هشدار در خصوص مصرف نمک دریا
۸۵۲۰۴۴
۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۵
۹۰۴۱
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت : تبلیغاتی که به طور گسترده در زمینه نمک دریا در کشور می‌شود، برخلاف سیاست‌های وزارت بهداشت است.

خبرگزاری صدا و سیما: دکتر زهرا عبداللهی درخصوص تبلیغ و مصرف نمک دریا، اظهار کرد: تبلیغات گسترده و بی اساس نمک دریا منجر شده که مصرف کنندگان دچار سردرگمی شده و به رغم توصیه‌های دفتر بهبود تغذیه جامعه مبنی بر مصرف نمک یددار تصفیه شده هنوز عده‌ای براین باورند که نمک دریا علاوه بر املاح سدیم و ید، دارای املاحی مانند کلسیم و منیزیم است که برای بدن مفید است.

وی افزود: نمک دریا، نمکی است تصفیه نشده که دارای انواع ناخالصی‌ها از جمله فلزات سنگین است که خطر سرطان زایی آن‌ها به اثبات رسیده است. علاوه برداشتن ناخالصی ها، نمک دریا دارای میزان کم ید و یا حتی فاقد ید است که نیاز روزانه به ید را تامین نمی‌کند.

دکتر عبداللهی بیان کرد: وزارت بهداشت ظرف ۲۰ سال گذشته برای کاهش شیوع گواتر و اختلالات ناشی از کمبود ید، سیاست افزودن ید به نمک‌های خوراکی را در پیش گرفته و در حال حاضر، تمام کارخانجات تولیدکننده موظف هستند، ید را به میزان توصیه شده وزارت بهداشت به نمک‌های خوراکی اضافه کنند، زیرا استفاده از نمک یددار تصفیه شده تنها راه رساندن ید به بدن برای انجام اعمال حیاتی که وابسته به این ریز مغذی بوده، است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه نرسیدن ید کافی به بدن، عوارض زیادی به همراه دارد، ادامه داد: این عوارض شامل گواتر، ناهنجاری‌های مادرزادی، افزایش موارد سقط و مرده زایی، هیپوتیروئیدی مادرزادی، کرولالی مادرزادی و کاهش بهره هوشی است و تاکید وزارت بهداشت بر مصرف نمک یددار تصفیه شده به دلیل رسیدن ید مورد نیاز به بدن است.

وی تصریح کرد: اینکه نمک دریا می‌تواند املاح دیگر مانند منیزیم و کلسیم را تامین کند، صحیح نیست. زیرا در مقداری که نمک دریا باید مصرف شود (کمتر از ۵ گرم در روز)، مقدار کلسیم و منیزیمی که به بدن می‌رساند آنقدر ناچیز است که کاملا قابل چشم پوشی است. ضمن اینکه، این املاح را از سایر منابع غذایی می‌توان دریافت کرد و با مصرف نمک یددار تصفیه شده (البته به مقدارکم) هدف این است که ید کافی به مردم کشور رسانده شود.

دکتر عبداللهی گفت: تبلیغاتی که به طور گسترده در زمینه نمک دریا در کشور می‌شود، برخلاف سیاست‌های وزارت بهداشت که متولی سلامت مردم کشور است، بوده و طبعا افراد سودجویی که سعی در ترویج مصرف نمک دریا دارند، نه تنها سلامت مردم کشور را به خطر انداخته بلکه موجب بازگشت مشکل گواتر، تولد نوزادان با ناهنجاری‌های مادرزادی وبسیاری پیامد‌های زیانبار بهداشتی خواهند بود.

وی افزود: نمک طعام مشمول دریافت پروانه‌های بهداشتی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاریخ تولید و انقضا و استاندارد اجباری است. اینگونه نمک‌های تصفیه شده یددار فاقد فلزات سنگین مانند سرب و ارسنیک (عوامل ایجادکننده سرطان) و ناخالصی‌های محلول مانند گچ است که به دلیل سفید بودن غیر قابل جداسازی بوده است.

از طرفی میزان محاسبه شده ید در نمک تصفیه شده باعث پیشگیری از بیماری گواتر و به دنبال آن باعث پیشگیری ازعقب ماندگی جسمی و ذهنی و سقط جنین خواهد شد.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت بیان کرد: درصورتی نمک دریا می‌تواند مصرف خوراکی داشته باشد که در قالب استاندارد‌های موجود، مجوز تولید و پروانه ساخت از وزارت بهداشت گرفته باشد.

انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
23:40 - 1398/01/25
اینام میگید چون سودتون توی فروش نمک‌های ید‌داره، نمک دریا اگه به صورت بهداشتی و استاندارد تولید شه به مراتب ضررش از نمکهای یدداری که شما تولید میکنید کمتر هست و اون نمکی که سرطان‌زاست نمک‌های تولیدی شماست و خودتون ببینید از زمان عرضه نمک‌های یددار در بازار چقد میزان سرطان افزایش داشته!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
آفرین حرف شما کاملا درست لست اون خانمه علم تعذیه اش به درد خودش می خوره
Iran, Islamic Republic of
23:40 - 1398/01/25
اتفاقاااا بهترین نمک ، نمک دریاست
Iran, Islamic Republic of
23:47 - 1398/01/25
والا خانم به قول خودت دکتر اگر یه پولی بهت بدن فردا میری تبلیق نمک دریا را میکنی
Iran, Islamic Republic of
00:08 - 1398/01/26
مافیای وزارت بهداشت دست از سر مردم ایران بردارید بهترین نمک ، نمک دریا است نه نمک شیمیایی وزارت بهداشت
Iran, Islamic Republic of
00:57 - 1398/01/26
نمکهای تصفیه شده صنعتی خطر دارد ونمک ید دار خوب نیست
Iran, Islamic Republic of
01:14 - 1398/01/26
اخرملت ومیکشین راست ودروغ بی عرصگی تون خودتونم نمیدونیدچیکارمیکنیدخاک برسرتون
Iran, Islamic Republic of
01:22 - 1398/01/26
خانم دکتر قلابی!!!
تا نیم قرن پیش که مردم همین نمک طبیعی دریا رو استفاده میکردند و خبری از دکان و دستگاه شما نبود،مردم نه سرطان داشتند،نه فشار خون و نه امراض ناشی از نمکهای یددار.
البته دلیل مخالفت شما با نمک دریا اینه که اگر مردم از فواید نمک دریا باخبر بشن، مریضهاتون کمتر میشه و کاسبی شما میخوابه.
اگر واقعا شیعه ی امیرالمؤمنین هستید حتما میدونید که قوت غالب امیرالمؤمنین نان و نمک بوده، پس بنابراین با استدلال باطل شما،
اولین نفری که بواسطه ی امراضی که به گفته ی شما از نمک دریا حاصل میشه ، باید ایشون مبتلا شده باشند و این درحالیه که ایشون در صحت و سلامت کامل بدن تا آخر عمر زندگی کردند.

لعنت الله علی القوم الکاذبین...
Iran, Islamic Republic of
01:35 - 1398/01/26
خبری یک گذارش درمورد اب انارهای یک و نیم لیتری که تمام لبنیاتیها وسوپریها اهواز رو پر کرده بگیرین خیلی ارزان قیمت هس اما طعم اب انار میده
Iran, Islamic Republic of
05:54 - 1398/01/26
الان سرطان بیشتره یا قدیم که مردم همه نمک دریا استفاده میکردن؟
Iran, Islamic Republic of
06:15 - 1398/01/26
خانم گرامی ید که به نمک می زنید جذب بدن به مقدار نیاز می شود وخیلیاز آن دفع میشود ید اصالتن با جز ءخود نمک باشد وبرو مردم را به سرطان دجار نکن بتهرین نمک از دریاست
Iran, Islamic Republic of
09:48 - 1398/01/26
این دکتر قلابی اگر پول بیشتری بهش میدادن حتما چیز دیگه ای تبلیغ میکرد، دیگه انسانيتي وجود نداره فقط دارن با ترساندن مردم کارشون رو پیش میبردن
Iran, Islamic Republic of
10:26 - 1398/01/26
والله اون قدیما اجداد ما نمک دریا میخوردند سالم تر از ما هم بودن
پاسخ ها
جعفر
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
سلام خانم دکتر ۵۰ یا ۶۰ سال پیش اصلا بیماریهایی مانند تیرویید وسرطان نداشتیم چون نمک دریارا مصرف میکردم خداوند ریشه اینطور پزشکان دروغگورا از بین ببرد .‌
Iran, Islamic Republic of
12:31 - 1398/01/27
دکترهای جدید علم تغذیه را ندارند فقط نام چند داروی بلد هستند وای به حال مردم برای آینده اگر این ها دکتر باشند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
واقعاً همین جوره چند وقت پیش خانمم به نوعی مریضی دچار شده بود گه سراغ چند دکتر رفتیم ومرض حال که رفتیم به یکی از دهات برای گردش وبا پیر زنی به صحبت پرداختیم که می گفت من 12 اولاد را در انجا بدون دکتر بزرگ کرده ام ودر طب گیاهی خیلی وارد وبا دیدن خانم بنده وتشخیص حالت سردی او را طبابت کرد وبا گل وگیاهی که داد او خوب شد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج