توضیح رییس دیوان عالی درباره اظهاراتش در مورد زنان وکیل
۸۸۰۵۱۳
۱۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۹
۱۰۷۱۱ 
رییس دیوان عالی کشور درباره اظهاراتش در مورد زنان وکیل توضیحاتی ارائه کرد.

 خبرگزاری تسنیم: به نقل از روابط عمومی دیوان عالی کشور؛ حجت‌الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم در دیدار با رئیس کانون وکلا امور مشاوران و خانواده قوه قضاییه و تعدادی از وکلا گفت: از ابتدای خدمت قضایی خود در قوه قضاییه از این جهت که در مراجع قضایی وکیل می‌تواند مدافع موکل خود از یک سو و کمک‌کننده به قاضی از سوی دیگر باشد، مدافع وکیل بودم.

وی با اشاره به اهمیت فعالیت وکلا در جریان رسیدگی به پرونده‌های قضایی گفت: چکیده تمام مطالب پرونده را می‌توان در لایحه دید و بنده بارها این مطلب را همچنین اهمیت فعالیت وکلا را در استان‌های محل خدمت خود به همکاران قضایی اعلام کردم.

مرتضوی مقدم به فعالیت وکلای زن هم اشاره و تصریح کرد: وکلای شایسته، وظیفه‌شناس و حق‌گرا در بین زنان وکیل و چه در بین مردان وکیل قابل انکار نیست؛ نمی‌توانیم این عزیزان را انکار کنیم؛ آیا می‌توان منکر فعالیت وکلا در پرونده‌ها شد قطعاً اینطور نیست.

توضیح رییس دیوان عالی درباره اظهاراتش درباره زنان وکیل

رئیس دیوان عالی کشور با اشاره به حواشی پیش آمده از یک تذکر در رابطه با زنان وکیل گفت: اخیراً بنده در یک جلسه صنفی تذکری به همکاران دادم مبنی بر اینکه افرادی از جامعه‌ی قضایی و قضات سلب صلاحیت و معزول شدند؛ در آن جلسه مصادیقی هم در این رابطه گفته شد که یکی از این مصادیق مربوط به رفتار ناشایست یک وکیل زن بود؛ متناسب با این موضوع اعلام کردیم که مواظب این گونه رفتارها باشید اما مگر می‌شود یک رفتار را به کل جامعه وکالت تسری داد؟ دود این حرکت و حواشی پیش آمده از این موضوع به چشم چه کسانی رفت؟ قطعا به چشم زنان وکیل حق‌گرا و شایسته می‌رود البته متأسفانه در انتشار خبر فوق اخلاق رعایت نشد.

رییس دیوان عالی کشور افزود: یک مصداقی در آن جلسه گفته شد، از این فرصت پیش آمده امروز استفاده کرده و به همه جامعه وکلا در این سنگر عرض می‌کنم که همیشه ایده و هدف شما احقاق حق باشد.

وی با اشاره به ضرورت احقاق حق خطاب به وکلا یادآور شد: اینطور باشد که حقیقت را کشف کنید، حق الوکاله در پرونده‌ها مطرح است اما آنچه که مهم است حق و احقاق آن است.

مرتضوی مقدم بر ضرورت همکاری و همیاری دو‌جانبه بین قضات و وکلا اشاره و تصریح کرد: از همکاران قضایی تقاضا کردم محیط امنی برای وکیل فراهم کنند تا برای بیان حقیقت وحشتی نداشته باشد؛ محیط دادگاه برای وکیل باید یک محیط امن باشد.

وی ادامه داد: رعایت نزاکت در رابطه با قضات و وکلا باید دو طرفه باشد و این موضوع هم از جانب وکیل و هم از جانب قضات رعایت شود.

رییس دیوان عالی کشور افزود: هیچگاه در دوران خدمت قضایی خود، دید منفی به جامعه وکلا نداشتم‌و بارها اعلام کردم نباید انسان با دید منفی جلو برود. اگر وکیل خانمی رفتار ناشایستی انجام داد، همانطور که یک قاضی رفتار ناشایست انجام می دهد به او می گویند قاضی فاسد و آن را به کل جامعه قضاوت تسری نمی دهند، اگر یک وکیل فاسد باشد نمی توان گفت کل جامعه وکلا فاسد هستند

وی اظهارداشت: در دستگاه قضایی، گاهی صاحب ثروت یا قدرت آمده و به دنبال تهدید و تطمیع هستندکه در رابطه با این موارد قاضی باید در مقابل تطمیع کننده بایستید.

مرتضوی مقدم با اشاره به حضور زنان شایسته در بین جامعه وکالت، تصریح کرد: وجود وکلای شریف و زنان وکیل همچون زنانی که در این جمع حضور دارند مایه خیر است.
دکتر علی بهادری جهرمی، هم در این دیدار ضمن تبریک به مناسبت انتساب حجت الاسلام مرتضوی مقدم به عنوان رییس دیوان عالی کشور گفت: افتخار مجموع قضایی کشور است که فردی همچون شما در این دستگاه حضور دارد.

رئیس دیوان عالی کشور افزود: کار قضایی کار سختی است و همه کسانی که در این عرصه حضور می یابند صلابت لازم برای بیان حقایق را ندارند.البته که خیلی از اوقات حقایق هم مخفی شده است.

وی ادامه داد: نگاه کلان جامعه وکالت و کارشناسی این است که در صورتی که نگاه جامعه قضایی مثبت باشد، می توان کمک کار قاضی بود.

بهادری نیز در این دیدار با بیان اینکه جامعه وکالت در جریان رسیدگی به یک پرونده همچون چراغ راه است، گفت: جامعه وکالت برای ساده‌سازی حقایق، پرونده را برای صدور رای آماده می‌کند؛ در جامعه وکالت هم همچون سایر صنوف امکان دارد ناسره‌هایی وجود داشته باشد.

رییس مرکز وکلا،کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه تصریح کرد: سعی کنیم نگاه قضات و وکلا را ترکیب کنیم و هر دو بدانند همکار هم هستند.

وی افزود: اگر ناسره‌ای وجود دارد، قضات و وکلا چه درمرکز و چه در دیوان عالی به کشف ناسره‌ها کمک کنند در این رابطه باید دست به دست هم دهیم.در نگاه وکالت هم باید نگاه مثبتی به قضات باشد .

بهادری با اشاره به بحث ها و شایعاتی که اخیرا در رابطه با وکلای زن مطرح شده، اظهارداشت: در رابطه با بحث هایی که اخیرا مطرح شده باید بگویم ما حقوق خوانده‌ایم و اینطور نیست که خبر را از منبع نادرستی بشنویم و به آن صحه بگذاریم. قریب به نیمی از جامعه وکالت را زنان تشکیل می دهند.

در پایان این دیدار تعدادی از وکلا ، نکاتی را در رابطه با وکالت و جایگاه زنان در جامعه با رییس دیوان عالی کشور در میان گذاشتند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:53 - 1398/04/10
متاسفانه بعضی خانمهای وکیل درشهرمن خرم آباد بصورت بدحجاب،وناخن لاک زده قرمز، شلوارتنگ دردادگاه حاضرمیشوند
Iran, Islamic Republic of
19:19 - 1398/04/10
با سلام با یک بخشنامه کوچک جلو دو شغله ها را بگیرید تا جوانان تحصیل کرده بیکار سر کار بروند با همین بخشنامه در کل کشور بیش از دو میلیون نفر از جمعیت بیکار آن کاسته خواهد شد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج