حضور پرحاشیه در اوین، با کارت دعوت زنجانی
۸۷۸۲۵۵
۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۵
۸۹۳۲ 
بعد از بحث‌های مفصل چند روز اخیر، در اینکه حداقل یک بار یکی از نمایندگان کمیسیون حقوقی مجلس در زندان اوین با بابک زنجانی دیدار کرده، هیچ شکی باقی نمانده است. وکیل زنجانی خود در تأیید این موضوع تاریخ دیدار یاد شده را دهم دیماه سال قبل عنوان کرده است. اما این نماینده به دعوت چه کسی و به چه دلیلی در این دیدار حضور داشته است؟ این سؤالی است که حالا خیلی‌ها دنبال جواب آن می‌گردند.

روزنامه ایران: بعد از بحث‌های مفصل چند روز اخیر، در اینکه حداقل یک بار یکی از نمایندگان کمیسیون حقوقی مجلس در زندان اوین با بابک زنجانی دیدار کرده، هیچ شکی باقی نمانده است. وکیل زنجانی خود در تأیید این موضوع تاریخ دیدار یاد شده را دهم دیماه سال قبل عنوان کرده است. اما این نماینده به دعوت چه کسی و به چه دلیلی در این دیدار حضور داشته است؟ این سؤالی است که حالا خیلی‌ها دنبال جواب آن می‌گردند.

حضور پرحاشیه در اوین، با کارت دعوت زنجانی

9 عضو بی‌اطلاع کمیسیون حقوقی

تا اینجای کار اکثر اعضای کمیسیون حقوقی مجلس از دیدار یکی از همکاران خود با بابک زنجانی در دیماه سال قبل در زندان اوین و طی جلسه‌ای که مشاور عالی رئیس قوه قضائیه در امور پارلمان، معاون دادستان تهران، نماینده شرکت و وزارت اطلاعات نیز حضور داشته‌اند ابراز بی‌اطلاعی کرده‌اند. دیروز در حاشیه جلسه مجلس از این جمع الهیار ملکشاهی، روح‌الله حضرت‌پور، یحیی کمالی‌پور، حسن نوروزی، محمدجواد فتحی، محمد کاظمی، حسین رضا‌زاده و جلیل رحیمی جهان آبادی به «ایران» گفته‌اند که از چنین دیداری بی‌خبر بوده‌اند و در جریان جزئیات آن نیستند. پیشتر هم محمدعلی‌ پورمختار از چنین دیداری ابراز بی‌اطلاعی کرده بود. هر چند پورمختار گفته که اصل چنین دیداری قابل دفاع است. این یعنی بی‌اطلاعی 9 نفر از 12 عضو کمیسیون حقوقی مجلس از این دیدار.

پنهانکاری برای دیدار در اوین

نکته مهم‌تر اما این است که الهیار ملکشاهی‌رئیس و حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس هر دو در گفت‌و‌گو با «ایران» تأکید کردند که هیچگاه درخواستی رسمی و حتی غیررسمی از این کمیسیون برای معرفی نماینده‌ای جهت دیدار با زنجانی در اوین مطرح نشده است. الهیار ملکشاهی، در پاسخ به این سؤال روزنامه «ایران» که آیا فارغ از ارائه چنین درخواستی، گزارشی از جلسه یاد شده با زنجانی که یک عضو کمیسیون در آن حضور داشته هم به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس رسیده یا خیر، می‌گوید: «ما از اساس از چنین دیداری اطلاع نداشتیم و تازه فهمیده‌ایم که چنین اتفاقی افتاده است و نمی‌دانیم دلیل حضور یک عضو کمیسیون در آن جلسه چه بوده.

مضافاً اینکه هنوز نمی‌دانیم کدام عضو کمیسیون در آن جلسه بوده که از او گزارش بخواهیم و دلایل حضورش را بپرسیم. بنابراین باید اول بدانیم فرد حاضر در جلسه چه کسی بوده است.» حسن نوروزی هم معتقد است مشخص شدن این فرد مسأله مهمی است اما هنوز کمیسیون حقوقی برای آن برنامه‌ریزی نکرده. او معتقد است که علاوه بر موارد مورد اشاره ملکشاهی، باید مشخص گردد که نماینده حاضر در جلسه با بابک زنجانی چرا این موضوع را تاکنون از مجلس و کمیسیون مخفی کرده است. او به «ایران» می‌گوید: «وقتی یک نماینده مجلس به چنین جلسه‌ای می‌رود به احتمال بسیار زیاد به صفت جایگاهی که در مجلس دارد وارد آن جلسه می‌شود و بنابراین موظف است بعد از آن، مجلس و کمیسیون مربوطه را با ارائه گزارش، از جزئیات دیدارش مطلع کند.»

آیا پای «روابط شخصی» در میان است؟

اما چرا این اتفاق نیفتاده و نماینده‌ای از مجلس برای دیدار با زنجانی به اوین می‌رود اما نمی‌گذارد کسی متوجه این کار شود؟ الهیار ملکشاهی در این رابطه می‌گوید: «کسی به‌عنوان نماینده عضو کمیسیون حقوقی مجلس چنین مأموریتی برای دیدار نداشته اما من اطلاع ندارم که آیا نمایندگان خودشان به‌صورت شخصی چنین ارتباطاتی داشته‌اند یا نه؟ اگر بوده باشد احتمال دارد افرادی شخصی و خارج از موضوع کمیسیون‌ها وارد موضوع شده باشند» همین مسأله یعنی «روابط شخصی» را حسن نوروزی به‌صورت دیگری پیش می‌کشد و می‌گوید: «احتمالاً یکی از طرفین این جلسه به‌صورت شخصی از آن نماینده دعوت کرده که حاضر باشد و این را به کمیسیون ربط نداده.»

اما وقتی نگاهی به طرفین جلسه می‌اندازیم به نکته خاصی می‌رسیم؛ در آن جلسه تمام افراد حاضر دارای شخصیت حقوقی بوده‌اند به جز خود بابک زنجانی. مشاور عالی رئیس قوه قضائیه در امور پارلمان، معاون دادستان تهران، نماینده شرکت و وزارت اطلاعات از نهادهایی برای حضور در این جلسه بابت طرح مسأله بازپرداخت بدهی‌های زنجانی حاضر بودند که بعید است به‌دلیل «روابط شخصی» کسی را به جلسه دعوت کرده باشند. حتی اگر چنین هم بشود باز بعید است که این نهادها، مجلس را در جریان چنین دعوتی قرار نداده باشند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:50 - 1398/04/04
هرجاپول باش نمایندگلن هستن درش وتخته کنیدمجلس دولتی
Iran, Islamic Republic of
11:28 - 1398/04/04
هزینه اینخابت را از تهیه کنند از جب بابک زنجانی
Iran, Islamic Republic of
22:30 - 1398/04/04
تو.کشور ما پول یعنی قانون و.ثروتمند یعنی خود قانون
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج