مهران مدیری تراژدی ساخت یا کمدی؟
۸۷۸۲۷۳
۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۴
۱۰۳۷۳ 
دو قسمت اول سریال مهران مدیری به نام هیولا را نگاه می کردم، داستان مردی است به نام «شرافت» که با همه ی مردم پیرامون متفاوت است، از یک تبار اصیل و نجیب و ثروتمند رسیده به مردی به شدت تنگدست که بازهم وقتی عمیق نگاه می کنی؛ مرد داستان پوششی است برای جریان شرافت از یک صد سال اخیر.

همدلی نوشت: دو قسمت اول سریال مهران مدیری به نام هیولا را نگاه می کردم، داستان مردی است به نام «شرافت» که با همه ی مردم پیرامون متفاوت است، از یک تبار اصیل و نجیب و ثروتمند رسیده به مردی به شدت تنگدست که بازهم وقتی عمیق نگاه می کنی؛ مرد داستان پوششی است برای جریان شرافت از یک صد سال اخیر.

شرافت که روزگاری یک محله بود به یک کوچه تبدیل شد و در نهایت به یک مرد معلم(شریف ترین شغل در جوامع پیشرفته) که مستاجر است و بی شرافت هایی که رشد کرده اند و پیرامون شرافت را چنان گرفته و عرصه را بر او چنان تنگ کرده است که حتی فرزندانش نیز مبانی پدر را به سخره می گیرند.

مهران مدیری تراژدی ساخت یا کمدی؟

شرافت داستان ما به هر دری می زند تا بعدِ از دست دادن همه ی دارایی و اعتبار مالی خود، بتواند حافظ نام شرافت و مشی آن باشد.

داستان مدیری تصویر تمام نمای جامعه ی امروز ماست که شکاف طبقاتی و اصالت مادیات معتبر بر شئونات تنزل یافته را به نمایش می کشد، متاسفانه با بغض می نگارم که این آقای «شرافت» به شکل عجیبی در حال نمایندگی ارزش هایی از جامعه و ملت است که یا لگد کوب شده یا در معرض تهدید است.

نمی دانم مدیری این داستان را چگونه می خواهد به پایان ببرد تا پیامی مناسب برای جامعه ی امروز داشته باشد، وگرنه اگر سریال به همین منوال ادامه داشته باشد؛ برای مدیری هیچ افزوده ای در عرصه ی هنر نخواهد آورد زیرا نمایش تلخ رویِ زشت جامعه ی ماست که سیمای مصور آن را هر روز شاهدیم و در کارهای قبلی مدیری هم تکرار شده بود.

وقتی این سریال را می دیدم، مکررا یاد فایل صوتی استاد شفیع کدکنی افتادم که گفت عصاره ی هفتاد سال مطالعه و تدریس و تدبر و تفکرش را در یک جمله چنین می آورد که

«به جامعه امید را تزریق کنید، امید امید امید»

نمی دانم که مهران مدیری در نقش استاد گل گلاب ظاهر می شود و سرود امیدبخش «ای ایران» را در زمانه ی کنونی که همه چیز نمایش جامد استیلای مادیات است، ثبت خواهد کرد یا ناامیدی و افسوس و حسرت را تعمق خواهد بخشید.

نمی دانم مهران مدیری در این سریال روی حزین و بیچاره ی بی شرافتی را نیز به تصویر خواهد کشید یا نه؟؟!!

این سریال رنگ فلسفه، الهیات و جامعه شناسی را به خود گرفته، نمی دانم که از تاریخ نیز به دقت استفاده خواهد کرد یا نه، بیم آن دارم که تفکر مدیری کمی در زمان حال خلاصه شود و دقت نشود که سلسله ی تاریخ پیچیدگی های عدالت محوری دارد که نیاز به تدبر در زمان های طولانی تری دارد و در ظرف حال نمی گنجد، سرنوشت کسانیکه از جلال و شوکت و ثروت به نیستی و عزلت رسیده اند را نمی شود همیشه در ده الی بیست و سی سال جست، بعضی اوقات باید عدالت سپهر گردون را چند نسل روایت کنند‌.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:57 - 1398/04/04
بیم نداشته باش ، مگه اینکه خر باشه بیاد آخرش خوب جلوه بده فیلم هندی مگه ؟ کدوم داستان واقعی در این کشور به سمت خوبی پیش رفت ؟ ...
پاسخ ها
سیاهی مطلق
United Arab Emirates
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
آای سانسورچی غیر محترم کو بقیه‌اش ؟! خمس مطلب گذاشتی و بقیه رو حذف کردی ؟! ترس از چی دارین ؟!!!! تمام چیزهایی رو که نوشتم مردم از حفظ هستن
AABBAASSAA
United Arab Emirates
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
داداش به سانسور چی گفتن نظرات انتقادی
را حذف کن سر برج مهران هوای تو را دارد
سانسور چی کمی تحقیق کن بعد اعتماد مهران پول بده نیست
Iran, Islamic Republic of
09:06 - 1398/04/04
دمت گرم اقای مدیری .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
يك سريال كاملا سفارشي به سفارش حكومت براي تعيين دوباره و ( هزاران باره ) حماقت مردم و ...... ادامه راه .!!
Iran, Islamic Republic of
09:23 - 1398/04/04
مگه امیدی هم به این کشور مونده تا کسی بخاد امیدوار بمونه
Iran, Islamic Republic of
09:30 - 1398/04/04
واقعاً انتهای این سریال باید خیلی سخت باشه ، اینکه مادیات به شرافت بچربد خیلی باعث تاسف خواهد بود ، از همه جالبتر اینکه تا این دوره تونستن شرافت شون رو نگهدارن ، ولی حالا ....
Iran, Islamic Republic of
09:40 - 1398/04/04
هدف مدیری گرفتن حقوق میلیاردی است
وقتی به راحتی ماه به ماه پرداخت میشود برای مدیری چه فرقی میکند که تراژدی باشد یا کمدی
هدف دریافت میلیارد بود که به نتیجه رسید.
ولی مهران حق زحمه دیگر بازیکنان را پرداخت کن چون با این تورم ۳۰۰ درصدی زندگی سخت شده است.
Iran, Islamic Republic of
09:53 - 1398/04/04
خوب بلده سواری بگیره خوب !!!! مدیری هم با میلیاردها تومان پولی که از سادگی ملت به جیب زده فردا پس فردا عازم آمریکا یا کانادا میشه و از سواحل دریای اونجا برای طرفداران ساده لوح عکس میزاره ...
Iran, Islamic Republic of
13:39 - 1398/04/04
شما هی بشین امید تزریق کن همه مشکلات حل میشه آیا
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج