طرح فوق‌العاده دولت برای خانه‌دار کردن کارمندان
۸۷۸۰۴۸
۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۱
۹۱۱۷
معاون وزیر راه و شهرسازی می گوید طرح مسکن کارکنان دولت افزون بر پروژه ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی عرضه و تولید مسکن است و در کنار آن به اجرا می رسد.

ایرنا نوشت: معاون وزیر راه و شهرسازی می گوید طرح مسکن کارکنان دولت افزون بر پروژه ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی عرضه و تولید مسکن است و در کنار آن به اجرا می رسد.

واقعیت امروز بازار این است که به واسطه افزایش نرخ تورم، طی یک سال گذشته قدرت خرید مردم به شکل چشمگیری کاهش پیدا کرده است. در بازارهایی مانند مسکن که شاهد افزایش بیش از دو برابری قیمت‌ها بودیم، توان خرید به حداقل رسیده که البته کمبود عرضه در بازار هم به شدت گرفتن نابسامانی‌های بازار دامن زده است.

در این شرایط به طور قطع اگر دهک‌های متوسط رو به پایین در مسیر ویژه قرار نگیرند نمی‌توانند صاحب خانه شوند از این رو ماه گذشته مجلس از جدیدترین ابلاغیه رئیس جمهوری به وزارت راه و شهرسازی برای تأمین مسکن کارکنان دولت پرده برداشت.

طبق طرح اولیه و خامی که از سوی نمایندگان مجلس پیشنهاد داده شده قرار بر این است که حقوق بگیران دولتی در یک بازه زمانی ۲۵ ساله با پرداخت ۱۵ درصد از حقوق خانه دار شوند. در این طرح به مدت ۵ سال، سالانه یک میلیون واحد مسکونی برای کارمندان دولت ساخته می‌شود.

هر چند در ابتدا وزارت راه وشهرسازی برنامه‌ای برای اجرای این طرح نداشت اما با تاکید رئیس جمهوری جهت اجرا این پروژه، ظرفیت‌های خود در این حوزه را به کار گرفت. «محمد اسلامی» وزیر راه وشهرسازی هم اعلام کرد که تصمیم ما این است که بتوانیم برای مسکن اولی‌ها و جوانان کارمند دولت یک اقدام گسترده و فراگیر در سطح کشور با مشارکت دستگاه‌های اجرایی انجام بدهیم.

طبق گفته وزیر راه و شهرسازی، در این طرح کارمندان از بدو ورود به صندوق پس انداز مسکنی که برای آن‌ها ایجاد می‌شود، می‌توانند پس انداز کنند و در یک زمان بندی مشخص واحدهایی که احداث می‌شود به آن‌ها واگذار و در اقساطی تعیین شده در ۱۵ سال هزینه مسکن مورد نظر مستهلک می‌شود.

هر چند هنوز اجرای این طرح برای هیچ دستگاهی به صورت رسمی آغاز نشده است اما روز گذشته بین دو وزارتخانه راه وشهرسازی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تفاهمنامه ای برای ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در اراضی متعلق به وزارت دفاع که اغلب آن مربوط به پادگان‌ها می‌شود، امضا شد. گویا همین روش قرار است در رابطه با سایر دستگاه‌ها در اجرای طرح مسکن دار کردن کارکنان دولت به اجرا درآید.

کارمندان دولت بابت واگذاری اراضی دولتی خانه دار می‌شوند

«علی نبیان» مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن و معاون وزیر راه شهرسازی درباره جزئیات طرح مسکن اقساطی کارمندان گفت: طرح مسکن کارکنان دولت افزون بر پروژه ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی عرضه و تولید مسکن است و در کنار آن به اجرا می‌رسد.

وی افزود: براساس ماده ۶ قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن اعلام شده است که دستگاه‌های دولتی اراضی خود را برای ساخت و تأمین مسکن مورد نیاز در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند. در این طرح هم با شناسایی زمین‌های دولتی، استفاده حداکثری از آنها برای تولید مسکن خواهیم کرد و هر دستگاهی که برای ارائه زمین اعلام آمادگی کند، کارکنان آن دستگاه شامل حال اجرای طرح تأمین مسکن کارکنان دولت تحت شرایط خاص می‌شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه با تغییر دولت آسیبی به اجرای طرح وارد نمی‌آید، گفت: جزئیات این طرح به طور کامل در چند روز آینده اعلام می‌شود اما دستگاه‌ها، سازمان‌ها و … می‌توانند با ارائه اراضی خود به وزارت راه وشهرسازی بخشی از مشکل مسکن پرسنل وزارتخانه‌های خود را برطرف سازند.

نبیان گفت: تمام جوانب کار در حال بررسی است و به زودی شاهد انعقاد تفاهمنامه هایی با برخی از دستگاه‌ها برای اجرای این طرح خواهیم بود.

اولویت مسکن کارگران فراموش نشود

براساس اصل سی و یکم قانون اساسی داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر ایرانی است. دولت وظیفه دارد که شرایط صاحبخانه شدن مردم به ویژه اقشار کم درآمد را تسهیل کند. به طور قطع برنامه دولت برای صاحب خانه کردن کارکنان دولت اقدام بسیار مناسبی برای جریان بخشیدن به تولید مسکن و رفع دغدغه بخشی از جامعه است اما آن چیزی که نباید فراموش شود، اولویت بندی در اجرای کارها است.

در شرایط اقتصادی حال حاضر که بیشترین فشار روی اقشار کم درآمد و کارگران است، در اقدامات عاجل باید راه تنفس برای خانوار آنان باز شود وگرنه در کنار مشکلات اقتصادی شاهد بزه‌های اجتماعی بسیار گسترده خواهیم بود. هر چند که بخشی از ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن مربوط به احداث واحدهای حمایتی برای جامعه هدف اقشار ضعیف بین دهک یک تا ۳ می‌شود اما هنوز کارگران و این دهک‌ها سهمی از واحدهای حمایتی نداشته‌اند.

در دولت یازدهم یک بار موضوع مسکن امید ویژه کارگران از سوی رئیس جمهوری مطرح شد اما هیچ دستگاه و نهادی مسؤولیت اجرای این طرح را بر عهده نگرفت و نه مسکن امید و نه مسکن اجتماعی به اجرا نرسید. در حال حاضر مهم‌ترین موضوع در کنار برنامه‌های مسکنی دولت با عناوین بی شمار بحث زمان است که با از دست دادن آن بخشی از سرمایه اجتماعی کشور که همان اعتماد اقشار ضعیف به دولت است، از دست می‌رود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
15:05 - 1398/04/03
اکلیف اونایی که باسی سال سابقه کار هنوز مستاجر هستند چیست ؟؟؟ سزای با صداقت کار کردن همینه
Iran, Islamic Republic of
15:14 - 1398/04/03
این مسکن های که میگین باید به کارمندانی که حقوقشان کم هست برسد نه اونهای که نجومی بگیرن
Iran, Islamic Republic of
15:16 - 1398/04/03
عجب!!!! این دولت همون دولتی است که وزیر بی لیاقتی مثل آخوندی رو داشت که با افتخار اعلام کرد که یک مسکن هم نساخته! چطور حالا خیرخواه شدن؟!
Iran, Islamic Republic of
15:17 - 1398/04/03
یه فکری هم برای اراضی کشاورزی وباغات ملاردبکنندکه یک عده ادم سودجوریختندباازبین بردن درختان وزمینهای کشاورزی دارنداراضی کشاورزی روچهاردیواری میکنندوبصورت قولنامه ای میفروشندوهیچگونه نظارتی هم نیست حتی به اراضی کشاورزی وباغات وزمینهای اسفنداباد ملاردکه اوقافی هم هستندرحم نمیکنند این اراضی کشاورزی وباغات محصولات کشاورزی ومیوه شهرستان ملاردروتامین میکنه که متاسفانه دارندیه عده ادم سودجودارن این اراضی کشاورزی رونابودمیکنن جهادکشاورزی بایدجلوی این ادمها روبگیره
Iran, Islamic Republic of
15:23 - 1398/04/03
چرا کسی به فکر کارگرای بخش خصوصی نیست که بیشترین اجحاف در حق اونا داره انجام میشه
خیلی از مزایای قانون کار بهشون تعلق نمیگیره چون کارفرما نمیده و اگه اعتراض کنی میگه خداحافظ
حداقل یه بخشنامه ای چیزی برای ماها بذارید که ماهم بتونیم یه روزی حتی روز آخر زندگیمون یه سرپناه برای زن و بچه هامون تهیه کنیم که آواره کوچه و خیابون نشن
واقعا متاسفم برای مملکتی که شاید بیشترین قشرش کارگر هستن و لی هیچکس حتی بهشون فکر هم نمیکنه
Iran, Islamic Republic of
15:27 - 1398/04/03
یک نمایش انتخاباتی برای کشاندن مردم پای صندوق
یا
نقشه ای برای فرار از رکود؟
Iran, Islamic Republic of
15:33 - 1398/04/03
پس ما بازشستگان کشوری چی؟؟!! تو عمرمون نتونستیم صاحب خانه شویم یه فکری به حال بازنشسته ها که تو حصر ت خانه دار شدن هستیم بکنید؟
Iran, Islamic Republic of
15:33 - 1398/04/03
دوزار بده آش به همین خیال باش
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
آخرای دوره ریاست جمهوری که میرسد داستان همین میشود خانه قسطی برای کارمندان وکارگران می سازندهزار متر زمین باغ شهر میدهند سهام کارخانجات را به مردم میدهندماشینها را ارزان می کنندتورم را تک رقمی می کنندازیک میلیون به بالا شغل ایجادمیکنندسفرهای قسطی به مردم میدهندخلاصه چنان امکانات رنگارنگ دراختیارمردم می گذارندکه مردم از بی مهربودن نسبت به مسئولینشان احساس شرمندگی کنندواقعآ مامردم شرمنده شما مسئولین هستیم دیگه بیشتراز این چوبکاری نفرمایید
Iran, Islamic Republic of
16:05 - 1398/04/03
لابد در یه برج تو دوقوز آباد یه سوییت 35 متری میدن!
United Kingdom
16:22 - 1398/04/03
فکری هم به حال بازنشستگان بکنید
Iran, Islamic Republic of
16:22 - 1398/04/03
الحمدلله کارمندان دولت ۳ برابر ما کارگران دریافتی ظاهری دارند پشت پرده هم ۱۰برابر ما کارگران بخش پیمانکاری . ایشالا اونا به همراه پیمانکاران دزد خوش باشند و پیش ما ناله نکنند.
Iran, Islamic Republic of
16:40 - 1398/04/03
این هم دولت بنفع خودش هست مگر ما کارمند نبودیم حالا بازنشسته شدیم چند روز پیش بخشنامه کرده کسانی که ۶ شش ماه به بالا جبهه دارند یک مقطع تحصیلی بالا تر شاملشون میشه مگر ما بازنشستگان جز کارمندان نبودیم چرا شاملمون نشه خود ریس جمهور امضا کر ده در ای کشور کی باید عدالت رعایت شود .
Iran, Islamic Republic of
17:25 - 1398/04/03
همش حرف های دل خشک کن می زنید اگر عمل می. شد خوب می شود.هزینه‌های مسکن سه برابر شده
Iran, Islamic Republic of
17:46 - 1398/04/03
پایان دوره به فکر افتادین بسته دیگه بابا این مردم شماهارو خوب شناختن عمرا رای بیارید دیگه
Iran, Islamic Republic of
19:24 - 1398/04/03
داره دورش تموم میشه روحانی میخواد یه حرف الکی زده باشه
Canada
23:12 - 1398/04/03
آخه کو کارمند رسمی همه قراردادی هستن
Iran, Islamic Republic of
00:05 - 1398/04/04
به فکر کارگران باشی از کارگران ندارم تر هیچ کسی نیست
Iran, Islamic Republic of
02:21 - 1398/04/04
باید فقط ب کسانی تعلق بگیره ک هیچ خونه ای بنامشون نبوده و نیست یا بنام همسر و فرزند،چون خیلی ملت زرنگن الان رفتن خونه و زمین رو بنام نزدیکانش کردن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج