مدیریت تلگرامی علیه تراکتور
۸۵۲۱۱۰
۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۵
۴۷۷۳ 
حدود 72 ساعت از بازی جنجالی سپیدرود و تراکتورسازی می‌گذرد. قطعا فوتبال‌دوستان از اتفاقات این مسابقه اطلاع دارند و می‌دانند که همه‌چیزحول و حوش شماره یک تیم تبریزی می‌چرخد: محسن فروزان.

فرهیختگان: حدود 72 ساعت از بازی جنجالی سپیدرود و تراکتورسازی می‌گذرد. قطعا فوتبال‌دوستان از اتفاقات این مسابقه اطلاع دارند و می‌دانند که همه‌چیزحول و حوش شماره یک تیم تبریزی می‌چرخد: محسن فروزان. گلر 30ساله‌ای که تلخ‌ترین روز فوتبالی‌اش را پشت‌سر گذاشت و حالا در بحرانی‌ترین وضعیت چند سال اخیر خود قرار دارد. اتهام واردشده به فروزان بزرگ‌تر از حد تصور است و تصمیمات اتخاذشده پیرامون این مساله هم جای بحث و بررسی فراوانی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

محسن فروزان

کمتر از 20 روز دیگر فروزان کیک تولد 31 سالگی‌اش را فوت خواهد کرد. او در شهرستان خومام به دنیا آمد تا بعد از مرتضی ابراهیمی، رسول میرطرقی، علی عشوری‌زاد و... یک فوتبالیست دیگر از این شهر به فوتبال ایران معرفی شود. شهرستانی در 8 کیلومتری رشت و 15 کیلومتری انزلی که این دو شهر بزرگ را به هم متصل می‌کند. فروزان که سابقه حضور در تیم‌های پگاه و داماش گیلان را هم دارد، از علاقه‌اش به تیم ملوان پرده‌برداری کرده بود و حتی برای این تیم مدتی بازی کرد.

با این حال شهرت این دروازه‌بان به وقتی برمی‌گردد که عباس محمدی و مهدی ثابتی در درون دروازه تراکتورسازی عملکرد ضعیفی داشتند و امیر قلعه‌نویی، سرمربی وقت تراکتورسازی تصمیم گرفت ریسک کند و از گلر جوانی استفاده کند که پیش از این سابقه چندانی در لیگ برتر نداشت.

محسن فروزان درون گل ایستاد. یکی دو گل بد خورد اما حمایت سرمربی را پشت‌سر خود دید و کم‌کم به شماره یک تیم تبدیل شد. محبوبیت قابل‌توجهی بین هواداران به دست آورد و بعد از دو سال به دیگر تیم تبریزی یعنی گسترش فولاد پیوست و نهایتا سر از تیم محبوبش، استقلال درآورد.

او جزء اولین خریدهای تراکتورسازی در ابتدای فصل جاری بود. دروازه‌بانی که همچنان محبوب سکوها بود و برای بازگشت به این تیم بعد از حدود 5 سال بی‌قراری می‌کرد. دروازه او در این فصل در 25 بازی 18 بار باز شده است و میانگین 0.72 گل خورده برایش به ثبت رسیده است. تراکتور پنجمین خط دفاع برتر را در اختیار دارد. فروزان در بازی با سپیدرود بعد از 7 مسابقه دروازه‌اش باز شد.

او فاصله چندانی تا شکستن رکورد سیدحسین حسینی نداشت و حتی از 700 دقیقه هم عبور کرده بود اما جمعه کذایی از راه رسید و همه‌چیز نقش بر آب شد. او می‌توانست با شکستن آن رکورد، نامش را دوباره بر سر زبان‌ها بیندازد و اثبات کند شایسته بیشتر از اینهاست. فروزان قبل‌تر، از هر فرصتی برای نشان دادن توانایی خود به تیم محبوبش و هواداران منتسب به آن استفاده می‌کرد.

مقابل پرسپولیس در بازی پایانی لیگ پانزدهم خوش درخشید و اجازه زدن گل‌های لازم را به تیم برانکو نداد. در لیگ هفدهم با لباس پارس جنوبی‌جم مقابل پرسپولیس پنالتی زد تا با گل کردن آن محبوب آبی‌ها شود اما در این امر ناکام ماند. او در این فصل هم در تبریز عملکرد خیلی‌خوبی مقابل استقلال از خود به نمایش گذاشت تا بگوید می‌تواند بار دیگر از دروازه این تیم حراست کند.

با این وجود، فروزان هیچ‌وقت دروازه‌بان درجه یکی در فوتبال ایران نبوده است. در بازی با سپیدرود، شاهد اولین اشتباهات این دروازه‌بان گیلانی نبودیم. او در همین فصل مقابل پیکان در ورزشگاه شهدای شهرقدس یک گل بد دیگر هم دریافت کرده بود. حتی در همان سال که دروازه‌بان آبی‌پوشان تهرانی بود مقابل تراکتور و سامان نریمان‌جهان و لوسیانو ادینیو چهار بار تسلیم شد. فروزان در این سال‌ها بارها ثابت کرده اگر روز خوبش نباشد، می‌تواند راحت‌ترین و غیرقابل‌باور‌ترین گل‌های ممکن را دریافت کند.

محمدرضا زنوزی

«با توجه به خواست هواداران و شواهدی که وجود دارد، درخواستی به کمیته انضباطی باشگاه داده‌ایم تا موردبررسی قرار گیرد و بعد از بررسی‌های لازم نتیجه را اعلام خواهیم کرد. اتفاقاتی در این بازی افتاده که باعث ایجاد شبهاتی در ذهن هواداران تیم ما شده است.

من مدرک مستندی ندارم، اما مسائلی را در فضای مجازی می‌بینیم. مدتی پیش نیز در برنامه ۹۰ یک‌سری بحث‌ها به وجود آمد که اگر این موضوع واقعیت داشته باشد، خواسته‌های ما از فدراسیون فوتبال تغییر خواهد کرد. اگر قرار باشد محکومیتی درمورد چنین اتفاقی صادر شود و کسی که محکوم شده است دوباره به فوتبال برگردد، فکر نمی‌کنم کار درستی باشد و فدراسیون فوتبال باید پاسخگو باشد. من نه به کسی اتهامی وارد می‌کنم و نه مدرکی دارم که بخواهم ادعایی بکنم.»

این صحبت‌های محمدرضا زنوزی، مالک باشگاه تراکتورسازی درباره اخراج محسن فروزان است. بله! نه سرمربی تیم، نه مدیرعامل باشگاه بلکه مالک باشگاه شخصا تصمیم گرفته یک بازیکن را کنار بگذارد. آن هم به‌زعم خودش براساس خواست هواداران. درحالی که نه مدرکی دارد و نه ادله سفت و محکمی! این از عجایبی است که تنها می‌توانید در یک لیگ آماتور مشاهده کنید، نه لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران، آن هم در بالاترین سطح. داستان از این قرار است که گویا همسر محسن فروزان چندماه پیش برای یک سایت شرط‌بندی در صفحه مجازی‌اش تبلیغاتی انجام می‌داده و فروزان به همین دلیل به کمیته اخلاق فراخوانده شد.

پس از این اتفاق، همسر گلر تراکتور دیگر برای این سایت تبلیغی را انجام نداد و به نظر می‌رسید ماجرا تمام شده است، اما حالا با گل‌هایی که گلر 30 ساله سرخ‌پوشان برابر سپیدرود دریافت کرد، شایعه‌ای مبنی‌بر اینکه فروزان این گل‌ها را به عمد خورده است در صفحات مجازی دست به دست شد و مالک باشگاه هم برای اینکه مقصری پیدا کند سراغ فروزان رفت و او را از تیم کنار گذاشت.

آن هم بعد از اینکه این دروازه‌بان 7 بازی متوالی را بدون گل خورده پشت‌سر گذاشته بود! این تصمیم زنوزی می‌تواند یک ضدتبلیغ بزرگ برای تیم‌هایی باشد که خصوصی اداره می‌شوند و همچنین ایجاد‌کننده یک ترس بزرگ خواهد بود برای تیم‌هایی که می‌خواهند به بخش خصوصی واگذار شوند، چراکه هر لحظه ممکن است مالک مربوطه به خاطر هزینه‌ای که کرده، بیاید و در همه امور، چه فنی و چه غیرفنی دخالت کند. بی‌تردید جورج لیکنز و ایوب بهتاج، سرمربی و مدیرعامل باشگاه با این اقدام زنوزی، استقلال خود را در خطر می‌بینند و جایگاه حقوقی خود را بین بازیکنان و هواداران از دست می‌دهند.

فضای مجازی

شاید علت اصلی تمام این اتفاقات به وجود آمده، برخی صفحات هواداری و مجازی باشند. کانال‌هایی که در تلگرام و اینستاگرام وجود دارند و با توجه به دنبال‌کننده‌های فراوانی که دارند، می‌توانند ذهن مخاطب خود را تحت‌تاثیر قرار داده و به آن جهت بدهند. در راس حاشیه‌های به وجود آمده یک کانال تلگرامی با حدود 550 هزار فالوور است که خود را منتسب به تیم تراکتورسازی تبریز می‌داند.

این کانال از مدت‌ها پیش شروع به جوسازی علیه محسن فروزان کرد. آنها با به راه انداختن مسائل ناسیونالیستی سعی بر این داشته و دارند تا کاربران خود را تحت‌تاثیر قرار دهند و به‌نوعی با تفکرات خود همسو کنند. بسیاری از درگیری‌ها و دو دستگی‌های به وجود آمده بین هواداران تراکتور در طول این فصل به‌واسطه همین کانال تلگرامی بوده است. آنها گلی را که تراکتور از نساجی در دور برگشت خورد، به ضعف محسن فروزان ربط دادند و به طرز عجیبی بعد از 7 کلین‌شیت پیاپی او هیچ تعریف و تمجیدی از این دروازه‌بان نداشتند. این درحالی است که معمولا کانال‌های هواداری در این مواقع با گذاشتن پست‌های حمایتی از بازیکن تیم خودی او را به ادامه درخشش تشویق می‌کنند.

این کانال تلگرامی همچنین پیش‌بینی کرده بود که با حضور فروزان، 6 امتیاز استقلال مقابل تیمی که این دروازه‌بان در آن قرار دارد، قطعی است. این ادعا درحالی مطرح شده که فروزان در بازی رفت فصل قبل استقلال مقابل پارس جنوبی در جم یکی از بهترین بازی‌های خود را انجام داد و کلین‌شیت کرد و باعث باخت آبی‌پوشان شد.

در این فصل هم در بازی برگشت مقابل استقلال بار دیگر فروزان موفق به ثبت کلین‌شیت شد و عملکرد خوبی داشت. کاملا مشخص شده که این کانال تلگرامی، با اهداف خاص و غیرفوتبالی به فعالیت می‌پردازد و اگر مسئولان باشگاه تراکتورسازی زودتر به اتفاقات پیرامون این کانال، ورود نکنند ممکن است جو تیم بیش از پیش در این برهه حساس به هم بریزد. این کانال از مدت‌ها قبل با معرفی‌کردن گزینه‌های متعدد در پی این بود تا فروزان را از لحاظ روانی با مشکل روبه‌رو کند و او را به حاشیه ببرد.

نام بردن بیش از حد از دروازه‌بانی چون محمدرضا اخباری هم در نوع خود جالب‌توجه است. گلری که به‌رغم توانایی‌های بالایش در دو سال اخیر تقریبا هیچ‌بازی‌ای انجام نداده و از مرز آمادگی و شرایط مسابقه به دور است اما به‌زعم ادمین‌های این کانال، به دلیل اینکه متولد تبریز است می‌تواند گزینه بهتری نسبت به فروزان باشد.

تکمله

گفتنی‌ها درباره این مساله بسیار است اما شاید در این مقطع فوق‌العاده حساس بهتر بود تصمیم درباره شائبه به وجود آمده راجع‌به محسن فروزان در آرامش و سکوت دنبال می‌شد. اگر واقعا این دروازه‌بان مرتکب خطایی عمدی شده بود، خبر را رسانه‌ای می‌کردند و در غیر این صورت همه‌چیز بدون ایجاد حاشیه خاتمه پیدا می‌کرد. نه اینکه با رسانه‌ای کردن بی‌جای این مساله، با آبروی فروزان و آرامش تیم خودشان بازی کنند و فرهنگ‌سازی‌های ناخوشایندی را در فوتبال ایران باب کنند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:04 - 1398/01/26
نویسنده مثلا محترم اولا به شمامربوط نیست ثانیا با حمایت از محسن میخوایین دوباره به تیم برگرده زهی خیال باطل ثالثا تو جمعه سیاه که داور آندورو اخراج کرد و جام رو از دستمون در آورد چرا مطلب نزدین
Iran, Islamic Republic of
09:07 - 1398/01/26
نویسنده از بس بیسواد بوده که نمیدونسته ایوب بهتاج مدیر عامل تراکتور نیست و اخباری هم متولد تبریز نیست!وقتی قلم به دست کینه توزان و فرصت طلبان بیفتد هر چرت و پرتی را که در ذهن بیمار خود دارند مینویسند.و جالب اینست که راهکار هم نشان میدهد!!!!
Netherlands
09:35 - 1398/01/26
بگذارید مردم تبریز خودشون مشکل خودشون رو حل کنند. اگر دروازه بانی تورک و کلا بازیکن تورک بیشتر به دردشون میخوره، خب بذارید همه بازیکنانشان تورک باشند ببینیم چه نتیجه ای میگیرند؟ حیف از بازیکن‌هایی مثل اشکان و احسان و .. که دارن عمرشون رو تو تبریز تلف میکنند!
حیف از فوتبال ایران !!
United States
10:07 - 1398/01/26
چرت و پرت نگو اخباری کجا متولد تبریز هست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
ببخشید که متولد تبریز نیست
United Arab Emirates
11:08 - 1398/01/26
اتفاقات تراکتور به بدخواهان و سوزشی ها هیچ ربطی نداره
Iran, Islamic Republic of
11:36 - 1398/01/26
البته اخباری مادرش مسجد سلیمانی و بختیاری هست یعنی کامل ترک هم نیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
ببخشید که کامل ترک نیست میخوای بزنیم بکشیمش یا مادرش و بخاطر بختیاری بودن بکشیم این و کسانی بگن که دختران خودشون مدام به عقد غیر همزبانشون نکنن اشکال نداره ولی شمایی که دختراتون آرزوشون ازدواج با غیر خودتونه دیگه اینجور اداها رو درنیارید
Iran, Islamic Republic of
11:36 - 1398/01/26
سلام خدمت آقای زنوزی چطور وقتی گفته میشه که تراکتور با ماشین سازی تبانی کرده قبول نمیکنید اون هم شرط بندی بود یا شما میخواستید به خاطر مالکیت هردو باشگاه امتیاز از این جیب به اون جیب کنید
پاسخ ها
سام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
جناب چرا مالکیت دو تیم پایتخت یکی هست رو نمیگی پس بشین پیش میخت دمتم تکون نده که طنابت کنده میشه
رمضان میرزائیان
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
آقای بی ادب دو تیم پایتخت مثل کارد و پنیرن به نفع هم کم کاری نمیکنن مثل بازیکنای تیم ماشین سازی تو زمین راه نمیرن
Iran, Islamic Republic of
11:51 - 1398/01/26
لازم نکرده تو دایه مهربانتر از مادر بشی واسه ما قلمت رو واسه خودت نگهدار طرفدارا خودشان همه چیز رو میدانند
Iran, Islamic Republic of
12:19 - 1398/01/26
شما و نویسنده هاتون در حدی نیستید که بخواید به کانال تیم ما که صدای ما هوادارا رو به گوش مسئوین باشگاه میرسونه انتقاد کنید شماها اگه خیلی دلسوز فوتبال ما هستید طرفداری از دو تیم حکومتی رو کم کنید.
من خیلی وقته دارم از برنامتون استفاده میکنم.
نویسنده های این برنامه جوی سنگ این دو تا تیمو به سینه میزنن که انگار ارث بابا شونه اگه قرار باشه که شما انتقاد کنید بهتر ه اول از خودتون شروع کنید.
اینم بگم که فروزان هیچ وقت بین ما هوادارا محبوبیت خاصی نداشته.
با از همون شروع فصل از امدن به تراکتور نا راضی بودیم چون از این جور دربازه بانا زیاد زخم خوردیم.
هر فصل که ما شروع میکنیم و شانس قهرمانی داریم تو بازیای اخر که خیلی حساس هستن.
همیشه یه ضربه ی بد میخوریم و میریم عقب.
امسالم که مشخص شد که با دسته گل که فروزان به آب داد دیگه همه چی تموم شد.
حالا باید به دنبال شانس و باید ها و نیاد ها باشیم تا قهرمان شیم.
فقط میخوام اینو بگم که با این اتفاق تیم ما به هم نمیریزه و هوادارامون هیچ وقت تیمو تنها نمی زارن چون این تیم شده همه ی زندگیشون تمام..❤❤❤
لطفا پخش کنید.!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۱
پخش کردیم!
Iran, Islamic Republic of
14:37 - 1398/01/26
اسم اون شهر خمام هست نه خومام
Iran, Islamic Republic of
16:37 - 1398/01/26
فروزان خود فروش هست وخودش را به مافیا فروخت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
چشمتون کور میخواستید نخریدش
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
چشم تو کور لنگی بدبخت
Iran, Islamic Republic of
16:37 - 1398/01/26
فروزان خود فروش هست وخودش رابه مافیا فروخت
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج