تعلیق دو کارشناس اتاق عمل به خاطر جراحی زیبایی
۸۵۵۵۶۰
۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۵
۶۸۴۷ 
مرگ زن جوان که برای جراحی لاغری به یک کلینیک زیبایی رفته بود راز جراحی های غیر قانونی دو کارشناس اتاق عمل را فاش کرد.

ایران نوشت: مرگ زن جوان که برای جراحی لاغری به یک کلینیک زیبایی رفته بود راز جراحی های غیر قانونی دو کارشناس اتاق عمل را فاش کرد.

«سارا» بعد از تولد دختر و پسرش کمی اضافه وزن پیدا کرده بود. در 8 سال گذشته هزینه زیادی صرف انواع و اقسام رژیم‌های غذایی و کلاس‌های بدنسازی کرده بود اما به خواسته‌اش که تناسب اندام بود نمی‌رسید.

او که از ورزش و رژیم خسته شده بود، با وجود مخالفت اطرافیانش به فکر جراحی افتاد. در میان جست و جوهایش برای یافتن یک مرکز جراحی معتبر بالاخره تبلیغات پر زرق و برق یک کلینیک در مرکز پایتخت توجهش را جلب کرد و برای مشاوره وقت گرفت.

شرایط کلینیک و برخورد پزشک و کادر درمانی حرفه‌ای به‌ نظر می‌رسید و قرار شد پس از انجام آزمایش‌های اولیه، برای جراحی لیپوماتیک (برداشتن چربی اضافی) در کلینیک حاضر شود.

«سارا» که تجربه دو بار زایمان را داشت از اتاق عمل نمی‌ترسید اما صبح روزی که قرار بود به کلینیک برود حس عجیبی داشت. نمی‌خواست که دختر و پسرش متوجه اضطرابش شوند. آنها را مانند هر روز با آغوشی گرم بدرقه کرد و به مدرسه فرستاد و سپس با همسرش به کلینیک رفت.

جراحی 4 ساعته و نفسگیر روی زن جوان با بیهوشی کامل انجام شد اما وقتی «سارا» به هوش آمد حال چندان مساعدی نداشت. چندین آزمایش از او گرفته شد و با وجودی که کلینیک امکانات و تجهیزات تخصصی بیمارستانی نداشت اما پزشکان این مرکز با انتقال بیمار به بیمارستان فوق تخصصی مخالفت کرده و وی را دو شب همانجا بستری کردند. با وجود نظارت تمام وقت کادر درمانی، حال «سارا» همچنان رو به وخامت می‌رفت با این حال پزشک معالج برگه ترخیص او را امضا کرد و هر چه خانواده سارا اصرار کردند که او را نگه دارند تا حالش بهتر شود پزشک نپذیرفت.

چند ساعتی از بازگشت «سارا» به خانه گذشته بود که حالش بشدت وخیم شد و پس از انتقال به بیمارستان، جان خود را از دست داد.

شکایت از پزشکان جراح و کادر درمانی

همسر «سارا» که هنوز باورش نمی‌شد یک عمل زیبایی ساده، سبب مرگ همسرش شده باشد در حالی که کلینیک جراحی را مقصر اصلی این حادثه می‌دانست، با حضور در دادسرای ناحیه 19 تهران(جرایم پزشکی و دارویی) از پزشکان و کادر درمانی کلینیک شکایت کرد. پرونده این شکایت برای رسیدگی به شعبه سوم دادسرا ارسال شد.

شوهر «سارا» همراه وکیلش در جلسه بازپرسی حاضر شد و به بازپرس پرونده گفت: «این مرکز براساس آیین نامه‌اش تنها می‌تواند جراحی‌های محدود را انجام دهد و عمل چهارساعته همسرم با بیهوشی کامل و دو شب بستری، با شرح وظایف این مرکز مغایر بود. قرار بود عمل لیپوماتیک روی همسرم انجام شود اما کادر جراحی بدون مجوز اقدام به تزریق چربی به اندام‌های دیگر کرده‌اند که این موضوع در مرگ او مؤثر بوده است.

از طرفی با توجه به پرونده پزشکی همسرم، با وجود علائم حاد بیماری در آزمایش خون همسرم، پزشک او را مرخص کرد و در این دو روز از اعزام بیمار به کلینیکی تخصصی خودداری کرد. همچنین شواهدی به دست آمده که پزشک معالج، پرونده را دستکاری کرده است. همچنین این کلینیک با کادر غیرتخصصی و با مانور متقلبانه اقدام به درج تابلو کرده است.»

همزمان با این شکایت نتیجه کالبدشکافی و پزشکی قانونی نیز اظهارات مرد داغ دیده را تا حدودی تأیید کرد و علت مرگ زن جوان، نارسایی حاد تنفسی به‌دلیل لخته پرانی به عروق حیاتی ریه پس از جراحی خارج‌سازی چربی اضافی و تزریق دوباره آن بوده است.

افشای یک پرونده جنجالی دیگر

در حالی که شوهر «سارا» پیگیر پرونده مرگ همسرش بود، متوجه شد کادر پزشکی و پرستاری این کلینیک جراحی حدود یک سال قبل نیز جراحی مرگبار دیگری انجام داده و محکوم شده بودند. در آن پرونده نیز زن 34 ساله‌ای پس از جراحی لیپوماتیک دچار ایست قلبی تنفسی شده بود اما کلینیک برای سرپوش گذاشتن بر این اتفاق، اقدام به اعزام فوری بیمار به بیمارستانی مجهز کرده بود. پس از مرگ این زن با شکایت خانواده پرونده پیگیری و با حکم قاضی محبوب افراسیاب از شعبه 1043 مجتمع شهید قدوسی، پزشکان و کادر درمانی به حبس و پرداخت دیه محکوم شده بودند.

این پرونده در حالی ضمیمه پرونده «سارا» شد که همزمان تیم‌های بازرسی معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، چند تخلف دیگر نیز در زمینه تخصص کادر درمانی و شرایط غیربهداشتی اتاق‌های عمل و تناقض در ثبت برنامه‌های پزشکان ثبت کرده و به این ترتیب این مرکز با حکم دادیار دادسرای ناحیه 19 به طور موقت پلمب شد.

تعلیق دو پزشک جراح

به این ترتیب با توجه به اینکه فعالیت غیرقانونی دو نفر از جراحان عمومی و کارشناسان اتاق عمل در این مرکز احتمال بروز فاجعه‌ای دیگر را به همراه داشت، دادیار شعبه سوم در وقت فوق‌العاده پرونده را بررسی و با توجه به گزارش‌ها و اظهارات نماینده معاونت درمان، این دو جراح را به‌دلیل انجام جراحی‌های تخصصی زیبایی بدون نظارت پزشک و دخالت در عمل‌های تخصصی به مدت 6 ماه از تاریخ ابلاغ قرار از هرگونه جراحی محروم کرد.

با اعتراض دو پزشک به این قرار، پرونده برای رسیدگی به شعبه 1043 مجتمع شهید قدوسی به ریاست قاضی محبوب افراسیاب ارسال شد.

قاضی نیز با توجه به گزارش وزارت بهداشت و نظریه کارشناسی و برای حفظ سلامت عمومی جامعه و شهروندان، اعتراض متهمان را رد کرد و این قرار را تأیید کرد. اما همچنان تحقیقات در پرونده مرگ «سارا» نیز ادامه دارد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Australia
09:02 - 1398/02/04
عجب شیر تو شیری واقعا خحالت اوره
Iran, Islamic Republic of
10:25 - 1398/02/04
خاک توسرهمچین دکترابکنن زنه بدبختوکشتن اخه توکه شوهرداشتی توروباچاقیت قبول کرده بودچرارفتی عمل کردی سرم دردگرفت دوتابچه بی مادرشدن
Iran, Islamic Republic of
11:18 - 1398/02/04
از این الاغ ها ک اسم پزشک و با خودشون یدک میکشن کم نداریم تو ایران .
United Arab Emirates
13:45 - 1398/02/04
بخاطر منفعت مالی یه عده سود جو در هرقشری باجان مردم بازی میکنن و مقصر اطلاع رسانی ضعیف هست و اینکه نمیخواید از تلویزیون بگید این عمل سازوکار تعریف شده دارد وشاید ما خیلی کم امکاناتشو داشته باشیم و مردان وبخصوص خانمها به اینها اعتماد نکنن یه مشت نهفم ساده تر بگم مثل جارو برقی میافتن به جان بیمار .....اسمشو لیپوساکشن ...میزارن واخر سر هم مادر دو کودک قربانی میشه ! نظارت از بین رفته درکشور و روحانی نهایت جواب ش میگه منم گریه کردم ....
Iran, Islamic Republic of
14:28 - 1398/02/04
چ کاریه آخه!!
هم خودشو به کشتن داد و هم دوتا بچه بی مادر شدن بخاطر یه تیکه شکم و پهلو
واقعا ارزش داره اینکارا؟؟
Iran, Islamic Republic of
19:43 - 1398/02/04
زیبایی روح بهتر از زیبایی جسم.بد روزگاری شده همه از فقر و گرانی مینالن ولی هرروز شکم کوچیک میکنن دماغ سربالا میکنن لب شتری میشن هرخاکی به سر میریزن که چی بشه.واقعا بعضیا فدای بی سوادی خود میشن
پاسخ ها
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
اینها دکتر نیستن قصاب هستن درکشور های دیگه این عمل هرروز انجام میشه بدون هیچ مشکلی واقعا جای تاسف داره بخاطر ی عمل ساده زیبایی مادر دو تابچه کشته بشه
Iran, Islamic Republic of
19:39 - 1398/02/05
اینها جنایتکار هستند،باید قصاص شوند،نظام پزشکی حامی جنایتکاران است
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج