سهمیه‌بندی‌ بنزین فعلا منتفی شد
۸۲۵۶۱۵
۰۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۰
۲۹۵۱ 
عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: دولت باید طرح‌های بهینه سازی مصرف سوخت و افزایش سهم CNG و جایگزینی آن با مصرف بنزین را با جدیت دنبال کند؛ این راهکارها بر افزایش قیمت بنزین اولویت دارد و مجلس با هرگونه افزایش نرخ و سهمیه بندی در وهله فعلی مخالف است.

خبرگزاری تسنیم: علی‌عسگر ظاهری عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق مجلس در خصوص اینکه در سال 98 در قیمت حامل‌های انرژی نسبت به سال 97 تغییری وجود نداشته باشد، به معنای این است که تا امروز هرگونه افزایش قیمت بنزین و گازوئیل در سال 98 و هرگونه دونرخی شدن یا سهمیه بندی این فرآورده‌های نفتی در سال آینده منتفی است.

وی افزود: اینکه می‌گویم تا امروز، به‌این‌خاطر است که روی تمامی مصوبات کمیسیون تلفیق از جمله این مصوبه، در صحن علنی مجلس بحث و بررسی مجددی صورت می‌گیرد و ممکن است نظراتی از سوی نمایندگان مطرح شود که در نهایت تصمیم دیگری برای لایحه بودجه نهایی شود، اما این فقط یک احتمال است؛ چرا که کلیت کمیسیون تلفیق و کمیسیون انرژی مجلس و همچنین جو غالب بر مجلس شورای اسلامی بر این اعتقاد هستند که اکنون زمان مناسبی برای هیچ نوع تغییر قیمت در عرضه بنزین و گازوئیل نیست، همچنین دونرخی شدن و تعیین سهمیه‌ای بنزین و نرخ آزاد برای بیشتر از سهمیه، مناسب اجرا در سال 98 نیست.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه "دولت مکلف است هرچه زودتر کارت سوخت شخصی را به منظور در دسترس قرارگرفتن اطلاعات دقیق از نحوه مصرف بنزین در ایران الزامی کند"، گفت: برای الزامی کردن کارت سوخت، باید به دنبال ابزاری به جز ابزار قیمتی باشیم.

وی ادامه داد: میزان تولید روزانه بنزین در ایران در حال حاضر بالغ بر 102 میلیون لیتر و میزان مصرف روزانه بنزین در کشور بالغ بر 90 تا 92 میلیون لیتر است؛ نمایندگان مجلس هم متوجه مصرف افسارگسیخته بنزین در کشور و رشد عجیب مصرف این فرآورده نفتی هستند، اما معتقدیم در وهله فعلی استفاده از ابزار قیمتی برای کنترل مصرف مناسب نیست، بلکه دولت اختیارات زیادی دارد که می تواند از آنها برای مدیریت مصرف استفاده کند.

ظاهری در تشریح اختیارات دولت در خصوص مدیریت مصرف سوخت در کشور گفت: دولت باید به جای اینکه به فکر افزایش قیمت باشد، به پیاده‌سازی هرچه سریعتر طرح‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت اقدام کند.

وی افزود: دولت باید خودروسازان را به بهینه‌سازی تولیدات خود مجبور کند، تسریع در توسعه ناوگان عمومی را در دستور کار خود قرار دهد، طرح‌های بهینه سازی مصرف سوخت را که اختیارات آن به طور کامل در دولت است، با جدیت دنبال کند؛ من معتقدم می توان با بهینه‌سازی مصرف سوخت بدون استفاده از ابزار قیمتی، رشد مصرف بنزین را در سال 98 کنترل کرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به نقش مهم افزایش سهم سوخت CNG در سبد مصرف سوخت به منظور کاهش مصرف بنزین در کشور اشاره کرد و گفت: همین امروز بالغ بر 20 تا 21 میلیون لیتر معادل مصرف بنزین، توسط سوخت CNG جایگزین شده و می توان با توسعه صنعت CNG و استفاده از راهکارهای تشویقی برای استفاده بیشتر مردم از سوخت گاز به جای بنزین، بخشی دیگر از مصرف بنزین را نیز با سوخت CNG جایگزین کرد و شاهد کاهش مصرف بنزین در کشور باشیم.

نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بهینه‌سازی مصرف سوخت با اصلاح سهم انواع سوخت در سبد مصرف سوخت، ارتقای کیفی بخش‌های مصرف کننده سوخت مثل خودروها، توسعه حمل و نقل عمومی و تشویق مردم به استفاده از ناوگان عمومی به جای خودروی شخصی و همچنین تشویق مردم به استفاده از سوخت گاز به جای بنزین، راهکارهایی است که از نظر مجلس به افزایش قیمت بنزین اولویت دارد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:21 - 1397/11/09
خبر ساعتی است یک ساعت این ور یک ساعت ان ور
Iran, Islamic Republic of
09:24 - 1397/11/09
سهمیه بندی برابر است با منفجر شدن مملکت ..تو این اشفته بازار نون نداریم یخوریم شما عوض اینکه مملکتو درست کنید بفکر داغون کردنش هستید
Iran, Islamic Republic of
09:32 - 1397/11/09
همونم بعدچندوقت سهمیه بندی میشه ...
Iran, Islamic Republic of
09:32 - 1397/11/09
سهمیه بندی بنزین دقیقا به خیابان های کاراکاس ربط داره. هر وقت مادوروی عزیز دست بالا رو داشته باشه سهمیه بندی پابرجاست. غیر از این برای حق سکوت به مردم بدبخت ایران سهمیه بندی منتفی میشه.
خبرها رو اونجا دنبال کنین.
United Arab Emirates
10:03 - 1397/11/09
مردم و اسکل کردن...بد جوری....از ماست که بر ماست
Iran, Islamic Republic of
10:38 - 1397/11/09
بدو بدو قاچاق سوخت مرز نداریم چه جوری قاچاق میکنند نمیتون تو ی مرز جلو شو بگیرن وای خدا رحم کنه کسی به ما حمله کنه چی شود خوب دارین به دشمن اطلاعات میدن
با این حرفهاتون دارین میگین خیلی ساده مرزهای ایران بی درو پیکره اه
Iran, Islamic Republic of
11:49 - 1397/11/09
ونزویلا یادتون نره فقط
Iran, Islamic Republic of
11:58 - 1397/11/09
اینقدر با اعصاب مردم بازی نکنید
United States
12:47 - 1397/11/09
لطفا انقدر شل کن سفت کنش نکنید.خودمدنو از خیلی وقت پیش آماده کردیم برای همه چی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج