مبارزه با روزه خواری جان جوان مراغه‌ای را گرفت؟!
۸۶۲۷۷۲
۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۶
۱۶۳۵۰ 
تاملی بر یک شایعه داغ شده ؛
در پی تعقیب جوانی روزه خوار توسط ماموران، پسر جوان خودش را به رودخانه پرت می‌کند و جان می‌بازد؛ این شایعه‌ای است که طی ساعات اخیر دست به دست می‌شود.

تابناک: در پی تعقیب جوانی روزه خوار توسط ماموران، پسر جوان خودش را به رودخانه پرت می‌کند و جان می‌بازد؛ این شایعه‌ای است که طی ساعات اخیر دست به دست می‌شود.

در پی تشدید برخی اقدامات پلیسی برای مقابله با روزه خواری در ایام ماه مبارک رمضان و در شرایطی که اقدامات انتقاد آفرینی مانند الزام رستوران‌ها به استتار واحد صنفی خود در طول روز یا برخورد با واحد‌هایی که به مانند سال‌های گذشته برخی غذا‌های سرد را سرو می‌کردند، شایعاتی در فضای مجازی شکل گرفته که بعضا هولناک است.

مثل شایعه‌ای که به آن اشاره شده و البته فیلمی نیز به آن ضمیمه شده است. فیلمی که در آن چند تن سوار بر قایق پدالی، پیکر به ظاهر بی جانی را از آب بیرون می‌کشند. پیکری که گفته می‌شود متعلق به جوانی ۱۸ ساله است که از ترس دستگیر شدن توسط ماموران پلیس به دلیل سیگار کشیدن در ماه رمضان در ملا عام، به رودخانه پرت شده و جان باخته است.

مبارزه با روزه خواری جان جوان مراغه‌ای را گرفت؟!

روایتی به غایت تاثر برانگیز که مکان رقم خوردن آن شهر مراغه و یکی از رودخانه‌هایی است که از این شهر عبور می‌کند و در ادامه مسیر به دریاچه ارومیه سرازیر می‌شود. رودی با نام «صوفی» که در فیلم نشانه خاصی از خروشان بودن آن به چشم نمی‌خورد و ظاهرا دلیل جان باختن جوان در آن، عدم آشنایی وی با فن شناست.

نا آشنا بودن با فنی که در دین به آموزش و فراگیری آن تاکید شده و چندسالی است آموزش آن به جوانان در مدارس الزامی و اجباری شده، اما به رغم اینها، جوان یاد شده از مهلکه جان به در نبرده است. فردی که گفته می‌شود پیگیری برای اجرای ضوابطِ ماه رمضان موجب شده به رودخانه پرت شود و جان به جان آفرین تقدیم کند. شایعه‌ای تامل برانگیز و عجیب.

کافی است کمی در خصوص صحت و سقم ماجرا کنکاش کنیم تا دریابیم مرگ جوان ۱۸ ساله در رودخانه صوفی (همان صوفی چای) صحت دارد و فیلم منتشر شده نیز لحظه گرفتن جسد بی جان وی از رود است، اما نه خبری از سیگار کشیدن و روزه خواری در میان است و نه تعقیب پلیس و جان باختن بر اثر این تعقیب و گریز و مقابله با روزه خواری.

شاهد ماجرا هم اینکه جسد کشف شده را نه ماموران انتظامی یا حتی امدادگران، که جمعی از مردم، به کمک قایقی نامطمئن از آب بیرون می‌کشند. اتفاقی که روز گذشته در حوالی پل شهرداری مراغه رقم خورده و به فراخوان نیرو‌های امدادی به محل و سپس انتقال جسد به پزشکی قانونی منجر شده است.

روایتی که ظاهرا دستمایه خوبی به دست شایعه سازان داده تا داستان مورد علاقه خود را بر این رویداد مرگبار سوار کرده و به خورد مردم دهند، غافل از آنکه این رویداد مرگبار تنها یکی از ۴ رویداد مرگبار رقم خورده در رود‌های مراغه در ماه جاری است و نمونه قبلی آن چند روز قبل‌تر برای جوانی ۲۶ ساله در رود مردق رخ داده که ظاهرا هنوز تلاش‌های وسیع برای یافتن پیکر وی به نتیجه نرسیده است.

رویدادی که بر اثر سقوط این فرد از سنگی بزرگ به رود رقم خورده و بسیج جمعی چند ده نفره از نیرو‌های امدادی و مردمی را برای یافتن وی به دنبال داشته است. تلاشی که گزارش‌های ضد و نقیضی در خصوص به نتیجه رسیدن آن منتشر شده و بهتر است اظهار نظر دقیق در خصوص آن به مسئولان واگذار شود.

به این موارد، جان باختن پیرزنی با سقوط در رود در بخش سراجوی مراغه در هفته گذشته را می‌توان افزود که به جان باختن وی و کشف پیکر بی جانش در کمتر از یک ساعت منجر گردید تا مشخص شود که رود‌های واقع در آذربایجان با بارندگی‌های اخیر به شدت پر آب و خطرناک شده اند و می‌بایست بیش از پیش مراقب حضور پیرامونشان بود چراکه توانایی گرفتن جان افراد را دارند.

واقعیتی که ظاهرا برخی ترجیح می‌دهند به جای هشدار در خصوص آن، از مرگ‌های ناشی از غرق شدن در این رود‌های خطرناک، شایعه‌هایی خطرناک طراحی و تولید کرده و دشمنی بیافرینند. دشمنی‌هایی که امیدواریم تصمیم گیران در خصوص ممنوعیت‌های ماه میهمانی خدا هم مراقب باشند زمینه ساز بروز و ظهورشان نشوند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
05:02 - 1398/02/23
خدایی متن شایعه رو بخونین جوانی از ترس دستگیری بخاطر روزه خواری خودش را به رود خانه پرت میکند . مگه از این مضحک تر هم میشد دیگه. البته بعضیا به نفعشونه که باور کنن.
Iran, Islamic Republic of
05:05 - 1398/02/23
واقعا دمتون گرم شرمنده شما هستیم ؟؟؟؟؟؟
United States
05:14 - 1398/02/23
ص اطراف رودمزبوررامسعولین نرده بکشنددیگرازاین پیش امدها نشود
Iran, Islamic Republic of
07:44 - 1398/02/23
راستگو فقط شمایید!!
پاسخ ها
محمدرضا بندرعباسی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۳
نه شمایید
Iran, Islamic Republic of
08:53 - 1398/02/23
منم دیروز از نونوایی یه نون گرفتم حسابی گشنه ام بود خوردم دیدم همه چپ چپ نگاه م میکنند گفتم چیه یادم اومد ماه رمضان بوده گفتم اا منم یادم رفته بود روزه ام گفتند این کلک قدیمی شده نون ت و بخور
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۳
Iran, Islamic Republic of
08:54 - 1398/02/23
روز جمعه من با خانواده رفتم امام زاده داود جلوی ی رستوران ایستادیم که بریم دستشویی همسرم با پسرم رفتن داخل رستوران برای پسرم که ۱۲ سالشه آب معدنی بخرن همون موقع ماشین پلیس رسید و شروع کرد از پلاک ماشین‌های ما عکس گرفتن کلی باهامون بحث کرد و گفت ماه رمضونه واسه چی اومدین تو رستوران، خلاصه بعد از کلی بحث که ما واسه غذا نیومدیم گفت برید عکس پلاکتون رو پاک می‌کنم حالا پاک کرد یا نه خدا می‌دونه.
پاسخ ها
آدولف هیتلر
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۳
هیچی نشده برو زندگی تو کن برادر
Iran, Islamic Republic of
09:06 - 1398/02/23
معني رفعت و مهرباني رو هم دونستيم
Iran, Islamic Republic of
09:15 - 1398/02/23
این جوان از همشهریهای ما بوده ، اصلا موضوع روزه خواری و... صحت نداره ، روی تخته سنگی ایستاده بوده پاش لیز خورده افتاده داخل آب ، اصلا هم شنا بلد نبود ، عجیبه واقعا چه شایعات دروغی می سازند . به چرندیات فضای مجازی نباید توجه کرد
Iran, Islamic Republic of
09:23 - 1398/02/23
خدایا دینمونو حفظ کن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
خدایا بهمون عقل بده
Iran, Islamic Republic of
09:32 - 1398/02/23
حرمت ماه رمضان را باید خود مردم حفظ کنند! نه با قوه قهریه! وگرنه همین ماه رمضان در کشورهای دیگر هم هست ولی متاسفانه این مرگهای الکی فقط در کشور ما رخ می دهد که جای تامل دارد!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۳
استاد متن رو خوندی ؟ قضیه روزه خواری شایعه بوده
Iran, Islamic Republic of
11:17 - 1398/02/23
متاسفانه بعضی از مردم ما فکر میکنن ماه رمضان رو مسولین و قوه قهریه به وجود اوردن دیگ فکر نمیکنن که خدا گفت روزه بگیرین و حرمتش رو حفظ و تو این ماه هم حالا اگه گرسنه و تشنه بشن اصلا توجهی به حرمت ماه نمیکنن، و منتظر هستن ببینن بقیه حرفی میزنن تا عیسی و موساشو بریزن به هم
Iran, Islamic Republic of
12:35 - 1398/02/23
روزه بر مردم ایران حرام هس روزه باعث مریضی و نارسایی کلیه میشه روزه نگیرید قبلا تو عربستان غذا نبود گفتن روزه بگیرید حالا عربستان چکارش به ما که الان بهترین عشق حالای دنیا را داره خوش بحالشون ما هم تو ننگ زندگی میکنیم وگرسنه
Iran, Islamic Republic of
17:15 - 1398/02/23
ئن با دزدیها اختلاسها کم کاری ارگانهای دولتی و.... با این شدت مبارزه کنید .
Iran, Islamic Republic of
18:32 - 1398/02/23
والا من هرچی میبینم میگن دروغه و سریعا تکذیب میکنن
Iran, Islamic Republic of
10:19 - 1398/02/24
نا آشنا بودن با فنی که در دین به آموزش و فراگیری آن تاکید شده و چندسالی است آموزش آن به جوانان در مدارس الزامی و اجباری شده
مزخرف تر از این جمله تا حالا ندیده بودم.
Iran, Islamic Republic of
09:31 - 1398/02/25
فکرکنم دوباره برترینها آلزایمر گرفته چون نظرات منو نشون نمیده .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج