دفاع محسن هاشمی از دوچرخه‌سواری حناچی
۸۰۴۶۶۸
۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۱
۵۱۵۱
روز سه‌شنبه شهردار جدید تهران در راستای عهدی که با شهروندان بسته بود، برای دومین هفته پیاپی بدون ماشین و خودرو با دوچرخه به محل کارش آمد. اما این حرکت که شاید برای نخستین‌بار در بلدیه تهران رخ داده باشد، با موجی از واکنش‌ها، انتقاد‌ها و حتی هجمه‌ها از سوی چهره‌های مختلف همراه بود.

محسن هاشمی در روزنامه اعتماد نوشت: روز سه‌شنبه شهردار جدید تهران در راستای عهدی که با شهروندان بسته بود، برای دومین هفته پیاپی بدون ماشین و خودرو با دوچرخه به محل کارش آمد. اما این حرکت که شاید برای نخستین‌بار در بلدیه تهران رخ داده باشد، با موجی از واکنش‌ها، انتقاد‌ها و حتی هجمه‌ها از سوی چهره‌های مختلف همراه بود؛ واکنش‌هایی که بخشی از آن‌ها قدردانی برای این اقدام مثبت و زیست محیطی بود و بخشی دیگر انتقاد از اینکه این حرکت بیشتر اقدامی تبلیغاتی و ریاکارانه بوده است.

به نظرم آنچه در این میان از نظر‌ها دور مانده هویت و ماهیت این حرکت است، چرا که اصولا، دکتر حناچی این حرکت را در حمایت از پیشنهاد معاون حمل و نقل و ترافیک خود یعنی دکتر پورسیدآقایی انجام می‌دهند. پیشنهادی که بر اساس آن مدیران شهری روز‌های سه‌شنبه، بدون خودرو به محل کار خود بروند تا ترویجی باشد برای تقویت کمپین «سه‌شنبه‌های بدون خودرو».

دفاع محسن هاشمی از دوچرخه‌سواری حناچی

در حقیقت دکتر حناچی تلاش کرده تا با این کار خود و همچنین الزام سایر مدیران شهری به حضور در این کمپین، ترویج انسان‌محوری به جای خودرومحوری را در شهر تهران، از درون خود شهرداری آغاز کنند تا در شهروندان نیز کم‌کم به تبعیت از این حرکت مدیران شهری، به جای خودرو‌های شخصی‌شان، از دوچرخه و مترو و اتوبوس و سایر وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنند، چرا که همگی ما بر این باوریم که بهترین راه برون‌رفت از چالش‌هایی، چون ترافیک آلودگی هوا، ترویج همین فرهنگ استفاده از خودرو‌های عمومی و وسایلی، چون دوچرخه است؛ بنابراین نباید این اقدام قابل تقدیر شهردار تهران را در زمره امور ریاکارانه قرار داد، بلکه این حرکت، اقدامی سمبولیک است برای آنکه مردم به نقش دوچرخه و مترو و در کاهش ترافیک و آلودگی هوا و به دنبال آن استرس‌ها و دغدغه‌های شهری کنونی‌مان، پی ببرند و از آن تبعیت کنند. اصولا در تمام کشور‌های دنیا از این دست حرکت‌های نمادین و سمبلیک که از سوی «چهره»‌های مختلف انجام می‌شود، زیاد به چشم می‌خورد. حرکت‌هایی که می‌تواند زمینه‌ساز آغاز جریان‌های فرهنگی مثبتی در جوامع شود.

همان‌گونه که رییس‌جمهور ما نیز چندبار از مترو برای تردد استفاده کرده‌اند و انتقاد‌های چندانی هم به وی مطرح نشده است. پس امیدواریم همگی به این اقدام شهردار جدید شهرمان به دیده مثبت و حرکتی نو نگاه کنیم که می‌تواند سرآغازی برای ایجاد تحول در پایتخت و در بخش‌هایی، چون کاهش ترافیک و آلودگی هوا باشد.

انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:06 - 1397/09/15
دقیقا درست فرمودید.سپاس
Iran, Islamic Republic of
09:10 - 1397/09/15
تو کشور ما اینقدر مردم منفی نگر شدن که اگر کار خوب انجام بدی میگم ریاکاری اگر کار بد انجام بدی هم که واویلا،
Iran, Islamic Republic of
09:13 - 1397/09/15
قیمت دچرخه ویوا هیبرد فقط ۱۰ میلیون پولشه
Iran, Islamic Republic of
09:26 - 1397/09/15
دوچرخه اش هشت میلیونه خوش بحالش ایکاش بچه های منم داشتن
Iran, Islamic Republic of
09:33 - 1397/09/15
ازش دفاع نکنه چکار کنه؟
Iran, Islamic Republic of
09:46 - 1397/09/15
برادر عزیز ابنجا ایرانه با دنیا فرق میکنه هم فجر مردمش وهم ذهنشون اینجا فقط توهین ومسخره کردن رو خوب بلد هستن ولا غیر چون ابن ملت دروغ وریا رو ببشتر قبول میکنه تا واقعیت جامعه رو
Iran, Islamic Republic of
10:36 - 1397/09/15
توروزنامه ها تو مجله هاادم که درباره ایران میخونه فکر میکنه مدینه فاضله است ولی وقتی به دل ماجرا می روی می بینی همش ظاهر سازی و ریا قصد وغرض است
Iran, Islamic Republic of
12:30 - 1397/09/15
خدابیامرزه پدرومادرش کسی که انتقادمیکنه فرهنگ خودش زیرسوال میبره .کشورهلند چقدردراین زمینه موفق بودما فقط ادعای با فرهنگی داریم .اندکی تفکر
Iran, Islamic Republic of
13:24 - 1397/09/15
چرانظرمن رادرج نکری؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
07:25 - 1397/09/16
نظر نمی دهم زیرا درج نمی کنید پس نباید وقت را نابود کرد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج