ظریف: به ایران احترام بگذارند، مذاکره می‌کنیم
۸۵۷۱۳۰
۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۶
۱۳۳۸۳
وزیر امورخارجه کشورمان با بیان اینکه ایران از دیدار نکردن با رئیس‌جمهور آمریکا پشیمان نیست، تاکید کرد: ما با کسی مذاکره می‌کنیم که به ایران احترام بگذارد.

ایسنا: وزیر امورخارجه کشورمان با بیان اینکه ایران از دیدار نکردن با رئیس‌جمهور آمریکا پشیمان نیست، تاکید کرد: ما با کسی مذاکره می‌کنیم که به ایران احترام بگذارد.

ظریف: از دیدار نکردن روحانی با ترامپ پشیمان نیستیم/ مسئول دخالت در تصمیمات دادگاه‌ها نیستم

متن کامل گفت‌وگوی محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان با شبکه سی‌بی‌اس که پیش از این بخش کوتاهی آز آن منتشر شده بود، به این شرح است:

سی‌بی‌اس: آقای ظریف شما به‌طور علنی پیشنهاد تبادل زندانیان با آمریکا را مطرح کردید. آیا چنین امکانی وجود دارد؟

ظریف: ما پیش از این نیز این کار را کرده‌ایم. ما امکان آزاد شدن ایرانی‌هایی که در زندان‌های آمریکا به‌سر می‌برند یا آنهایی که تحت بازجویی هستند را داریم. ما آنها را از این قید و شرط رها کردیم و سپس شهروندان ایرانی- آمریکایی که در ایران در زندان بودند را آزاد کردیم. از نظر من می‌توانیم بار دیگر این کار را انجام دهیم. ما – دولت قبلی و دولت فعلی – تلاش کردیم تا در این کار مشارکت داشته باشیم. دولت جدید ابتدا از خود تمایل نشان داد. ما در ماه سپتامبر نشان دادیم که آمادگی داریم و اکنون نیز آماده‌ایم.

سی‌بی‌اس: شما در ماه سپتامبر به دولت ترامپ برای آغاز مذاکره اعلام آمادگی کردید؟

ظریف: ما به پیشنهادی که آنها برای تعامل ارائه داده بودند، پاسخ دادیم و منتظر جواب هستیم.

سی‌بی‌اس: شما خواهان آزادی چه کسانی از زندان‌های آمریکا هستید؟

ظریف: تعدادی ایرانی در زندان‌های آمریکا به اتهام نقض تحریم‌ها حبس شده‌اند. در سراسر دنیا ایرانیانی هستند که در زندان به سر می‌برند.

سی‌بی‌اس: بنابراین، آیا شما فهرستی به آمریکا ارائه کرده‌اید؟

ظریف: آنها خود می‌دانند.

سی‌بی‌اس: خودشان می‌دانند؟

ظریف: بله می‌دانند. این، چیز جدیدی نیست. این ادامه همان تبادل قبلی است.

سی‌بی‌اس: چرا که نه. شما برای نشان دادن جدیت خود می‌توانید پنج نفر از آمریکایی‌های زندانی در ایران را آزاد کنید؟

ظریف: ما نیازی به نشان دادن جدیت خود نداریم زیرا ما جدیت خود را با اجرای توافق هسته‌ای ثابت کرده‌ایم. این آمریکاست که باید جدیت خود را به اثبات برساند.

سی‌بی‌اس: شما این دو را به هم ارتباط می‌دهید؟

ظریف: نه، ما این دو را به یکدیگر مربوط نمی‌کنیم، تجربه این است. ما نشان داده‌ایم که وقتی حرفی می‌زنیم به آن پایبند هستیم. آمریکا نشان داده است که وقتی صحبتی می‌کند، سپس بررسی خواهد کرد که آیا می‌خواهد پای حرف خود بایستد یا نه.

سی‌بی‌اس: شخصی همچون باقر نمازی که در دهه ۸۰ عمر خود است، چطور؟

ظریف: او در زندان نیست.

سی‌بی‌اس: او همچنان باید خود را به زندان اوین معرفی کند. وی هنوز برای درمان خارج از کشور محدودیت دارد. چرا او اجازه خروج از کشور برای درمان را نمی‌یابد؟

ظریف: همان‌طور که می‌دانید من مسئول سیاست خارجی هستم. من مسئول دخالت در تصمیمات دادگاه‌ها نیستم. من تنها زمانی می‌توانم مداخله کنم که بحث تبادل، پیشنهاد تبادل مطرح باشد. من نمی‌توانم به عنوان وزیر خارجه مداخله کنم. من به‌طور شخصی می‌توانم بر اساس امور بشر دوستانه مداخله کنم، این کار را نیز انجام می‌دهم. اما به عنوان یک وزیر خارجه هیچ جایی در دادگاه‌های ایران ندارم مگر اینکه موضوع تبادل زندانیان ایرانی مطرح باشد که از نظر ما، به غلط در آمریکا یا نقاط دیگر زندانی هستند. ما زنانی داریم که وقتی زندانی شدند باردار بودند و در حبس فرزند خود را به دنیا آوردند. آنها حتی برای زایمان اجازه خروج از زندان نیافتند. ما افرادی با بیماری‌های قلبی داریم. ما افرادی داریم که از سرطان رنج می‌برند.

سی‌بی‌اس: اما باتوجه به وضعیت سلامت باقر نمازی اگر در ایران در زندان فوت کند، به تمام بخش‌های سیاست آسیب وارد نمی‌کند؟

ظریف: این تصمیمی نیست که من بتوانم اتخاذ کنم.

سی‌بی‌اس: در حیطه قدرت شما نیست که او را آزاد کنید؟

ظریف: همین‌طور است. من چنین جایگاهی ندارم. من زمانی که بحث تبادل مطرح است این جایگاه را دارم. به همین دلیل مسئولیت من است که پیشنهاد آن را مطرح کنم.

سی‌بی‌اس: بنابراین، شما پیشنهاد تبادل پنج آمریکایی را در برابر پنج ایرانی می‌دهید؟

ظریف: خیر، منظور من این است که این وظیفه ماست. منظور من بشر است. ما آنها را شمارش نمی‌کنیم.

سی‌بی‌اس: ممکن است برخی، افراد شکاک بگویند که این بازی با افکار عمومی است.

ظریف: نه، این بازی با افکار عمومی نیست. ما قبلاً این کار را انجام دادیم. آیا دفعه قبل هم بازی با افکار عمومی بود؟

سی‌بی‌اس: (دفعه قبل) همزمان با توافق هسته‌ای، مذاکرات هسته‌ای بود.

ظریف: نه، نه. این کار هیچ ارتباطی با توافق هسته‌ای نداشت. ما توانستیم آن را انجام دهیم زیرا (برای مذاکره) در کنار یکدیگر می‌نشستیم. ما یک سری کارها را انجام دادیم که این، یکی از آنها بود اما تنها به این دلیل اتفاق افتاد که مایل به گفت‌وگو درباره آن بودیم.

سی‌بی‌اس: اکنون شما پیشنهاد مذاکره درباره این مسئله با چه کسی را می‌دهید، وزیر امورخارجه آمریکا؟

ظریف: نه، آمریکا یک مسئول برای این کار دارد. ما نیز یک مسئول برای این کار داریم. اگر آنها از یک سطح باشند می‌توانند با یکدیگر ملاقات کنند و اگر هم‌سطح نباشند ما فردی را تعیین می‌کنیم که در سطح نماینده آمریکایی باشد.

سی‌بی‌اس: نامه‌ای که شما از سفیر اوبرین، کسی که با مسائل مربوط به گروگان‌ها سر و کار دارد دریافت کردید...

ظریف: ما دریافت نکردیم.

سی‌بی‌اس: آیا شما اجازه می‌دهید که او با معاون‌تان گفت‌وگو کند؟

ظریف: نه، ما اجازه نمی‌دهیم کسی که مسئول امور گروگان‌هاست در این باره مذاکره کند زیرا آنها گروگان نیستند، آنها زندانی هستند.

سی‌بی‌اس: بنابراین، شما مایلید با چه کسی درباره این مسئله رایزنی کنید؟

ظریف: ما خواهان آن هستیم با کسی مذاکره کنیم که می‌خواهد به ایران و توافق بر سر این موضوع احترام بگذارد. ما علیه سفیر اوبرین نیستیم اما ما با یک مذاکره کننده گروگان وارد رایزنی نمی‌شویم مگر اینکه از ما بخواهند یک مذاکره کننده گروگان برای خود تعیین کنیم تا درباره گروگان‌های ایرانی در زندان‌های آمریکا گفت‌وگو کند. آمریکا نمی‌تواند خود را در موضع اخلاقی متفاوتی قرار دهد. آمریکا ایرانی‌هایی را حبس کرده که بیمار هستند، کسانی که هیچ جرمی مرتکب نشده و در آلمان، اتریش و … زندانی هستند.

سی‌بی‌اس: این همان چیزی است که وکلای باقر و سیامک نمازی و شیء یوئه وانگ مبنی بر این می‌گویند که آنها جرمی مرتکب نشده‌اند. آمریکایی‌های زندانی در ایران چه کسانی هستند؟

ظریف: بله، وکلای تمام کسانی که در آمریکا یا نقاط دیگر دنیا زندانی هستند، می‌گویند که موکل‌هایشان جرمی مرتکب نشده و بی‌گناه هستند. مواردی وجود دارد که ما باور داریم زندانیان‌مان به اتهامات ساختگی در حبس هستند، تحت فشارهای آمریکا. آمریکا معتقد است که آنها در ایران به اتهامات واهی زندانی شده‌اند.

بنابراین، اجازه دهید درباره آن بحث نکنیم زیرا وظیفه من نیست. من به اندازه کافی روی شانه‌هایم مسئولیت دارم تا از جنگ جلوگیری کنم، تا با تلاش‌های آمریکا برای جلوگیری از تعامل ایران با آنچه که حق قانونی‌مان است، مقابله کنم. پس من این کار را به عنوان وزیر امورخارجه انجام می‌دهم تا افرادی را بدون تعیین جرم تبادل کنیم. تا خیلی ساده به آنها اجازه دهیم به خانه‌هایشان بازگردند.

سی‌بی‌اس: شما گفتید بخشی از مسئولیت‌تان جلوگیری از جنگ است. تنش‌ها به‌ویژه در ماه‌های اخیر میان دولت ترامپ و دولت ایران افزایش یافته است. آیا شما می‌گوئید که ما در مسیری قرار داریم که به جنگ ختم می‌شود؟

ظریف: ما خواهان درگیری و تقابل نیستیم اما ما هفت هزار سال را با فرار کردن سپری نکرده‌ایم. ما مقاومت می‌کنیم اما به دنبال جنگ نیستیم. باورمان این است که رئیس جمهور ترامپ خواهان جنگ نیست اما کسانی وجود دارند که برای جنگ فشار می‌آورند. من فکر نمی‌کنم که این اتفاق بیفتد.

سی‌بی‌اس: شما فکر نمی‌کنید که مناقشه نظامی روی دهد؟

ظریف: از نظر من این اتفاق نمی‌افتد. من معتقدم که مردم تدبیر بیشتری دارند که اجازه درگیری نظامی بدهند اما فکر می‌کنم که دولت ترامپ کارهایی می‌کند که حوادثی روی دهد. اما باید ملاحظات گسترده‌ای باشد تا افرادی که برای این حوادث (جنگ) برنامه‌ریزی می‌کنند، نتوانند راه خود را بیابند.

سی‌بی‌اس: از چه حوادثی صحبت می‌کنید؟

ظریف: من از افرادی صحبت می‌کنم که برای درگیری برنامه‌ریزی می‌کنند. کسانی که منافعشان است. من آنها را "تیم بی" می‌خوانم.

سی‌بی‌اس: منظور شما از "تیم بی" چیست؟

ظریف: من کسانی را تیم بی می‌نامم که همواره برای ایجاد تنش تلاش کرده‌اند، افرادی که وجودشان وابسته به تنش است. بولتون، بی بی (بنیامین نتانیاهو)، بن زائد و چهارمی بن سلمان. نتانیاهو خودش گفت که آمریکا را تحت فشار قرار داده تا نام سپاه را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد. وی گفت که آمریکا برای خروج از برجام تحت فشار قرار داد. بولتون نیز گفته است که برای مواجه شدن با ایران به ریاست جمهوری ترامپ نیاز داریم. بن زائد و بن سلمان نیز کسانی هستند که به ترامپ تضمین داده‌اند نفت ایران را جایگزین خواهند کرد. این افراد خواهان مناقشه هستند و من بر این باورم که لازم است انسان‌های باتدبیر، عاقل و بالغ از وقوع درگیری جلوگیری کنند.

سی‌بی‌اس: منظور شما از افراد بالغ چه کسانی است؟ زمانی که یک سال پیش باهم صحبت کردیم گفتید که رئیس جمهورتان از دیدار با ترامپ در نیویورک سر باز زده است. آیا اکنون پشیمان هستید؟

ظریف: نه نیستیم.

سی‌بی‌اس: لازم است که این دو با هم ملاقات کنند؟

ظریف: ما پشیمان نیستیم زیرا ما بر اساس احترام متقابل دیدار می‌کنیم. ما نمی‌توانیم با کسی ملاقات داشته باشیم که احترام نمی‌گذارد، کسی که تعهدات بین‌المللی کشور خود را زیر پا گذاشته است، کسی که از توافقات بین‌المللی خارج شده است. بنابراین، به من بگویید برای چه چیزی دیدار می‌کنید؟ شما برای عکس گرفتن دیدار نمی‌کنید. شما ملاقات می‌کنید تا با یک نتیجه برسید. ما سندی داریم که عکس نیست، توافقی ۱۵۰ صفحه‌ای که به دقت مذاکره شده است، نه یک توافق دوجانبه میان ایران و آمریکا.

توافقی چند جانبه که در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید، جایی که آمریکا یکی از اعضای دائم آن است. بنابراین، اگر آمریکا به آن احترام نمی‌گذارد، پس به چی احترام می‌گذارد؟

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 66
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:23 - 1398/02/08
از زمانی که دست چپ راستو شناختیم تو تحریم بدبختی بزرگ شدیم لنعت به باعث و بانیش
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
حتما باید زور بالای سرشون باشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
ترامپ باهوشه بلایی که سر مردم اوردن سرشون داره میاره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
اسراییل و آمریکا مرگ بر هر دوشون که نمیتونن با استقلال ایران کنار بیان
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
خدا و خِرد مردمش چه قدرتی به سرزمین امریکا داده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
لعنت به تو ظریف
بدون نام
United States
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
متاسفانه دنیا خیلی خیلی بیرحم تر از اونیه که بتونی تصور کنی. اصلا رحم تو کارش نیست. مردمی هم که عقلشون رو تعطیل کنن به عاقبت خیلی ناجوری دچار میشن.
بدون نام
United States
۱۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
لنعت و منعت را هم بذار در کوزه و آبش را بنوش
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
کسی نیست به مشدی جواد بگه فرزندی، آیا برای تبادل زندانی ها مذاکره می کنی یا چیزای دیگه هم هست، فرزندی،آخه نیرنگ و ریا دلو از جا میکنه، اون غریبه دشمنه، بپا گولت نزنه،!!!
hassan.h
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
همواره در طول تاریخ مقاومت در برابر طاغوتها طولانی شده است به گونه ایکه پیروان پیامبران دچار تزلزل شده اند
دوئل ما با آمریکا و صهیونیستها یک مصداق حق و باطل است
ما در برجام ثابت کردیم که اهل مصالحه و تعامل هستیم و دشمن با خروج از برجام دشمنی خود را با ما اثبات کرد
Iran, Islamic Republic of
13:26 - 1398/02/08
سیاست دیپلماتیک یافشاری است که نفسگیرشده؟!
Iran, Islamic Republic of
13:30 - 1398/02/08
تا قبل از این تحریم ها که اصلا قبول نمی کردید دکی جان
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
13/30فرزندی کجای کاری، جوادی میخواد زندانی ها را فقط صحبت کنه، دِکیْتو کجای کاری؟؟
Iran, Islamic Republic of
13:32 - 1398/02/08
شما فقط بلدید زمانی که گیر افتادید برید مذاکره کنید!؟ ....
پاسخ ها
بدون نام
United States
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
دیوانه که شاخ و دم نداره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
التماس
Iran, Islamic Republic of
13:38 - 1398/02/08
افرین جواد جون خوب به سعوالت سی ان جواب دادی دمت گرم واقعا بی نڟیری
Iran, Islamic Republic of
13:40 - 1398/02/08
حالا که پیاز و شلاق و خوردیم..!!!!؟
Iran, Islamic Republic of
13:41 - 1398/02/08
خدا شر وزیر خارجه ای مثل تو رو از مردم ایران کم کنه....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
چطوری دلواپس
Moldova, Republic of
13:42 - 1398/02/08
بادست پس میزنی با پا پیش میکشی؟
...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
اول شما به ایران وملت ایران که مثلا شما را انتخاب کردن وبا صداقت شما را رو کار آوردن احترام بگذارید بعد دیگران این کار را انجام بدهند
Iran, Islamic Republic of
13:42 - 1398/02/08
احترام؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مذاکره؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
13:44 - 1398/02/08
این پیامک ها چیه مگه خودتون به مردم احترام میذارین اینو ازش میخواین
Iran, Islamic Republic of
13:45 - 1398/02/08
آره کلا مبنای مذاکرات شما احترام به ایران و ایرانی بوده و هست.نتیجه‌اش هم مشخصه فقط کافیه چرخ بزنی تو کوچه و خیابونا ببینی مردم چقدر عزت و احترام دارن
Iran, Islamic Republic of
13:46 - 1398/02/08
درودبر تو
در بلاد کفر خوب از حق و ایرانی بودنمون دفاع کردی
دروود
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1398/02/08
مثل الان احترام هم نذارن باز هم مذاکره میکنید چون چاره ای ندارید
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1398/02/08
کاسبان تحریم که به برجام و مذاکره حمله کردن الان لال شدن ظریف میگه مذاکره چون بقا و پول توی مذاکره اس الان چقدر چیپ
Iran, Islamic Republic of
13:48 - 1398/02/08
له شدیم اما ترامپ با همین فرمون برو جلو
Iran, Islamic Republic of
13:48 - 1398/02/08
مثل الان احترام هم نذارن باز هم مذاکره میکنید چون چاره ای ندارید
Iran, Islamic Republic of
13:49 - 1398/02/08
به ادمای محترم احترام میذارن معمولا
Iran, Islamic Republic of
13:50 - 1398/02/08
مگه با مردم با احترام رفتار میکنید خودتون
Iran, Islamic Republic of
13:52 - 1398/02/08
همه جای دنیا اینطوری سیاستمدار رو مخ میره انقدر !؟
Iran, Islamic Republic of
13:54 - 1398/02/08
ترامپ احترام گذاشت بهش مگ مگ گفتین وسط و بعد برجام . اون یارو میگه منظور ما مردمش نیست مظورمون ترامپ پمپئو اونام گفتن باشه
Iran, Islamic Republic of
13:57 - 1398/02/08
فروش نرفتن نفت یعنی نابودی مثل ونزوئلا یه گوایدو رو به رسمیت بشناسن
Iran, Islamic Republic of
14:02 - 1398/02/08
رفتید انجا برای ارسال پیام مذاکره

خب کار خوبی هست اگر برای منافع مردم ایران باشد نه برای جلوگیری از اخراج اقازاده ها

ضمنا کاش جلوتر این پیامها را می فرستادید که سرانجام کشور و مردم در این حد نرسد که فقر و بدبختی مردم را نابود نکند
Iran, Islamic Republic of
14:06 - 1398/02/08
چرا همون اول نرفتین مذاکره!!؟؟...
Iran, Islamic Republic of
14:21 - 1398/02/08
شمارفتی داری التماس میکنی انوقت حرف مفت میزنی پناه برخدا
Iran, Islamic Republic of
14:21 - 1398/02/08
ظریف یک مذاکره کننده از طرف خودش نیست بلکه نماینده یک کشور و یک ملت است ای کاش یاد بگیریم از سیاستمداران خود حمایت کنیم و هیزم در آتش دشمن نریزیم
Iran, Islamic Republic of
14:33 - 1398/02/08
جناب ظریف . امریکا سردسته کثیف ترین دشمنان ماست . منظورم ملت ایرانست نه شماها . چون تمام عکس العملهایش و تحریمهایش فقط نابودی مردم را نشانه میگیرد و شما دوستان صدمه ای نمیبینید . این ما هستیم که در حال تلاش برای گذراندن روزهایمان هستیم . قطعا توقع احترام از امریکا نداریم . ولی از شما و باقی وزرا که مسئولان مملکتمان هستید هم احترامی نمیبینیم . اگر قصد مذاکره دارید لطفا پای مردم را وسط نکشید چون در یکسال گذشته کرامتی برایمان باقی نگذاشتید که آنرا شرط مذاکره کنید .
پاسخ ها
امید
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
ما از سردمداران ایرانی , بیشتر بی احترامی دیده ایم اقای ظریف, مسوولین مردم رو بدبخت کردند نه امریکا
Iran, Islamic Republic of
14:34 - 1398/02/08
تنها کسی که به ایران احترام نمیذاره خود شماها هستین !
Iran, Islamic Republic of
15:01 - 1398/02/08
مذاکره ما با آمریکا رابطه گرگ بامیش است.ظریف ساده لوح ترین وزیرخارجه کشورایران است که خیلی خام وترسو وعاشق ارتباط با غربی هاست.مذاکره با آمریکا نداریم وحرفهای ظریف هم بادهواست.
Iran, Islamic Republic of
15:04 - 1398/02/08
فردا میگن احترام کذاشتن داریم مذاکره میکنیم خخخخخ
Iran, Islamic Republic of
15:06 - 1398/02/08
بیجا میکنی مذاکره میکنی، از مذاکره قبلی چی عایدت شد؟؟
پاسخ ها
قلی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
بزارین کارشو بکنه از بین اشخاصی که از فیلتر رد شدن بهتر از ظریف نداریم . لابده و دست بسته
Iran, Islamic Republic of
15:14 - 1398/02/08
یه بار مذاکره کردی براهفت پشتمون بسه!!!! دیگه میخوای تو کدوم صنعت بتون بریزی؟؟هنوز نفهمیدی آمریکا غیرقابل اعتماده؟؟
Iran, Islamic Republic of
15:14 - 1398/02/08
یه بار مذاکره کردی براهفت پشتمون بسه!!!! دیگه میخوای تو کدوم صنعت بتون بریزی؟؟هنوز نفهمیدی آمریکا غیرقابل اعتماده؟؟
Iran, Islamic Republic of
15:24 - 1398/02/08
ظریف باید از برترینها شکایت کنه بخاطر تیتر گمراه کننده
Iran, Islamic Republic of
15:29 - 1398/02/08
شما هم به ملت ایران احترام نمی گذارید اقایان ظریف و دوستان
Iran, Islamic Republic of
16:13 - 1398/02/08
اقای وزیر موضع خوبی گرفتی هرچند به امریکا اعتمادی نیست اما برای افکار عمومی خوب است
Iran, Islamic Republic of
16:15 - 1398/02/08
مجبورید برا حفظ منافع خودتان نه مردم به ذلت و خواری بیفتید
Iran, Islamic Republic of
16:15 - 1398/02/08
مجبورید برا حفظ منافع خودتان نه مردم به ذلت و خواری بیفتید
Iran, Islamic Republic of
17:31 - 1398/02/08
بنده اعلام میکنم که غلط کردم احترام میخوام . نون میخوام برای خانواده ام که هر روز خدا شرمنده نباشم .
Iran, Islamic Republic of
18:46 - 1398/02/08
مذاکره ظریف اصلاحطلب کشور را به چنین وضعی انداخته ؟!؟؟!!؟؟؟؟!!!؟
Iran, Islamic Republic of
20:14 - 1398/02/08
حاضرم شهادت بدم در این وقت اذان دروغ میگی و خیلی عاشق دیدار هستی منتها از درب پشتی و تو حیاط خلوت جلو عموم ....نه ! اونام از دوگانگی تو ناراحت وبهت شفاف گفتن لاتین حرف زدن برای گول زدن هست که مردم کشور خودمون متوجه نشن !!!؟فک کردی چرچیلی؟ اسمت ایرانی هست فقط !
Germany
21:29 - 1398/02/08
دیگه وقت قمبل قهرمانانه و جام گوه نوشیدنه.
اماده بشین
Iran, Islamic Republic of
21:32 - 1398/02/08
حسن عباسی که میگفت تاجلوی مازانونزنن مزاکره نمیکنیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج