تولید ماده‌ای که گرما را در خود حبس می‌کند
۸۵۷۹۷۰
۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۷
۳۶۸۳
گروهی از محققان با الهام از فرایند تغییر رنگ پوست ماهی های مرکب ماده ای ابداع کرده اند که کشسانی دارد و می تواند در صورت لزوم گرما را در خود حبس یا آزاد کند.

خبرگزاری مهر: ماهی‌های مرکب و اختاپوس به دلیل سلول‌های مخصوصی به نام کروماتوفور ها می‌توانند رنگ پوست خود را تغییر دهند. دانشمندان اکنون شیوه عملکرد این سلول‌ها را شبیه سازی و ماده‌ای انعطاف پذیر ابداع کرده اند که می‌تواند در صورت نیاز گرما را در خود حبس یا آزاد کند.

هر سلول کرومافور حاوی کیسه‌ای از رنگدانه است که به طور معمول شبیه یک نقطه دیده می‌شود. هنگامی که ماهیچه‌های اطراف یکی از سلول‌ها منقبض می‌شود، این کیسه مسطح می‌شود و در نتیجه راحت تر قابل رصد خواهد بود.

تولید ماده‌ای که گرما را در خود حبس می‌کند

بنابراین هنگامی که تعدادی از سلول‌های کروماتوفور روی یکدیگر قرار می‌گیرند و مسطح می‌شوند، پوست حیوان نیز به رنگ رنگدانه ها تغییر می‌کند.

محققان دانشگاه ایروین کالیفرنیا با الهام از این سیستم ماده‌ای ابداع کرده اند که لایه‌ای از جزایر کوچک فلزی هم مرز با یکدیگر به وجود می‌آورد.

اریکا لونگ محقق ارشد این پژوهش می‌گوید: جزیره‌های مذکور در وضعیت عادی با یکدیگر همپوشانی دارند و ماده نور را منعکس یا در خود حبس می‌کند. هنگامیکه این ماده کشیده می‌شود، جزیره‌های مذکور گسترده‌تر می‌شوند و در نتیجه اشعه مادون قرمز از آن گذر می‌کند و گرما آزاد می‌شود.

به گفته لونگ این ماده سبک وزن و ارزان است که به راحتی تولید می‌شود و می‌توان بارها قابلیت کشسانی آن را آزمایش کرد.

دانشمندان امیدوارند با توسعه این فناوری بتوانند از آن برای تولید محصولاتی مانند پتوهای فضایی یا حتی عایق بندی ساختمان و حتی تولید لباس‌های که به افراد اجازه می‌دهد در هر فضایی احساس راحتی کنند، استفاده شود.

محققان چگونگی عملکرد این فناوری را با تولید یک آستین در لباس نشان دادند. این آستین به وسیله بخشی مانند ولکرو (نام بازرگانی پارچه‌ی نایلونی به هم چسب که به جای زیپ یا چفت یا دکمه به کار می‌رود) منبسط می‌شد و کش می‌آمد. این آستین به طور موفقیت آمیز توانست دمای پوست دست فرد را تنظیم کند.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج