عکس روز ناسا؛ برخورد ۴ ابَر خوشه کهکشانی
۸۲۹۳۱۵
۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۹
۱۱۳۱۴ 
ناسا اخیراً در شبکه اجتماعی خود در اینستاگرام تصویر بی نظیری از برخورد چهار خوشه کهکشانی عظیم منتشر کرده است.

خبرگزاری ایسنا: ناسا اخیراً در شبکه اجتماعی خود در اینستاگرام تصویر بی نظیری از برخورد چهار خوشه کهکشانی عظیم منتشر کرده است.

هنگامی که چهار خوشه کهکشانی عظیم با یکدیگر برخورد می‌کنند، پس از آن موج‌هایی از گاز داغ سرخابی رنگ از داده‌های نوری و رادیویی ظاهر می‌شوند.

عکس روز ناسا؛ برخورد ۴ ابَر خوشه کهکشانی

در این تصویر "خوشه پاندورا" (Pandora's Cluster) قابل مشاهده است علت نامگذاری این خوشه این بوده است که همه ساختارهای مختلف در آن یافت می‌شوند. این خوشه کهکشانی که با نام" آبل ۲۷۴۴" (Abell ۲۷۴۴) نیز شناخته می‌شود و حدود ۳.۵ میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد.

این تصویر، ترکیبی از داده‌های چند تلسکوپ است. نخست داده‌های اشعه ایکس "تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا" (Chandra X-ray Observatory) است. رصدخانه پرتو ایکس چاندرا یا تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا یک تلسکوپ فضایی ساخته شده به‌وسیله ناسا است که تمام فعالیت‌هایش در زمینه پرتو ایکس است.

در این تصویر هم چنین می‌توان گاز داغ آبی رنگ، داده‌های نوری" تلسکوپ سوبارو" (Subaru) و "تلسکوپ‌های وی ال تی" (Very Large Telescope) را در رنگ قرمز، سبز و آبی و داده‌های رادیویی رصد خانه ستاره شناسی" آرایه بسیار بزرگ" (Very Large Array) را در رنگ قرمز مشاهده کرد.

خوشه کهکشانی و تعدادی از گروه‌های شناخته شده آن‌ها، بزرگ‌ترین اجرام جهان هستند. یک خوشه کهکشانی از سه بخش تشکیل شده است؛ کهکشان‌هایی که دارای میلیاردها ستاره‌اند، گاز داغ بین کهکشان‌ها و ماده تاریک، ماده‌ای با هویتی مرموز که بیشترین جرم کهکشان را تشکیل می‌دهد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Germany
14:55 - 1397/11/18
پس این نور ۵ - ۳ میلیارد سال نوری در راه بود برای نور امروز او باید همین زمان را پشت سر بگذاریم فکر نکنم تا آن روز زمین وجود داشته باشد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج