مرگ خودروساز‌ها نزدیک است
۸۶۱۲۶۷
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۹
۱۸۳۹۹ 
چند روزی است، قیمت خودرو در بازارها ترمز کشیده، ولی افزایش قیمت‌ها در ماه های گذشته چنان با شتاب بوده که حالا حالاها باید صبر کرد تا تعادل نسبی در قیمت‌ها ایجاد شود. دلایل مختلفی برای افزایش قیمت خودرو در روزهای گذشته مطرح ‌شده، ولی عمده‌ترین دلیل، عرضه نکردن خودرو توسط خودروسازی‌ها گفته می‌شود.

تابناک: چند روزی است، قیمت خودرو در بازار‌ها ترمز کشیده، ولی افزایش قیمت‌ها در ماه‌های گذشته چنان با شتاب بوده که حالا حالا‌ها باید صبر کرد تا تعادل نسبی در قیمت‌ها ایجاد شود. دلایل مختلفی برای افزایش قیمت خودرو در روز‌های گذشته مطرح شده، ولی عمده‌ترین دلیل، عرضه نکردن خودرو توسط خودروسازی‌ها گفته می‌شود.

این در حالی است که دایم خبر‌های نگران کننده‌ای از پشت پرده بازار خودرو و ساخت و پاخت‌های انجام شده به گوش می‌رسد و تقریبا همه نمایندگان مجلس بر این باورند که لابی‌های سنگین خودروسازی‌ها با ارکان قدرت در کشور مانع شده تا نظارت درستی بر این صنعت صورت گیرد.

از سوی دیگر، برخی نمایندگان می‌گویند، کار صنعت خودرو در کشور تمام است و هر کاری برای زنده نگاه داشتن این صنعت می‌شود، ولی به زودی باید شاهد بحران جدیدی در کشور در خصوص این صنعت باشیم.

بهرام پارسایی، عضو کمیسیون اصل نود در گفت‌وگو با تابناک اظهار داشت: هفته گذشته، برخی نمایندگان مجلس بازدیدی از ایران‌خودرو داشتند.

واقعیت این است که بعد از دیدن وضعیت کنونی این کارخانه نگران‌تر از گذشته شدیم؛ بدهی‌های بسیاری انباشته شده، به ویژه بدهی که بابت پیش‌فروش داشته‌اند که برای ما اصلاً چنین ارقامی متصور نبود؛ حدود ۱۳۲۰۰ میلیارد تومان تا برج ۱۲ سال ۹۷ و جالب اینکه مشخص نیست این پول‌ها کجاست؟!

وی گفت: بنا به گفته خودشان، سال گذشته حدود ۷ هزار میلیارد تومان زیان داده اند. هم اکنون نیز خودرو‌هایی را که پیش‌فروش می‌کنند، خلاف قانون است، چون بنا بر قانون، خودرو در صورتی می‌تواند پیش‌فروش شود که یا قطعات منفصل آن در انبار یا در گمرک موجود بوده و یا اینکه در مسیر حمل باشد، اما اکنون به دلیل تحریم‌ها ما در مسیر حمل، کالایی نداریم. از سوی دیگر، نه در گمرک و نه در انبار کالایی موجود نیست.

هم اکنون بیش از ۶۰ هزار خودرو تولید این شرکت به دلیل کمبود قطعات در انبار‌ها مانده و به همین دلیل اصل پیش‌فروش ممنوع است.

وی در ادامه یادآور شد: خودروسازی‌ها امیدوار نیستند که بتوانند به تعهدات خود عمل کنند؛ بنابراین، وزارت صنعت باید در این شرایط تدبیر جدید داشته باشد؛ هرچند امیدی به آن‌ها هم نداریم. جلسات با وزیر صنعت هم با این شرایط بی نتیجه است و به نظر من، خودروساز‌ها فقط به فکر ستون به ستون کردن هستند.

خلاصه آنکه آینده بسیار تاریکی برای خودروسازی کشور متصوریم. اگر ما قبلاً می‌گفتیم احتمال دارد، خودروسازی‌ها به مشکلات مؤسسات مالی دچار شوند، اکنون با قاطعیت می‌توان گفت، در آینده‌ای نه چندان دور، بحران جدید در کشور ایجاد خواهد شد.

این نماینده مجلس افزود: دلیل اینکه قیمت‌ها در بازار افزایش داشته، این است که مانند گذشته خودروسازی‌ها خواسته یا ناخواسته خودرو وارد بازار نکردند و همین باعث شده تا بازار‌های دیگر تحت تأثیر قرار بگیرند، چون در کشور ما به گونه‌ای است که بازار‌ها بر یکدیگر اثر می‌گذارند.

پارسایی درباره دست‌های پشت پرده و نفوذ مافیا در کمیسیون صنایع مجلس نیز گفت: من نمی‌گویم که از صدر تا ذیل کمیسیون فاسد است، ولی گلایه خیلی صریح و تند من از مجلس و هیأت رئیسه و کمیسیون صنایع این است که طبق آیین نامه داخلی مجلس طرح یک فوریتی باید ۴۵ روز بعد تعیین تکلیف شود، ولی این طرح اکنون بیش از ۳۸۰ روز است که به صحن نرفته است.

وی گفت: اگر کمیسیون صنایع کمک می‌کرد و وارد مسیر‌های دیگر نمی‌شد، آشفتگی به این شدت را در بازار خودرو نداشتیم. لابی خودروسازی‌ها در کمیسیون در صورت عدم تصویب طرح و تغییرات اساسی که در آن به وجود آمد، نشان از یک نفوذ قدرتمند دارد.

تعدادی از اعضای کمیسیون صنایع مجلس با طرح همراه بودند و پس از مدتی زور لابی‌ها چربید و ما شاهدیم که هنوز پس از یک سال اتفاقی برای خودرو نیفتاده است.

اگر سندی داشتیم که کسی چیزی از خودروساز‌ها گرفته، حتما می‌گفتیم؛ اما ارتباط و لابی مافیای خودروسازی در مجلس و دولت و حتی در قوای دیگر وجود دارد، دلیل هم برای این گفته دارم.

همین چند وقت پیش، یکی از قضات محترم و عدالت‌خواه حکمی داد که تعرفه خودرو به‌ مانند گذشته شود و با اینکه عدم اجرای آن جرم است، هنوز اجرا نشده و این نشان می‌دهد، آقایان چقدر قدرت و نفوذ دارند.

این نماینده در پایان خاطرنشان کرد: وقتی خودروسازی‌ها، تنها در یک سال ۱۰۰۰ میلیارد تومان به نهاد‌های دیگر کمک کرده اند، مشخص است که صاحب نفوذ می‌شوند و این ارتباط مانع می‌شود تا کسی به آن‌ها چیزی بگوید.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 75
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
03:39 - 1398/02/19
چقدر چرت یعنی چی قطعه نیست اینا غیر قانونی پیش فروش میکنند چرا اجازه میدین با سرمایه مردم بازی بشه چرا نظارت نیست به مردم میگفتین قراره پولشون خورده بشه قبلش
پاسخ ها
نگران
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
مردم یعنی حالیشون نیست وقتی ثبت‌نامی‌های سال ۹۷ رو هنوز ندادن فروش فوری‌ها رو هم به بهانه‌های مختلف میندازن عقب.فقط پول مردم رو میگیرن و باهاش یه سرمایه هنگفت جمع میکنن.ملت بیخودی داریم هرچی سرمون بیاد حقمونه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
مثبت منفی رو بستی باز برای خودرو ساز تو کی هستی
Iran, Islamic Republic of
03:41 - 1398/02/19
وقتی به 45 روز میگن فوری مشتری رو با مشت میزنن تاخیر دارن برو تا تهش
پاسخ ها
رضا
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
منظور ایشون طرح یک فوریتی بود که طبق قانون حداکثر باید تا ۴۵ روز رسیدگی بشه اگه چیز مهم تری باشه طرح دو. یا سه فوریطی میدن که سه فوریطی باید در اولین جلسه رسیدگی بشه
Iran, Islamic Republic of
03:42 - 1398/02/19
پول تو بانک ها هم امن نیست دیگه وضع درست کردن
Iran, Islamic Republic of
03:46 - 1398/02/19
انشالله به حول و قوه الهی مضمحل خواهند شد.ظلم همیشه نابود است.
Iran, Islamic Republic of
03:47 - 1398/02/19
تو هم فکر کنم چیزی بهت ندادن این حرفها رو میزنی
Iran, Islamic Republic of
03:53 - 1398/02/19
انشاالله به زودی بر شکست بشن این خودرو سازان و تمام تولید کنندگان که تمام جیب ملت را خالی کردند امیدواریم که به زودی ملت ایران ازدست گرانی که به وجود آمده نجات پیدا کنند اینها دشمن ملت در اقتصاد مملکت هستند
Iran, Islamic Republic of
03:54 - 1398/02/19
الهی که بحق این ماه عزیز نااااااابود بشن
Iran, Islamic Republic of
03:59 - 1398/02/19
کی میشه این دوتا خونخوار از صحنه روزگار محو بشه .خودرو بی کیفیت 206 sdبا دویست کیلومتر کارکرد واشر سرسیلندر عوض کردم به خاطر پارگی واشر فابریک گارانتی قبول نمیکنه
Iran, Islamic Republic of
03:59 - 1398/02/19
خوبه بذار تا اینها هم پول مردم (دلال بازان)رو که باعث گرونی خودرو شدند بالا بکشند که وقتی که ماشین نیاز ندارند هار نشن و ثبت نام نکنندو نخرند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
موافقم. لعنت به دلال ها
Iran, Islamic Republic of
04:01 - 1398/02/19
حق مردم یه روزی خداوند اززندگیتان جدا میکند
Iran, Islamic Republic of
04:04 - 1398/02/19
بهتر... دیگه اشغال و تابوت دست ملت نمیدن
Iran, Islamic Republic of
04:07 - 1398/02/19
دیگر مردم آگاه شده اند با این قیمتهای نجومی توان خرید با این همه گرانی در خودرو مواد خوراکی پزشکان همه و همه شده اند دشمن اصلی ملت ایران مجلس دولت فکری به این اوضاع احوال کنید شهیدان زحمت کشیدند ولی یک عده زالو مردم را در تنگنا قرار داده اند انشاالله که مثل سالهای قبل گرانیها به عقب برگردد و مجلس محترم میتوانند این کار را انجام دهند
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
بابقیه حرفاتون موافقم غیرازاین قسمتش که گفتیدمردم آگاه شدن
Iran, Islamic Republic of
04:07 - 1398/02/19
کمک یا حق حساب ،هه
Iran, Islamic Republic of
04:08 - 1398/02/19
انشالله چنان برشکسته بشه که.دیگه در ایران یک خودروساز نداشته باشیم چون اینها حرام و حلال را قاطی کردند و به این روز افتادند یک پراید هفت میلیونی را به چهل میلیون میفروشند بازم سیر نمیشند
Iran, Islamic Republic of
04:08 - 1398/02/19
تنها یک راه منطقی داره این وضعیت فقط آزاد سازی واردات و واگذاری قطعی این شرکت ها به خصوصی ها وفق اصل ٤٤ و یا گل گرفتن در این دو شرکتی که ابدا نه به فکر جان مردمند و نه مال مردم و نه آسایش مردم تنها پول اندوزی برای خود و فک و فامیل وابسته!!!
Iran, Islamic Republic of
04:15 - 1398/02/19
نگویید دلالان سودجویان حالشان خراب میشوند انشاالله که به زودی ولی دراین چند سال اخیر سودهای زیادی را از جیب مردم خوردند وبا فیلم علکی خودشان را به ورشکستگی میزنند فقط دزدی بلدند از مجلس محترم تقاضا داری با جدیت وارد شود و ملت را از دست دشمن های داخلی نجات دهد
United States
04:17 - 1398/02/19
مشکل خودرو ساز نیست مشکل مسولین هستن اگر همه نوع ماشین سواری باری همه نوع وارد میکردم در این بخش مشکل حل میشد ولی خودرو سازان ایرانی اشغال درست میکنن هیچ کس هم جلوشان نمیگیره چون یا پارتی بازی یا رشوست یا سود دیگر برای کسانه دیگر داره مسولین برخورد نمیکنن خودرو ساز هم خودرو بی کیفیت اشغال درست میکنه مردم هم از رو ناچاری میخرن مسواین اگر مردم براشان قابل احترام بود رقابت خودرو سازی به وجود میآوردن وخودرو باکیفیت در اختیار مردم قرار میدادن نه این فرغونهای اشغال گران پس تنها راه این بدبختی وارد کردن خودرو هست مثل سال ۸۲که آی خاتمی همه نوع ماشین وارد کرد
Iran, Islamic Republic of
04:21 - 1398/02/19
فساد خودروسازها مشتی نمونه خروار از فساد در این کشور
Iran, Islamic Republic of
04:33 - 1398/02/19
چرت نگین... پراید رو ظرف مدت ی سال ۱۲۰ درصد بردن روش ۴۰۵ ... ۳۰ تمن بوده حالا شده ۹۰ میلیون یعنی ۲۰۰ درصد... بعدشم اگه قطعه ندارن غلط میکنن پیش فروش کنن... دولت چرا از اینها این همه حمایت میکنه؟ بدهکار هم نیستن... اینها زالو صفت هستند... اینقدر سود کردن، که نگو و نپرس... احتمالا باعث ضرر اینها مردمن که پراید رو ۵۰ الی ۶۰ میلیون میخرن در صورتی که ۱۵ میلیون هم ارزش نداره... باید مردم همت کنن نخرن... .
Iran, Islamic Republic of
04:34 - 1398/02/19
زودتر بمیرن کاسبان خودرویی تا واردات آزاد بشه
Iran, Islamic Republic of
04:40 - 1398/02/19
ان شالله به زودی زود این دو کارخونه نابود و محو بشن.
Iran, Islamic Republic of
04:42 - 1398/02/19
اخه چرا نابود نمیشن تا ما یه ماشین درست سوار بشیم تو کشور خودمون‌ .چقدر بدبختی و حقارت با پراید و پژو داغون
Iran, Islamic Republic of
04:48 - 1398/02/19
بدتر از این هم باید باشه چون خیلی حرام خوردن لعنت خدا بهشون پولو آقازده ها هاپولی کردن تف به مسوولان نفرین مردم پشت سر مسوولان وفرزندانشان
Iran, Islamic Republic of
04:48 - 1398/02/19
خدا رو شکر اینا هر چی زود تر ورشکست بشن به نفع ملته با این خودرو هاشون
Iran, Islamic Republic of
04:52 - 1398/02/19
انشاالله به امید نابودیشون که خون مردم رو تو شیشه کردن
Iran, Islamic Republic of
04:53 - 1398/02/19
انشالله هر چه زودتر
Iran, Islamic Republic of
04:55 - 1398/02/19
خاک بر سرتون من که به بیسواد هم هستم میتونم راه کار نشونتون بدم ،فقط کافیه برای یک ماه واردات خودرو را آزاد کنید ببینید قیمت ماشین صد میلیونی میشه بیست تومان یا نه
Iran, Islamic Republic of
05:04 - 1398/02/19
اینهمه ناله و نفرین پشت سر خودرو سازان داخلی هستش،، عجیبه تا الان محو نشدن،،
Iran, Islamic Republic of
05:16 - 1398/02/19
چرا دولت ومجلس وقوه قضایه وارد نمیشود جلوی این افراد دزد وکثیف ورشوخوار نمیگیره چرا مملکتی که این همه شهید داده یه عده خاصی بفکر منافع خودشان هستن فقیر هروز فقیرتر میشود سرمایه دار سرمایش چند برابر پس معلومه سرمایدار حرف اول میزنه نه اددم فقیر ودیندار متاسفم خیلی متاسفم در حق جوانان بدبخت ظلم میشه هیچکس جوابگو نیست
Iran, Islamic Republic of
05:16 - 1398/02/19
ان شاءالله خودرو سازهای ایرانی ورشکست کنن که دیگه هیچ ارابه مرگی تولید نکنن
خدایا ذره ذره حق این ملت بدبخت رو از حلقوم شون بکش بیرون
Iran, Islamic Republic of
05:17 - 1398/02/19
بفرمائید حالا بازم برین تو صف خودرو
Iran, Islamic Republic of
05:24 - 1398/02/19
یعنی بازم گرانی
Iran, Islamic Republic of
05:29 - 1398/02/19
الله اکبر.کفر در بلاد مسلمین تا این حد؟؟
Iran, Islamic Republic of
05:31 - 1398/02/19
بخورید نوش جانتان.یه سفره ایی پهنه دور همی هستید دیگه.ولی توروخدا دعوا نکنید.بده.امروز یه واحد اپارتمان 450متری دیدم تودیوار شمال کاخ نیاوران متری پایه 71میلیون.این برجها مال کیاااااان؟؟؟؟اونوقت ما تو جنوب دنبال اپارتمان 80متری هستیم گیرمان نمیاد .
عجب عدل علی پیاده سازی شد.بخورید نوش جانتان.حکیم شهر بگفت این سخن بگوش حمارش /که هر که خر شود البته می شوند سوارش
Colombia
05:49 - 1398/02/19
آخه این چ صنعتی است ک دولا پهنا پول پیشکی می گیره و آخرش هم ورشکسته س.
می ترسم آخرش بگن برای حفظ صنعت خودرو هر ایرانی باید ماهی ی رقمی مثلا نصف یارانه بریزه به حسابشون که دارن تخم دوزرده میزارن برامون و ی عده ای رو گذاشتن سرکار تو کارخونه ب اسم کارگر و مابقی مردم هم پشت در کارخونه ب اسم خریدار.
خسته شدیم از این همه سو استفاده و خوندن این همه خبر روحیه ساز.
Iran, Islamic Republic of
05:51 - 1398/02/19
تمام اینها توطعه جدیدی را منتشر کرد که این جماعت همراه وهم سو با امریکا حرکت میکنند
Iran, Islamic Republic of
06:04 - 1398/02/19
به درک میخواستن پیش فروش نکنن پول از مردم گرفتن یا پس بدن با زیان مردم یا آشغالهاشون رو قالب کنن ،
Iran, Islamic Republic of
06:14 - 1398/02/19
به جهنم ... به جهنم ... به جهنم
Iran, Islamic Republic of
06:17 - 1398/02/19
نفرین وآه مردم جان خودروسازهای بی رحم وگران فروش راخواهدگرفت وهیچ وقت ظالم پایدارنیست وعمرکوتاهی داردانشاالله
Iran, Islamic Republic of
06:42 - 1398/02/19
به جهنم.خون مردم رو کردن تو شیشه.مسئول کشتن یه مشت آدم هستن با مونتاژ ماشینای بی کیفیت.
Iran, Islamic Republic of
06:47 - 1398/02/19
لعنت برمسولین رشوه خواربارهاباخدامیگویم ای خداچرامرادراین کشوربی دروپیکرافریدی
Iran, Islamic Republic of
07:01 - 1398/02/19
امیدوارم هر چه زودتر شاهد بسته شدن در این خودرو سازها بشیم که یک عمر جیب مردم رو خالی کردن
Iran, Islamic Republic of
07:08 - 1398/02/19
مدیران نادان==== کشور ویران
United States
07:49 - 1398/02/19
خدا را شکر.مملکت به کلی ویران شده.
Iran, Islamic Republic of
07:49 - 1398/02/19
تولید ملی == افتخار ملی
Iran, Islamic Republic of
07:52 - 1398/02/19
حقشونه مفت خورا و رانت خورها
Iran, Islamic Republic of
07:54 - 1398/02/19
خدا کنه کلا نابود بشن این لنگن سازها
Iran, Islamic Republic of
07:55 - 1398/02/19
تزریق قطره چکانی خودرو ، احتکار مسکن ، پیاز ، گوجه ، تن ماهی ،....... نشان داده که قشر سرمایه دار جدید هیچ تفکر انسانی ، اسلامی و ملی ندارد ، حمایت گسترده از ان اشتباهی مهلک به بار می اورد .
Iran, Islamic Republic of
08:04 - 1398/02/19
فعلاگیرمتلک گفتن به همدیگه هستیم باشه سوارپرایدهم نمیشیم جای لگزهاتنگم میشهمیشه
ایران تحریم شده از هر سو
Iran, Islamic Republic of
08:20 - 1398/02/19
ان شاالله که زودتر مرگشون برسه
Germany
08:26 - 1398/02/19
دزدانی درلباس خودرو سازبه استثمارگرفتن هزاران کارگربیچاره و پیراهن عثمان کردن آنهاباعنوان اشتغال برای گرفتن وام نه برای تحقیق وتوسعه بلکه فقط چپاول وامهای بانکی که انگل هاوافعی هایی نظیرنعمت بخش و نعمت زاده بادخترش که نتیجه پرورش باپول حرام قاچاقچی داروی تاریخ مصرف گذشته و جنگل خوارویلاسازدرلواسانه نتیجه این لانه فسادبود
Iran, Islamic Republic of
09:15 - 1398/02/19
بهتر نابود بشند با این تولیدات اشغال وگران
Iran, Islamic Republic of
09:31 - 1398/02/19
به امید خدا ...
Iran, Islamic Republic of
09:43 - 1398/02/19
بدرک .
ولی حالم ب کارگرای بدبخت گرفته شد
Iran, Islamic Republic of
09:47 - 1398/02/19
تعطیل کنید. وقتی خودتون می گید رنو ساندرو هفت هزار دلار. یعنی با دلار ده تومنی هفتاد تومن. به چه دلیل سه برابر گرون تر می دیدش به مردم؟
United Arab Emirates
10:02 - 1398/02/19
خدا کنه درش تخته بشه.با مدیریت عالی مسولین درشکه واسب سوار میشیم.علی برکت الله
Iran, Islamic Republic of
10:52 - 1398/02/19
خدا کنه ما رو بیچاره کردند
Iran, Islamic Republic of
10:59 - 1398/02/19
اونایی که پیش خرید کردن حالا حالشو ببرن، حقتونو نون به نرخ روز خورای بدبخت
Iran, Islamic Republic of
11:15 - 1398/02/19
به جهنم
یه پا زودتر
کم خون مردم را مکیدند
Iran, Islamic Republic of
11:41 - 1398/02/19
انشاالله ایران خودرو وسابپا به زودی نابود بشه و اولین موشکی که امریکا میزند بزنه به این دو شرکت تا ماایرانیها راحت شیم از این ماشینهای اشغال و گران ..ماشین ژاپنی وکره ای
Iran, Islamic Republic of
11:57 - 1398/02/19
امیدوارم مرگ خودروسازی و عوامل و مدیریتی که باعث شد صنعت و اقتصاد مملکت به اینجا رسوندن هرچه سریعتر اتفاق بیوفته
Iran, Islamic Republic of
12:21 - 1398/02/19
ان شاالله زودتر نابود بشن. که مردم از این همه ظلم خودروسازها نجات پیدا کنند.
Iran, Islamic Republic of
13:13 - 1398/02/19
من نمیدونم این چکاری که قطعات نداریت ولی اسرار به تولید دارید واقعا این چی رو نشان میده؟ولی ظلم پا بر جا نمیمونه
France
13:30 - 1398/02/19
به جهنم
هرچه زودتر بهتر
France
13:33 - 1398/02/19
پس تکلیف اینهمه پیش فروش چی میشه ؟
اینم یه بازی و جنگ روانی جدید برای گرانتر کردن ویا تحویل ندادن
ماشین های پیش فروش شده است
لعنت به شما
United Arab Emirates
00:32 - 1398/02/20
عمر خودشو کردن دیگه. مرگ حقه
Iran, Islamic Republic of
09:38 - 1398/02/22
یک عده احمق این گاری هارو می خرند خودرو سازها هم ناز می کنند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج