وزیر ارشاد: کاغذ به اندازه گوشت و مرغ اهمیت دارد
۸۶۵۰۸۱
۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۱
۴۰۶۶
صالحی گفت: موضوع کاغذ همواره در هیات دولت مطرح بود و در جلسات مختلفی راجع به آن بحث شده است. در آنجا مکرر گفته ایم که کاغذ را کمتر از گوشت و مرغ و ... با توجه به شرایط حاکم بر کشور نبینیم. همان طور که در جنگ کمبود مواد غذایی اختلال ایجاد می کند به همان اندازه هم حذف و کمبود کاغذ نیز در کشور اختلال ایجاد می کند.

خبرگزاری فارس: پیش از ظهر امروز در نشستی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران مسئول رسانه های مکتوب، مشکلات نشریات مکتوب در حوزه های مختلف کاغذ، زینک، آگهی های دولتی و ... بررسی شد.

سیدعباس صالحی در این نشست با تاکید بر این مطلب ادامه داد: هدف از برگزاری این نشست این است که با توجه به شرایط خاص امروز کشور نیاز ویژه ای به ارتباط و تعاملات حوزه رسانه با مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت عام و با معاونت امور مطبوعاتی به صورت خاص داریم. بنابراین باید تلاش کنیم از این مراودات بهره کافی بریم.

صالحی ادامه داد: در ماه های اخیر شاهد اتفاقات مختلفی در کشور بودیم که حوزه رسانه با آن در ارتباط بوده است. در ابتدای سال وقوع سیل با وسعت گسترده در کشور خسارات زیادی وارد کرد هر چند شاهد برکاتی نیز در این زمینه بودیم که از آن جمله می توان به تامین و ترمیم سدها و همچنین نمایش همدلی و همبستگی اجتماعی اشاره کرد.

وی در عین حال تصریح کرد: وقوع سیل به دلیل اینکه کشور در معرض عوارض طبیعی است نسبتی با رسانه ایجاد کرد مبنی بر اینکه مسئولیت رسانه به ویژه رسانه های مکتوب در اینگونه حوادث چگونه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: برخی رسانه ها در کنار رسانه های مکمل حرکت کردند و نسخه های الکترونیک برای خود ایجاد کردند. اینکه رسانه های مکتوب چگونه می توانند با موضوعات کشور نسبت برقرار کنند و برای آن ها جدی باشد. هر چه قدر در این حوزه دخیل تر باشیم با فضای اجتماعی ارتباط گسترده تری پیدا می کنیم.

صالحی افزود: در سیلی که اتقاق افتاد شاهد تجربه های خوبی از رسانه ها بودیم و بازخوانی این تجربه ها برای آینده موثر است.

وی گفت: مسئله دیگری که در ماه های اخیر شاهد آن بودیم موضوعات حوزه بین المللی بود. موضوع برجام با نگاه تنش زدایی و فعالیت سیاسی و اجتماعی در مجامع بین المللی بود. تورم در سال های ٩٥ و ٩٦ تک رقمی شده بود و مسیر روابط اقتصادی و اجتماعی کشور در این بازه زمانی قابل پیش بینی بود ولی خروج دولت آمریکا از برجام تلاطم های اقتصادی و روانی پدید آورد.

با همدلی می توان دهه های متوالی امنیت ملی کشور را تامین کرد

صالحی افزود: با این شرایط، مناسبات رسانه با فضای جدید کشور دارای اهمیت است. آن ها در جهت اطلاع رسانی و توجه به منافع ملی از اهمیت برخوردار هستند. همه ما شاهد اتفاقات خاصی در منطقه هستیم که نباید آن را دست کم بگیریم.

وی در عین حال تصریح کرد: همان گونه که در دهه اول انقلاب اسلامی جنگ را به همدلی و همبستگی به پایان رساندیم و تضمین ٣ دهه انقلاب شد، اکنون هم می توان با در کنار یکدیگر بودن دهه های متوالی امنیت ملی را تامین کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از کمبود اقلام مورد نیاز رسانه به عنوان موضوع سوم مورد توجه از سوی این وزارتخانه در ماه های اخیر یاد کرد و گفت: کاغذ یکی از اقلامی است که در ماه های اخیر دچار مشکلاتی شد. اول اینکه مصرف کاغذ روزنامه در سال ٩٦ به کشور وارد شده، ٥٥ هزار تن واردات داشته ایم. در سال ٩٧ تاکنون ٣٩ هزار تن بوده است. واردات کاغذ فاصله قابل توجهی نسبت به سال ٩٦ داشته که این فاصله بازار کاغذ را گرفتار التهاباتی کرد که این موضوع برای رسانه مهم و جدی است.

صالحی در عین حال تصریح کرد: موضوع کاغذ همواره در هیات دولت مطرح بود و در جلسات مختلفی راجع به آن بحث شده است. در آنجا مکرر گفته ایم که کاغذ را کمتر از گوشت و مرغ و ... با توجه به شرایط حاکم بر کشور نبینیم. همان طور که در جنگ کمبود مواد غذایی اختلال ایجاد می کند به همان اندازه هم حذف و کمبود کاغذ نیز در کشور اختلال ایجاد می کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: این اختلال ها در ارز نیمایی شرایط خاص خود را در حوزه کاغذ پدید آورد و امیدواریم ثبات نسبی تری در ارز کاغذ داشته باشیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه کاغذ حتی در شرایط جنگ نیز به عنوان یک کالای استراتژیک به شمار می آید، گفت: با این کالا می توانیم هویت و امنیت خود را حفظ کنیم.

ضرورت بازنگری در نظام واردات، تولید و اصلاحات

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در نظام واردات، تولید و توزیع کاغذ حوزه فرهنگ نیاز ضروری به بازنگری داریم.

وی افزود: با توجه به محدود شدن دامنه اختیارات این وزارتخانه حول کاغذ فرهنگی شامل کاغذ مطبوعات و نشر در این زمینه، ساختار کارگروه و وظایف معاونت های فرهنگی و مطبوعاتی بازتعریف می شود.

برخورد جدی با متخلفان توزیع و واردات کاغذ

وی تصریح کرد: برخورد با متخلفان و دلال های حوزه توزیع و واردات کاغذ به طور جدی در حال پیگیری است. به طور قطع با کسانی که بعد از تشکیل کارگروه ساماندهی کاغذ در این وزارتخانه کاغذ وارد کرده باشد ولی توزیع نکرده باشد و یا به قیمت توزیع نکرده باشد برخورد می شود.

صالحی با اشاره به شرایط حاکم امروز بر کشور تاکید کرد: با درایت مقام معظم رهبری، همت رییس جمهور و دولت و اهتمام مردم از این مسیر هم سربلند عبور می کنیم زیرا در این شرایط دشمن دندان طمع نسبت به کشورمان دارد و امیدوارم در حوزه مواد مورد نیاز مطبوعات کاغذی و سنتی نیز مسیری که در پیش گرفته ایم بخشی از دغدغه ها را کاهش دهد.

وی درپایان با اشاره به انتخاب محمد خدادی به عنوان معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی گفت: این حوزه از وزارتخانه نیار به فردی آشنا به مسائل و دارای سبقه تعامل به مسئولان نظام و اهالی رسانه داشت. در پیگیری های صورت گرفته ایشان به این سمت منصوب شد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
00:52 - 1398/02/29
بدبختی ما از همین جا شروع میشه که شماها نمیدانید هنوز فرق بین نان و کاغذ را ، روزنامه کیهان بگیر کاغذ را هر چه دوست داری توش بنویس ما از گرسنگی مردیم فدای سر آقایان ، شکمه گرسنه که کتاب سیرش نمیکنه :
Iran, Islamic Republic of
01:10 - 1398/02/29
برای مقایسه جیزدیگه ای غیرازمرغ به ذهنت نرسید؟
Iran, Islamic Republic of
01:21 - 1398/02/29
شما زاست میگویید ماکه پول نداریم گوشت ومرغ بخریم حداقل نقاشی گوشت ومرغ میکشیم جلو خانواده میگذاریم
Iran, Islamic Republic of
01:32 - 1398/02/29
اره کاغذ میخوریم بجای گوشت و مرغ.
Iran, Islamic Republic of
02:33 - 1398/02/29
واسه مردم الآن فقط زنده موندن اهمیت داره... سلسله مراتب نیازهای مازلو میگه... .
Iran, Islamic Republic of
04:28 - 1398/02/29
کارای اداری اتوماسیونی کنید و به معلم های عزیز هم بگید به بچه ها مشق نگند خخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
04:49 - 1398/02/29
با این استدلال .ایا می شود به میهمانان ابگوشت کاغذ داد ؟ و. یا. همچنین چلو کاغذ.؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
بهتر است بدون چلو باشد عزیزم باید برگردید به 60 سال پیش اصلاً غصه نخور قضیه الان ما مثل ماهیخوار وماهی ها می باشد
United States
05:23 - 1398/02/29
الان کاغذ A4 بسته ای ۵۷ هزار تومان است ارز ۴۲۰۰ اختصاص یافته که جای تشکر دارد اما مهمتر اینه که این ارز ۴۲۰۰ در بازار اثر بذاره و کاغذ ارزون بشه.... همه منتظر ارزانی کاغذند....
Iran, Islamic Republic of
05:28 - 1398/02/29
روشی را برای مطالعه تمامی مجلات پیشنهاد می دهم که در دنیا نظیر نداره وکمترین کاغذ هم مصرف شود وحیف است که این همه مجله چاپ شود وعموم مردم نتوانند از آن استفاده کنند مشروط بر ناراحت نشدن ناشرین ها
Iran, Islamic Republic of
05:41 - 1398/02/29
نه جون خودتون مشکل اوناحل شد!!!!!؟
Iran, Islamic Republic of
08:23 - 1398/02/29
نه اين كه مشكل گوشت و مرغ حل شده وايسا تا كاغذم حل بشه
Iran, Islamic Republic of
08:28 - 1398/02/29
تنها چیزی که ارزش ندارد جان ملت هادی ایرانه خدا لعنتون کنه تحریم باعث گرانی نیست اینو یه بچه هم میتونه تجزیه تحلیل کنه 90 درصد عدم مدیریت دولت چون فقط میخوان جیب خودشون پر کنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
درست است
Iran, Islamic Republic of
10:50 - 1398/02/29
شکم گرسنه ، آدم بی پول ، آدم بیکار دنبال مطالعه نمی رود چون پولی برای خرید کتاب ندارد ولی هستند کسانی که حاضر هستند کاغذ را صرف ورق پارههایی مثل کیهان کنند.
Iran, Islamic Republic of
10:56 - 1398/02/29
كاغذ كه خوب براي شما نون داشته با دلار 4200 گرفتيد با دلار 15000 فروختيد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج