درگیری لفظی لاریجانی و حاجی دلیگانی در مجلس
۸۷۸۳۲۷
۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹
۲۱۴۸۷ 
رفتارهای عجیب نماینده نزدیک به پایداری در صحن مجلس در نهایت منجر به عصبانی شدن لاریجانی رئیس مجلس شد.

خبرآنلاین: رفتارهای عجیب نماینده نزدیک به پایداری در صحن مجلس در نهایت منجر به عصبانی شدن لاریجانی رئیس مجلس شد.

مجلس شورای اسلامی امروز بررسی جزئیات طرح الحاق موادی به قانون اجرای اصل 49 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران موسوم به طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان دستور کار امروز مجلس بود. بررسی این طرح اصلاحی اما با حاشیه ای عجیب همراه شد.

زمانی که نوبت به رسیدگی ماده ۷ طرح الحاق موادی به قانون اجرای بند ۴۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران رسید، غلامرضا کاتب در تبصره این ماده پیشنهاد داد که درآمدها و اموال نامشروع اعاده شده از طریق اجرای احکام این ماده یا از طریق سازمان اموال تملیکی به فروش برسد و یا در اجرای قانون احکام مدنی در چارچوب بودجه سالیانه مصرف شود.

لاریجانی که ریاست مجلس را برعهده داشت، در مشورتی که با سخنگوی کمیسیون داشت، متن اصلاح شده تبصره را اینگونه قرائت کرد: درآمدها و اموال نامشروع اعاده شده مربوط به دولت، ناشی از اجرای احکام مقرر در این بخش بر اساس قانون اجرای احکام مدنی در چارچوب بودجه سالیانه مصرف خواهد شد. نمایندگان مجلس هم با این اصلاح موافقت کردند.

اما این موضوع با تذکر تند نماینده نزدیک به پایداری همراه شد. حسینعلی حاجی دلیگانی که تریبونش برای بیان تذکر شفاهی باز شده بود خطاب به لاریجانی گفت: براساس تبصره اصلاح نشده درآمدهای ناشی از اعاده اموال نامشروع در چارچوب بودجه‌های سنواتی صرف فقرزدایی و ایجاد اشتغال می‌شد اما اصلاحی که در مجلس صورت گرفت، باعث شد تا این موضوع به این بخش‌ها تخصیص نیابد.

وی در ادامه خطاب به رئیس مجلس و با صدایی بلند مدعی شد: شما پیشنهاد آقای کاتب را به گونه‌ای دیگر نشان دادید. در پیشنهاد چاپ شده ایشان نیز چنین چیزی وجود نداشتو کار شما خلاف آئین‌نامه است و شما باعث شدید تا این تبصره از اهداف اصلی خود یعنی فقرزدایی و ایجاد اشتغال فاصله بگیرد.

لاریجانی بعد از شنیدن این تذکر خطاب به نماینده شاهین شهر گفت: می گویید رفتار ما، ما چه رفتاری داشتیم؟ آقای کاتب رفع ابهام کرد و من خواندم. این تغییر عوض شود یا نشود چه تاثیری به حال من دارد. شما در حال قضاوت کردن هستید درحالیکه این گونه نبوده است. آقای کاتب پیشنهادی مطرح کرد و با شنیدن نظرات سخنگوی کمیسیون و نظرات دولت و نمایندگان مخالف و موافق آن در نهایت در خصوص آن تصمیم‌گیری شد. بنده از تصویب این تبصره انگیزه خاصی نداشتم.

زمانیکه لاریجانی درحال پاسخ دادن به تذکر بود حاجی دلیگانی شروع به فریاد زدن و دادن پاسخ به اظهارات لاریجانی کرد. رئیس جلسه در چندین نوبت از او خواست که آرام باشد و پاسخ را بشنود. اصرار حاجی دلیگانی بر این رفتار در نهایت به تشنج در مجلس منجر شد.

لاریجانی که با این رفتار حاجی دلیگانی روبرو شده بود با ناراحتی و عصبانیت گفت: کجا حق فقرا ضایع شده است، این حرف های شما شعار است. شما حق ندارید بیشتر از دیگر نمایندگان حرف بزنید. شما مدعی هستید که این همه نماینده نمی فهمند و تنها شما می فهمید. در متن تبصره فقرا وجود دارد و حذف نشده است.

حاجی دلیگانی ولی بازهم با صدای بلند اصرار داشت که تریبونش برای بیان صحبت باز شود.

ادعای حاجی دلیگانی درباره رئیس مجلس

بعد از متشنج شدن فضای مجلس به دلیل فریادهای بلند نماینده شاهین شهر و طرح این ادعا که نمایندگان متوجه پیشنهادات مطرح شده نمی‌شوند و رای می‌دهند، احمد بیگدلی نماینده خدابنده در تذکری گفت: اگر یک روز مذاکرات مجلس از رادیو پخش نشود مشخص خواهد شد که چه کسی در این مجلس نظرات کارشناسی می‌دهد و چه کسی فقط می‌خواهد صدایش از تریبون پخش شود.

در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس احمد بیگدلی در تذکری با استناد به ماده ۷۵ آئین نامه گفت: آقای حاجی دلیگانی در این جلسه می‌گوید که نمایندگان به مذاکرات و طرح پیشنهادات توجه نمی‌کنند و رأی می‌دهند. این چه حرفی است که ایشان می‌گوید؟ ما نماینده ۸۰ میلیون نفر هستیم.

وی افزود: اگر یک روز تریبون مجلس را از رادیو قطع کنیم آن وقت هم نظرات کارشناسی نمایندگان مشخص می‌شود و هم این که معلوم می‌شود چه کسانی تنها می‌خواهند صدایشان از تریبون شنیده شود. نمایندگان شأن یکدیگر را حفظ کنند.

بعد از این تذکر حسین علی حاجی دلیگانی در تذکری گفت: آقای لاریجانی هر جایی که خودش می‌خواهد مجلس را دور می‌زند. ما در ماده ۷ طرح مربوط به اعاده اموال نامشروع می‌خواستیم که اموال از ثروتمندان و مال اندوزان گرفته و به فقرا برگردد که اجازه تصویب را ندادند.

وی افزود: در برخی از موارد عجله کار شیطان است. رئیس مجلس در مورد برجام هم همین کار را کرد و اجازه طرح پیشنهاد را نداد. ظرف ۲۰ دقیقه برجام را تصویب کرد.

مصری رئیس جلسه در پاسخ گفت: اکنون رئیس من هستم. اگر تذکری و صحبتی نسبت به بنده دارید مطرح کنید. نباید خارج از موضوع مطلبتان را بیان کنید.

 
در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید
 
درگیری لفظی لاریجانی و حاجی دلیگانی در مجلس
برچسب ها:
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:10 - 1398/04/04
انتخابات نزدیکه . رای میخوان دم از فقرا میزنن
پاسخ ها
AABBAASSAA
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
معلوم نیست مجلس یا میدان شوش
Iran, Islamic Republic of
11:10 - 1398/04/04
فقرا و فقر زدایی حربه جدید برای رأی آوردن است
خسته نباشید جناب حاجی دلواپسانی
Iran, Islamic Republic of
11:39 - 1398/04/04
فقط آقای حاجی نماینده منتخب خودمون شجاع و حرف زن
Iran, Islamic Republic of
11:46 - 1398/04/04
باید نظم مجلس رعایت شود.
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1398/04/04
اینا که سروصدا راه میندازن قطعآ ریگی به کفش دارن کودکستان هم این همه جروبحث‌ نمی کنند
Iran, Islamic Republic of
16:22 - 1398/04/04
رفتار حاجی دلیگانی عجیب نبود.
Iran, Islamic Republic of
00:27 - 1398/04/05
وقتی آدم حرف حق میزنه و هشتاد نفر که اکثرشون را دیده ایم و کارهایشان را در مجلس دیده ایم حرف حق را نمیشنوند ویا خود را به بیخیالی میرنند اونوقت اون نماینده محترم حق داره فریاد بزنه تا صداش بگوش بعضی ها برسه
Iran, Islamic Republic of
00:30 - 1398/04/05
تنها موردی که آقای دلیگانی در سخنانش داشته این بوده که گفته تصویب برجام بیست دقیقه طول کشیده که واقعیت کمتراز بیست دقیقه طول کشید و توسط آقای لاریجانی تصویب شد
Iran, Islamic Republic of
22:16 - 1398/04/05
ایکاش گزارش صوتی و تصویری از جلسات مجلس پخش نمی شد چون متاسفانه هم بد اموزی داره و هم بعضیها دیگه فیلم بازی نمی کنند !!!
Iran, Islamic Republic of
19:56 - 1398/04/07
جناب اقای دکتر لاریجانی که گفتن حق فقرا کجا ضایع شده یعنی خدایی خودشون رو زدن به اون راه
اتفاقا حق فقیر فقیرا خیلی وقته ضایع شده
مرگ فقیر صدا نداره
اما اینم بدونید چوب خدا هم صدا ندارد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج