گاردین: بولتون خطرناک ترین مرد جهان است
۸۶۴۲۴۴
۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۶
۸۵۴۹
روزنامه انگلیسی گاردین «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا را خطرناک ترین فرد در جهان توصیف کرد و او را مقصر اصلی در افزایش تنش ها و رویارویی نظامی احتمالی بین ایران و آمریکا دانست.

خبرگزاری ایرنا: روزنامه انگلیسی گاردین «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا را خطرناک ترین فرد در جهان توصیف کرد و او را مقصر اصلی در افزایش تنش ها و رویارویی نظامی احتمالی بین ایران و آمریکا دانست.

این رسانه امروز پنجشنبه در نوشتاری به قلم «بِن آرمبروستر» مدیر روابط عمومی جنبش ضد جنگ «پیروزی بدون جنگ» نوشت: بولتون به دنبال جنگ با ایران است و ما این را می دانیم، زیرا او از حدود دو دهه پیش همین را گفته است.

گاردین: بولتون خطرناک ترین مرد جهان است

در ادامه این نوشتار آمده است:

« هر اقدامی را که دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در زمینه سیاست ایران انجام داده به ویژه از وقتی بولتون در آوریل سال 2018 به عنوان مشاور امنیت ملی روی کار آمد، باید از این منظر بررسی شود. چنین اقداماتی شامل تشدید حضور نظامی هشداردهنده آمریکا در خاورمیانه طی دو هفته پیش است.

بولتون درست یک ماه پس از روی کار آمدن، آخرین فشار لازم را برای وادار کردن ترامپ جهت خروج از توافق هسته ای وارد کرد؛ توافقی که تا آن زمان و هنوز هم موفق بوده است.

این توافق که به طور رسمی به برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام ) شناخته می شود، بزرگترین مانع در مقابل تلاش های بولتون برای جنگ و تغییر حکومت در ایران بود، زیرا بهانه ای را که باعث قانع کردن افکار عمومی درباره جنگ عراق در هفده سال پیش می شد، از بین می برد.

دولت ترامپ از زمان خروج از توافق مدعی شده که کمپین «حداکثر فشار» را بر ایران وارد می کند و می تواند به «توافق بهتری » دست یابد که به طور معجزه آسایی ایران را به سمت و سوی « دموکراسی جفرسونی» سوق دهد تا این کشور را وادار به تسلیم شدن در مقابل خواسته های آمریکا کند.

اصطلاح دموکراسی جفرسونی شامل مجموعه سیاست هایی است که به افتخار توماس جفرسون متفکر و مروج ایده‌آل‌های جمهوری خواهی در آمریکا نامگذاری شده است.

اما تلاش در این زمینه همواره بر اساس استدلالی با نیات پلید بوده که هدف آن مخفی کردن هدف واقعی یا همان تغییر حکومت بوده است و بر اقداماتی همچون تحریم ها، لفاظی ها و مانورهای نظامی با هدف دشمن تراشی سرپوش می نهد. چنین اقداماتی اکنون آمریکا را به جنگ در جهان نزدیک تر کرده است .

این در حالیست که بولتون ترسی در دستکاری و یا نادیده گرفتن اطلاعات برای پیشبرد برنامه های خود ندارد و این اتفاقی است که اکنون در حال رخ دادن است.

بولتون در بیانیه 10 روز پیش کاخ سفید درباره اعزام های نظامی به خاورمیانه به «نشانه ها و هشدارهای مشکل آفرین و تنش زا» از سوی ایران اشاره کرد و از آن به عنوان توجیهی برای چنین حضوری از سوی آمریکا بهره برد.

اما منابع خبری پس از آنکه اطلاعات مذکور را رویت کرده اند، گفتند که بولتون و دولت ترامپ این تهدید را از آنچه که واقعیت دارد پررنگ تر نشان داده اند. حتی یک ژنرال انگلیسی در منطقه گفت، نشانه ای مبنی بر افزایش تهدید ایران رویت نکرده است. وزارت دفاع انگلیس نیز امروز این گفته را تایید کرد.

نویسنده افزود: موضوع نگران کننده این است که بولتون یک جنگجوی کارکشته است که در فشار برای اجرای دیدگاه های خود ماهر است و سابقه ای طولانی در استفاده از چنین مهارت هایی برای تضعیف دیپلماسی و لغو توافقات کنترل سلاح دارد.

بولتون به عنوان مقام ارشد دولت «جورج دبلیو بوش» رئیس جمهوری پیشین آمریکا نقش کلیدی را در لغو چارچوب مورد توافق در دولت «بیل کلینتون» رئیس جمهوری پیشین آمریکا ایفا کرد که مانع از برنامه هسته ای پلوتونیوم کره شمالی می شد. چهار سال بعد کره شمالی اولین بمب اتمی خود را آزمایش کرد.

او همچنین به عنوان مقام ارشد دولت ترامپ برای خارج کردن آمریکا از یک توافق سلاح هسته ای مهم با روسیه نقش داشت. هرچند معلوم نیست که بولتون چه میزان در به شکست کشاندن مذاکرات ترامپ با رهبرکره شمالی در هانوی نقش داشته است، وی علنا خواستار پیدا کردن به اصطلاح «الگوی لیبی» در کره شمالی بوده است. به عبارت دیگر تغییر حکومت با استفاده از نیروی نظامی بخشی از برنامه بولتون است.

بولتون ماه ها قبل از پیوستن به دولت ترامپ به دنبال بهانه ای قانونی برای جنگ با پیونگ یانگ بود. اگر پنتاگون طرح هایی برای اعزام 120 هزار نیرو به منطقه برای مقابله با تهران داشته باشد، وی تاکنون موفق شده آمریکا را به سمت نتیجه دلخواه با ایران سوق دهد.

البته نشانه های امیدوارکننده درباره امکان جلوگیری از جنگ وجود دارد زیرا مقامات آمریکایی و اروپایی ظاهرا زنگ هشدار را درباره اقدامات بولتون بصدا در آورده اند و درباره استفاده گمراه کننده از اطلاعات درباره ایران ابراز نگرانی کرده اند. با این حال بولتون ظاهرا می داند که زمان حضور ترامپ در دولت محدود است.

در نهایت این سوال مطرح است که آیا رئیس جمهور آمریکا می تواند به وعده خود درباره خودداری از ورود به جنگ های بیشتر عمل کند یا اجازه می دهد بولتون او را به گوشه رینگ کشانده و باعث شود چاره ای به جز ورود جنگ با ایران نداشته باشد.

روزنامه واشنگتن پیشتر در گزارشی به نقل از یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده گزارش داده بود که ترامپ از این که بولتون او را به اصطلاح به «گوشه رینگ» کشانده و او را از نقطه آرامش خارج کرده نگران است.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:0
United States
18:51 - 1398/02/26
خدارسوایش بکند
ان شاءالله
Iran, Islamic Republic of
19:10 - 1398/02/26
بر پدر مادر بولتون عوضی لعنت
پاسخ ها
شانجانی
Netherlands
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
می بخشید چون بولتون جان سبیل داره خطرناک ترین مرد جهان لقب گرفته. ؟
Iran, Islamic Republic of
19:46 - 1398/02/26
افرین به بولتون
پاسخ ها
فرزند زال
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
مرگ بر بولتون ودوستدارانش بالاخص خائنین وطن
Iran, Islamic Republic of
21:00 - 1398/02/26
این مردک سیبیلو دنیا رابه فنا می ده
Iran, Islamic Republic of
21:00 - 1398/02/26
این مردک سیبیلو دنیا رابه فنا می ده
Iran, Islamic Republic of
21:23 - 1398/02/26
ما نیز در کشور و در مسئولین بالا داریم کسانی که از بولتون خطرناکترند ،و خواهان جنگ دیگری هستند تابتوانند به نیات شوم خود برسند
United Arab Emirates
21:55 - 1398/02/26
این گاوچران خود شیطان است
Iran, Islamic Republic of
23:17 - 1398/02/26
مرده شور قیافه نحسش ببرن مرتیکه آشغال الکلی
Iran, Islamic Republic of
23:55 - 1398/02/26
آدم‌عوضی‌انگل‌کثیف‌قیافه مانندخوک ازقول من‌بهش‌اعلام‌کنید‌بامن‌مذاکره‌کند‌حتماتآثیرداره
Iran, Islamic Republic of
00:33 - 1398/02/27
خدا عمرش بگیره جان پولتون سرطان بگیره مثل جون مکین
Iran, Islamic Republic of
01:06 - 1398/02/27
جمع شان جمع است خطر ناک ودیوانه وخل وچل وهالو واحمق ، امام محمد باقر ع می فرماید شکر خدایی را که دشمنان ما را از احمق هاقرار داده است
Iran, Islamic Republic of
02:56 - 1398/02/27
خدا لعنتش کنه این گراز پیر انشاالله خدا عمرش را بگیره هرکس دنبال جنگ و خونریزی و جنگ افروزی هست
Norway
11:08 - 1398/02/27
شما مسئولان و مردم ما رو ندیدی که به بولتون میگی خطرناک. طرف به خاطر چای صلواتی زده یکی رو کشته تو دیگه خودت حساب کن
Iran, Islamic Republic of
11:41 - 1398/02/27
راحت تر بگویند بولتون نامردترین آدم روی زمین است.
Iran, Islamic Republic of
18:44 - 1398/02/27
آقای ترامپ این سگ پاچه گیرو بیرون کن تا آمریکا را بد بخت نکرده!؟
Iran, Islamic Republic of
00:04 - 1398/02/30
جان بولتون همان سگی است که زیاد واق واق میکنه اما گاز نمی گیره کبریت بی خطریه این حیوان.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج