فلاحت پیشه: بدهی سوریه به ایران تسویه شود
۸۳۹۷۵۴
۱۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۲
۶۲۵۷ 
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه سوریه به ایران بدهکار است، گفت: در طول مدتی همکاری ایران و سوریه، دولت این کشور بدهی عمده‌ای به ایران دارد و مسئولان جمهوری اسلامی ایران به لحاظ قانونی و شرعی باید این بدهی را به کشور بازگردانند؛ در دیداری که با مقامات سوری داشتم، به عنوان نخستین مقام ایرانی اعلام کردم که این بدهی‌ها حق الناس است و باید پرداخت شود.

خبرگزاری ایرنا: رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که ایران می‌خواهد دولت سوریه و کرد‌ها وارد مذاکره شوند و این شرایط اکنون در حال مهیا شدن است.

حشمت الله فلاحت پیشه با بیان اینکه تا زمانی که دولت سوریه بخواهد، ایرانیان به آن‌ها کمک خواهند کرد، اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران کماکان به سوریه کمک مستشاری در حوزه‌های مختلف ارائه می‌دهد و این کمک‌ها بی بدیل هستند؛ به رغم اینکه کشور‌های مختلفی با سوریه همکاری دارند، هیچ کشوری نتوانسته است کمک‌های بی بدیل جمهوری اسلامی ایران را جایگزین کند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی توضیح داد: یکی از مشکلات اساسی سوریه در منطقه 'بوکمال' است که آمریکایی‌ها وضعیت را نامعلوم نگاه داشته اند؛ در جنوب منطقه کردی در شرق فرات نیز قبایل عربی سکونت دارند که به هیچ وجه حاضر به جدایی از دولت مرکزی سوریه نیستند و روز به روز نیز نزدیک‌تر می‌شوند.

فلاحت پیشه گفت: ایران به دنبال این است که دولت سوریه و کرد‌ها وارد مذاکره شوند، اکنون نیز مذاکراتی بین کرد‌ها و دولت سوریه شکل گرفته و این شرایط در حال مهیا شدن است.

**جنگ در شمال سوریه فاجعه انسانی خواهد داشت

وی منطقه 'ادلب' را یکی از مهمترین مشکلات دولت سوریه دانست و گفت: یکصد هزار نیرو تروریست متعصب در ادلب مستقر هستند که باید به این مشکل مسائلی همچون گروهک تروریستی النصره و برخی مشکلات دیگر را نیز اضافه کرد؛ از این رو منطقه شمال غربی سوریه که شمال ۱۰ تا ۱۵ درصد خاک این کشور می‌شود، دچار مشکلاتی جدی است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این مشکلات باید با یک کار سیاسی حل شود، زیرا اگر جنگی شکل بگیرد با فاجعه‌ای انسانی روبه رو خواهیم شد.

**سوریه بدون جریان مقاومت سقوط می‌کرد

فلاحت پیشه با بیان اینکه روابط ایران و سوریه در ۲ بخش تقسیم بندی می‌شود، گفت: این ۲ کشور جز جریان مقاومت هستند که رهبری آن را ایران برعهده دارد و به موفقیت‌های بسیاری دست پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه 'بقا دولت سوریه مدیون جریان مقاومت است که رهبری آن را ایران بر عهده دارد'، یادآور شد: دولت مستقر سوریه به سختی یازده درصد از خاک این کشور را در اختیار داشت، امان اکنون بیش از ۶۵ درصد کشور را در اختیار گرفته است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی به پیروزی‌های اخیر دولت سوریه در مقابل تروریست‌ها اشاره کرد و گفت: تا زمانی که ایران در کنار سوریه است، در تمام پیروزی ها، پاکسازی‌ها و تثبیت‌ها به ویژه در حوزه‌های اطلاعاتی و عملیاتی نقش اصلی را ایفا می‌کند.

**روابط ایران و سوریه پس از داعش

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به سفر خود به سوریه و برگزاری سه جلسه در این کمیسیون در رابطه با مناسبات ایران و سوریه پس از داعش اشاره کرد و گفت: معتقدم که در موضوع مناسبات ایران و سوریه پس از داعش شرایط خاصی حاکم است و جمهوری اسلامی ایران باید به نحوی عمل کند که منافع کشور در این زمینه تامین شود.

فلاحت پیشه افزود: ایران و سوریه سند همکاری‌های راهبردی امضا کرده اند که دامنه‌ای گسترده دارد و از نظر زمانی نیز محدود نیست که این موضوع نشان می‌دهد این ۲ کشور باید در آینده نیز کماکان باهم ارتباط داشته باشند.

وی به کمک‌های ایران به دولت عراق نیز اشاره کرد و توضیح داد: همان طور که در عراق دیدیم جمهوری اسلامی ایران در حوزه میدانی بسیار خوب موضوع را مدیریت کرد، اما در حوزه‌های دیگر همچون سیاسی و به ویژه اقتصادی دچار ضعف است؛ امروز می‌بینیم رقبایی که علیه کشور میزبان عمل و از گروهک‌های تروریستی حمایت کردند بر حوزه اقتصادی حاکم می‌شوند، اما ایرانیان هر روز این حوزه را از دست می‌دهند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: احتمال آن وجود دارد که وقایع عراق در سوریه نیز تکرار و ایران حوزه اقتصادی این کشور را نیز از دست بدهد.

**بدهی سوریه به ایران تسویه شود

فلاحت پیشه با بیان اینکه سوریه به ایران بدهکار است، گفت: در طول مدتی همکاری ایران و سوریه، دولت این کشور بدهی عمده‌ای به ایران دارد و مسئولان جمهوری اسلامی ایران به لحاظ قانونی و شرعی باید این بدهی را به کشور بازگردانند؛ در دیداری که با مقامات سوری داشتم، به عنوان نخستین مقام ایرانی اعلام کردم که این بدهی‌ها حق الناس است و باید پرداخت شود.

**ایران به مدیترانه متصل شود

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرد: ایران، سوریه و عراق باید کریدوری ایجاد کنند که ایران را به دریای مدیترانه متصل کند؛ این کریدور شامل احداث راه آهن، خط ترانزیت و خط گردشگری دینی-مذهبی است که باید در قالب سند راهبردی با سوریه تعرف شود؛ در این رابطه باید سند مرتبطی نیز با عراق تنظیم کنیم تا سه کشور بتوانند با هم همکاری داشته باشند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 32
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:43 - 1397/12/17
به این زودی ؟ دروغگو
پاسخ ها
AAAAAAAAAAA
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۸
خخخخخخخ طریقه دروغ گفتن عوض شده سال جدید دیگه دروغهای شاخ دار میگویند،
سوریه هزینه پرداخت گندم را ندارد بعد چگونه بدهی صد میلیاردی شما را پرداخت کرد مردم را خنده نیندازید.
اگر سوریه این کار رو کرده بود تا الان صدای آمریکا را درآورده بود.
Iran, Islamic Republic of
10:00 - 1397/12/17
بازم که اومد دوملیارد وسیصد ملیون یورو گرفت ورفت وما رفتیم از روسیه قرض کردیم
Iran, Islamic Republic of
10:02 - 1397/12/17
آخی شما گفتید و ما هم باور کردیم میخواید دهن مردم را ببندید!شما بدهی را که نمیگیرید هیچ تازه همینطور دارید بهشون میدید.
Iran, Islamic Republic of
10:04 - 1397/12/17
جفنگ نگو همانطورکه خسارت ۸سال جنگ ازعراق گفتید این هم ازجیب خلیفه خواهید بخشید
Iran, Islamic Republic of
10:04 - 1397/12/17
عراق و گرفتین که این و بگیرین
Iran, Islamic Republic of
10:07 - 1397/12/17
سوریه آه نداره که با ناله سودا کنه . حالا حالا ها باید بهش کمک مالی بشه و گرنه به آغوش رقبای ما پناه می بره.
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۷
فلاحت پیشه این رو نمی فهمه
Iran, Islamic Republic of
10:12 - 1397/12/17
به همین خیال باشید که پولهایی که خرجشون کردید پس بگیرید
Iran, Islamic Republic of
10:21 - 1397/12/17
هرموقع طلب خودتان را از عراق گرفتیدبعد بروید دنبال طلبتان از سوریه،یمن،فلسطین،لبنان .
Iran, Islamic Republic of
10:26 - 1397/12/17
شتر در خواب بیند پنبه دانه.....سوریه واربابش روسیه دیناری که نمیدهد تو سر امثال شما میزنه و بازم میگیره.....تا شماها باشید باید باج بدهید تا بمانید
Iran, Islamic Republic of
10:45 - 1397/12/17
شما نمي خواد طلب ايران رو از سوريه و عراق بگيرين بيشتر از اين بهشون ندين گرفتن طلب پيشكش
United Arab Emirates
11:04 - 1397/12/17
فعلا که کار شما دادن هستش...
Iran, Islamic Republic of
11:23 - 1397/12/17
یجوری از سوریه و مصائب سوریه ومناطق میگه انگاری یک استان از استان‌های کشور هست واونقدر هرس ونگران سوریه واحوالاش هستن که فراموش کردن الان درایران هستن واین طریبون مجلس 80میلیون بدبخت گرفتار به هزاران مشکل وبدبختی هستن، و نگران بوکمال و ادلب هستن، تا نگران کرمانشاه که تا به الان مردم در چادر وکانتینر در سرما وبدبختی هستن. ولله چه بگیم خدا به عظمتت یجور به این مسؤلین این کشور عقل، فهم وشعور بده. وای از روزی که دگه همچی دیر شده... علابرکت الله
Iran, Islamic Republic of
11:28 - 1397/12/17
این هم زیباترین داستان ۹۸
Iran, Islamic Republic of
11:40 - 1397/12/17
چراغی که به خانه ماجب است به مسجد
احرام است از قدیم گفتن
Iran, Islamic Republic of
11:44 - 1397/12/17
خب تو جیب کی رفت آنوقت
Iran, Islamic Republic of
12:01 - 1397/12/17
اگر تونستی دلار را به ۳۸۰۰برسانی بدهیهای سوریه تا اندازه ای رفع میشود شتر در خواب بیند.........
Iran, Islamic Republic of
13:31 - 1397/12/17
مگر سوریه به ایران بدهکار است؟
عراق سی سال از جنگ گذشته ،مگر بدهی اش را داد؟
ای آقا شعار نده.....حالت خوب است؟
شتر دیدی ندیدی!!
Iran, Islamic Republic of
14:06 - 1397/12/17
خدا شفاف بده مردم از دست شما راحت بشن
Iran, Islamic Republic of
14:11 - 1397/12/17
دلت رو به چی خوش کردی آقای فلاحت پیشه کدوم بدهی سوریه دیگه کشور همسایه نیست یکی از ایالتهای ماست ومطمئن باش هر چقدر در سوریه هزینه شده برگشت نخواهد داشت
Iran, Islamic Republic of
16:45 - 1397/12/17
چشم صبح بیا بستان ببر دیگه از خیرتون گذشتیم .
Iran, Islamic Republic of
16:52 - 1397/12/17
مگه‌سوریه به ایران به هکاره ...
Iran, Islamic Republic of
16:53 - 1397/12/17
ای بابا بدهی یعنی سوریه دوست وبرادر ماست ما این حرفها با هم نداریم نوش جان
Iran, Islamic Republic of
17:30 - 1397/12/17
چه حرفا...
این همین چند وقت پیش اومد واسه پول.
پس دادنی در کار نیست.
مگه وام رسمی بهش دادید که بازپرداخت داشته باشه.
United Arab Emirates
19:57 - 1397/12/17
ااشتباه گرفتی اقای عزیزسوریه بدهکار نیست ما بدهکاریم ولی خجالتم یه چیز خوبِ
Iran, Islamic Republic of
00:23 - 1397/12/18
ایرانو کی تحویل میگیره فقط روابط ایران با پاکستان عراق وسوریه خوبه که اونا گداتر از کشور خود ما است انوقت مگه میتونه بدهی ایرانو بده هیچ منطقی باور نمیکنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج