انتقاد مطهری از رویه غلط در برابر تذکرات رهبری
۸۶۷۱۲۰
۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱
۱۴۶۶۳ 
نایب رییس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از رویه غلط برخی مسوولان در قبال تذکرات رهبری، گفت که پس از تذکر رهبری درباره یک موضوع مدیران به جای صدور بخشنامه، اقدامات عملی عاجل برای رفع آن کاستی انجام دهند.

خبرگزاری ایسنا: نایب رییس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از رویه غلط برخی مسوولان در قبال تذکرات رهبری، گفت که پس از تذکر رهبری درباره یک موضوع مدیران به جای صدور بخشنامه، اقدامات عملی عاجل برای رفع آن کاستی انجام دهند.

علی مطهری در یادداشتی با عنوان «رویه غلط برخی مسئولان نظام» نوشت:

«مشاهده می‌کنیم که همواره پس از تذکر مقام رهبری به یک سازمان یا نهاد حکومتی، رئیس آن سازمان یا نهاد حکومتی بخشنامه غِلاظ و شِداد صادر می‌کند که از امروز باید چنین و چنان شود. گویی خود این رؤسا عقل شان به آن موضوع تذکر نمی‌رسیده و تا رهبر انقلاب بیان کرده‌اند متوجه موضوع شده‌اند. این رویه یادآور رفتار مقامات رژیم گذشته است که تا دستور از بالا می‌رسید همه جان‌نثار می‌شدند و آماده اجرای فرمان، گویی تا قبل از صدور دستور، وظیفه‌ای نداشته‌اند.

تذکر اخیر رهبر انقلاب به صدا و سیما درباره پاسداری از زبان فارسی در اشعار سرودها و ترانه‌ها و پرهیز از بکارگیری کلمات لاتین در برنامه‌های مختلف و توسط مجریان که تذکر بجا و لازمی بود، به همین سرنوشت دچار شد. رئیس سازمان صدا و سیما بخشنامه صادر کرد که از امروز نظارت بر این موضوع در اجرای مجریان و اشعار سرودها و ترانه‌ها شدت پیدا می‌کند. گویی جناب علی‌ عسگری خودشان ضرورت این کار را درک نمی‌کرده‌اند، در حالی که دیدن چند برنامه تلویزیون یا شنیدن چند سرود یا ترانه رادیو، به سرعت انسان را به این موضوع منتقل می‌کند.

این که در برنامه‌های ورزشی می‌شنویم که فلان تیم کامبک کرد یا فلان بازیکن هت‌تریک کرد و یا فلان دروازه‌بان کلین شیت کرد و یا در ترانه‌های رادیو فقط وصف چشم و ابرو با رویکرد غنائی و عشقی و محتوایی سخیف و کوچه بازاری می‌شنویم، به راحتی انسان را متوجه ضرورت اصلاح این وضع می‌کند و رئیس سازمان نباید منتظر تذکر مقام رهبری بماند، ضمن اینکه امثال بنده بارها این تذکر را به صدا و سیما و وزارت ارشاد داده‌ایم اما دریغ از درک اهمیت موضوع و احساس مسئولیت نسبت به آن توسط مسئولان این دو نهاد.

مضمون برخی ترانه‌های قبل از انقلاب بهتر از برخی ترانه‌هایی است که امروز از صدای جمهوری اسلامی پخش می‌شود.

اما ریشه هردو پدیده یعنی استفاده از کلمات لاتین در برنامه‌ها و نیز مضامین سخیف در برخی سرودها و ترانه‌ها، خودباختگی فرهنگی و احساس خود کم‌بینی نسبت به فرهنگ غربی است. برخی افراد با بکار بردن الفاظ انگلیسی در کلام خود احساس شخصیت می‌کنند همان طور که برخی صاحبان فروشگاه‌ها و مدیران شرکت‌ها از این که نام فرنگی روی فروشگاه یا شرکت خود بگذارند و حتی از کلمه OFF به جای «تخفیف» یا از کلمه SALE به جای «فروش ویژه» یا «حراج» استفاده کنند احساس شخصیت می‌کنند و حتی معتقدند که به این وسیله فروش ما بالا می‌رود، یعنی ضمنا مردم را هم به این خودباختگی متهم می‌کنند و البته خیالشان از واکنش وزارت ارشاد هم کاملاً آسوده است!

به هر حال باید مدیران ما دست از این رویه بردارند که بلافاصله بعد از تذکر مقام رهبری درباره یک موضوع مربوط به آنها، بخشنامه صادر می‌کنند که باید چنین و چنان شود ‌و در نتیجه بوی تملق و چاپلوسی به مشام‌ها می‌رسد، بلکه روش درست این است که مدیر مربوط اقدامات عملی عاجل برای رفع آن کاستی انجام دهد و پس از چند ماه اعلام کند که ما آن کاستی مورد تذکر مقام رهبری را رفع کردیم.»

برچسب ها:
انتشار یافته: 28
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:38 - 1398/03/03
اوکی..یس..وری گود گل گفتی ..تنکیو
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۳
خخخخ
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۳
مشکل ایران فقط الان زبان و گویشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۳
زبان فارسی شده عربی انگلیسی خوبه که
Iran, Islamic Republic of
11:30 - 1398/03/03
برنامه شاد میخواهی ماهواره ببین سیمای میلی پرازماتم وعزا بدردگروه خاص میخورد ولی بنازم ماهواره ازموقع افطار تاسحر حال میکنیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۳
اگر از ماهواره حال می کنی حالت خوب خوب خوب است
Iran, Islamic Republic of
11:31 - 1398/03/03
آقای مطهری این حرفهایت را باید باآب طلا نوشت خدا پشت وپناهت سلامت باشی کور شوند دشمنانت لااقل شما در تاریکی سیاست کنونی کشور ودنیا شمعی را روشن می کنی . حرفهای پر مغز ومعنی دار
Iran, Islamic Republic of
12:47 - 1398/03/03
همین کلمه سلام که روزی صد دفعه می گویید البته اگر بگویید، خودش بیگانه هست بهتره بجاش بگید درود که کاملا ایرانی هست
United Arab Emirates
12:50 - 1398/03/03
چند روز مانده به انتخاب هیئت رئیسه حرفهای قشنگ میزنی که انتخابت کنند خیلی ...
Iran, Islamic Republic of
12:51 - 1398/03/03
شما و امثال شما تذکر دادید ؟
عامو برو مسخره مون نکن
Iran, Islamic Republic of
12:58 - 1398/03/03
چرا خود مطهری توی قضیه برجام نه خودش عقلش کشید که درک کنه و نه به تذکرات رهبری توجه کرد و با تلاش بیش از حد معمول ، برجام نافرجام رو در بیست دقیقه تایید کرد؟
مگر غیر از اینه که منافع حزبی و جناحی و شاید هم شخصی در بین بود؟
Iran, Islamic Republic of
12:59 - 1398/03/03
آفرین جناب دکتر مطهری روح پدرت شاد باد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۳
کلمات خارجی رااول دولت مد کرد سازمان شیر خورشید راگداشت حلال احمر مگه طاغوتی بود عربی انگلیسی همه خارجییند فرقی ندارن در مشهد بیشتر نامها حتی درحرم عربیه انگار در عرستانی مانند باب فلان اگه درب بنویسند گناه داره میگن عرب زیاد میاد خوب بیاد فارسی یاد بگیره جه عیب داره حرف زیاد وحوصله کم
Iran, Islamic Republic of
13:15 - 1398/03/03
اصل رو ول کردین چسییدین به فرع
Iran, Islamic Republic of
13:45 - 1398/03/03
تو فقط انتقاد کن چون اینو بلدی
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1398/03/03
تو چطوری به این مقام رسیدی .... تیپ خاص و افراطی
Iran, Islamic Republic of
14:23 - 1398/03/03
امثال توباعث فقروفحشاوفسادتواین مملکت هستند.اقای مسعول بی لیاقت.ماهی چنددرامدداری.
Iran, Islamic Republic of
14:24 - 1398/03/03
آقای دکتر علی مطهری خدا شهیدعلامه مطهری رابیامرزد،واقعاترانه هابی محتواوآهنگهای ناموزون پاپ وتقلیدازخوانندگان فراری درصداوسیماچه سودی دارد؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۳
هیچ فقط الکی است
Iran, Islamic Republic of
14:40 - 1398/03/03
اقای مطهری چند روز قبل که آقا تذکر داده بودن که مجلس ان طور که باید دربرابر امریکا و کنگره خوب عمل نکردن ،شما خودت زبون دراز کردی که مجلس خوب عمل کرد و چندتا لایحه و ....صادر کرد.
حداقل اینا به تذکرات توجه میکنند و سعی میکنند که عمل کنند(البته سعی میکنند)شما که حتی قبول هم نمیکنی
Iran, Islamic Republic of
15:29 - 1398/03/03
جواد خیابانی و امثال خودت ومیثاقی کثیف میگه داش علی ادا مسلمونارو درنیار بهت نمیاد همه تون یکی هستید تو وباهنر هردو بی هنرینی فقط نون..........میخورید
Canada
15:57 - 1398/03/03
خوشبحالته که نون از بغل بابات میخوری
Iran, Islamic Republic of
16:02 - 1398/03/03
اگه نمیگفتم تو دلم میموند هیچ خوشم نمیاد ازت
Iran, Islamic Republic of
19:11 - 1398/03/03
جناب آقازاده قاب زین بچسب اسب سواری پیش کشت برو به امورات و احوالات ملت بپرداز که خیلی بدهکاری
Iran, Islamic Republic of
22:06 - 1398/03/03
سلام یک کلمه عربیه آقای مطهری آیاخودشمابجای درودازاین کلمه که فارسی نیست استفاده میکنید؟
Iran, Islamic Republic of
02:34 - 1398/03/04
کاری به صحبت آقای مطهری ندارم . فدای رهبر بشم که اولویت های نظامش رو خوب تشخیص میده و دنبال راه حل به مشکلات به موقع بیانیه میده .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج