حاشیه‌های نظر بهنوش طباطبایی درباره چرم‌پوشی
۸۵۱۴۱۶
۲۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۴
۹۷۷۱ 
سالانه پوست یک میلیارد حیوان در دنیا به مصرف صنعت چرم می‌رسد. این در حالی است که ما انسان‌ها برای پوشیدن یک لباس مناسب، گزینه‌های مختلفی برای انتخاب داریم اما از آنجا که خیلی‌ها نمی‌دانند پوشیدن چرم و خز باعث می‌شود حیوانات چه خشونت بزرگی را از سر بگذرانند، اصرار به پوشیدن این لباس دارند.

ایسنا: سالانه پوست یک میلیارد حیوان در دنیا به مصرف صنعت چرم می‌رسد. این در حالی است که ما انسان‌ها برای پوشیدن یک لباس مناسب، گزینه‌های مختلفی برای انتخاب داریم اما از آنجا که خیلی‌ها نمی‌دانند پوشیدن چرم و خز باعث می‌شود حیوانات چه خشونت بزرگی را از سر بگذرانند، اصرار به پوشیدن این لباس دارند.

حاشیه‌ای بر نظر عجیب بهنوش طباطبایی درباره چرم‌پوشی

مدتی است که بهنوش طباطبایی - بازیگر سینما و تئاتر - برای تبلیغات یک برند پوشاک چرم، مورد انتقاد گروهی از حامیان حیوانات و محیط زیست قرار گرفته است؛ تبلیغاتی که این روزها در فضای شهری خودنمایی زیادی می‌کند. چند وقت پیش بهنوش طباطبایی در یک مصاحبه، طوری به این انتقادات پاسخ داد که مشخص شد او اصلاً نمی‌داند لباسی که تبلیغ آن را می‌کند از کجا می‌آید و ناشی از چه خشونت بزرگی است.

او در این مصاحبه گفته است: «اتفاقا این کار خیلی به محیط زیست ما کمک می‌کند. همان‌طور که ما به قصابی می‌رویم و گوشت می‌خریم، چرا آن زمان نمی‌گوییم خوردن گوشت به قیمت کشته‌شدن یک حیوان است؟ اتفاقاً خیلی برای محیط زیست خوب است که آن پشم و پوست حیوانی که برای مصارف گوشتی، کشته شده را استفاده کنیم تا روی زمین باقی نماند. چون تولید میکروب می‌کند و اتفاقات بدی را رقم می‌زند. این پوست و … باید بروند در یک سیستم دیگری استفاده شوند.»

اگر شما هم مثل بهنوش طباطبایی فکر می‌کنید که لباس‌های چرم و خزی که می‌پوشیم پوست همان حیوانی است که گوشتش را می‌خوریم و اگر فکر می‌کنید با پوشیدن پوست حیوانات در حال کمک به محیط زیست خود هستید، حتماً این گزارش را بخوانید.

شاید بیشتر ما فکر کنیم که چرم، همیشه محصول جانبی صنعت گوشت و لبنیات است اما این مسئله چندان صادق نیست. گاهی چرم، هدف اصلی برای پرورش حیوانات است. مثلاً ۸۰ درصد سود صنعت پررونق پرورش شترمرغ در آفریقای جنوبی از فروش چرم شترمرغ به دست می‌آید و گوشت، محصول ثانویه است. یا در هند، سود فروش چرم بیشتر از سود فروش گوشت گاوهاست. حتی فروش چرم حیواناتی که در وهله اول برای گوشتشان کشته می‌شوند، آنقدر پردرآمد است که به سختی می‌توان از چرم به عنوان یک محصول مازاد یا جانبی نام برد. مثلاً گاودارانی که حیوانات را مخصوص گوشت پرورش می‌دهند، ۲۰ درصد سود خود را مدیون فروش چرم هستند.

صنعت چرم تبعات منفی زیادی برای محیط زیست ما دارد. امروزه برای دباغی و تبدیل پوست به چرم نهایی، از مواد بسیار خطرناک‌تری مانند فرمالدهید، مشتقات قطران ذغال سنگ و همچنین نمک‌های معدنی، روغن‌ها، رنگ‌ها و مواد ثابت‌کننده که برخی شامل ترکیبات سیانید هستند، استفاده می‌شود.

برای دباغی یک تن پوست، تقریباً ۵۷ هزار لیتر آب مصرف می‌شود و بیش از ۱۱۰۰ کیلوگرم زباله جامد شامل مو، گوشت و قسمت‌های بریده‌شده تولید می‌شود. یکی از تأثیرات منفی دیگر دباغی‌ها نفوذ سرب، سیانید و فرمالدهید به آب‌های زیرزمینی است که سلامتی ساکنان منطقه را به خطر می‌اندازد. بر اساس تحقیقات مرکز کنترل بیماری‌ها در آمریکا، میزان ابتلاء به سرطان خون در ناحیه‌ای از کنتاکی که در آن یک دباغی وجود دارد، ۵ برابر میزان ابتلاء به سرطان خون در سایر مناطق آمریکاست. یکی دیگر از مواد شیمیایی که در دباغی مورد استفاده قرار می‌گیرد، آرسنیک است که باعث سرطان ریه در کارکنان دباغی‌ها می‌شود.

بیشتر حیواناتی که پوست آنها در صنعت چرم مورد استفاده قرار می‌گیرد، پرورش داده می‌شوند. حیوانات پرورشی شامل حیواناتی مانند گاو، گوسفند، بز، اسب، خوک، سوسمار، مار، شترمرغ و … هستند.

حیوانات اهلی، معمولاً از دامداری صنعتی می‌آیند؛ جایی که حیوانات از بدو تولد از طبیعی‌ترین حقوق خود مانند هوای آزاد، نور طبیعی، در کنار خانواده بودن، شیر دادن و شیرخوردن، بزرگ‌کردن فرزندان، محبت و امکان حرکت و بازی محروم هستند و انواع شکنجه‌ها مانند بریده یا کنده‌شدن شاخ‌ها، عقیم‌شدن بدون بی‌حسی، کشیده‌شدن دندان‌ها و بریده‌شدن دم را در زندگی کوتاه و پررنج خود تجربه می‌کنند.

علاوه بر این، محل کشتار این حیوانات معمولاً از محل پرورش آنها فاصله زیادی دارد. این حیوانات باید ساعت‌ها و روزها در کامیون‌ها یا کشتی‌ها در گرسنگی، تشنگی، سرما یا گرمای طاقت‌فرسا سر کنند بدون آنکه فضای کافی و مناسبی برای نشستن یا خوابیدن داشته باشند. بیشتر این حیوانات، بیمار، نحیف، زخمی یا با استخوان‌های شکسته به مقصد می‌رسند و تعدادی نیز در راه می‌میرند.

اما وضعیت حیوانات وحشی پرورشی برای تولید چرم بسیار اسفبارتر است. این حیوانات از زندگی در اسارت و شرایط بد پرورشگاه‌ها بسیار رنج می‌کشند و معمولاً مرگ‌های دردناکی را تجربه می‌کنند. از چرم مار و سوسمار معمولاً برای تهیه کیف‌، کفش‌، کیف پول، کمربند و حتی لباس‌های گران‌قیمت استفاده می‌شود.

«گوچی» یکی از تولیدکنندگانی است که از چرم خزندگان به وفور در تهیه محصولات خود استفاده می‌کند. سوسمارها به طور طبیعی می‌توانند تا ۶۰ سال زندگی کنند ولی در مزارع پرورشی در ۲ سالگی یعنی به محض رسیدن به طول ۱.۲ تا ۱.۸ متر کشته می‌شوند. برای کشتن این حیوانات، با چکش و تبر بر سر آنها ضربه می‌زنند. متأسفانه گاهی حیوانات از این ضربه‌ها نمی‌میرند و در تمام مرحله کندن پوست و حتی تا چند ساعت بعد از آن زنده و هوشیار می‌مانند.

پوست مارها نیز اغلب به صورت زنده کنده می‌شود چون برخی از پرورش‌دهندگان به اشتباه گمان می‌کنند که با این کار پوست، نرم‌تر باقی می‌ماند. حتی اگر هدف کشتن مار این نباشد که پوست مارها را به صورت زنده بکنند، روند کندن پوست به صورتی است که برخی از مارها در تمام مراحل کندن پوست زنده می‌مانند.

این در حالی است که هر سال میلیون‌ها کانگورو نیز برای پوستشان کشته می‌شوند. از پوست کانگورو معمولاً برای تهیه کفش‌های فوتبال، لباس‌های موتورسواری، کت و کیسه بوکس استفاده می‌شود. بر اساس قانون استرالیا، شکارچیان اجازه دارند کانگوروها را تنها با شلیک گلوله بکشند ولی اگر کانگورویی زخمی شد یا بچه کانگورویی یتیم ماند آنها باید با ضربه به سر، حیوان را بکشند. در سال ۲۰۰۶ دیوید بکام - فوتبالیست معروف انگلیسی - پس از آگاهی از روش تهیه چرم برای کفش‌هایش تصمیم گرفت تنها کفش‌هایی با چرم مصنوعی بخرد و در سال ۲۰۱۲ نیز شرکت آدیداس به استفاده از پوست کانگوروها در کفش‌های فوتبالش پایان داد.

البته اینها تنها بخش کوچکی از آگاهی‌هایی بود که باید نسبت به صنعت چرم پیدا می‌کردید. برخی از تصاویر مربوط به صنعت چرم به قدری دلخراش است که ما در این گزارش از بازنشر آنها معذوریم و اگر کسی در پی تماشای این تصاویر است می‌تواند با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت به آنها دست یابد.

اطلاعات علمی این گزارش برگرفته از وب‌سایت حقوق حیوانات است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:40 - 1398/01/24
مگه مصرف چرم فقط در پوشاکه! چطور کفش و کیف چرم که میگیرید و بهتون میگن اصله اصله خر کیف میشید. بابا ولمون کن همش باید به یه چیزی گیر بدید‌...
پاسخ ها
کاربر قدیمی
Colombia
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
در چین از چرم سگ برای لباس و کیف و حتی بعضی از عروسکهای تزئینی استفاده میشود.
Iran, Islamic Republic of
14:47 - 1398/01/24
خیلی از روباه های بیچاره به خاطر دوست و دمشان کشته میشوند، و در بیشتر مواقع پوست بدن و صورتشان در حالی که زنده اند کنده میشود. چون پس از مرگ پوست و لاشه سفت میشوند و جدا کردنش سخت است. فیلمهای زیادی از این کار هست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
این چرم هایی که ما داریم که روباه نیست بابا جان گااااوه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
البته تو ایران اکثر چرمها چرم گاو و گوسفنده ؛
چرم روباه و مار و این حیوانات زیاد تو ایران رونق نداره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
البته البسه خز تماما این روش زنده پوست کنی رو طی کرده.
Iran, Islamic Republic of
14:49 - 1398/01/24
چه فرقی داره حیوان رو بکشی برای گوشت یا برای پوست اگه قراره نکشی باید برای هیچی نکشی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
منم موافقم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
یه فرق مهمش اینه که به هر حال اون گاو و گوسفندی که برای گوشتش کشته شده حالا پوستش باقی مونده و عاقلانه نیست بذاریم اون پوست هدر بره(یعنی در اصل اون حیوان برای غذا کشته شده بوده)
ولی اینکه یه حیوان صرفا برای پوستش کشته شه واقعا درست نیست
Iran, Islamic Republic of
15:04 - 1398/01/24
باشه..بیا که به همین زودی با این مطلبت صنعت چرم میخوابه و دیگه نه شاهد کفش و نه کیف و نه لباس چرم هستیم.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
به طور وحشتناکی قیمت محصولات چرم گرون شده کت چرم دو میلیون کیف یک و پانصد به بالا همینطوری هم می خوابه صنعت چرم کی می تونه بخره عده کمی
Iran, Islamic Republic of
15:14 - 1398/01/24
کاملا موافقم
البته توی این مملکت حتی اگه مثل آقای کیانیان چای کیسه ای هم تبلیغ کنی اون کاغذش و خورده های رنگ شده چای بی کیفیتش سرطان زاست
Iran, Islamic Republic of
15:22 - 1398/01/24
پوشیدن لباس چرمی به این وضع اصلا ارزش نداره. دیوید بکام کار خوبی کرده.
Iran, Islamic Republic of
18:11 - 1398/01/24
حرف این خانم از نظر منطقی درسته؛اون گاو و گوسفندی که برای گوشتش کشته شده حالا پوستشون باقی مونده؛ عاقلانست که انسان اون پوست رو هدر بده و ازش استفاده نکنه؟ به جاش بره چرم مصنوعی که از پلاستیکه و برای محیط زیست ضررهای خیلی بیشتری داره تولید کنه؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
پس چرا برندی رو تبلیغ می‌کنه که محصولاتش از پوست روباه درست میشه؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
کاربر ۹:۲۳
عزیز
کدوم برند رو میگید؟فکر نمیکنم تو ایران ما برندی داشته باشیم که محصولات پوست روباه داشته باشه
Iran, Islamic Republic of
18:12 - 1398/01/24
افرادی که میگن استفاده از پوست گاو و گوسفند اشتباهه اول باید دست از خوردن گوشت حیوانات بردارن (که خیلیم کار خوبیه بتونیم گوشت نخوریم).وگرنه به هر حال اون حیوان (به عنوان غذای انسانها)کشته شده و حیفه که از پوستش استفاده نشه
.
.
ولی اینکه حیوانات رو صرفا برای پوستشون بکشن به هیچ وجه قابل توجیه نیست؛ مخصوصا کشتن حیوانات غیر اهلی که به چرخه طبیعی محیط زیست هم آسیب میزنه. زجرکش کردن حیوانات هم که واقعا غیرانسانیه
Iran, Islamic Republic of
23:29 - 1398/01/24
انسان وحشی که معلومه کامنت گزاران هم وحشی تشریف دارن
Iran, Islamic Republic of
00:08 - 1398/01/25
ثروتمندان کل دنیا رو به گند کشیدن ...جنگ و خونریزی، بیرحمی و فریب ،فقط به فکر منافعشون هستن ... مستقیما انسانها رو نابود میکنند چه برسه به حیوانات. تولید چرم فقط یکی از صدها مورد هست.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
آفرین بازیگران ما هم جزو ثروتمندان هستن بعد گردن کج میکنن که حقوقشون کمه جان خودشون
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج