نمایندگان مجلس باید مالیات سیگار را ۵ برابر کنند
۸۲۶۶۶۶
۱۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۳
۳۱۶۶ 
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مصرف توتون در ایران طی یک دهه گذشته از 2 هزار تن به 15 هزار تن رسیده و بیش از 7 برابر شده است، یکی از راههای کاهش مصرف سیگار افزایش مالیات آن است و نمایندگان مجلس باید مالیات سیگار را 5 برابر کنند.

خبرگزاری ایرنا: معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مصرف توتون در ایران طی یک دهه گذشته از 2 هزار تن به 15 هزار تن رسیده و بیش از 7 برابر شده است، یکی از راههای کاهش مصرف سیگار افزایش مالیات آن است و نمایندگان مجلس باید مالیات سیگار را 5 برابر کنند.

عبدالرحمان رستمیان در نشست خبری در دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: در حال حاضر سقف مالیات سیگار در کشور 2800 میلیارد تومان در بودجه 98 در نظر گرفته شده که باید به 15 هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

مالیات سیگار بسیار مهم است و در بسیاری از کشورهای دنیا عوارض و مالیات زیادی از سیگار گرفته می شود تا مصرف را کاهش دهند. وی اظهارداشت: در کشورهای مختلف عوارض سیگار 75 درصد است اما این رقم در ایران 20 درصد است و باید نمایندگان مجلس به این مساله در بودجه 98 توجه ویژه کنند.

رستمیان با بیان اینکه 90 درصد سرطان ریه به خاطر مصرف سیگار است، ادامه داد: سیگار عامل 25 درصد مرگ و میر و بیماری های قلبی است و مصرف آن به پوکی استخوان منجر می شود. وی افزود: سیگار جهش سلولی ایجاد می کند و باید در کشور از روش های آموزشی و اعلام عوارض آن برای کاهش مصرف سیگار و افزایش مالیات استفاده کرد.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: کاهش عرضه سیگار بسیار مهم است و سیاستگزاران باید دسترسی به این ماده دخانی را به ویژه برای جوانان سخت تر کنند که شامل ممنوعیت فروش سیگار به افراد زیر 18 سال و ارائه مجوز به عرضه کنندگان سیگار را اجرا کنند.

رستمیان گفت: به طور متوسط سالانه 10هزار میلیارد تومان برای خرید سیگار در کشور هزینه می شود و در عین حال 35 هزار میلیارد تومان در سال برای درمان بیماری های ناشی از مصرف دخانیات هزینه می کنیم که این پول بیت المال است.

وی افزود: از نمایندگان مجلس شورای اسلامی می خواهیم در تالار گفت و گو با مردم صحبت کنند و نظر آنها را در مورد افزایش مالیات دخانیات جویا شوند تا در بودجه 98 افزایش مالیا سیگار تحقق یابد. وی گفت: اکنون 16 کارخانه دخانیات در کشور فعال است که نسبت به گذشته 2 برابر شده است. در 10 سال گذشته مصرف 2هزار تن برگ توتون در کشور به 15 هزار تن رسیده است که فاجعه است و ضرورت دارد راههای عدم دسترسی مردم به دخانیات را اجرایی کنیم.

رستمیان به برنامه خود مراقبتی و سبک زندگی سالم اشاره و افزود: این برنامه از ایجاد دو سوم بیماری غیر واگیر جلوگیری می کند و با ارائه مناسب و رفتار درست و عاری از دخانیات می توان از افزایش هزینه های درمانی کاست.

دانشجویان پزشکی 2 واحد اختیاری پیشگیری از آسیب های اجتماعی را می گذرانند

سیدعلی جواد موسوی، معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در این نشست گفت: دانشجویان علوم پزشکی دو واحد اختیاری درس پیشگیری از آسیب های اجتماعی که دخانیات را هم شامل می شود، خواهند گذراند.

وی با بیان اینکه دانشجویان از اجتماع جدا نیستند، افزود: باید جامعه را کنترل کرد تا دخانیات مصرف نکنند. موسوی ادامه داد: 6 سال اول زندگی افراد مهم است و باید در مهدکودک ها بتوان شکل درست زندگی را آموزش داد تا از آسیب های اجتماعی به مصرف دخانیات در امان باشند.

وی افزود: وزارت بهداشت 25 درصد در پیشگیری از آسیب های اجتماعی نقش دارد و 75 درصد این نقش بر عهده نهادهای مختلف به ویژه رسانه ها است که باید در جهت آموزش و عوارض دخانیات و دوری از آن فعالیت کنند.

موسوی اظهارداشت: در حال حاضر برنامه ارتقاء سلامت از سوی وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی در خانه های بهداشت اجرا می شود و باید برنامه های بیشتری برای افزایش آگاهی عمومی درباره خطرات سیگار داشته باشیم.

وی تاکید کرد: همه سرطانها با دخانیات در ارتباط است. سرطان ریه در بین زنان سیگاری افزایش یافته زیرا مواد سیگار در هورمون های جنسی آنان اثر زیادی می گذارد. همایش سیگار و سیاست های سلامت محور در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می شود.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
19:34 - 1397/11/11
خیلی هم بیخود، مالیات اختلاسهاراافزایش بدهند
Iran, Islamic Republic of
19:40 - 1397/11/11
چیکار دارین بزار مردم بکشن زودتر بمیرن راحت شن
Iran, Islamic Republic of
19:43 - 1397/11/11
خوب موقعی که اینقد گرون بشه خوب مردم میرن دنبال مواد مخدر!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
20:03 - 1397/11/11
اقای عزیز گران کردن دوباره راهش نیست کسی که بخواد مصرف بکنه میکنه فقط این طرح شما باعث ایجاد جرم وجنایت وفقر و دزدی بیشتر میشه.وقتی مصرف کننده نتونه پول سیگارشو تهیه کنه دست به خیلی کارها میزنه.
Iran, Islamic Republic of
20:11 - 1397/11/11
سیگارالان هم گران هست.نماینده بی کفایت
Iran, Islamic Republic of
21:04 - 1397/11/11
جون خودتون این سیگار را دیگه گرون نکنید با این همه بدبختی که داریم فقط،سیگار میتونه ما رو اروم کنه
Iran, Islamic Republic of
21:09 - 1397/11/11
اینا بهانه ست،دولت کم نون از دخانیات نمیخوره،
Iran, Islamic Republic of
21:37 - 1397/11/11
نیس شما که سیگار نمی کشید عمر جاوید دارید !!!!!!بعدشم میشه بفرمایید چطوری پول بیت المال برای سیگاریها مصرف میشه ؟؟؟ نکنه بیمارستانها مجانی شدن ما خبر نداریم یا همکارای شما ویزیت نمی گیرن ؟؟؟!!! شما اگه خیلی نگران بیت المال هستین مالیاتتون رو بدین بقیه اش پیشکشتون
Iran, Islamic Republic of
21:37 - 1397/11/11
نیس شما که سیگار نمی کشید عمر جاوید دارید !!!!!!بعدشم میشه بفرمایید چطوری پول بیت المال برای سیگاریها مصرف میشه ؟؟؟ نکنه بیمارستانها مجانی شدن ما خبر نداریم یا همکارای شما ویزیت نمی گیرن ؟؟؟!!! شما اگه خیلی نگران بیت المال هستین مالیاتتون رو بدین بقیه اش پیشکشتون
Iran, Islamic Republic of
22:05 - 1397/11/11
نمایندگان مجلس باعث تمام گرانی ها هستن
فکر کنم درصدی از این گرانیها به نمایندگیها تقدیم میگردد
معلوم نیست اینها نماینده مردم هستن یا دولت ؟
Iran, Islamic Republic of
23:03 - 1397/11/11
فکر کنم میخواهید سیگاریها رو به مواد مخدر بروند
Iran, Islamic Republic of
23:16 - 1397/11/11
آره ، اصلا اونقدر مایات سیگار را اضافه کنن که بودجه کل کشور تامین بشه . کار مثبتی که نمیتونیم انجام بدیم پس با چنین کارهای و پیشنهاداتی باعث روانپریشی بیشتر مردم و ازدیاد کشیدن سیگار بشویم و بودجه تامین کنیم
Iran, Islamic Republic of
23:45 - 1397/11/11
معاون علوم پزشکی تهران بهتر است فکری به حال هزاران میلیارد فرار مالیاتی پزشکان محترم کند
Iran, Islamic Republic of
00:30 - 1397/11/12
آقاى عقل کل چرا فکر میکنیدمشکل سیگارکشیدن باید با پرکردن جیب هاے بی سروته شما حل بشہ؟واقعن هیچ راهے به کلہ بی خاصیتت نرسید ویا خوشحالی ازاینکہ مردم ایران آنقدر بامشکلات درگیر کردیدکہ از شدت فقروبدبختے به سیگار وانواع مواد مخدرپناه آورده اند وحال به جاے حل مشکلاتشون فکر پرکردن جیبتون افتادے!!!!!خجالت هم خداےے کسے کہ غیرت داشته باشہ یک نعمت بزرگیست واسش.
United Arab Emirates
02:57 - 1397/11/12
ز ک ی
آقا ی رستمیان انگار نفس شما ازجای گرم درمیاد!
هه ع...! ازوقتی وزیر محترم بهداشت استعفا داد،شاخ شدی. سیگار ۴۵۰۰ تومنی الان شده ۱۱۰۰۰ تومن
رو رو برم اشتهارو...
رو رو برم اشتهارو...
*برترین ها اگه خبرارو سانسور کنی به ولله نفرین میشی.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج