«متری شیش و نیم» پرفروش‌ترین فیلم سال ۹۸
۸۶۰۳۸۷
۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۸
۳۸۹۷ 
فیلم سینمایی "متری شیش و نیم" آخرین ساخته سعید روستایی توانست با عبور از فیلم "رحمان ۱۴۰۰" به عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال ۹۸ لقب گیرد. این فیلم هم اکنون به رقمی معادل ۲۲،۸۵۹،۵۰۳،۰۰۰ تومان دست یافته است.

خبرگزاری میزان: فیلم سینمایی "متری شیش و نیم" آخرین ساخته سعید روستایی توانست با عبور از فیلم "رحمان ۱۴۰۰" به عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال ۹۸ لقب گیرد. این فیلم هم اکنون به رقمی معادل ۲۲،۸۵۹،۵۰۳،۰۰۰ تومان دست یافته است.

در میان هشت فیلم اکران شده در بهار امسال حضور فیلم‌های زندانی‌ها، تگزاس دو، چهار انگشت و رحمان ۱۴۰۰ به صورت مستقیم نماینده سینمای کمدی، پیشونی سفید ۲ از سینمای فانتزی، غلامرضا تختی از سینمای بیوگرافیک و متری شیش و نیم، ژن خوک از سینمای اجتماعی هستند.

«متری شیش و نیم» پرفروش‌ترین فیلم سال ۹۸

فیلم سینمایی متری شیش و نیم پیش از این در جشنواره فیلم فجر حضور داشت که توانست علاوه بر دیافت چندین سیمرغ با اقبال عمومی مخاطبان روبرو شود. این فیلم هم اکنون پرفروشترین فیلم غیر کمدی تاریخ سینمای ایران است.

متری شیش و نیم روایتی از معضل اعتیاد و رویایی شخصیت های خوب و بد در اثر است. شخصیت هایی که در ابتدا در ذهن مخاطب به عنوان مثبت و منفی داستان معرفی می‌شوند اما در پایان تا حد بسیار زیادی به هم نزدیک شده و کاراکترهای خاکستری از خود بروز می دهند.

متری شیش و نیم طوفانی شروع شده و نفس مخاطب را در سالن سینما بند می آورد. طراحی صحنه، فیلمبرداری و نوع ریتم اثر در همان دقایق اول به طرزی عجیب مخاطب را با خود درگیر می کند. مخاطبی که به طور معمول این نوع از شروع در سینمای امروز برایش کمی غریبه است.

فیلمبرداری، کارگردانی، بازیگری و اکثریت عوامل این اثر در بهترین حالت خود به سر می برند از میانه های فیلم، فیلمنامه نمی تواند کشش و انسجام کلی خود را حفظ کرده و گه گاه ریتم از دست می رود. البته فیلمنامه در بخش‌هایی باز هم قدرتنمایی می‌کند اما در کل تا پایان دیگر خبری از آن شروع طوفانی نیست.

چیدمان بازیگران یکی از مهمترین نقاط قوت متری شیش و نیم است. پیمان معادی یکی از بهترین نقش آفرینی های خود را به نمایش گذاشته و بدون هیچگونه شعارزدگی و یا تکرار پلیس محکم و دارای ابعاد مختلف شخصیت را به نمایش می گذارد. پلیسی که با داستان شخصیتش دچار تحولات شده و این تحولات به خوبی در معادی دیده می شود.

نوید محمدزاده در این اثر به جز چند سکانس حسی، چندان به قدرت بازی‌های قبل عمل نکرده و به نحوی بارز بازی‌اش زیر سایه هنرنمایی معادی رفته است. چیدمان این دو بازیگر در کنار سایر بازیگران ترکیب قابل قبولی را به نمایش گذاشته هر چند پریناز ایزدیار همچنان به شدت از دوران اوجش فاصله دارد.

علاوه بر معادی و محمدزاده بازیگرانی همچون پریناز ایزدیار، فرهاد اصلانی، مهدی حسینی نیا، مازیار سیدی، علی باقری، مرجان قمری، هومن کیایی، پیمان شریعتی، دلسا ملکی، اصغر پیران، محمدعلی محمدی، گیتی قاسمی در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند.

"سعید روستایی" کارگردانی که در آستانه سی و چهارمین جشنواره فجر هیچکس فکرش را نمی کرد امروز به یکی از کارگردانان جوان مطرح سینما مبدل شود. روستایی توانست در آن سال برای فیلم "ابد و یک روز" اکثریت جوایز جشنواره فیلم فجر، جشن خانه سینما، جشن منتقدان سینما و جشن حافظ را از آن خود نماید.

ابد و یک روز در طول نمایش مورد توجه عموم مردم و منتقدان قرار گرفت و توانست ۹ سیمرغ بلورین (۶ سیمرغ در بخش اصلی، ۲ سیمرغ بهترین فیلم و بهترین کارگردانی در بخش نگاه نو، و سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران) سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر را به دست آورد.

روستایی پیش از ساخت فیلم سینمایی "ابد و یک روز" در کارنامه خود کارگردانی سه فیلم کوتاه با نام‌های "شنبه"، "مراسم" و "از طرف آنها" را می‌دید، اما ابد و یک روز نقطعه عطفی در زندگی وی محسوب می‌شود. وی پس از آن نگارش فیلمنامه "سد معبر" به کارگردانی "محسن قرایی" را انجام داد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج