اختلاف کنگره و وزارت خارجه آمریکا درباره ایران
۸۵۲۷۵۸
۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۳
۵۱۹۰ 
تارنمای آمریکایی واشنگتن فری بیکن از اختلافات مخالفان تندروی ایران در کنگره و وزارت امورخارجه آمریکا درباره تمدید معافیت های تحریم نفتی ایران خبر داد.

خبرگزاری ایرنا: تارنمای آمریکایی واشنگتن فری بیکن از اختلافات مخالفان تندروی ایران در کنگره و وزارت امورخارجه آمریکا درباره تمدید معافیت های تحریم نفتی ایران خبر داد.

این تارنمای آمریکایی در گزارش روز دوشنبه خود نوشت: قانونگذاران آمریکایی، «مایک پمپئو» وزیر امورخارجه آمریکا را تحت فشار قرار داده اند که معافیت های مربوط به تحریم های ایران را متوقف کند.

این روند منشا خصومت ورزی ها در کنگره بین مخالفان تندروی ایران است که احساس می کنند وزارت امورخارجه آمریکا نتوانسته (به اصطلاح) «سیاست فشار حداکثری» علیه تهران را اجرا کند.

این گزارش افزود: اختلافات بر سر این موضوع، مخالفان تندروی ضدایرانی در 'کپیتال هیل' (کنگره) و متحدان آنها در دولت را قویا درمقابل وزارت امور خارجه آمریکا قرار داده است که تاکنون تعهدی به کاهش معافیت های هسته ای و نفتی ایران نشان نداده است.

هفته گذشته در یک نشست عمومی برای اولین بار اختلاف های پشت پرده علنی شد و سناتور جمهوری خواه «تد کروز» از ایالت تگزاس، مشاجره تندی با پمپئو بر سر موضوع معافیت ها داشت.

از آن پس، رهبران جمهوری خواه سنا و مجلس نمایندگان آمریکا با ارسال نامه هایی رسمی به وزارت امورخارجه آمریکا خواستار لغو معافیت ها در موعد تمدید آن در ماه مه (اردیبهشت) شدند.

پمپئو در پاسخ در جلسه توجیهی با خبرنگاران، قانونگذاران ضدایرانی را به «خودنمایی» در این موضوع متهم کرد و گفت آنها درک کاملی درباره پیچیدگی مساله معافیت ها ندارند.

پمپئو در پاسخ به اتهامات درباره رفتار وزارتخانه متبوعش در قبال ایران، آن هم در مغایرت با خواسته های کاخ سفید و کنگره گفت: این مضحک است. چرند است. برخی می خواهند داستان سرایی کنند. آنها می خواهند روزنامه ها را به فروش برسانند. من متوجه این موضوع هستم. اعضای کنگره می خواهند خودنمایی کنند. من این را هم می فهمم.
پمپئو همچنین گفت: وزارت امورخارجه می خواهد در مسیر درست حرکت کند. ما ماموریت خود را درک می کنیم. ماموریت ما از سوی رئیس جمهوری کاملا روشن است.

وی افزود: «وزارت امورخارجه به دنبال آن است تا ایران را تحت فشار قرار دهد. پمپئو مدعی شد: «این ماموریت ما را تشکیل می دهد خواه از طریق تحریم ها یا مسائل مربوط به ویزا یا دیگر ابزارهای دیپلماسی که برای دستیابی به چنین نتیجه ای استفاده می کنیم. من فکر می کنم که همه جهان می توانند مطمئن باشند که وزارت امور خارجه در تیم رئیس جمهور قرار دارند. »

واشنگتن فری بیکن افزود: پمپئو از پاسخ به این پرسش که آیا معافیت تحریم ها و نفتی ایران ماه آینده میلادی تمدید می شوند یا نه، خودداری کرد.

این گزارش افزود: وزارت امورخارجه آمریکا نیز در پاسخ به درخواست واشنگتن فری بیکن برای شفاف سازی، از اظهارنظر بیشتر درباره اظهارات پمپئو خودداری کرد.

تد کروز دربیانیه ای خطاب به فری بیکن گفت؛ او و دیگر همکارانش به اعمال فشار بر وزارت امورخارجه بر سر موضوع معافیت ها ادامه خواهند داد. او گفت قانونگذاران آمریکایی باید بفهمند که چرا برخی از عناصر در وزارت امورخارجه با وجود تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته ای ایران تمایل دارند این توافق را زنده نگه دارند.

این سناتور ضدایرانی افزود: من با این توافق فاجعه آمیز در هر مرحله ای مخالفت کرده ام و سنا نیز به طور جدی به وظیفه خود در حفاظت از امنیت ملی ما ادامه خواهد داد. تضمین چنین امنیتی نیاز دارد که همین حالا چنین معافیت های نفتی و هسته ای پایان یابد نه شش ماه بعد؛ وقتی که ایران زمان کافی را برای کسب میلیاردها دلار داشته و زیرساخت های هسته ای خود را تقویت کرده است.»

واشنگتن فری بیکن در ادامه به نقل یک مقام ارشد جمهوری خواه کنگره نوشت: در هفته های اخیر به شکل فزاینده ای این موضوع روشن شده که بخشی از وزارت امورخارجه با دیدگاه ترامپ درباره افزایش فشارها بر تهران موافق نیست.

مقام مذکور در اظهاراتی محرمانه گفت: این ها همان کسانی هستند که با اهدافی مشابه بهانه تراشی می کنند تا آمریکا را تا حد ممکن در توافق نگه دارند. آنها همواره می گویند اگر فشار بر ایران را افزایش دهیم این کشور از توافق خارج می شود و به سمت هسته ای شدن پیش می رود.»

وی همچنین گفت: « به گفته آنها این اتفاقی است که اگر ترامپ از توافق خارج شود، اگر تحریم هایی را علیه ایران اعمال کند اگر تحریم های بیشتری را اعمال کند، این روند رخ خواهد داد. او (ترامپ) هر بار که آنها اشتباه می کردند اشتباه آنها را نادیده می گرفت. اما آنها از همین بهانه ها استفاده می کنند شاید این بار موثر واقع شود.»

برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
03:03 - 1398/01/28
دلخوش به این اختلاف ها نباشید،چون آنها همیشه نهایتا با هم متحد عمل میکنند...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج