باهنر در آغوش احمدی‌نژاد؛ ائتلاف برای انتخابات ۹۸
۸۶۲۱۴۰
۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۸
۱۴۴۸۴
سال‌های سال است که برنامه‌های افطاری ماه رمضان، فرصتی است تا چهره‌های سیاسی، یکدیگر را ببینند. در این افطار‌ها هم دیدار‌های قدیمی تازه می‌شوند و هم رفاقت‌های تازه، رونمایی. در آخرین برنامه، محمود احمدی نژاد به افطاری جامعه اسلامی مهندسین رفت و در آغوش احمدی نژاد قرار گرفت. این دیدار از آن جهت مورد توجه بود که در میان همه احزاب اصولگرا، هیچ کدام به اندازه «جام» ارتباط نوسانی با محمود احمدی نژاد نداشت.

رویداد 24 نوشت: سال‌های سال است که برنامه‌های افطاری ماه رمضان، فرصتی است تا چهره‌های سیاسی، یکدیگر را ببینند. در این افطار‌ها هم دیدار‌های قدیمی تازه می‌شوند و هم رفاقت‌های تازه، رونمایی. در آخرین برنامه، محمود احمدی نژاد به افطاری جامعه اسلامی مهندسین رفت و در آغوش احمدی نژاد قرار گرفت. این دیدار از آن جهت مورد توجه بود که در میان همه احزاب اصولگرا، هیچ کدام به اندازه «جام» ارتباط نوسانی با محمود احمدی نژاد نداشت.

جام کجاست؟

جامعه اسلامی مهندسین که به اختصار جام خوانده می‌شود، یکی از احزابی است که ریشه تاسیس آن به شاخه مهندسین حزب جمهوری اسلامی می‌رسد؛ حزبی که به نسبت منظم کنگره‌های سالانه خود را برگزار کرده است و همواره سعی کرده اصولگرایان جوان را وارد بدنه خود کند تا از اثرگذاری سیاسی آن کاسته نشود. این حزب بیشتر به دو چهره سیاسی شناخته می‌شود. مرتضی نبوی و محمدرضا باهنر. با پیر شدن اولی، سال‌هاست سکان جامعه به دست باهنر افتاده است. باهنر البته سیاستمدار باهوشی است که توانسته گلیم این حزب را از آب بیرون بکشد. در تمام دولت‌ها، رفقایی داشته تا حلقه اصلی جام، بیکار نمانند. در همین دولت روحانی، باهنر از جمله حامیان جدی عباس آخوندی بود که حتی برای حفظ او در دولت و جلوگیری از استیضاحش، سخنرانی کرد؛ اتفاقی که کمتر برای باهنر پیش می‌آمد.

جام و احمدی نژاد

به گزارش رویداد۲۴ محمود احمدی نژاد مدتی عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین بود. اما در انتخابات ۸۴، جامعه اسلامی مهندسین حاضر به حمایت از رفیق شفیق دیروز نشد. همین موجب فاصله بین این حزب و آن رئیس جمهور شد. باهنر تلاش کرد در مجلس این اشکال را مرتفع کند. زمانی برای تصویب نخستین بودجه دولت احمدی‌نژاد که از قضا به‌شدت انبساطی و با مخالفت اقتصاددانان روبه‌رو شده بود، در مجلس به‌شدت تلاش و از آن بودجه حمایت کرد.

در سال ۸۸، باهنر زودتر از احزاب دیگر، پرچم حمایت از احمدی نژاد را بلند کرد. شاید انتظار داشت از نمد حمایت، کلاهی برای یاران خود ببافد. اما احمدی نژاد، بیشتر از قبل آن‌ها را تحویل نگرفت. همین صدای شکایت باهنر را بلند کرد و به مرور، باهنر به تیم لاریجانی نزدیک و نزدیک‌تر شد.

بعد از پایان ریاست جمهوری احمدی نژاد، باهنر دو بار در تقابل با احمدی نژاد قرار گرفت؛ یکی وقتی که او تایید کرد رهبر انقلاب، احمدی نژاد را از ورود به انتخابات سال ۹۶ منع کرده است؛ صحبتی که در نهایت توسط رهبری نیز اعلام شد.

بار دوم نیز زمانی بود که باهنر خبر داد (یا تهدید کرد) «حرکات احمدی نژاد دارد یک مقدار تند می‌شود. این حرکات ابتدا به بهانه عملکرد برخی قوا بود، اما الان به سمت ایرادگرفتن از کلیت نظام می‌رود. مقامات قضایی گفته‌اند که برای برخورد آمادگی وجود دارد و به اندازه کافی هم جرم مرتکب شده است، ولی شرایط برخورد باید فراهم شود.»

اما به نظر می‌رسد حضور افرادی مثل زاهدی، وزیر علوم احمدی نژاد و چه بسا افرادی دیگر مانند ناظمی اردکانی، بار دیگر احمدی نژاد را به یاران قدیمی نزدیک کرده است. گفته می‌شود وقتی احمدی نژاد وارد افطاری جام شده، ناطق نوری مراسم را ترک کرده است. چه بسا این شنیده و روایت ناقص یک روزنامه نگار باشد، اما بدون شک، نمی‌توان ناطق و احمدی نژاد را زیر یک ائتلاف تصور کرد.

این همه ماجرا نیست و در میان اصلاح طلبان هم بلند‌تر از همیشه زمزمه عدم حضور در انتخابات شنیده می‌شود. این یعنی افزایش رقابت و البته اختلاف بین اصولگرایان. باید تا بهمن و اسفند امسال صبر کرد و دید مهندسان اصولگرا، برابر روحانیون و نظامیان تندروی جمنا، قد علم خواهند کرد؟ و اصلا، اگر قرار به همراهی جام و بهار باشد، کدام یک علمدار و کدام، نقش حامی را ایفا خواهند کرد؟

انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:55 - 1398/02/21
احمدی رو از آب نمک دراوردن واسه انتخابات پرشور آینده
پاسخ ها
KKKKKKKKKKK
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
دکتر احمدی نژاد چرا کابین ریاست جمهوری را به کسی واگذار کردی که دفاع کردن از ایران و ایرانی را نمیداند
پس شما هم مسعول این اتفاقات هستین
شما را در دادگاه خدا وند خواهم دید
حمید
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
اسمشو نیار قد خودش سوتی داد،با کاغذ پاره خواندن تحریمها کشور رو صدسال برد عقب
hassan.h
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
دکتر احمدی نژاد قرار نیست در هیچ انتخاباتی باشد و این دیدارها و در آغوش رفتن ها عادی است
انتخابات قطعا بدون وی هم پر شور خواهد بود
Iran, Islamic Republic of
16:01 - 1398/02/21
باهنر ادم بى خودى قابل اعتماد نيست
Iran, Islamic Republic of
16:11 - 1398/02/21
پنبه دانه انتخابات ...به لپ لپ خوری دیگر نمیرسد په با جام چه بر جام
پاسخ ها
بدون نام
Australia
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
همه برین کنار تا غرضی بیاد
حمید
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
شتر در خواب بیند پنبه دانه
Iran, Islamic Republic of
16:57 - 1398/02/21
کی دیگه رای می ده؟
پاسخ ها
بدون نام
Netherlands
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
روز انتخابات ميبينى. ميليونها نفر در راى گيرى شركت ميكنند اول از همشون همينها كه ميگن ما نميديم اول از همه ميدن
United Arab Emirates
18:08 - 1398/02/21
درصورتیکه از گرونی نمیریم میتوانیم روی گروه نکبت دیگری فکر کنیم.
Iran, Islamic Republic of
18:34 - 1398/02/21
حیف از احمدی نژاد که کاندید ریاست جمهوری بشه
Iran, Islamic Republic of
19:15 - 1398/02/21
احمدی نژاد یک کاندید مستقل بود نه اصولگرا ...،،،،،..،،،،،......،،،،،،، ،.............
Iran, Islamic Republic of
20:51 - 1398/02/21
احمدی نژاد درزمان ریاست جمهوری برای مردم زحمت کشیده بهترین ریس جمهور این چهل سال انقلاب است فقط یک اشتباه کوچک داشت ولی چیزی از ارزش این اقا کم نمی کند
Iran, Islamic Republic of
21:26 - 1398/02/21
فقط احمدی نژادوطن دوست باغیرت مردمی درستکرا
Iran, Islamic Republic of
21:53 - 1398/02/21
احمدی نژاد چجوری احمدی نژاد رو بغل کرد
Iran, Islamic Republic of
22:48 - 1398/02/21
فقط به منافع شخصی شان می اندیشند وضعیت مردم عین خیالشون نیست اینها تشنگان قدرتندمردم به خاطرچی درانتخابات شرکت کنند فقروگرانی وتبعیض وجوخفقان امان مردم رابریده
Iran, Islamic Republic of
00:37 - 1398/02/22
الان هم اگه بخواد مملکت از این فلاکت نجات یابد کار دکتر احمدی نژاد است و بس. احسن به باهنر که اگه دیر فهمیدی ولی فهمیدی. بیاید بخطر ملتهم شده. مجدد ایران را اباد کنید.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
بیاید بخطر ملتهم شده. مجدد ایران را اباد کنید خخخخخخ
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج