هراس اسرائیل از تعهد روزافزون دموکرات‌ها به برجام
۸۵۵۲۴۸
۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷
۴۱۸۹ 
مقامات اسرائیلی در مورد تعداد روزافزون کاندیداهای ریاست جمهوری دموکراتیک که قول داده اند خروج رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ از توافق هسته ای ایران را لغو کنند، نگران هستند.

مقامات اسرائیلی در مورد تعداد روزافزون کاندیداهای ریاست جمهوری دموکراتیک که قول داده اند خروج رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ از توافق هسته ای ایران را لغو کنند، نگران هستند.

نگرانی آنها در رابطه با امکان بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای است که اسرائیل در هنگام امضای آن در سال 2015 به شدت مخالفت آن بود و چشم انداز اسرائیل را درگیر سیاست های داخلی آمریکا در طول یک کمپین انتخاباتی شدید و رقابتی کرد.

مقاماتي که در هفته هاي اخير با نشریه اسرائیلی هاآرتص صحبت کرده اند، سناريوي کابوس سياسي را توصيف کرده اند؛ که در آن پای اسرائيل به انتخابات رياست جمهوري آمریکا کشیده مي شود؛ فقط به این خاطر که در همان حالی که ترامپ و نامزد نهایی دموکرات ها بر سر سرنوشت معاهده هسته ای ایران جدال میکنند، نخست وزير اسرائیل بنیامین نتانياهو و ديگر مقامات بلندپايه اسرائيل در مورد آن سخن بگویند.

در کنفرانس سیاست AIPAC ماه گذشته، سفیر اسرائیل در واشنگتن رون درمر، پیش بینی از آنچه این بحث در مورد این موضوع می تواند در طی سال انتخابات باشد، به دست داد. درمر گفت که درخواست تجدید تعهد امریکا به توافق هسته ای ایران از نگاه اسرائیل "غیر قابل قبول است".

درمر گفت: "رهبرانی هستند که خواهان بازگشت به این توافق اند. و این چیزی است که باید کاملا غیرقابل قبول دیده شود. شما می دانید، در سال 2015 زمانی که ما بر سر این موضوع بحث داشتیم، علامت سوال های زیادی وجود داشت. چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا این کار رفتار ایران را معتدل میکند؟ این کار خوبی است؟ آیا این کار احتمال جنگ را بیشتر میکند؟ "

درمر اضافه کرد که "در حال حاضر و در سال 2019 جای علامت سوال را علامت تعجب گرفته است. این کار باعث خطرناکتر شدن ایران شد. این کار احتمال جنگ را خیلی بیشتر کرد. بنابراین هر کس که می گوید که قصد دارد به این توافق بازگردد، اساسا انگار گفته است که صدها میلیارد دلار را برای افرادی در نظر گرفته است که متعهد به نابودی اسرائیل و نابودی همسایگان عرب ما هستند و به ایران مسیر مستقیمی برای رسیدن به سلاح هسته ای نشان میدهند."

در ماه های اخیر، شش تن از اعضای کاندیدای ریاست جمهوری دموکرات با شانس واقعی برای ورود به مبارزه برای نامزدی، اعلام کرده اند که حمایت خود را از ورود دوباره به معاهده ای که ترامپ از ماه مه سال گذشته از آن خارج شده است، اعلام میکنند. این نامزدها عبارتند از سناتوربرنی سندرز (ورمونت)، الیزابت وارن (ماساچوست)، کملا هریس (کالیفرنیا) و امی کلوبوچار (مینه سوتا)، و همچنین نماینده جمهوری خواه تولسی گابارد (هاوایی) و جولیان کاسترو، وزیر پیشین در کابینه اوباما.

انتظار می رود که دیگر نامزدهای دموکرات نیز در ماه های آینده چنین اظهاراتی را بیان کنند، از جمله جو بایدن، معاون پیشین، که عضوی از دولت اوباما بود که مذاکره در مورد این توافق را در اولویت قرار داد، و همچنین بتو اورورک، نماینده سابق کنگره، که در سال 2015 از حامیان این توافق بود.

وب سایت المانیتور در ماه گذشته گزارش داد که "ورود مجدد به توافق هسته ای با ایران سریعا تبدیل به یک آزمایش ترنسلی برای دموکرات ها شده است که امیدوارند تا دسامبر سال 2010 دونالد ترامپ را به چالش بکشند". همزمان با اعلام این موضع از سوی بسیاری از نامزدها، در ماه فوریه کمیته ملی دموکراتیک تصمیم به تصویب طرحی کرد که در حمایت ازبازگشت مجدد به توافق هسته ایران بود.

اکثریت قاطع دموکراتها در کنگره - از جمله بسیاری از کسانی که بر ضد توافق هسته ای در سپتامبر 2015 رای دادند - مخالف تصمیم ترامپ برای خروج از توافق بین ایران و شش قدرت جهانی در سال گذشته بودند. خورج او تا به حال به فروپاشی این توافق منجر نشده است، زیرا قدرت های جهانی دیگر و ایران همچنان از آن حمایت می کنند.

در ایالات متحده، مبارزه برای حفظ توافق هسته ای به واسطه گروه های چپ متمرکز بر سیاست خارجی، از جمله سازمان یهودی J Street که حامی کمپین های کاندیداهای دموکرات برای متعهد شدن مجدد به توافق هسته ای است، هدایت میشود. این سازمان پیگیری می کند که کدام نامزدها از قبل چنین تعهدی را اعلام کرده چه کسانی هنوز چنین تعهدی را قبول نکرده اند.

حمایت رو به افزایش از سوی حزب دموکرات برای ورود دوباره به این توافق، دو نگرانی عمده در طرف اسرائیل ایجاد کرده است. در دراز مدت، ترس از آن وجود دارد که یک رئیس جمهور دموکرات در آینده سیاست ترامپ در رابطه با ایران را معکوس کند.

نگرانی کوتاه مدت که عمدتا در میان رده های حرفه ای در اسرائیل وجود دارد، شامل سناریویی است که در آن اسرائیل در انتخابات آینده ایالات متحده به عنوان "حامی یک طرف" دیده شود. منابع که با هاآرتص صحبت کرده اند، گفتند اگر نامزد احتمالی دموکراتیک متعهد شود که مجددا وارد توافق هسته ای ایران شود، هر گونه اظهار نظر در مورد این موضوع از سوی مقامات اسرائیل می تواند بخشی از مباحث سیاسی ایالات متحده باشد.

در طی انتخابات ریاست جمهوری 2016 میان ترامپ و هیلاری کلینتون، اسرائیل به ندرت در کانون توجه سیاسی قرار گرفت و بحث جدی در مورد تمایل نتانیاهو بین دو نامزد وجود نداشت - گرچه بسیاری از دموکرات ها هنوز نسبت به سخنرانی نتانیاهو در سال 2015 در کنگره، که در آن دو هفته قبل از انتخابات آن سال اسرائیل، به سیاست های خاورمیانه ای اوباما حمله کرد، خشمگین هستند.

در سال 2012، اما جریان فرق داشت و نتانیاهو از سوی بعضی از دموکرات ها به کمک به مبارزات انتخاباتی میت رامنی علیه باراک اوباما متهم شد - نخست وزیر اسرائیل این اتهام را به شدت انکار کرده است.

یک نامزد ریاست جمهوری دموکراتیک متعهد به بازگشت دوباره به توافق ایران می تواند یک سردرد جدی برای AIPAC ایجاد کند که در تلاش برای حفظ حمایت دو حزب از اسرائیل است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:32 - 1398/02/03
اخ اخ اخ خدا بداد اسراییل برسه
Iran, Islamic Republic of
11:38 - 1398/02/03
به به دموكرات ها چقدر ايران را دوست دارن
بس كنيد
Iran, Islamic Republic of
11:45 - 1398/02/03
زمانی که برجام تصویب شد آقای اوباما تقریبا یک و نیم سال برای ریاست جمهوری وقت داشت و ما شاهد افزایش تحریم بودیم.
چه جمهوری خواه باشه چه دموکرات فرقی واسه ایران نداره.هردو حزب به رژیم صهیونیستی وفادارند و از مردم ایران بیزار.
پس دولت نکنه کاری که مردم بشن دوباره الاف
Iran, Islamic Republic of
12:12 - 1398/02/03
یعنی به جنازه برجام هم رحم نمی کنند
Iran, Islamic Republic of
12:33 - 1398/02/03
اگرامریکا درمنطقه وکارمادخالت نکند کاری بااونداریم
ولی ولی ولی اسراییل راازصفحه روزگارمحوخواهیم کرد
دیروزوددرهرکاری هست ولی سوخت وسوزدراین کارنیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
مواظب باش خودت سرویس نشی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
ما هیچ کاری نمی توانیم بکنیم.اگه میخواستیم محو کنیم تا حالا کرده بودیم الان 40سال داریم میگیم....فقط حرف میزنیم وباعث بدبختی ملت میشیم...
Iran, Islamic Republic of
14:33 - 1398/02/03
یه روزی دهن این اسراییل رو سروبس میکینم
Iran, Islamic Republic of
21:41 - 1398/02/03
این چه بلایب بودروحانی ظریف اوردن به خاطرمنافع شخصی به تروپاامررکاباج دادن ومعامله کردن تارای بیارن تمام
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج