بنی‌صدر خیانت کرد یا نکرد؟
۸۷۳۶۶۸
۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴
۵۱۵۹ 
در تاریخ‌نگاری رسمی از بنی‌صدر، به‌ویژه در نحوه مواجهه او با جنگ به‌عنوان خائن نام برده می‌شود، اما در سال‌های اخیر برخی اظهار نظر‌ها در این ایده تشکیک وارد کرده است.

روزنامه شرق: ۲۰ خردادماه مصادف است با عزل بنی‌صدر، نخستین رئیس‌جمهوری ایران از فرماندهی کل قوا به فرمان امام. به فاصله چند روز بعد هم طرح عدم کفایت سیاسی او در مجلس طرح شد و ۲۶ خردادماه به تصویب رسید. در تاریخ‌نگاری رسمی از بنی‌صدر، به‌ویژه در نحوه مواجهه او با جنگ به‌عنوان خائن نام برده می‌شود، اما در سال‌های اخیر برخی اظهار نظر‌ها در این ایده تشکیک وارد کرده است.

آخرین بار وقتی احمد توکلی گفته بود که بنی‌صدر خائن بود، محمد درودیان به او واکنش نشان داد. توکلی در توضیح درباره خائن‌بودن بنی‌صدر، به ملاقات با امام اشاره می‌کند و می‌گوید: «یک روز آقایان خامنه‌ای، هاشمی، یزدی، رجایی، پرورش، بنده و مرحوم محمد منتظری خدمت امام رفتیم. نوبت به من رسید، به امام گفتم بنی‌صدر نوار پرمی‌کند، نامه سرگشاده علیه مجلس می‌نویسد و در میتینگ‌هایش مثل میدان آزادی علیه مجلس حرف می‌زند، اما نوبت به ما که می‌رسد شما می‌فرمایید هیچی نگویید. امام گفت: شما‌ها هم می‌گوئید! ما تعجب کردیم و گفتیم ما که خفه شدیم از بس هیچ چیز نگفتیم.

بنی‌صدر خیانت کرد یا نکرد؟

امام فرمود آن نامه‌ای که آشیخ محمد (منتظری) نوشته است خوب بود؟ روز قبل محمد منتظری یک نامه محرمانه‌ای نوشته بود (از این نامه‌های محرمانه که منتشر هم می‌کرد) و در آن یک کیسه حسابی از بالا تا پایین بنی‌صدر را کشیده بود. برای ما تعجب‌آور بود که امام آن نامه را خوانده بود و در جریان آن قرار داشت و آن را هم به حساب همه ما گذاشت. به اینجا که رسید، محمد منتظری خندید و گفت حالا ١٠٠ تا او گفته یکی هم ما گفتیم. بعد امام شروع به نصیحت کرد و گفت که جنگ است، بچسبید به جنگ، از این حرف‌ها کوتاه بیایید، نباید اختلافی شکل بگیرد. ما هم دست از پا درازتر از این جلسه بیرون آمدیم.»

محمد درودیان، تاریخ‌نگار، سال ۹۴ در یادداشتی در واکنش به ادعای توکلی نوشته بود: «تاکنون در این زمینه هیچ‌گونه اثر پژوهشی کامل و درخور اعتنا منتشر نشده است. آقای توکلی، نماینده محترم مجلس، چنانک ه اشاره شد در گفتگو با خبرگزاری فارس به موضوع خائن‌بودن بنی‌صدر اشاره و خاطره‌ای از ملاقات با امام خمینی نقل کرده است که در عین اهمیت سیاسی آن، نه‌تن‌ها ارتباط چندانی به تأیید خائن‌بودن بنی‌صدر در جنگ ندارد، بلکه بیانگر دیدگاه امام درباره ضرورت اجتناب از اختلافات سیاسی و تمرکز بر حل مسئله جنگ است.»

موضوع خائن‌نبودن بنی‌صدر در جنگ را برای نخستین بار دریادار علی شمخانی در بازبینی و تحلیل تحولات دهه ۶۰، در یک برنامه تلویزیونی، در بحبوحه رخداد‌های سال ۱۳۸۸ اعلام کرد که بازتاب نسبتاً گسترده‌ای داشت و حتی به او بسیار انتقاد شد. مجری برنامه از او سوال کرده بود: «جریان نامه‌ای که بعد از فتح خرمشهر برخی فرماندهان نظامی به بنی‌صدر نوشتند و دستور عقب‌نشینی ایشان را تقبیح کردند، چه بود؟» که شمخانی پاسخ داد: «بنی‌صدر اصلاً آن موقع نبود. بنی‌صدر تا زمانی که در خاک ایران و فرمانده کل قوا بود، هیچ عملیات موفقی انجام نداد، بنی‌صدر در عملیات سال ۵۹ که می‌خواست خرمشهر را آزاد کند و شکست خورد و فاجعه هویزه رخ داد، قصد خیانت نداشت! بنی‌صدر دنبال پیروزی بود و اگر پیروز می‌شد، تانک‌هایی که به سمت بصره می‌رفتند تانک‌هایی در تهران به سمت کرسی‌های قدرت می‌رفتند و می‌گفت من عامل پیروزی‌ام؛ بنابراین بنی‌صدر خیانت نکرد.»

بنی‌صدر خیانت کرد یا نکرد؟

در یکی از آخرین اظهار نظر‌ها هم مصطفی میرسلیم به تسنیم گفته بود: «من شخصاً سند محکمی که نشان‌دهنده وابستگی بنی‌صدر به بیگانگان باشد، ندیده و نیافته‌ام، اما بنی‌صدر با آن ویژگی آقازادگی و به‌علاوه نداشتن تسلط بر نفسانیات که ترکیب شده بود با اطرافیانی اغلب غیر انقلابی و فرصت‌طلب و خانواده‌ای که چندان مراعات اقتضای ظاهر انقلاب را هم نمی‌کردند، گرفتار خودشیفتگی شد و این خودشیفتگی او را به سقوط در دامان ننگین منافقان کشاند. منافقان با تحلیل شرایط او، به‌راحتی و سریعاً توانستند او را که منزوی شده بود، طعمه خود کنند.»

با این حال سیدیحیی رحیم‌صفوی، فرمانده سابق سپاه، به فاصله دو سال دو اظهار نظر متضاد درباره بنی‌صدر داشته است. او خرداد ۸۹ در حاشیه همایش شب خاطره گفته بود: «بنی‌صدر چه در دوران جنگ و چه در ارتباط با منافقین به صورتی کاملاً آگاهانه اقدام به خیانت کرد و این امری محرز است.»

او با رد این ادعا که «بنی‌صدر تنها مرتکب اشتباه شده و قصد خیانت به ملت و کشور را نداشته است»، گفته بود: «این فرد چند ماه قبل از جنگ فرمانده کل قوا بود و این در حالی است که با هشدار‌های متعددی که به او مبنی بر احتمال وقوع جنگ از سوی عراق می‌شد، از در اختیار قرار‌دادن سلاح و مهمات به نیرو‌های سپاهی و ارتشی و نیز آماده‌کردن آنان خودداری می‌کرد.»

بنی‌صدر خیانت کرد یا نکرد؟

این در حالی است که او خرداد ۸۷ در برنامه محرمانه‌ای که از شبکه سه سیما پخش می‌شد، در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی‌بر این که «می‌گویند بنی‌صدر در جنگ و دفاع خیلی به ما خیانت کرد، ولی هیچ‌کس نگفته خیانت او چه بود»، اظهار کرد: «من هم نمی‌توانم کلمه خیانت را به کار ببرم، بلکه نفهمی او را در برابر موضع خودش که رئیس‌جمهور بود و فرمانده کل قوا بود، اما انقلاب اسلامی را درک نکرده بود و عظمت امام را و این که بالاخره باید تابع امام باشد. البته از مسئله جنگ هم چیزی نمی‌فهمید.»

سردار محسن رشید، یکی دیگر از سرداران جنگ، هم در سال ۸۸ در بخشی از گفت‌وگوی خود با تاریخ ایرانی درباره نقش بنی‌صدر در جنگ گفته بود: «در مورد این که آیا بنی‌صدر خائن بود یا نه، نگاه افرادی که او را خائن بالفطره می‌دانند یک نگاه افراطی است. به نظر من از وقتی که بنی‌صدر در حوزه سیاست داخلی با سازمان مجاهدین خلق علیه حاکمیت پیوند برقرار کرد، عمل او خیانتکارانه است. می‌خواهم بگویم که خیانت بنی‌صدر در حوزه داخلی است نه در حوزه جنگ. هر چند که در حوزه جنگ مدیریت مقبولی نداشت. حالا بعضی‌ها این عدم مقبولیت روش‌ها را دال بر خیانت او می‌دانند که به نظر من این طور نبود.

بنی‌صدری که در جبهه جنگ ترک (پشت) موتور می‌نشست و به خطوط مقدم سر می‌زد نمی‌تواند خائن باشد. من یقین دارم که بنی‌صدر می‌خواست در جنگ پیروز شویم ولیکن می‌خواست از پیروزی در جنگ، برای پیروزی جناح خود در داخل حاکمیت بهره بگیرد. دوست داشت در جنگ پیروز شود تا در تهران حرف اول را بزند و رقبای خود را منزوی کند. خب این اسمش خیانت جنگی نیست، اما این که آیا می‌توانست با این روش‌ها از پس عراق برآید؟ به نظر من نمی‌توانست، چون از پتانسیل‌های ملی مردمی نمی‌توانست استفاده کند. حالا این که چرا نمی‌توانست از این پتانسیل‌ها استفاده کند بخشی از آن به دلیل مشاورانش بود و بخشی به‌خاطر دیدگاه‌هایش و بخشی هم به‌خاطر رقابت‌های داخلی بود.

انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:51 - 1398/03/22
دیگه تو خیانت بنی صدر کسی شک نداره فقط شمایی که همش میخوای برعکس جلوه بدی مثل نجفی که بدرو دیوار میزنی تا بیگناه نشونش بدی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
شما بفرمائید زمان بنی صدر چند ساله تون بوده و چقدر میشناسی ش که اظهار فضل میکنی و با اطمینان حرف میزنی
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۲
چند تا از خیانت های بنی صدر بگو تا ما هم بدانبم من زمان انقلاب دوازده سیزده ساله بودم در جنگ هم بوده ام فقط تا این حد که بنی صدر خیانت کرد رو شنیدم نه بیشتر. از اینکه در میل به سازمان منافقین داشت شکی نیست ولی اینکه عمدا خیانت کرده باشد یا کاری از روی بیخردی انجام داده باشد تفاوت بسبار است حرفی که میزنی بدان فردا در مقابل خداوند جوابی داری بدهی با نه
Iran, Islamic Republic of
10:56 - 1398/03/22
مگه شما بگی نکرد!
Iran, Islamic Republic of
12:44 - 1398/03/22
واقعا دنیای عجیبی شده... فردا هم میبینی با استفاده از پروگاندگای رسانه ای هیتلر رو هم تبدیل به قدیس می کنند...
Iran, Islamic Republic of
13:05 - 1398/03/22
از نظر شماها اگه یک نفر رو باهاش مشکل داریم باید ترور شخصیتی و فیزیکی بکنیم تا دیگران جرات اظهار نظر و بیان حقیقت رو نکنن.
Iran, Islamic Republic of
13:18 - 1398/03/22
حالا چی شده می خواین بنی صدر رو گوگولی جلوه بدین؟؟
Iran, Islamic Republic of
13:58 - 1398/03/22
بخونید که روزهای اول جنگ تحمیلی چی کرد بعد قضاوت با شما
Iran, Islamic Republic of
15:03 - 1398/03/22
والا اگه شمایی که میگی موسوی خیانت نکرد
بعید هم نیست بگی اینم نکرد
صدام هم حافظ صلح بود
France
19:01 - 1398/03/22
آخه بنی صدر هم آدمه که دربارش مقاله مینویسید؟ فرد بی استعداد و خوش شانسی بود که از آتشی که خودش روشن کرده فرار کرد و سلهایت که به خرج دولت فرانسه زندگی آرامی دارد بدون یک روز کار کردن!
Iran, Islamic Republic of
21:24 - 1398/03/22
خواهش میکنم تاریخ را تحریف نکنین ؛ اینکه در خاطرات سرداران و حتی مردم خرمشهر هست از خیلی قبل تر به بنی صدر در مورد تحرکات عراق خبر داده شد ولی اهمیت نداد تا در نهایت شهید جهان آرا خدمت امام رسید ولی دیگه دیر شده بود؛ اگه بنی صدر درست عمل می کرد شاید هیچ وقت خرمشهر سقوط نمی کرد؛ این همه شهید برلی آزادسازی نمی دادیم؛ مردم آواره نمی شدن؛ مردم خرمشهر هنوز سخنرانی بنی صدر را توی آبادان و خرمشهر به یاد دارن؛ انصاف داشته باشین ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
مگر داخل کشور فقط بنی صدر و شهید جهان ارا بودند ایا بقیه خواب تشریف داشتند
Iran, Islamic Republic of
23:21 - 1398/03/22
واقعا مسخره است. داره جای همه چیز عوض میشه. تاکید میکنم واقعا مسخره است. مسخره
Iran, Islamic Republic of
19:57 - 1398/03/23
چرا نظر من رو حذف کردی؟
Iran, Islamic Republic of
22:30 - 1398/03/23
برترین ها بدجور داری جولون میدی واقعا کسی نیست جلوت رو بگیره با این مقاله های جذابت؟؟؟؟؟؟؟ البته که هروقت در روزنامه شرق رو تخته کزدن در تو رو هم تخته می کنن
مدافع بیخود دولت
Iran, Islamic Republic of
01:48 - 1398/03/24
عزیزان اسمsd lure را سرچ کنید تا بفهمید قبل انقلاب ایشون کی بوده و بعد انقلاب نیز هم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۶
الان سرچ کردم. نوشته اسم رمز او بوده و جاسوس سیا بوده. خب که چی؟ تعجب داره؟ همشون عامل و مامور اجانب بودند برای نابود کردن ایران. این پدرسوخته بیشرف هم یکی مثل بقیشون. چیز عجیبی نبود.
Iran, Islamic Republic of
18:12 - 1398/03/25
آره خیانت کرد
منتها تعداد خیانتکاران آنقدر زیاد شده که دیگه بنی صدر تو چشم نمیاد ،بقیه زیر زیرکی خیانت می کنند ،شعار وطن پرستی میدن بعد میرن کانادا که کل پولهای مردم ایران اونجا داره خرج میشه .
Iran, Islamic Republic of
16:19 - 1398/03/26
هم سازمان جاسوسی امریکا و هم خود شخص بنی صدر بعد از فرار به اروپا به نفوذ و نفوذی بودن اعتراف کردند حالا چه اصراری دارید جاسوس رو احمق جلوه بدید من نمیدنم
Iran, Islamic Republic of
18:37 - 1398/06/05
هیچکس نمیتواند قضاوت بکند کی خائن نبوده به ایران همیشه طرف پیروز تاریخ را مینویسد
Iran, Islamic Republic of
14:40 - 1398/06/06
تظاهرنمیکرد یعنی ریا کار نبود برید سخنرانی امام را گوش کنید که گفته بود ( یاد ندارم كه ایشان نماز صبح را قضا خوانده باشد) منظورایشان بنی صدر بوده.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج