بطحائی: آمار اعتیاد در دانش‌آموزان را اعلام نمی‌کنم
۸۶۰۴۸۹
۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹
۲۵۲۸ 
وزیر آموزش و پرورش گفت: متاسفانه ریشه گرفتاری دانش‌آموزانی که مبتلا به هر گونه آسیب‌ اجتماعی به ویژه مواد مخدر می‌شوند، عموما در خانواده است.

خبرگزاری ایلنا: سید محمد بطحایی (وزیر آموزش و پرورش) درباره مصرف مواد مخدر یا قرص‌های روانگردان از سوی دانش‌آموزان گفت: درصد آسیب‎های اجتماعی در مدارس مانند جامعه نیست، اگرچه آسیب‌های اجتماعی در جامعه رو به تزاید است، اما در مدارس این گونه نیست.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: مردم به هیچ عنوان نباید نگران این مساله باشند، از طرفی ما نیز نباید با ارائه اطلاعات ناکافی و ناصحیح مردم را نگران کنیم. در حقیقت همانطور که گفته شد، شیب شیوع هنجارها و آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد و مصرف مواد مخدر و سیگار در میان دانش‌آموزان شیب کمتری به نسبت جامعه دارد و بسیار کنترل شده‌است.

بطحایی در خصوص رصد کردن دانش‌آموزانی که درگیر اعتیاد و یا هر گونه آسیب‌های اجتماعی شده‌اند، گفت: خوشبختانه از سال ۹۷ بر اساس برنامه‌ای که در حوزه متوسطه اول و دوم به اجرا در آوریم، به طور مداوم نشانه‌های ابتلای دانش‌آموزان به آسیب‌های اجتماعی را رصد می‌کنیم و این رصد هم از طریق طرح نماد صورت می‌گیرد.

وی اضافه کرد: برنامه دیگری هم داریم که بر مبنای آن همه دانش‌آموزان رصد می‌شوند. قریب به سه میلیون دانش‌آموز در سال ۹۷ تحت پوشش این برنامه قرار گرفتند و به هیچ عنوان جای نگرانی از طرف والدین وجود ندارد، البته ما باید هوشیارانه عمل کنیم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اقداماتی که بعد از مشاهده هر نوع ناهنجاری یا آسیب در بین دانش‌آموزان باید انجام داد، گفت: در مواقعی که نشانه‌های بروز ناهنجاری را در دانش‌آموز دیدیم، باید بلافاصله آن شخص به مجاری طرح نماد معرفی ‌شوند تا بعد کارهای دیگر برای حل مساله دنبال شوند، اما همانطور که می‌دانید طرح نماد شمولیت خیلی کمی دارد، از این رو ما یک برنامه دیگری که در حقیقت رصد رفتارهای منجر به آسیب‌های اجتماعی در بین بچه ها هست را اجرا می‌کنیم.

بطحایی همچنین در خصوص درصد استفاده از مواد مخدر در میان دانش‌آموزان گفت: درصد استفاده از مواد مخدر در میان دانش‌آموزان آنطور نیست که بگوییم خیلی بالا رفته باشد. این درصد بسیار کم است، اما من درصد آن را تعمدا ذکر نمی‌کنم، زیرا به هر حال یک سری مسائل تربیتی در راستای این موضوع وجود دارد.

وی با اشاره به علت ریشه‌ای آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد در میان دانش‌آموزان اظهار داشت: این را تاکید می‌کنم که متاسفانه ریشه گرفتاری دانش‌آموزانی که مبتلا به هر گونه آسیب‌ اجتماعی به ویژه مواد مخدر می‌شوند عموما در خانواده است. به عنوان مثال در حوزه اعتیاد یا پدر یا مادر و یا هردو دچار اعتیاد هستند که موجب می‌شود، فرزندشان نیز درگیر شوند و در واقع مشکلات از آنجا نشات می‌گیرد. البته این دلیل نمی‌شود ما نسبت به مشکلات و آسیب‌ها بی‌تفاوت باشیم، بنابراین به آن ورود پیدا کردیم و در حال رصد هستیم و کاملا تلاش می‌کنیم که جریان را کنترل کنیم.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که به نظر می‎رسد، بخش رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی در آموزش و پرورش اولویتی برای این گونه مسائل قائل نیست و اینکه چرا نظارتی در مدارس وجود ندارد تا دانش‌آموزان مواد مخدر و قرص با خود به مدرسه حمل نکنند؟ گفت: ما که نمی‎توانیم در مقابل مدرسه دانش‌آموزان را تفتیش کنیم و اجازه این کار را نیز نداریم. آنچه که ما را متوجه این مشکل می‌کند، نشانه‌هایی است که از بچه‌ها می‌بینیم. تعداد کسانی که با خودشان مواد مخدر یا قرص روانگردان به داخل مدرسه می‌برند، اندک بوده و اصل قابل توجه نیست.

بطحایی ادامه داد: نگرانی ما مربوط به دانش‌آموزانی است که درگیر اعتیاد شده‌اند نه آنهایی که با خودشان مواد مخدر داخل مدرسه می‌برند. ما ۱۴ میلیون دانش آموز در مدارس داریم و ممکن است از این تعداد ۱۰ تا ۲۰ دانش‌آموز به دلایلی که گفتم و عموما مشکلات خانوادگی درگیر این این اختلالات شوند، اما این وظیفه ما است که وضعیت دانش‌آموزانی که درگیر اعتیاد شده‌اند را دنبال کنیم و با دستگاه‌های ذیربط نیز در این مورد همکاری داشته باشیم.

برچسب ها:
انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:13 - 1398/02/17
خدا عاقبتمونو بخیر کنه مواد مخدر در مدارس؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
10:19 - 1398/02/17
چون اگر اعلام کنیم بدآموزی دارد !
Iran, Islamic Republic of
10:27 - 1398/02/17
سید میخواد بگه یه چیزی در حد فاجعه اس
Iran, Islamic Republic of
10:32 - 1398/02/17
خجالت نکشید امار دقیق بگید حداقل والدین دانش اموزا مطلعه بشن
Canada
10:45 - 1398/02/17
مدیرانی که فقط بلدند صورت مسئله رو پاک کنند
Iran, Islamic Republic of
10:47 - 1398/02/17
اره همیشه صورت مساله رو پاک کنید به جای حل مسعله همه چی خود به خود درست میشه
Iran, Islamic Republic of
10:57 - 1398/02/17
فحشا وبی بندوباریهای اخلاقی راهم اضافه کن!!!!
Iran, Islamic Republic of
11:18 - 1398/02/17
اعلام نكن برادر ابرو ريزي هست
Iran, Islamic Republic of
11:28 - 1398/02/17
تو کشورهای اروپایی برای حل مشکل اول وجود داشتن خود مشکل رو قبول میکنن بعدش اونو شفاف مطرح میکنن بعد راه حل میدن اینجا از بیخ کتمان می کنن مبادا بی عرضگی مسئولین آشکار بشه!!!!!!
France
11:50 - 1398/02/17
چون روتون‌نمیشه کندهاتون‌رااعلام کنید
Iran, Islamic Republic of
12:15 - 1398/02/17
بعله ، همه چی ارومه ما چقدر خوشحالیم ! حقظ ظاهر مثل خوره افتاده به جون جامعه !
Iran, Islamic Republic of
12:38 - 1398/02/17
امار سقط جنین رو چی اونم نمیگی؟ پس خاک برسرت برید بمیرید اگر زنگ هشدار زده بودی خانواده ها متوجه میشدن اما تو ی وزیر خائن نمیگی.......!!!! دختر دبیرستانی تو پارک اتش نشانی با دو تا پسر سیگار از کیفش در اورد خودم برا اطمینان رفتم به پسره گفتم سیگاری داری یه نخ؟ دیدم مفت کش ومفلوس ...دختره دست کرد کیفش سیگار گرفت جلو م مونده بودم ........خجالت بکشید پشت خرابه و شمشادهه .....ترانه ها میسرایند!!!!!
Iran, Islamic Republic of
12:40 - 1398/02/17
اینقدر امارش افتضاح هستش که نمیتونه اعلام کنه.
France
13:10 - 1398/02/17
اعلام کردن امار اعتیاد یعنی اعلام شکست سیاستهای اموزش و پرورش
Iran, Islamic Republic of
13:15 - 1398/02/17
اقای بطحایی وضع پولیشون خوب نیست والا شیب به نشیب تبدیل شده بود
Iran, Islamic Republic of
19:01 - 1398/02/17
شایداین مشکل اعتیادتومدارسم میخوایدبگیدکاردشمنه نه اینطورنیست وقتی به آموزش وپرورش بی توجهی میشه وقتی سنوات معلمی که 31سال کارکرده هشت ماه ندادیدبخاطرمشکلات مالی داردمیره زندان همه اثرگذاره رودانش آموزومعلمین شاغل معلمین هم بی توجه میشندفاجعه ببارمیارداون موقع است که وزیرمیگه نمیشه دانش آموز راتفتیش کردپس تابدترازاین نشده مسعولین به یادمعلمین شاغل وبازنشسته بیفتند که فردادیراست وبه قول امام ابتدایی رادریابیدکه دانشگاه دیراست چه خوب است که مسعولین این گفته هارازود ازیادبرده انداگرمعلم باشه دشمن نمیتونه واردمدرسه وخانه دانش آموزبشه
Iran, Islamic Republic of
03:23 - 1398/02/18
چرا هنوز برای اعتیاد سیگار وکارهای خلاف دیگه عکس والعمل خاصی نشون ندادید اما برای رقص چند دآنش آموز کلاس اولی اینهمه سرو و صدا بپا کردید وسینه چاک میدید ...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج