و اینگونه عادل فردوسی‌پور هم خاطره شد
۸۴۹۳۲۷
۲۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۳
۱۲۲۹۴ 
روند حذف موفق‌ترین برنامه تلویزیونی
تمام شد و رفت پی کارش، هر چه بود را با خود شست و برد و حالا چیزی جز حسرت و حیرت باقی نمانده‌است. چطور می‌شود ناگهان همه سرمایه آدمی بر باد رود؟ چطور می‌شود که همه چیز در یک لحظه نیست و نابود شود؟ نه... درباره سیل حرف نمی‌زنیم، حرف‌مان درباره پرمخاطب‌ترین برنامه ادوار تلویزیون است که با خودخواهی و کوته‌نظری چند مدیر ناگهان نابود شد.

روزنامه همشهری - مسعود میر: تمام شد و رفت پی کارش، هر چه بود را با خود شست و برد و حالا چیزی جز حسرت و حیرت باقی نمانده‌است. چطور می‌شود ناگهان همه سرمایه آدمی بر باد رود؟ چطور می‌شود که همه چیز در یک لحظه نیست و نابود شود؟ نه... درباره سیل حرف نمی‌زنیم، حرف‌مان درباره پرمخاطب‌ترین برنامه ادوار تلویزیون است که با خودخواهی و کوته‌نظری چند مدیر ناگهان نابود شد.

سال بدون عادل

امروز دوشنبه است و طبق آنچه از سوی سازمان عریض و طویل صدا‌وسیما منتشر شده، قرار نیست ملاقات شبانه مخاطبان با ۹۰ سر‌بگیرد. اسفند گذشته بود که عادل فردوسی‌پور جایزه بهترین برنامه تلویزیون از نگاه مخاطبان را با چنگ و دندان از دست غاصبان آرای مردمی درآورد، اما خبر نداشت که سیاستگذاران سازمانی که عادل خود را فرزند آن می‌داند، نسخه دیگری برای او پیچیده‌اند و می‌خواهند برنامه را بدون او روی آنتن بفرستند. آن یکی دو‌هفته‌ای که برنامه روی آنتن نرفت، شایعات زیادی درباره جایگزینی عادل هم منتشر شد، اما همکاران علاقه‌مند به فردوسی‌پور و یا رقبایی که چندان هم دل خوشی از عادل نداشتند، همگی می‌دانستند که نشستن روی صندلی او در برنامه‌۹۰ چیزی جز یک نفرین ابدی در نگاه مخاطبان به همراه نخواهد‌داشت. موضوع آنقدر جدی شد که مدیر شبکه ۳ ترجیح داد صورت مسئله را پاک کند و برای حذف عادل، برنامه‌۹۰ را به مسلخ بفرستد.

امروز دوشنبه است و خبر‌های یکشنبه چیزی جز حسرت و افسوس درباره یکی از برنامه‌های انگشت‌شمار تلویزیون که میان مخاطبان آبرو و اعتبار داشت، با خود به همراه ندارد. تصویر دکور خراب‌شده برنامه از یک‌سو و جدیدترین تغییرات کنداکتور برنامه‌های فوتبالی تلویزیون پیش از هر چیز دیگر به هواداران برنامه‌۹۰ این پیغام را ارسال کرد که ۹۰ از تلویزیون خط خورده‌است.

در شبکه ۳ سیما عوامل «فوتبال برتر» و محمدحسین میثاقی ظاهرا ترجیح می‌دهند که گرفتار عقوبت خشم هواداران‌۹۰ نشوند و از مدیران شبکه خواسته‌اند که ترجیحا برنامه‌شان حتی در روز دوشنبه هم پخش نشود. از سوی دیگر «فوتبال ۱۲۰» که عادل تهیه‌کنندگی آن را بر عهده داشته هم احتمالا دیگر میثاقی را به‌عنوان مجری با خود نخواهد‌داشت. فارغ از این تحولات، اما آنچه مهم است، اینکه تلویزیون برنامه محبوب خود را قربانی کرده‌است، جالب اینکه فعلا همه علی فروغی، مدیر شبکه ۳ سیما را به‌عنوان عامل اصلی حذف عادل و برنامه‌اش از تلویزیون سرزنش می‌کنند، اما به این مهم توجه ندارند که اگر مدیران ارشد رسانه ملی مایل باشند این برنامه و مجری‌اش همچنان به کارشان ادامه دهند، تنها با یک تماس تلفنی یا یک پاراف چند‌کلمه‌ای می‌توانند ماجرا را دگرگون کنند و این سکوت در مقابل حذف عادل فردوسی‌پور و برنامه‌۹۰ چیزی جز یک تصمیم جمعی نیست.

معتبر مثل عادل، مثل‌۹۰

خیلی پیش از اینکه عادل فردوسی‌پور از جشنواره جام‌جم جایزه بگیرد، توسط مدیران شبکه مغضوب شده بود. شبکه ۳ همواره بر این موضع پافشاری کرده که جایگاه این برنامه نزد مخاطبان نه به‌خاطر شخص عادل فردوسی‌پور بلکه برای برند برنامه و شبکه سوم است. این موضوع همواره محل دعوا میان عادل و مدیران بالادستی‌اش بوده و تغییر مجری ۹۰ و اعلام ادامه برنامه با تغییرات گسترده از همین جا نشأت گرفت.

سال بدون عادل

مدیران شبکه حتی بعد از داربی نوروزی هم با برنامه جایگزین سعی کردند محبوبیت برنامه‌ای که میثاقی اجرا می‌کند را بسنجند که با واکنش بسیار سرد مخاطبان مواجه شد و البته این مجری جوان هم قید تکیه بر صندلی عادل را زد.

استودیو ۱۴ و شام عادل

شب پرحاشیه‌۹۰ در اختتامیه جشنواره جام‌جم در ظاهر برای خیلی‌ها با شام خوردن عادل فردوسی‌پور و علی عسگری بر سر یک میز تمام‌شده بود، اما بعد از ادامه تهدید‌ها و فشار‌ها بر عادل مشخص شد که ریاست سازمان و مدیران جدیدش با عادل میانه‌ای ندارند و، چون او را به طیف مدیران سابقی، چون علی‌اصغر پورمحمدی و حتی عزت‌الله ضرغامی نزدیک می‌دانند، او را دچار چالش کرده‌اند. خبر تخریب دکور‌۹۰ در استودیو‌۱۴ ساختمان تولید هم حکم تیر خلاص را دارد، چون دکور‌۹۰ حتی در تابستان‌ها هم که لیگ تعطیل است و برنامه روی آنتن نمی‌رود، سر جای خودش می‌ماند و تخریب دکور‌ها به‌معنای تیرخلاص به این برنامه است.

سال بدون عادل

حکایت تلخ ستاره مربع

همان روز‌هایی که عادل فردوسی‌پور حاضر نشد مخاطبان برنامه‌اش را با ستاره‌مربع‌های گران‌قیمت سرکیسه کند، تیشه به ریشه خودش و برنامه‌اش در تلویزیون زد. ۹۰ در هفته حدود ۲ میلیون پیامک داشت و حدود ۸ میلیون مخاطب ثابت پیامکی برنامه‌اش برای هر بخش بازرگانی شبیه یک لقمه چرب و نرم بود، اما او نمی‌خواست با یک ستاره‌مربع ناقابل ناشی از اعتماد مخاطبان به برنامه‌اش، روزانه ۵۰۰ تومان از جیب آن‌ها به جیب برخی از اپلیکیشن‌ها واریز کند و نتیجه این مقاومت هم همین است که می‌بینید: حذف. پایان داستان ۹۰ با همکاری فشار‌های خارج از سازمان و بهانه‌های اقتصادی رقم خورد. در دورانی که سرنوشت همه چیز با پول رقم می‌خورد، ۹۰ انگار نباید مصون بماند.

انتشار یافته: 54
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:09 - 1398/01/20
فقط میتونم بگم متاسفم...هنر ما همینه.پس زدن نخبه ها و به میدان آوردن یه مشت بی سواد بیشعور...
پاسخ ها
رضا
-
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
رفتی تو ، خدا پشت و پناهت به سلامت
بگذار بسوزد دل ما ، مسئله ای نیست
***
افسوس که این مزرعه را سیل گرفته
دهقان مصیبت زده را خواب گرفته

تسلیت
بدون نام
Netherlands
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
خب برو جایی که قدرتو بدونن
241
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
متاسف چرا همه ما دير يازود خاطره ميشيم به همين اسوني
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
صدای تنهایی عدالت و شفافیت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
داداش فازت چیه منفی دادی؟
بدون نام
United States
۰۵:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
ناشایسته‌سالاری جایی برای شایستگان نمی‌گذارد .
Iran, Islamic Republic of
09:16 - 1398/01/20
درود بر شرافت و صداقت ناب اش، مطمئنا ایشون با درایتی که دارن میتونن موفق باشن صدا و سیما و شبکه 3 ایشون رو از دست دادن.
Iran, Islamic Republic of
09:16 - 1398/01/20
دورود
این شده یک عادت قدیمی ، هر چیزی که مورد علاقه مردم باشه و دوست داشته باشند ، در نگاه صدا و سیما و ارگان های مشابه مورد غضب واقع بشه ، از هیچ بی اخلاقی همچون دزدیدن رای مردم تا حذف به بهانه های واهی و لجبازی با مردم و ... هم کوتاهی نمی کنند!؟!؟!
البته سپاسگزارم از شما که به نکته خوبی اشاره کردید و این روزها مدیر شبکه 3 با آن چهره ضد مردمی اش مورد لعن و نفرین مردم در کوچه و بازار است ولی غافل از اینکه اگر تصمیم روسای بالاتری نبود ایشان کاره ای نبود جز اینکه نقش سیبل انتقادات و لعن و نفرین باشند!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
09:17 - 1398/01/20
نمیشه که تا ابد باقی بمونه، تکراری و خسته کننده شده بود، حالا خوبه فروغی بود تا ایشوگ شبیه قهرمانها و در اوج خداحافظی کنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
حرف زدن خوبه نه زر مفت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
نظرت عالی بود. عادل داشت شبیه فوتبالیستهایی میشد که حاضر نیستن بازنشست بشن
داریوش
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
هیچ کس جز عادل از لقمه پر چرب ستاره مربع ها نمیگذره
اینه رمزه موندگاری یک نفر و یک برنامه در بیست سال
هیچ وقت هم خسته کننده نمیشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
از توجه منفی لذت میبری ها تراپی لازمی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
تو هم مث فروغی.لعنت به تو
هیچکی
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
شما نمیخواد نظر بدی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
این دوستمون نظرشوگفته حالامعلوم میشه طرفدارای عادل یه عده عوامن که جنبه انتقادندارن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
ایشون شبیه قهرمان ها و تو مثل یه احمق واقع بشی
Iran, Islamic Republic of
09:29 - 1398/01/20
عادل تو قلب ماست.با اینکه اهل فوتبال نیستم و برنامه90 رو نگاه نمیکردم اما فرق ادم حسابی و غیر حسابی رو میدونم
Iran, Islamic Republic of
09:32 - 1398/01/20
بسیار حیف شد ، سیما بدترین دوران مدیریتی خودش رو داره سپری میکنه ، تو هیچ زمینه ای حرفی برای گفتن ندارند و سیطره ی افراطیون و عناصر نزدیک به انها در مدیریت و حتی برنامه ها به شدت مشهود و نگران کننده است ، این تیر خلاصی بود بر بهترین و برترین برنامه ی ادوار تاریخ سیما اما چون حاصل تدبیر و دسترنج اقایان و مدیران جدید نبود باید تخریب میشد!!! مثل اینکه شهرداری برج میلاد را درست کند و شهردار بعد از حسودی وجود چنین سازه ی شهیری ان را تخریب کند ؟
عادل ، عادل می ماند اما برخی قطعا رفتنی اند .....
Iran, Islamic Republic of
09:36 - 1398/01/20
مملکت ما ادم سالم نمی خواهد،همه شعار میدن، همه،همه فقط دم از فسادمی زننداما دروغ می گویند،در امدصدا،سیمای ایران از بزرگترین تجارهای جهان بیشتر است.عادل و مردم از نظر اینها کیلوئی چند؟ اینها فقط دنبال پول هستند نه رفاه و ارامش مردم.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
در دوارن ستاره مربع ها كه صدا و سيما به طور امل در اختيارش در اومده، افرادي مثل عادل محلي از اعراب ندارن.
"سلام چطورين؟ با گرفتن ستاره فلان مربع فلان در قرعه كشي فلان شركت كنين!‌همين الان شماره رو بگيرين..."
اين خلاصه ي تمام برنامه هاي مزخرف صدا و سيماي ماست. دستگاه عريض و طويلي كه از پول بيت المال كه مال من و شماست ارتزاق ميكنه و سودش ميره تو جيب مزخرف ترين زالو هاي انسان نماي روي زمين. چه هيزم تري به خدا فروخته بوديم كه سهممون از دنيا اين شد؟
Iran, Islamic Republic of
09:43 - 1398/01/20
خاک بر سر ما مردم که به این راحتی رای و نظرمون ضایع میکنن اب از ابم تکون نمیخوره اگه تو یه کشور اروپایی بود روزگار اون مدیر سیاه میکردن حیف حیف نابغه ها در ایران
Iran, Islamic Republic of
09:48 - 1398/01/20
درودبرعادل فردوسی پور
Iran, Islamic Republic of
09:58 - 1398/01/20
هر برنامه ای که بزارن با نفرت ازش شکایت میکنیم، چرخ روزگار میچرخه آقایان
Iran, Islamic Republic of
10:12 - 1398/01/20
درود به شرف عادل. درود بر مردانگی عادل که حاضر نشد مثل گلزار جیب این ملت رو خالی کنه.
پاسخ ها
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
واقعا برای این صدا و سیما متاسفم و برای خودمون که هیچ اهمیتی برای بهترین برنامه از دیدگاه مردمی رو اینگونه کله پا کردن
سمت خدا*نجم شریعتی*قرار روزانه
Iran, Islamic Republic of
11:05 - 1398/01/20
من یک خواهش دارم

تو رو خدا نجم الدین شریعتی رو بذارید یه برنامه دیگه ( ویا توبیخ اخراج)

فردوسی پور هفته ای یک برنامه داشت ، اما این ایکبیری ( مرد زن نما ) هرروز میاد

و دخترانه اجرا می کنه

زنگ بزنید به 162 و دستور اخراجش را بدهید

اجرکم عندالله
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
دقييييييييييقا به همين دليل كه نفرت جمعي نسبت بهش وجود داره مطمئن باش تا سالهاي سال روزي چند ساعت انتن تلوزيون كه از بيت المال (حق من و شما)‌تغذيه ميشه در اختيار ايشون خواهد بود.
هر برنامه اي چندش تر باشه بيشتر دوام مياره و هر برنامه اي محبوب تر باشه ريشه ش زودتر زده ميشه.
یه آدم
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
دیووانه
خجالت بکشید لطفا
انسانهای شریف رو مسخره نکنید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
با اون بیچاره چیکار داری؟
Iran, Islamic Republic of
11:25 - 1398/01/20
ادم موفق هرجا بره محبوبه و موفق. ایشالله هرجا میره و هرکاریو شروع میکنه موفق و شاد باشه
Iran, Islamic Republic of
12:35 - 1398/01/20
خیلی حیف شد ولی مطمئنم بزودی عادل با قدرت برمیگرده
Iran, Islamic Republic of
12:55 - 1398/01/20
فردوسی پور باید میرفت چون این صدا و سیما جز دروغ و غم و بزرگ نشان دادن بدبختیهای اروپاییها و مردم کل دنیا چیزی نداشت و حیف بود عادل فردوسی پور از دانشگاه صنعتی شریف در گرداب صدا و سیما بسوزه همانطور که جز پزشکان که مدرکشون جاییی قبول ندارند اکثر مهندسان رفتن و خواهند رفت تا با یک باران سیل بیاد و یادشون بیافته نباید مسیل ها رودخانه ها رو میساختند و پارکینگ میکردن در اصل سواد و صداقت از کشور داره کوچ میکنه ...حیف
Iran, Islamic Republic of
12:59 - 1398/01/20
اینها اگر بخواهند خدا را هم در یک لحظه تبدیل به شیطان می کنند.
Iran, Islamic Republic of
13:16 - 1398/01/20
افسوس و صد افسوس... باز به جاي ما مردم تصميم گرفتند و ما همچنان در خواب و رويا به سر ميبريم و آب از آب تكان نخورد.
Iran, Islamic Republic of
13:55 - 1398/01/20
خاک تو سر اون فروغی بدترکیب کنن،حال به هم زن
Iran, Islamic Republic of
14:20 - 1398/01/20
نگران نباشید ای مردم هر فروغی برای خود فرودی هم دارد
Iran, Islamic Republic of
14:45 - 1398/01/20
عادل عزیز همیشه در قلب مخاطبان ات می مانی
Iran, Islamic Republic of
14:56 - 1398/01/20
مثه عادل کمه. باهوش و خلاق. صادق و کاربلد. امثال عادلو باید قدر دونست و حفظشون کرد.
Iran, Islamic Republic of
15:50 - 1398/01/20
حذف عادل کار خیلی نادرستی بود و بعیده مدیران ارشد سیما مسأله را مورد بازنگری قرار ندهند.
Iran, Islamic Republic of
19:11 - 1398/01/20
هیچ حسرتی باقی نمونده . رفت که رفت . قرار نبود تا سن ۱۰۰ سالگی بمونه که . فقط باید بهش گفت بای بای . حالا میتونه بره کلمبیا و اونجا نود راه بندازه و مجیز کیروش رو بگه . اصلا فرزند خونده کیروش بشه . خخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
19:30 - 1398/01/20
تو مریضی، برو خودتو درمان کن، ملت مثل تو مخشون عیب نکرده همچین کاری کنن
United Kingdom
22:03 - 1398/01/20
تفاوت به روی زشتت که قطعا باطنی کثیف هم داری فروغی
Iran, Islamic Republic of
23:17 - 1398/01/20
برنامه 90 با اجرای عادل پربیننده ترین و از قدیمی ترین و بهترین و جوان پسند ترین برنامه های تلویزیون بود مسئولان شبکه 3 در حق عادل جفا کردند .
Iran, Islamic Republic of
23:27 - 1398/01/20
تو امپراطور رسانه ایرانی جان اینجاس
قلب ما
Iran, Islamic Republic of
23:43 - 1398/01/20
بعد از فرار نخبه ها
با پدیده دیگه ای روبرو شدیم
حذف نخبه ها
و دلیل هر دو موضوعی واحده....
Iran, Islamic Republic of
23:45 - 1398/01/20
من همچنان معتقدم اگه بخوایم عادل رو بر میگردونیم...ما با همیم
Iran, Islamic Republic of
01:28 - 1398/01/21
واقعا جای تاسف داره که اینجا یک رای منفی از طرف مدیر یک شبکه میلیونها رای مثبت از طرف مردم را باطل میکنه و این نشاندهنده اینه که مردم ما واقعا حق انتخاب ندارند
Iran, Islamic Republic of
02:22 - 1398/01/21
نخبه کشی
دانشگاه شریفی هارو حذف میکنن امام صادقی های سهمیه ای میارن.
Iran, Islamic Republic of
16:28 - 1398/01/21
90چندسال بودمیخواستندحذف کنند امانشد دلیلیشم این بود که تمام مردم انقدر به این برنامه اعتقاد داشتند که مسولین نتوتنستند اما عادل بازی رو زمانی باخت که فارغ از عدالتش پشت کیرووووووووش ایستاد واین دوگانگی تصمیم گیری ورفتارش چیزی شد که فرصت دست مسئولین داد تا حذفش کنن هرچند خیلی ها حمایت کردن ولی .........
Iran, Islamic Republic of
00:05 - 1398/02/20
عادل فردوسی پور مردی که به خاطرش هشتگ های زیادی منتشر شد اما حالا فراموش شده و خیلی از شما ها هر دوشنبه تب تاب رو تماشا میکنین غافل از اینکه جای عادل تو اون ساعته
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج