موسویان: در مقطع فعلی جنگی در کار نیست
۸۶۵۵۸۸
۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۸
۴۲۵۳ 
دیپلمات پیشین کشورمان هدف اصلی محور بولتون ـ نتانیاهو را تغییر نظام ایران بدون جنگ دانست و گفت: جنجال‌های یکی دو هفته گذشته از جمله اعزام ناو آمریکایی بیش‌تر جنبه جنگ روانی دارد و تیم بولتون ـ نتانیاهو هم درمقطع فعلی، برنامه آغاز جنگ ندارند. درعین حال آن‌ها اجرای یک طرح دو مرحله‌ای درابعاد هشتگانه تا پایان دور اول ریاست جمهوری ترامپ را در دستور کار قرار داده‌اند.

خبرگزاری ایسنا: دیپلمات پیشین کشورمان هدف اصلی محور بولتون ـ نتانیاهو را تغییر نظام ایران بدون جنگ دانست و گفت: جنجال‌های یکی دو هفته گذشته از جمله اعزام ناو آمریکایی بیش‌تر جنبه جنگ روانی دارد و تیم بولتون ـ نتانیاهو هم درمقطع فعلی، برنامه آغاز جنگ ندارند. درعین حال آن‌ها اجرای یک طرح دو مرحله‌ای درابعاد هشتگانه تا پایان دور اول ریاست جمهوری ترامپ را در دستور کار قرار داده‌اند.

موسویان: در مقطع فعلی جنگی در کار نیست

سیدحسین موسویان:

* من مکرراً در چند ماه گذشته نوشته و گفته‌ام که شخص ترامپ، اکثریت کنگره و مردم و رسانه‌ها و اندیشکده‌ها و مراکز علمی آمریکا، سایر قدرت‌های جهانی و اکثریت قاطع کشورهای جهان با جنگ مخالف هستند و از این رو در مقطع فعلی جنگی در کار نیست.

* اما باید بدانیم که جبهه بولتون و نتانیاهو در چارچوب طرح دو مرحله‌ای با ابعاد هشت گانه‌ای که گفتم، برای کشاندن ترامپ به دام جنگ با ایران تلاش خواهد کرد. با خروج از برجام و حمایت سایر قدرت‌های جهانی از برجام، آمریکا در مقطع فعلی در موضع ضعف و انزواست و تلاش می‌کند که ورق را برگرداند.

* من در چهل سال گذشته همیشه معتقد به کاهش تشنج میان آمریکا و ایران بوده‌ام و افزایش خصومت و دشمنی را مفید ندانستم و نمی‌دانم. اما در چند ماه گذشته در چند مقاله و مصاحبه گفتم که در مقطع فعلی مذاکره جواب نمی‌دهد چون اولاً، مذاکره تحت فشار و تهدید حداکثری، به معنی ضعف و تسلیم است که مغایر با روحیه و غیرت ایرانی و اسلامی ملت ایران است.

* از این رو آمریکا باید به اصل احترام و عدم مداخله پایبند شود که دست از زورگویی و تهدید نداشته است. ثانیاً، هرچند ترامپ تشنه گفت‌وگو و مذاکره است اما چهره‌های کلیدی دولت او، دنبال تغییر نظام هستند و مذاکره نمی‌خواهند و طرح تمایل به مذاکره هم یک کار تبلیغاتی است. بنا بر این باید طرف آمریکایی تکلیف خود را روشن کند که هنوز نکرده است.

* ثالثاً، هیچ تضمینی هم وجود ندارد که به فرض مذاکره و توافق، طرف آمریکایی بدان پایبند باشد، پس باید تضمین‌های محکم در مورد پایبندی آمریکا وجود داشته باشد که ندارد. رابعاً، فرض کنیم همه این موارد هم قابل حل باشد، تا زمانی که در داخل یک اجماع و هماهنگی وجود نداشته باشد، هیچ مذاکره‌ای به نتیجه نمی‌رسد. در شرایط فعلی اتحاد و وحدت داخلی از اولویت اول برخوردار است.

انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:49 - 1398/02/30
اشتباه میکنی .ترامپ مجبوره تا پایان دوره اول ریاست جمهوری در مورد ایران به نتیجه دلخواه خودش برسد حالا با مذاکره یا با جنگ.ایران هم باید بدونه بخواهد مذاکره کند آمریکا همان نتیجه رو میخواهد که با جنگ می‌تونست بدست بیاورد
Iran, Islamic Republic of
10:21 - 1398/02/30
خجالت بکشیدجنگ بدتر ازاین اجاق گاز۱۵۰۰شده ۵۵۰۰اون هم ایرانی آشغال بابامردم پکوندین
Iran, Islamic Republic of
12:33 - 1398/02/30
همین الانش هم جنگه ما مردم همیشه بدبخت هم جنگ زده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج