اگر نمی‌صرفد، تعطیل کنید!
۸۴۵۱۸۸
۰۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۵
۱۱۲۶۸
درخواست معافیت‌های مالیاتی در سال گذشته بار‌ها از سوی تولیدکنندگان بیان شده، اما فقط در یک مورد این اتفاق افتاده و نایب رئیس سندیکای تولیدکنندگان مجموعه قطعات موتورسیکلت و دوچرخه، معتقد است که استدلال سازمان امور مالیاتی در مواردی غلط است؛ چراکه از تولیدکنندگان می‌خواهد در صورتی که تولید صرفه اقتصادی ندارد، کارخانه خود را بفروشند.

ایسنا: درخواست معافیت‌های مالیاتی در سال گذشته بار‌ها از سوی تولیدکنندگان بیان شده، اما فقط در یک مورد این اتفاق افتاده و نایب رئیس سندیکای تولیدکنندگان مجموعه قطعات موتورسیکلت و دوچرخه، معتقد است که استدلال سازمان امور مالیاتی در مواردی غلط است؛ چراکه از تولیدکنندگان می‌خواهد در صورتی که تولید صرفه اقتصادی ندارد، کارخانه خود را بفروشند.

قوانین مالیاتی یکی از موضوعاتی است که سال‌ها موضوع مورد بحث تولیدکنندگان و قانون‌گذاران بوده است. تولیدکنندگان معتقدند که با توجه به اینکه واحد‌های تولیدی موتور محرک کشور هستند و در اشتغالزایی نقش مستقیم دارند، باید مشمول معافیت‌های مالیاتی از جمله مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر عملکرد و اخذ عوارض گمرکی باشد.

در این راستا خرداد ماه سال گذشته گمرک جمهوری اسلامی ایران طی بخشنامه‌ای اعلام کرد که واحد‌های تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری و همچنین ماشین‌آلات خط تولید واحد‌های تولیدی دارای مجوز تأسیس از وزارتخانه‌های ذیربط از پرداخت چهار درصد علی‌الحساب واردات قطعی معاف هستند. اما در مورد اشکال مختلف مالیات و همچنین ساختار نظام مالیاتی کشور هنوز اختلاف نظر‌هایی وجود دارد.

در این باره حبیب‌الله محمودان - نایب رئیس سندیکای تولیدکنندگان مجموعه قطعات موتورسیکلت و دوچرخه ایران – در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه ساختار مالیاتی و بیمه در کشور متناسب با وضع تولید نیست، گفت: در حال حاضر تعداد زیادی از شرکت‌ها بدهی انباشته دارند، اما سازمان امور مالیاتی، مالیات سال‌های قبل که به صورت اظهاری بوده را به صورت‌های مختلف از آن‌ها طلب می‌کند.

وی افزود: طبق قانون مالیات به صورت درصدی از درآمد است و کارخانه‌ای با بدهی انباشته که درآمد ندارد باید مورد کارشناسی و ارزیابی قرار بگیرد تا در نهایت مالیات عادلانه از آن‌ها دریافت شود.

محمودان با اشاره به لزوم فریز دو ساله بدهی‌های مالیاتی، تصریح کرد: در حال حاضر اکثر کارخانه‌ها بدهی انباشته عظیمی دارند، اما سازمان امور مالیاتی آن‌ها را ملزم می‌کند که مالیات بر ارزش افزوده از سال ۱۳۸۵ تاکنون را پرداخت کنند.

وی با بیان اینکه مطالبه مالیات بر ارزش افزوده از سال ۱۳۸۵ تاکنون از تولیدکنندگان به منزله اعلام جنگ است، گفت: کارخانه‌ها در حال حاضر در موقعیت خوبی نیستند و دریافت این مالیات معوقه آن‌ها را تشویق می‌کند که واحد‌های تولیدی خود را تعطیل کنند؛ در حالی که این روش مغایر با قانون است که مالیات بر درآمد محاسبه می‌شود.

نایب رئیس سندیکای تولیدکنندگان مجموعه قطعات موتورسیکلت و دوچرخه ایران با بیان اینکه در شرایطی که مالیات بر ارزش افزوده از مصرف کننده دریافت نشده، نباید تولیدکننده را مکلف کنیم که به هر قیمتی آن را پرداخت کند، اظهار کرد: سازمان امور مالیاتی می‌گوید که "مالیات ارزش افزوده باید روی فاکتور دریافت شود، در غیر این صورت مسئولیت به عهده خودتان است و آن را پرداخت کنید".

محمودان با اشاره به اینکه استدلال سازمان امور مالیاتی در مواردی غلط است، گفت: اگر تولیدکننده‌ای بخواهد کارخانه خود را بفروشد، ماشین آلات آن را به قیمت آهن می‌خرند، اما در سازمان امور مالیاتی گاهی گفته می‌شود که اگر نمی‌صرفد کارخانه خود را بفروشید در حالی که این استدلال غلط است؛ چراکه کارخانه مانند فرزند کارخانه‌دار است و از طرف دیگر کارخانه‌ای که بسته و فروخته شود از یک آپارتمان ارزان‌تر می‌شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:56 - 1398/01/04
اکثر شرکت ها تعطیلند .شما خوابید
United States
15:11 - 1398/01/04
رفتار اداره مالیات خیلی ظالمانه ست اصلا تولیدکننده ها و مردم رو درک نمیکنند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۸
اگه کارخانه ها ومراکز تولید تعطیل شوند کارگرهاشون هم بیکار میشوند.
United States
15:11 - 1398/01/04
رفتار اداره مالیات خیلی ظالمانه ست اصلا تولیدکننده ها و مردم رو درک نمیکنند
Iran, Islamic Republic of
15:42 - 1398/01/04
سلام من مصالح ساختمانی میفروشم به من هم همین حرف وزدن درمقابل اعتراض به مالیات سنگین بدون محاسبه والکی مامور دارایی گفت خب تعطیل کن بعد از 30 سال سابقه کجا برم
Iran, Islamic Republic of
15:50 - 1398/01/04
حرامترین پولی هست که دولت از مردم اخذ می‌کند
Iran, Islamic Republic of
21:02 - 1398/01/04
اینا اومدن صنعت کشور و ایرانو نابود کنند چه می دانند تولید چیه
Iran, Islamic Republic of
01:24 - 1398/01/05
پس این ارزش افزوده‌ای که روی کالاها میزنید چیست به اسم مالیات از مردم روی کالاها میکشید.
Iran, Islamic Republic of
01:34 - 1398/01/05
مالیات بگیر و مردم رو بدبخت کن کوفتتون بشه انشاالله
Iran, Islamic Republic of
19:50 - 1398/01/05
یکی از علل اصلی گرانی ۹% مالیات و ارزش افزوده هست که فقط باعث شده به ملت ظلم بشه و این مبلغ اضافی رو بپردازند در صورتی که خود دولت هم میداند خیلی شرکت ها این مالیات رو پرداخت نمیکنند و فقط به نفع خودشان از ملت دریافت میکنند!!! قانون مزخرف ارزش افزوده باید هرچه زودتر برداشته شود و راه حل صحیحی جایگزین شود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج