قانون سربازی تغییر می‌کند؟
۸۱۱۷۵۴
۰۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۲
۷۶۷۵
معاون حقوقی و امور مجلس ستاد کل نیروهای مسلح با استقبال از ارائه پیشنهادهایی که منجر به بهبود وضعیت خدمت سربازی شود اعلام کرد اخباری که تحت عنوان تغییر قانون سربازی مطرح می‌شود، صحت ندارد.

خبرگزاری ایسنا: معاون حقوقی و امور مجلس ستاد کل نیروهای مسلح با استقبال از ارائه پیشنهادهایی که منجر به بهبود وضعیت خدمت سربازی شود اعلام کرد اخباری که تحت عنوان تغییر قانون سربازی مطرح می‌شود، صحت ندارد.

سردار مسعود مطهر درباره‌ اینکه آیا امکان تغییر قانون خدمت سربازی و اختیاری شدن آن از سوی مجلس شورای اسلامی وجود دارد یا خیر؟ اظهار کرد: ستاد کل نیروهای مسلح از قانونی که منجر به اصلاح و بهبود وضعیت کیفیت خدمت سربازی شود استقبال خواهد کرد؛ اما باید توجه داشته باشیم که تغییر قانون به هیچ عنوان نباید به بنیه‌ دفاعی و امنیتی کشور آسیب بزند.

وی با اشاره به مواردی که برای اصلاح قانون خدمت وظیفه عمومی مطرح شده بود، افزود:‌ برخی از نمایندگان مجلس پیشنهاداتی را در خصوص قانون سربازی مطرح کرده بودند. از جمله این پیشنهادات این بود که یک عده‌ای به سربازی رفته و یک عده‌ای دیگر به سربازی نروند و پولش را به آنها که سرباز هستند بدهند.طرح دیگر اختیاری شدن سربازی بود و مواردی دیگر که بسیاری از این پیشنهادات قابلیت اجرا نداشت؛ اما ستاد کل نیروهای مسلح از نمایندگان خواست که طرح خود را در کمیسیون مربوطه مطرح کنند و کارشناسی از نیروهای مسلح نیز در این جلسه حضور داشت.

وی با بیان اینکه خود مجلس با هیچ یک از این طرح‌ها موافقت نکرد، گفت: البته همچنان نیز جلسات کارشناسی برای طرح و بررسی پیشنهادات نمایندگان تشکیل شده اما این که بخواهد قانون سربازی تغییر کند چنین چیزی صحیح نیست. ولی ما از اصلاح قانون و موارد آن نیز استقبال خواهیم کرد.

معاون حقوقی و امور مجلس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان این که شاید قانون خدمت وظیفه عمومی در برخی از مواد اصلاح ، گفت: همان طور که می‌دانید و نمایندگان مجلس نیز از آن مطلع هستند بر اساس اصل 110 قانون اساسی تصمیم گیری در خصوص نیروهای مسلح باید به تأیید و موافقت فرمانده معظم کل قوا برسد. بنابراین هر طرح و ایده‌ای که بخواهد در قانون سربازی مطرح شود ابتدا باید به تایید مقام معظم رهبری رسیده و پس از آن در مجلس تصویب شود.

مطهر با اشاره به برخی از پیشنهادات مطرح شده در مورد سربازی خاطرنشان کرد:‌در برخی از موارد پیشنهاداتی از سوی نمایندگان و دیگر گروهها مطرح می‌شود که این پیشنهادات در قانون فعلی وجود دارد اما به دلیل نبود اعتبارات اجرایی نشده است. بنابراین درخواست ما از نمایندگان محترم و گروهها این است که کمک کنند تا اعتبارات مربوطه تامین شده و به مانند اجرای قانون فعلی افزایش یابد. به عنوان مثال در قانون فعلی سربازی گفته شده که 80 درصد حقوق کادر به سربازان تعلق می‌گیرد اما اعتبارات آن وجود ندارد.

وی درباره‌ بخشی از آمار اعلام شده در مورد مشمولان غایب سربازی و سربازان فراری نیز گفت: کسانی که آمار اعلام می‌کنند باید مدارک و مستندات خود را نیز ارائه دهند و بگویند بر چه اساسی ادعا می‌کنند که تعداد مشمولان غایب و فراری فلان نفر است. اخباری که ما داریم این است که تعداد سربازان فراری و مشمولان غایب بسیار کمتر از ارقامی چون دو یا سه میلیون نفری است که اعلام شده است.

مطهر از نمایندگان مجلس و دیگر گروهها و نهادهایی که پیشنهاداتی را برای اصلاح و بهبود کیفیت خدمت سربازی دارند خواست تا این موارد را به ستاد کل نیروهای مسلح منتقل کنند تا اقدامات و بررسی‌های کارشناسی لازم بر روی آن انجام شود.

معاون حقوقی و امور مجلس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به طرح‌هایی همچون طرح مهارت آموزی سربازان، اجرای طرح های امریه سربازی و .... اظهار کرد:‌امیدواریم نمایندگان محترم کمک کنند تا موارد این چنینی نیز در قانون خدمت وظیفه عمومی گنجانده شده و ضابطه اجرایی آن مشخص شود.

انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:40 - 1397/10/03
چقدردرنوشتن قوانین بلندمدت ناتوانیم و.....؟!
India
16:33 - 1397/10/03
بعضی از نماینده ها اطلاع کافی ندارند مبادرت به چرند بافی و چرت گویی می کنند
پاسخ ها
بدون نام
Australia
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
نه به نظر هر دو پیشنهاد خوب بوده .بهتره حقوق تعیین کنند برای سربازها و سربازی اختیاری باشه.دو سال سربازی بدون حقوق خیلی بیگاریه
Iran, Islamic Republic of
17:06 - 1397/10/03
بله کی میاد از دوسال نیروی مفت چشم پوشی میکنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
باید به جای سرباز، استخدام رسمی انجام شود. سربازی انرژی، هزینه و سرمایه مملکت را هدر می دهد.
بدون نام
Australia
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
کلا نظام وظیفه با هر نوع نو اوری مخالفت میکند و استفاده بدون مزد و مواجب را بیشتر میپسندد.
بدون نام
United Arab Emirates
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
مفت و بی پناه هرکه هرچه میخواد باهاش میکند.عین عصر حجر .و بعدش فارغ از خدمت شد تبدیل به بیکاره و بیچاره تر از دوران خدمت میشود
Iran, Islamic Republic of
17:29 - 1397/10/03
ســــــلام .... پیشنهاد میشود دوره خدمت داوطلبین که غیبت ندارند و فوری پس از اتمام تحصیل برای خدمت ثبت نام کرده و اعزام شده اند 14 ماه شود...... متشکرم.....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
خخ چطور میزارن داداش اینو باید بالا ها بگن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
سلام

سخن این بزرگوار درسته تا انگیزه برای سرزبازی زیاد بشه
دومن باید کسانی که در شهر های عملیاتین رو نباید بفرستین
یه شهر دیگه
Iran, Islamic Republic of
17:32 - 1397/10/03
ســــــلام .... پیشنهاد میشود دوره خدمت داوطلبین که غیبت ندارند و فوری پس از اتمام تحصیل برای خدمت ثبت نام کرده و اعزام شده اند 14 ماه شود...... متشکرم.....
Iran, Islamic Republic of
18:27 - 1397/10/03
سربازی هدر دادن انرژی جوانی و هزینه مملکت است باید استخدام جایگرین ان شود
Iran, Islamic Republic of
19:02 - 1397/10/03
کاش اخوندا سرباز بشند
Iran, Islamic Republic of
21:14 - 1397/10/03
بله می دونیم شما هیچ وقت به فکر سرباز بدبخت که نه کار داره نه زن داره و نه حتی امید به زندگی نبودید و نیستید اینو دیگه همه می دونند .
Iran, Islamic Republic of
00:56 - 1397/10/04
ما رفتیم برگشتیم
هیچ ایده خلاقانه ای در سربازی نبود و خیلی کلاسیک خدمت کردیم و جز فرسوده شدن چیزی عائدمون نشد و بسیار تبعیض هستش بین سربازان و بچه های مردم با بچه های مسئولان از هرنظر فرق دارن البته این موضوعی هستش که تازگی نداره و تقریبا در کل کشور جاری هستش.
United States
01:03 - 1397/10/13
خیلی جالب است امتیازخریدخدمت سربازی رافقط به مشمولانی
که ازرفتن به سربازی شانه خالی نموده اندوغیبت کرده اند
داده می شودولی برای مشمولان جدیدامکان خریدسربازی
وجودندارد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج