نجات «ایلدا» و «هیرمان» از خطر انقراض
۸۷۸۰۱۹
۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۶
۲۵۷۹ 
دامپزشک باغ وحش تهران با بیان اینکه خرید و فروش حیوان درباغ وحش‌های اروپا هیچ معنایی ندارد، گفت: شیرهای «ایلدا» و «هیرمان» به دلیل رعایت استانداردها، به ایران اهدا شد‌ه‌ است.

خبرگزاری فارس: دامپزشک باغ وحش تهران با بیان اینکه خرید و فروش حیوان درباغ وحش‌های اروپا هیچ معنایی ندارد، گفت: شیرهای «ایلدا» و «هیرمان» به دلیل رعایت استانداردها، به ایران اهدا شد‌ه‌ است.

 ایمان معماریان دامپزشک ارشد باغ وحش با اشاره به ورود شیر ماده ایرانی به باغ وحش تهران از رودررویی این شیر ماده با کامران شیر نر ایرانی خبر داد.

وی در این باره گفت: ایلدا شیر ماده وارد باغ وحش شده و شیر نر را دیده است. برنامه ریزی کرده‌ایم تا به مرور او را بیشتر در معرض دید کامران قرار بدهیم.

نجات «ایلدا» و «هیرمان» از خطر انقراض

این دامپزشک با بیان اینکه اسم ایلدا را مردم انتخاب کردند و معنای آن مادر ایل است، افزود: ما برای کنترل تکثیر گونه‌های در حال انقراض برنامه‌ داریم و همه چیز تحت کنترل است.

معماریان تصریح کرد: با توجه به اینکه شیر ایرانی نماد حیات وحش ایران است و خیلی‌ها دوستش داشتند این گونه ارزشمند را ببینید اما نسل آن به علت شکار بی رویه و نبود طعمه و... منقرض شد، سعی کردیم با برگرداندن شیر ایرانی نشان دهیم چقدر مهم است حیات وحش ایرانی را حفظ کنیم.

وی با بیان اینکه در ماجرای انتقال این شیر سعی شده استانداردهای اروپا شود از وجود دو شیر نر که برادرند، در هیوستون خبر داد و گفت: بیش از 100 سال پیش این شیرها از ایران رفته بودندو یکی از این شیرها را به دلیل مشکلات جسمی که داشت از بین رفت و حالا هیرمان ما ارزش بالاتری پیدا کرده است.

این دامپزشک ارشد درباره نحوه واگذاری ایلدا به ایران توضیح داد: خرید و فروش حیوان درباغ وحش‌های اروپا هیچ معنایی ندارد و ایلدا هم به دلیل رعایت استانداردها توسط ما، به ایران اهدا شد.

وی هزینه نگهداری از شیرها را بالا خواند و ادامه داد: شیرها روزی 10 تا 15 کیلو لاشه کامل گوسفند و مرغ استفاده می کنند و پر هزینه هستند.

معماریان در زمینه انتقاد برخی به نگهداری حیوانات در باغ وحش و اسیر کردنشان تصریح کرد: اسارت واژه انسانی است و نیازهای یک شیر با نیازهای یک انسان یا شامپازه فرق می کند. مثلا نیاز به بلندی دارد که بنشیند، جایی که پنجه بکشد، مکانی که پنهان بشود. شیر در حیات وحش کیلومترها راه می رود نه اینکه بخواهد ورزش کند چون مجبور است قلمرو خود را حفظ کند، شکار کند و... باغ وحش تهران تا 80 درصد به استانداردها نزدیک شده و 20 درصد مانده است.

وی درباره عملکرد باغ وحش در صورتی که حیوانات بیمار شوند، گفت: قبلا نیاز داشتیم از حیوانات خون بگیریم که باعث استرس آنها می شد، اما اکنون از مدفوع و ادرار آنها هم می توانیم آزمایش بگیریم.

معماریان در پایان درباره دلیل محبوبیت شیر ایرانی به مجری «سلام صبح بخیر» گفت: ما در طبیعت گونه‌های پرچم داریم و شیر هم جزو همین گونه‌ها هستند که برای مردم جذاب هستند و به واسطه آنها حیوانات کوچک‌تر شناخته می شوند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
United Kingdom
14:22 - 1398/04/03
من دوست دارم بهش بگم بلقیس
کامران و بلقیس
خیلی هم بهم میان
لطفا اگه واسه ایلدا شناسنامه نگرفتید اسمش رو بلقیس بذارین
مردمم اگه دوست داشتن ایلدا صداش کنن ولی اون بلقیس منه :-)
Iran, Islamic Republic of
14:25 - 1398/04/03
ایلدا کلمه ای اصیل ایرانی هست که زبان بختیاریها میباشد...ایل. که همان قبیله است و دا. هم یعنی ماذر
Iran, Islamic Republic of
16:22 - 1398/04/03
کارشان بسیاربزرگ خوب غروراورانه مهم زیبا اصیل وحفظ بزرگی ونشان دادن عظمت ایران است وایرانی !که میخواهدکشورش راحفظ کندانهم باان مشخصات
Iran, Islamic Republic of
16:30 - 1398/04/03
این بدبختها را از جای خوب اوردین برای بدبختی. دست اخر هم گوست الاغ میدهید و میکشید

کدام استاندارد را میگید؟

اون باغ وحش را میبینیم از اغل گوسفند بدتر هست از نظر بهداشتی و رسیدگی
Iran, Islamic Republic of
16:42 - 1398/04/03
اقای مهندس بالاخره باهم جفت گیری کردند چون گفتید شیرماده از استرس از بیرون امدن خودداری میکند ؟ چی میگن رو ولش کن وظیفه خودت که احیاء هست تمرکز کن .مهم جلوگیری از انقراض هست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج