نویسنده‌ای که باعث جنگ علیه برده‌داری شد
۸۸۰۶۲۰
۱۱ تير ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۰
۳۰۶۱ 
هاریت بیچر استو نویسنده رمان تاریخ‌ساز "کلبه عموتم" است که این اثرش شهرت جهانی یافت و به نماد نبرد علیه برده‌داری تبدیل شد.

ایران آرت: ۱۲۳ سال پیش در چنین روزی ‌هاریت بیچر استو در ‌هارتفورد ایالت کانِکتیکات آمریکا درگذشت.آبراهام لینکلن لغوکننده برده‌داری در دیدار با او گفت: "شما همانید که کتابتان جنگ داخلی علیه برده‌داری را باعث شد؟"

هاریت بیچر استو در روستای لیچفیلد در ایالت کانِکتیکات زاده شد. پنج ساله بود که مادرش را که ۱۳ فرزند آورده بود از دست داد. پدرش کشیش آزاداندیشی بود که دخترانش را علیرغم رسم معمول به مدرسه‌های عالی فرستاد.

۱۳ ساله بود که آموزگار دبستان دخترانه‌ای شد که خواهرش در بوستون تأسیس کرده بود. ۲۱ ساله بود که با پدرش به ایالت سینسیناتی رفت و عضو یک کلوپ نویسندگان محل شد. در آنجا از جمله با استاد الهیات کالوین اِلیس استو آشنا شد، ۵ سال پس از آن با او ازدواج و او را در سفرها و دیدارهایش از بازار برده‌فروشان در ایالت‌های گوناگون آمریکا همراهی کرد و نام خانوادگی او را گرفت.

نویسنده‌ای که باعث جنگ علیه برده‌داری شد

او از ۲۰ سالگی شعرهای مذهبی می‌گفت و پس از آن دو رمان عشقی منتشر کرده بود.

به گزارش دویچه‌وله، بیچر استو ۴۰ ساله بود که قانونی در آمریکا به تصویب رسید که به موجب آن برده‌های فراری از ایالات جنوبی آمریکا باید به مالکانشان پس داده می‌شدند. این قانون ضد بشری او را واداشت تا برای یکی از مجلات ضد برده‌داری رمانی با عنوان "کلبه عموتم" بنویسد و به صورت پاورقی هفتگی به چاپ برساند. این اثر ماندگار در همان سال ۱۸۵۲ به صورت کتاب چاپ شد و شهرت جهانی یافت و به نماد نبرد علیه برده‌داری تبدیل شد.

او در این اثر وضعیت فلاکت‌بار بردگان آمریکا و رفتار ضد بشری برده‌داران را آشکار ساخته است.

هاریت ۵۰ ساله بود که جنگ داخلی میان ایالات شمال که مخالف بردهِ‌داری بودند با ایالات جنوب آمریکا درگرفت. کتاب "کلبه عموتم" به گفته رئیس جمهور وقت آمریکا آبراهام لینکلن که قانون برده‌داری را لغو کرد، انگیزه اصلی برپایی این جنگ به شمار آمد.

"کلبه عمو تم" در سال ۱۳۳۶ توسط منیره جزنی مهران به فارسی ترجمه و منتشر شد و به چاپ هشتم رسید.

هاریت بیچر استو در ۸۵ سالگی در ایالت کانِکتیکات درگذشت.

انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
01:42 - 1398/04/11
حالامابنیویسیم اول مسخره میکنن بعدممنوع ال نگاه حتی!؟مثل زبان انگلیسی که مونده بگن هرکی انگلیسی بحرفه چوب توماتحتش بکنن بادوقیقه فاصله بعدگفتن گودمرنینگ!؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
این چه طرز فکریه تو داری اخه.
Iran, Islamic Republic of
01:44 - 1398/04/11
میومدایران مینوشت تاببینه دودقیقه بعد لاش سبزی خوردن میپیچن وکلی هم چرتو پرت پشت کتاب ونویسندش!؟
Germany
02:21 - 1398/04/11
انسانهای واقعی که خدمت واقعی به جامعه بشری کردند اینها بودند نه آنانی که فقط با موعظه فکر می کنند در حال خدمتند.
همیشه نتیجه مهمه.
Iran, Islamic Republic of
13:08 - 1398/04/11
اونوقت ادعا میکنیم چند هزار سال تاریخ داریم تاریخ بدون محتوا و اثر همانند زندگی یک کوه است برده داری را باید ابراهام لینکلن درمان کند .
چه انسانهایی که برده شدند و برده مردند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج