پوتین پشت تهران را خالی کرده است؟
۸۶۴۶۷۹
۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۶
۱۴۶۸۵ 
یک کارشناس آمریکایی، با تشریح مواضع اخیر پوتین دربارۀ ایران معتقد است که مسکو از تنش میان تهران-واشنگتن منتفع می‌شود.

خبرآنلاین: یک کارشناس آمریکایی، با تشریح مواضع اخیر پوتین دربارۀ ایران معتقد است که مسکو از تنش میان تهران-واشنگتن منتفع می‌شود.

 مارک کاتز، استاد "سیاست و حکومت" در دانشگاه جرج میسون آمریکا در تحلیلی با عنوان:" روسیه و بحران ایران و آمریکا" در وبسایت تحلیلی لوبلوگ به موضع گیری و واکنش مسکو در قبال تنش های فعلی ایران و آمریکا پرداخته است. وی می نویسد:

همچنانکه تنش میان ایران و آمریکا بالا می گیرد، مسکو در تلاش است تا موضع محتاطانه تری در قبال بحران فعلی داشته باشد. پوتین در کنار بسیاری از متحدان واشنگتن، سیاست ترامپ در خروج از توافق هسته ای را به باد انتقاد گرفت. مسکو در کنار سایر امضاکنندگان توافق هسته ای- انگلیس، آلمان، چین، فرانسه و ایران تلاش تلاش کرد تا توافق حفظ شود. طی روزهای اخیر به محض اینکه ایران اعلام کرد که از برخی تعهداتش در توافق هسته ای می کاهد، پوتین شخصا از تهران درخواست کرد تا در توافق هسته ای باقی بماند. رئیس جمهور روسیه در اظهاراتی هشدار داد: " به محض اینکه ایران در راستای سیاست تلافی جویانه گام بردارد و بگوید که از توافق خارج می شود، فردا روزی همه فراموش خواهند کرد که این واشنگتن بوده که توافق را نقض کرده است. متعاقبا، ایران مقصر شناخته خواهد شد و افکار عمومی جهان نیز مسیرشان را تغییر خواهند داد.

پوتین همچنین تصریح کرد که به رغم مخالفت اروپایی ها با رویکرد تهاجمی ترامپ، اروپا عملاً ناتوانی اش در موقعیت فعلی را ثابت کرد. پوتین تلویحا به عجز اروپایی ها در معامله با ایران و همچنین مجازات های سنگین آمریکا علیه اروپا در صورت ادامه تجارت با ایران اشاره کرد. پوتین در نهایت آب پاکی را روی دست همه ریخت و صراحتاً اعلام کرد که مسکو در وضعیت فعلی کار زیادی از دستش برنمی آید و "اصولا مسکو آتش نشان نیست که بتواند همه را نجات دهد".

از اظهارات پوتین اینگونه بر می آید که عدم توانایی روسیه برای تأثیرگذاری و یا جلوگیری از افزایش تنش میان ایران- شریکش در سوریه- و آمریکا بدین معناست که مسکو نه توان حل بحران را دارد و نه توانایی تأثیرگذاری بر روند فعلی. این موضع قاعدتاً در تضاد با رویکرد دیرینۀ پوتین است که همواره بر قدرت و نفوذ روسیه به عنوان یک ابرقدرت تأثیرگذار تأکید داشت.

با این حال این نکته را نباید از نظر دور داشت که مسکو از تنش میان ایران و واشنگتن منتفع می شود:

اول اینکه مخالفت اروپایی ها با رویکرد ترامپ، یعنی افزایش دشمنی با ایران، پوتین را به هدفش نزدیکتر خواهد کرد؛ یعنی همان اختلاف نظر میان متحدان ناتو. حتی بیش از سال 2003 ؛ زمانی که مسکو در مخالفت با حملۀ بوش پسر به عراق به چند کشور اروپایی ( به طور مشخص فرانسه و آلمان) پیوست. آنهم در حالی که برخی دیگر از کشورهای اروپایی از جمله انگلیس و لهستان از این اقدام حمایت کردند. اما مسکو امروز در کنار همه کشورهایی اروپایی قرار گرفته که در حال مخالفت با رویکرد ترامپ دربارۀ ایران هستند.

در صورتی که تنش میان تهران و واشنگتن تشدید شود، این احتمال وجود خواهد داشت که متعاقب مخالفت اروپایی ها با سیاست‌های ترامپ، آنها حمایتشان را از تحریم های آمریکا علیه روسیه- در مسائلی همچون اوکراین و یا سایر موضوعات کم کنند؛ هدفی که مسکو بدنبال آنست.

به علاوه، پوتین در کنار مخالفت با سیاست های واشنگتن در قبال ایران و همچنین ارسال این سیگنال که مسکو توانایی چندانی برای تأثیرگذاری بر روی وضعیت فعلی ندارد، امیدوار است که بتواند رابطه کشورش با چهار متحد خاورمیانه ای روسیه- یعنی اسراییل، عربستان سعودی، امارات عربی متحده و بحرین که از قضا رابطه خصمانه ای با ایران دارند- را بهبود ببخشد. مسکو مترصد این فرصت است که بتواند رابطه اقتصادی کشورش با سه کشور اول را گسترش دهد (یعنی اسراییل، عربستان سعودی، امارات عربی متحده).

بدون شک، ایران در دعوایش با واشنگتن انتظار حمایت بیشتری از سوی مسکو دارد و انتظار ندارد که مسکو چنین رابطه خوبی با دشمنان ایران داشته باشد. با این حال ایران گزینه های زیادی ندارد و باید به روسها اعتماد کند. هر قدر اختلاف میان تهران و مسکو زیاد باشد، ایران قادر به کاستن از سطح تعاملاتش با مسکو نیست، آنهم زمانی که چنین سطحی از تنش میان ایران و آمریکا وجود داشته باشد.

رقابت تهران و مسکو بر سر سوریه

مسئلۀ دیگر سوریه است. حال که ایران و روسیه توانسته اند با همکاری یکدیگر حکومت بشار اسد را به ثبات برسانند و مخالفان را شکست دهند، گزارشهایی از رقابت میان دو کشور بر سر نفوذ و تأثیرگذاری میان دو طرف در سوریه شنیده می شود. ایران، حزب الله و سایر گروههای شیعی حضور نظامی گسترده تری در سوریه در مقایسه با روسیه دارند. از این رو مسکو در موقعیتی نیست که بتواند سخنی از کاهش نفوذ آنها در سوریه به میان آورد.

مسئله ای که دولت ترامپ، عربستان سعودی، اسراییل و سایر متحدان خواهان آن هستند. اما این احتمال هست که به میزان افزایش فشارهای واشنگتن بر تهران، دامنه نفوذ و تأثیرگذاری تهران در سوریه محدود شود و در آن صورت مسکو قادر خواهد بود تا نفوذش را با هزینه تهران در سوریه گسترش دهد.

از سویی در صورتی که ترامپ موفق شود صادرت نفت ایران را قطع کند، سایر تولیدکنندگان نفت از جمله روسیه نیز قادر خواهند بود با هزینه تهران صادرات نفت شان را افزایش دهند.

از سویی، مادامی که دولت ترامپ همه تمرکزش را بر روی فشار بر ایران بگذارد، توجه کمتری به سایر مناقشات با روسها خواهد داشت- و شاید هدفش این باشد که به روسها آزادی عمل بیشتری در قبال اوکراین، بلاروس و سایر موضوعات بدهد.

روسیه در مقایسه با ایالات متحده آمریکا، جمعیت، اقتصاد و توان نظامی محدودتری دارد. ایالات متحده آمریکا (هنوز) شبکه گسترده ای از متحدانش را دارد و این در حالی است که روسها نسبتا متحد کمتری دارند. چیزی که پوتین در آن مهارت دارد، اینست که از اشتباهات مخالفان روسیه به نحو احسن در راستای منافع کشورش بهره برداری کند. و در یک کلام اینکه سیاست ضدایرانی ترامپ می تواند فرصت های بی نظیری را برای روسیه به همراه داشته باشد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 46
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:29 - 1398/02/28
مثل همیشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
امریکا خواسته روسیه به ایران فشار بیاره و روسیه گفته نمیتونه
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
نمیدونم چرا ترامپ اینقدر احمقه،که این موقعیتها رو به روسها میده،کم کم خودشو ضعیفتر و روسها جاشونو میگیرن،اینهمه دشمنی با ایران بهای گزافی واسه امریکا هم داره و فقط ایران ضربه نمیخوره از این قضایا
hassan.h
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
ما همواره در نظر گرفته ایم که روسیه دنبال منافع خود است و بنگاه خیریه نیست
همچنانکه حوادث سوریه بر حسب پیش بینی پیش بینی کنندگان نادان پیش نرفت موضوع تنش ایران با آمریکا هم آنگونه پیش نخواهد رفت
Iran, Islamic Republic of
07:40 - 1398/02/28
پرداخت هزینه زیاد برای امور بیهوده ، تنها کاری است که ایران در ان سرامد است .
Iran, Islamic Republic of
07:43 - 1398/02/28
پ ن پ ..... هر کی به فکر خودشه اونم این روسیه خودخواه .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
خودخواه؟ انتظار داشتى بياد وسط معركه برات فداكارى و از جان گذشتگى كنه؟ عقل كه نباشه جان در عذابه
Iran, Islamic Republic of
07:44 - 1398/02/28
تاریخ.درباره.روسیه.بخوانید.همه.چیز.را.متوجه.میشوید
Iran, Islamic Republic of
07:44 - 1398/02/28
پوتین یا روسیه پرچمه هر طرف باد بوزد نگاهش همان طرف یعنی مصلحتی
Iran, Islamic Republic of
08:01 - 1398/02/28
شکر خدا روسیه واسه خوردن ایران حمایت میکرد صدرحمت به آمریکا در برابر روسیه
Iran, Islamic Republic of
08:06 - 1398/02/28
ایران باید بسمت امریکا برود نه روسیه وکشورهای اروپائی وقتی ایران بسمت امریکا باشد این کشورها خودشان دنبال ایران می ایند البته الان دیگه خیلی دیر است چون دیگرکشورها خودشان را خیلی به امریکا نزدیک کردند وجای برای ایران کره شمالی نیست.احتمال دارد پنج،شش سال دیگه که با توجه به تغیییراتی که در ایران رخ می دهدشاید تنش بین ایران،امریکاکم شود.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
این بهترین کاریه که باید مسئولان انجام بدن ولی بخاطر منافعشون انجام نمیدن
Iran, Islamic Republic of
08:17 - 1398/02/28
روسیه وپوتین ویاهرکسی رییس جمهوریا تزارروسیه بوده ویاهست دشمن ایران هستندولی متاسفانه مسولان ما یامتوجه نیستن یاسوادسیاسی ندارن یابخاطرتقابل باآمریکا کشور راتحویل روس ها دادن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
1. يا متوجه نیستن 2. یا سواد سیاسی ندارن 3. یا بخاطر تقابل با آمریکا کشور را تحویل روسها دادن.
البته يه احتمال چهارم هم وجود داره اما نمينويسمش
Iran, Islamic Republic of
08:17 - 1398/02/28
همه به فکر منافع کشور خودشونند بفهمید نفهمها
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
به فكر منافع كشور خودشونن چون تعريف و ذهنيتى از منافع مشترك ملى وجود داره و طبعا مطالبات عمومى هم حول محور منافع جمعى شكل ميگيره. اما بعضى جاها استثنا بر اين قاعده اند مثل كره شمالى و ونزوئلا .
Iran, Islamic Republic of
08:19 - 1398/02/28
خخخخح ما که ادم عامی هسیم میفهمیمم که روسیه نامرد ترین کشوراس منافع خودشو فقط دنبال میکنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
همه فقط منافع خودشونو دنبال ميكنند. در روابط بين الملل مرد و نامرد و حرفهاى چاله ميدون معنا نداره. شما مردم عادى اگر كلا وارد سياست نميشديد كشورمان ضرر و زيان به مراتب كمترى متحمل ميشد در قياس با آنچه در اين چهار دهه متحمل شده
Iran, Islamic Republic of
08:41 - 1398/02/28
از روز اول مشخص بود خیانت میکند.اگر بجای روسیه باآمریکا
عهد بسته بودیم روزگارمان این نبود.آدم عاقل از ی سوراخ یبار
گزیده میشه.طبق شعار نه شرقی نه غربی باید عمل می کردیم
Iran, Islamic Republic of
08:53 - 1398/02/28
نه فکر کردین این روسیه کثیف امریکارو ول میکنه شمارو پچسبه ...گندومشم داره از امریکا وارد میکنه در طول تاریخ چهره منفورش همیشه مشخص شده
Iran, Islamic Republic of
08:54 - 1398/02/28
شما تازه به این نتیجه رسیدید که روسیه خائنه. کل ملت از اول میگفتن روسیه قابل اعتماد نیست.
Iran, Islamic Republic of
09:00 - 1398/02/28
با دادن چند درصد باقیمانده سهم ایران از دریای خزر شاید تا مدت کوتاهی به ظاهر هوای ایران را داشته باشد
Iran, Islamic Republic of
09:22 - 1398/02/28
روس.روباس.بیشرفه.
Iran, Islamic Republic of
09:58 - 1398/02/28
بهیچ وجه نباید به روسیه اعتمادکرد .اعتمادنظام فقط باید به مردم باشد.واعتمادازدست رفته را با لغو قانونهایی که مردم را ناراضی کرده مجددا بدست بیاورد.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
چنين نخواهد شد
Iran, Islamic Republic of
10:11 - 1398/02/28
شوروری از وقتی بود به ایران چندین بار خیانت کرده سگ زردبرادرشغاله روسیه همان شوروی سابقه
Iran, Islamic Republic of
10:59 - 1398/02/28
حاصل مشکل مابا آمریکا تسلط روسیه برانرژی اروپا و امنیت برا روسیه میشه چه اقتصادی چه نظامی تاریخ نشون داده روسا تو بد بختی ملت ها از همه پیشتازترن
حالاچرا باید روسیه خواستار امنیت تو منطقه باشه
Iran, Islamic Republic of
11:01 - 1398/02/28
امیدوارم با ترفند ایران را وارد جنگ نکنند. در مواقع ضروری همیشه ابر قدرتها منافع خودشان را می بینند .
Iran, Islamic Republic of
11:18 - 1398/02/28
ده بار اینرا نوشتم حیف سانسور شد باز هم ....
روس از امریکا بدتر و عربستان از اسراییل کثیف تر است
Iran, Islamic Republic of
12:02 - 1398/02/28
در طول تاریخ روسیه بیشترین چپاول را از ایران کرده است
Iran, Islamic Republic of
12:37 - 1398/02/28
به زبان بسیار ساده نامردتر از سران روسیه درجهان هیچکس نیست و در مورد ایران به کرات ثابت شده و دیگر اینکه نقش پای اینها در کشور ما مردم باشرف و با غیرت ایران رو به گدایی نشونده تا وقتی به اینها اعتماد کنید مملکت تا بن دندان دچار استیصال و گدایی و مردم روز بروز فقیرتر میشوند البته به غیر آقازاده ها
Iran, Islamic Republic of
14:02 - 1398/02/28
بزرگترین دشمن ما در سه قرن اخیر فقط و فقط روسیه بوده و هست و خواهد بود. بیشترین سرزمین ها را از کشورمان جدا کردن، ننگینترین قراردادهای تاریخ ایران را به ما تحمیل کردند، بیشترین ایرانی ها را در تاریخ کشتند و عظیمترین خسارات را در طول تاریخ به ایران وارد کردند.
Iran, Islamic Republic of
14:06 - 1398/02/28
روسیه همیشه دشمن ایران بوده وهست نمیدانم چرا جکومت ما طرف ر.سیه را میگیره
Iran, Islamic Republic of
21:00 - 1398/02/28
به خدا قسم چند ماه پیش پیشنهاد و نظری مبنی بر خائن بودن روسیه ارسال کردم ولی مورد پذیرش قرار نگرفت و ثبت نشد
حالا بفرمائید
Iran, Islamic Republic of
05:27 - 1398/02/29
تحلیلش کاملا مزخرف بود...........
چرا وقتی پوتین به دره بسته میخورد ، سریع غیره منتظره بدون خبر قبلی . وارد ایران میشود برای حل مشکلش.
در کل ؛ در جهت منافع کشور ،روسیه را باید نگاه داشت . ولی نباید بهش اعتماد کرد
Iran, Islamic Republic of
05:37 - 1398/02/29
گذر تاریخ هم گویای این موضوع است
Iran, Islamic Republic of
07:15 - 1398/02/29
روسیه هم به لیست سیاه اضاضه شد. مرگ بر روسیه
Iran, Islamic Republic of
12:26 - 1398/02/29
به محض آن كه بحث سياست احمقانه ايران و سياست مدبرانه و واقعگرايانه روسيه به ميان مى آيد، از كامنتهاى هموطنان ميتوان به وضوح دريافت كه اكثريت همچنان در عوالم خاله بازى و دوستى و دشمنى و مرگ بر اين و اون سير ميكنند: روسيه خائنه. نامرده. به ايران خيانت كرده....
فارغ از آن كه روسيه چى هست و چى نيست، اگر خودتان خرد داشتيد عاقبت اين كشور چنين نميشد.
United Arab Emirates
13:57 - 1398/02/29
اينم.روسيه.
Iran, Islamic Republic of
17:01 - 1398/02/29
اگه باامریکا مذاکره میکردیم این روسها سواستفاده نمیکردن چون روس ها نامردترین ادم دنیا هستند چمن تاریخ این رامی داند
Iran, Islamic Republic of
21:11 - 1398/02/29
امام عزیز به ما اموختند نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی
Iran, Islamic Republic of
18:17 - 1398/02/30
دولت (بی)تدبیر و(نا) امید،نمیدونم چرا برجام رو امضا کردن،که حالا توی این بن بست بیفته،با اینهمه تعهدی که دادین،مثلا اگه برجام نبود و اینهمه امضا و تعهد راحتتر نبودین خودتون واسه تصمیم گیری،چیزی که تو 20دقیقه و با عجله مهر تایید خورد،الان دنیا رو علیه ما کرده،جالبه میگن اروپا با ایرانه،لطفا دیگه دروغ بسه با ملت مطرح کنین که اونا صاحب کشورن
France
00:55 - 1398/02/31
روس ها در طول تاریخ هیچوقت به عنوان یک متحد قابل اعتماد نبوده و نیستند و همش به فکر منافع خود بوده و هستند و منافع دیگران برای آنها ارزشی ندارد
Iran, Islamic Republic of
01:07 - 1398/03/04
واقعیت اینه که روسیه هیچوقت پشتیبان ما نبوده بلکه ما خودمونو پشت روسیه قایم کرده بودیم وروسیه فقط خودشو کنارکشیده.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج