ابوالغیط: گفتگو با ایران در شرایط فعلی فایده ندارد
۸۷۵۶۱۴
۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۹
۷۳۱۲ 
دبیرکل اتحادیه عرب، ایران و ترکیه را به اجرای پروژه‌های سیاسی خارج از مرزهای این دو کشور متهم کرد و گفت که گفت‌وگو با این کشورها فایده‌ای ندارد.

خبرگزاری فارس: «احمد ابوالغیط» امروز دوشنبه در افتتاحیه سمینار «به سوی ایجاد استراتژی یکپارچه برای تعامل با کشورهای همسایه» که به همت پارلمان عربی برگزار شد، به ایراد سخنانی علیه ایران و ترکیه پرداخت.

وی گفت: «همه امور و مسائل با ایران و ترکیه اخیرا به حدی رسیده که گفت‌وگو با آن‌ها دشوار شده و حتی در شرایط کنونی اصلا فایده‌ای ندارد، گفت‌وگو تنها برای گفت‌وگو و بدون داشتن چارچوب و نقاطی که به عنوان مرجع قرار گیرد، تنها یک تمرین ذهنی و یا یک نمایش خواهد بود که به حل مسائل اصلی کمکی نمی‌کند».

ابوالغیط اشاره کرد که دخالت‌های ایران در امور داخلی کشورهای عربی از سال ۲۰۱۵ به یک بند دائمی دستور کار شورای اتحادیه عرب تبدیل شده است.

طبق گزارش وبگاه «الیوم‌السابع»، ابوالغیط با اشاره تلویحی به دست داشتن ایران در حادثه اخیر نفتکش‌ها در دریای عمان، گفت: «امروز می‌بینیم که ایران و بازوهای آن چه تهدیدات خطرناکی برای امنیت ملی عربی و حتی امنیت جهانی ایجاد کرده و امنیت راه‌های تجاری، کانال‌های دریایی و سلامت تأسیسات دریایی را هدف قرار می‌دهند».

وی افزود که «به عقیده من مشکل اصلی با این دو کشور این است که آن‌ها پروژه‌ سیاسی در خارج از مرزهای کشور خود و مشخصا در منطقه عربی اجرا می‌کنند، ایران منطقه عربی را صحنه‌ای آزاد و مباح برای پروژه توسعه‌طلبانه خود می‌‌داند و به خود اجازه دخالت در بحران‌های کشورهای عربی و حتی شعله‌ور کردن این بحران‌ها را می‌دهد تا این پروژه خود را که با اصل دولت ملی و حاکمیت کشورها منافات دارد، پیش ببرد».

دبیرکل اتحادیه عرب درباره ترکیه نیز گفت که «ترکیه اسلام سیاسی را در پوشش امپراطوری جدید عثمانی پذیرفته و سعی در ترویج ایدئولوژی خود در منطقه را دارد و به خود اجازه می‌دهد در امور کشورها دخالت کرده و به اراضی کشورهای عربی یورش ببرد بی آنکه اهتمامی به امنیت دیگران و حاکمیت کشورها داشته باشد».

انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:14 - 1398/03/27
اراضی عربی
یه عمر شما به سرزمین های دیگر یورش بردید اکنون بچشید
Iran, Islamic Republic of
18:21 - 1398/03/27
بریت شماعادت دارید ازبربریت وبردگی حالاهم بریت نوکری خودفروشی استکبار ..آمریکا ورژیم اسرائیل بکنید یادت باشه برو تاریخ مطالعه کنید ایران متمدن است.
Iran, Islamic Republic of
19:48 - 1398/03/27
این حکومتهای عربی که ۸۰ساله فقط بلدند لفاظی کنند و نمایش های سیاسی برگزار کنند
کو نتیجه یکی از تصمیمات کنفرانس های عربی؟
Iran, Islamic Republic of
23:11 - 1398/03/27
حتما با اسراییل میشود؟ ابول خان خشمگین اگر ادم نیستید حداقل عرب باشید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج