۱۶۰هزار خودرو در کارخانه‌ها خاک می‌خورد!
۸۷۰۷۰۰
۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۸
۱۰۲۶۵ 
به تازگی آماری از خودروهای ناقص و فروخته نشده در کارخانه‌ها منتشر شده که بر مبنای آن بیش از ۱۰۰ هزار خودروی ناقص و غیرتجاری درگیر تامین قطعات وارداتی هستند و بخش زیادی از این خودروها نیازمند قطعاتی مانند ایربگ، ECU و ABS هستند که وابستگی زیادی به واردات دارند.

رویداد 24: به تازگی آماری از خودروهای ناقص و فروخته نشده در کارخانه‌ها منتشر شده که بر مبنای آن بیش از ۱۰۰ هزار خودروی ناقص و غیرتجاری درگیر تامین قطعات وارداتی هستند و بخش زیادی از این خودروها نیازمند قطعاتی مانند ایربگ، ECU و ABS هستند که وابستگی زیادی به واردات دارند.

رعنایی عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی در آماری که از وضعیت بخش خودرو داده، گفته «بخش زیادی از این خودرو‌ها به دلیل کمبود برخی ازقطعات زمینگیر شده‌اند.»

بخشی از قطعات در داخل کشور تولید می‌شود و برخی قطعات از خارج کشور به ایران وارد می‌شود. بدهی قطعه سازان از یک سو و تحریم‌های خارجی از سوی دیگر باعث شده خودروهای ناقص بسیاری در کارخانه‌ها دپو شوند.

قطعه سازان می‌گویند تسهیلاتی که دولت قرار است به قطعه سازان بدهد، تنها نیمی از مشکل را حل می‌کند؛ این بدان معناست که حل تمام مشکل قطعه‌سازان، باز هم برخی قطعات به دست خودروساز نخواهد رسید.

از سوی دیگر قطعاتی که به صورت واسطه‌ای وارد کشور می‌شوند، درگیر پروسه طولانی واردات شد‌ه‌اند و قطعاتی که در داخل وجود ندارند و باید در داخل تولید شوند نیز نیازمند واردات مواد اولیه هستند که بر این اساس روند واردات کار را کند کرده است. بدین ترتیب بخش اعظم خودروهای تولید شده به خاطر نداشتن قطعاتی همچون ایربگ، کامیپوتر خودرو و ... در انبار کارخانه‌ها دپو شده و امکان فروش ندارند.

مهدی مطلب زاده نایب رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی می‌گوید: مشکل اصلی عدم تامین نقدینگی از سوی خودروساز به قطعه‌ساز است. در تمام دنیا این گونه است که کلیه قطعات در کشور‌ها تولید نمی‌شوند و بخشی از قطعات را به دلیل صرفه اقتصادی وارد می‌کنند.

او در خصوص تولید قطعات می‌گوید: در صورتی که تولیدات در تیراژ بالا باشد صرفه اقتصادی دارد به عنوان مثال برخی از قطعات ما نیز که در داخل تولید نمی‌شود و وارد می کنیم که شامل ایربگ و قطعات الکترونیکی می‌شوند.

به گزارش رویداد۲۴ تحریم‌های کنونی علیه ایران باعث شده قطعات خودروها به کشور وارد نشود و به دست خودروساز نرسد و طبیعی است خودرو بدون قطعات قابلیت فروش نداشته باشد.

مطلب زاده می‌گوید: در حال حاضر حدود ۱۶۰ هزار خودرو کف کارخانه‌ها خاک می‌خورد و هنوز تجاری نشده‌اند و این نقص خودرو‌ها هم به ضرر مصرف کننده شده و هم برای خودروساز مشکل ایجاد کرده زیرا سرمایه آنها هم خوابیده است این سرمایه بلوکه شده در این زنجیره باعث زیان برای کل این صنعت شده است.

او ادامه می‌دهد: راهکاری که می‌توان در شرایط کنونی ارائه داد این است که برای صنعت خودرو ارز حاصل از منشاء صادرات را حذف کنند و برای این صنعت انتقال ارز آزاد باشد تا بتوانند این مشکلات را حل کنند.

او با اشاره به کلیپی که اخیرا با نام گروگان گیری خودروساز توسط قطعه ساز پخش شده می‌گوید: در این کلیپ گفته شده یکی از قطعه‌سازان بزرگ با ایجاد انحصار در تامین قطعات ایران خودرو در مواقع خاص اقدام به توقف تامین قطعه، خواباندن خطوط تولید خودرو می‌کند؛ این در حالی است که این مشکلات تنها به دلیل شرایط بحرانی کنونی و شدت تحریم‌هاست و این دعوا‌ها بی فایده است زیرا این دست از شایعات نه به نفع خودروساز است، نه به نفع قطعه ساز و تنها دودش به چشم مصرف کننده و در نهایت این صنعت می‌رود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:59 - 1398/03/13
اینا دیگه مشخص نیست کدوم حرفشون دروغ یا کدوم حرفشون راست.
Iran, Islamic Republic of
09:38 - 1398/03/13
اگر مافیای واردات قطعات خودرو نبود قطعات ایربگ و ای سی یو و ... توسط شرکت های دانش بنیان داخلی که تشنه و مستعد فعالیتند تولید می شد.
Iran, Islamic Republic of
09:43 - 1398/03/13
منظور از پخش این خبر اینه که منتظر ارزانی نباشید .اسمشو گذاشتن خودرو ملی ولی بادکنک بلد نیستن بسآزن بنام ایر بک ببندن روش
Iran, Islamic Republic of
10:04 - 1398/03/13
بالاخره اين همه نارضايتي از خودرو هاي داخلي و اه و نفرين ملت دامن خودروسازها رو گرفت
Iran, Islamic Republic of
10:16 - 1398/03/13
ملت نادان === مدیران نادان
Iran, Islamic Republic of
10:16 - 1398/03/13
ملت نادان === مدیران نادان
Iran, Islamic Republic of
10:20 - 1398/03/13
عامو بدن بیرون خودمون سر همش میکنیم
Iran, Islamic Republic of
12:52 - 1398/03/13
فقط میخوان قیمتاشو چند برابر کنن
Iran, Islamic Republic of
13:45 - 1398/03/13
مملکتی که لنگ ایربگ مونده ، یعنی خودتون عرضه ندارین درست کنین
Iran, Islamic Republic of
02:45 - 1398/03/14
کاش گروه مافیای تولیدکنندگان خودرو درقبر خاک می خوردند با حامیان نشان درهرپست ولباس ومکان ،آمین .
Iran, Islamic Republic of
00:13 - 1398/03/15
نگران نباش زیراین خاکها میلیونها پول خوابیده منتظریه بادند
Iran, Islamic Republic of
02:28 - 1398/03/15
بفرض اینکه این جنس هایی که گفتی وارد بشه ماشین رو دست مردم میدید بعد لوازم مصرفی هستن خراب میشن اونموقع که جنسش وارد نمیشه یک ادم عادی از کجا تهیه کنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج