مخالف صریح قانون اساسی است زیرا مصوبه مجلس فقط باید از نظر انطباق با قانون اساسی و شرع توسط شورای نگهبان بررسی شود و البته چنانکه توضیح داده شد نمی‌توان با استناد به بند 2 اصل 110 قانون اساسی مغایرت با سیاستهای کلی را به معنی مغایرت با قانون اساسی تلقی کرد.

خلاصه نه می‌توان مبنای سومی علاوه بر شرع و قانون اساسی به نام سیاستهای کلی برای انطباق مصوبات مجلس با آن ابداع کرد و نه می‌توان یک شورای نگهبان دیگر افزود. همه اینها بدعت است اگرچه آقای کدخدایی و آقای جنتی بر این رویه غلط اصرار دارند و شاید لازم باشد مقام رهبری به این رویه خلاف قانون شورای نگهبان و مجمع تشخیص خاتمه دهند.

اما فعلاً در خصوص نظر مجمع تشخیص درباره مغایرت لایحه الحاق به کنوانسیون تأمین مالی تروریسم، به فرض قبول این رویه غلط، با توجه به این که نظر مجمع پس از مهلت قانونی اعلام شده است در مجلس قابل بررسی نیست و تمسک آقای کدخدایی به آیین‌نامه مجمع هم رافع مشکل نیست.

و اما نکته جالب، کار تبلیغاتی شورای نگهبان در نحوه اعلام نظر خود درباره لایحه سی اف تی است که اولاً به مجلس اعلام کرد که نظر ما را تا 13 آبان اعلام نکنید تا خودمان اعلام کنیم، و ثانیاً در پایان اعلام نظر خود جمله‌ای غیرمعمول به این صورت آورده است: «با عنایت به این که الحاق به این کنوانسیون با فرض غیرقابل اصلاح بودن اشکالات وارد بر آن خلاف منافع و امنیت ملی کشور جمهوری اسلامی ایران است، مغایر موازین شرع شناخته شد.»

آیا تشخیص امنیت ملی با شورای نگهبان است یا شورای عالی امنیت ملی؟ و آیا تشخیص منافع و مصالح کشور با شورای نگهبان است یا با مجمع تشخیص مصلحت؟ اینجاست که معلوم می‌شود شورای نگهبان هدف تبلیغ رسانه‌ای برای آرام کردن مخالفان را هم داشته است که البته در شأن این شورا نیست.

برچسب ها:
انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:25 - 1397/08/20
مگر مجلس خودت نیستی خوب قبول نکن
Iran, Islamic Republic of
17:34 - 1397/08/20
مگر مجلس خودت نیستی خوب اگه میتونی زیر بار بدعت نرو آقا شما چرا اینقدر حرف میزنی پدر فاضل
Iran, Islamic Republic of
17:48 - 1397/08/20
من نمیدونم این آقا چی داشته که هرروز از آن خبر میدید با ولش کنید ..
Iran, Islamic Republic of
17:54 - 1397/08/20
آقای مطهری برای احقاق حقوق این مردم خدا حفظت کنه
Iran, Islamic Republic of
18:02 - 1397/08/20
نماینده گنده گوی لاف زن حد وقوراه ات مال این حرفها نیست
Iran, Islamic Republic of
18:04 - 1397/08/20
لطفا درباره فرزندت که دومین شغل و کرسی مسولیت دولتی را پذیرفته هم یک بیانیه بده
Iran, Islamic Republic of
18:05 - 1397/08/20
آقای مطهری فرزند شما الان دوشغل دولتی اونم به عنوان مدیر را تصاحب کرده به چه علتی باید این گونه باشه مگه دیگه آدم قحط است که فرزد ۳۰ ساله شما بیاد دو شغل دولتی اون هم‌مدیر کسب کنه
Iran, Islamic Republic of
18:39 - 1397/08/20
جناب مطهری حتماً میدانند که الحاق ایران به این کنواکسیون قانونگذاری نیست بدین معنی که به لایحه قانونی وضع نمیشود بلکه قانون وضع شده ایست که باید تصمیم گرفت به آن ملحق شد یا نه و چون این تصمیم به پیشرفت و یا پس رفت سیاستهای نظام برمیگردد در اینصورت اصلا در صلاحیت مجلس شورا نیست ،دیدن مجلسیها بیکارند یکم برن سرکار همین
Iran, Islamic Republic of
19:23 - 1397/08/20
مملکت ارباب ورعیتی اداره مشود
پاسخ ها
کله مسیح 6/2
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
آقای مطهری آقازاده آقازاده 30 سالت چندتا شغل داره چندتا 30ساله شغل ندارند لطفا از مردم وقانون حرف نزن دانه فلفل سیاهو خال مهرویان سیاه هردو جان سوزند اما این کحاو آن کجا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱
دوباره مطهری حرف زد
Iran, Islamic Republic of
19:43 - 1397/08/20
سلام، تنها راه اینه که مجلسی که هیچ بار سیاسی نداره و مصوباتش پشیزی ارزش نداره درش تخته بشه و مردم برای انتخاب اعضای شورای نگهبان که در راس همه امور قرار داره رای گیری کنن هر چند رای مردم الکیه ولی حداقل جنگ اعصاب نداریم...
Iran, Islamic Republic of
19:55 - 1397/08/20
کدوم مجلس و کدوم نماینده.
United Arab Emirates
20:10 - 1397/08/20
اقای علی مطهری.
دراین چندسال هیچ وقت به نفع و پشتوانه مردم دست به قلم نشدی
Iran, Islamic Republic of
20:36 - 1397/08/20
180 درجه با پدرت فرق داری
Iran, Islamic Republic of
20:42 - 1397/08/20
خدا مسولین رانت خوا ر اختلاسرا لعنت کنه
Iran, Islamic Republic of
23:04 - 1397/08/20
درود بر آدم باشعور و مسلمان واقعی...
Iran, Islamic Republic of
00:07 - 1397/08/21
درود بر نماینده ی واقعی ، شجاع و حقگوی مردم تهران علی مطهری
الحق که حقگویی و رک گویی و فدا نکردن حقیقت و مصلحت نظام به جای مصالح شخصی را از شهید مطهری به ارث برده ای
درود بر شرفت
Iran, Islamic Republic of
00:59 - 1397/08/21
من که اولین نفری بودم که نظر خودم را بیان کردم ولی متاسفانه آنرا چاپ نکردید و تا الان آنرا حذف شده می بینم البته این دیگر نظر نیست گلایه است
نظرم نه توهین به کسی بود و نه خارج از شرع و عرف جامعه بود فقط از شجاعت و صراحت لهجه آقای مطهری تعریف کردم . همین...
Iran, Islamic Republic of
08:35 - 1397/08/21
شهید مطهری با توجه به آثارش و طرز فکر و رفتارش اگر زنده بود حتما از این فرزندش اعلام برائت می کرد
Iran, Islamic Republic of
08:41 - 1397/08/21
درود بر مطهری که حرف دل مردم را میزند
Iran, Islamic Republic of
02:21 - 1397/08/23
مطهری به هرکی که میپرسیتی تو اصلا حرف نزن حقوقت رو بگیر برو خونه بذار دوره تموم بشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج