ادامه جنگ قدرت اروپایی‌ها در بروکسل
۸۸۰۹۳۳
۱۱ تير ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۹
۶۵۹۵ 
رسانه‌های آلمانی از ادامه جنگ قدرت بین کشورهای اروپایی برای تصاحب پست‌های کلیدی این اتحادیه خبر داده و نوشته‌اند که نام وزیر دفاع آلمان هم برای عهده‌داری ریاست آینده کمیسیون اروپایی مطرح شده است.

 خبرگزاری تسنیم: روزنامه "تاگس شاو" آلمان در مطلبی نوشت: بالاخره چه‌کسی رئیس کمیسیون آینده اروپا می‌شود؟ مناقشات سران اتحادیه اروپا بر سر پست‌های کلیدی اروپا وارد مرحله بعدی خود شده است، در این میان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان آمادگی توافق کشورها برای این منظور را درخواست کرده است، اما به‌خصوص از شرق اروپا مخالفت‌های گسترده‌ای دیده می‌شود.

قبل از اینکه نشست اتحادیه اروپا برای تصمیم‌گیری درباره پست‌های کلیدی بروکسل مجدداً امروز آغاز شود نشانه‌ها حاکی از سخت بودن جبهه‌ها در این راستا است. از شرق اروپا همچنان مخالفت گسترده‌ای با نامزد پیشنهادی برای پست ریاست کمیسیون اروپایی یعنی "فرانس تیمرمانس" هلندی وجود دارد. آنگلا مرکل هم با نامزدی تیمرمانس برای ریاست کمیسیون اروپا موافق است.

مرکل قبل از آغاز مذاکرات مجدد در این باره در بروکسل اظهار داشت: من اعتقاد دارم که هر کسی باید بفهمد که او باید کمی خود را تکان دهد و در این صورت است که شانس برای دستیابی به نتیجه به‌دست می‌آید.

نشست ویژه سران اتحادیه اروپا برای تصمیم‌گیری درباره پست‌های کلیدی اروپا یکشنبه‌شب آغاز شد و در روز دوشنبه اولین دور آن با شکست مواجه شد و ادامه این مذاکرات در حالی که سران اروپایی بسیار خسته و دلسرد شده بودند به امروز (سه‌شنبه) موکول شد.

ادامه جنگ قدرت اروپایی‌ها در بروکسل

تعویق زمان این مذاکرات در این باره امروز هم همچنان ادامه داشت. این نشست قرار بود امروز در ساعت 11 صبح به‌وقت محلی آغاز شود که به ساعت 13 و بعد از آن 14 و سپس 15و 15 دقیقه به‌تأخیر افتاد. سخنگوی دونالد تاسک، رئیس شورای اروپایی این خبر را اعلام و به این مسئله اشاره کرد که "دونالد تاسک" همچنان با سران کشورهای اروپایی در این باره مشاوره می‌کند تا بتواند بن‌بست ایجادشده بر سر راه انتخاب پست‌های کلیدی اروپا را برطرف کند.

در مرکز بحث‌ها در این باره سمت ریاست کمیسیون اروپایی قرار دارد. بعد از اینکه منفرد وبر، نامزد محافظه‌کار برای عهده‌داری سمت ریاست کمیسیون اروپایی چندی پیش نتوانست در این راستا حمایت کافی را دریافت کند، آنگلا مرکل و همتایان وی از فرانسه، اسپانیا و هلند "فرانس تیمرمانس" هلندی را به‌عنوان رئیس کمیسیون اروپایی پیشنهاد دادند. البته این پیشنهاد هم به مخالفت گسترده‌ای از طرف بسیاری از کشورهای شرق اروپا و همچنین ایتالیا منجر شد.

دولت چک اعلام کرد که کشورهای شرق اروپا همه در رد تیمرمانس با هم اتفاق نظر دارند. دولت چک علت این مخالفت خود را این طور بیان کرده است که تیمرمانس به‌عنوان معاون رئیس کمیسیون اروپایی یک پرونده علیه مجارستان و لهستان به‌اتهام نقض حاکمیت قانون را در پیش گرفته است. همچنین تیمرمانس بر نحوه تقسیم‌بندی پناهندگان در اتحادیه اروپا که شرق اروپا با آن مخالف است تأکید دارد.

در این میان نخست وزیر ایالت بایرن همچنان بر به‌روی کار آمدن منفرد وبر که از هم‌حزبی‌هایش در حزب سوسیال مسیحی است تأکید دارد و وی را بهترین گزینه برای ریاست کمیسیون آینده اروپایی می‌داند.

شرکت‌کنندگان در نشست اروپایی امیدوارند که بتوانند این بن‌بست ایجادشده را برطرف کنند. یک دیپلمات اروپایی در این باره گفته است که بحث‌ها دیروز به‌صورت روزافزون دچار هرج‌ومرج شده بود چرا که همواره نامهای جدیدی برای ریاست کمیسیون اروپایی مطرح می‌شد.

امروز روزنامه دی‌ولت آلمان در مطلبی نوشت که "اورزولا فون‌درلاین"، وزیر دفاع آلمان هم به‌عنوان یکی از نامزدهای ریاست کمیسیون اروپایی از طرف شورای اروپایی ارائه شده است. روزنامه "دی‌ولت" این گزارش را بر اساس محافل غیررسمی منتشر کرده است.

بر اساس این گزارش "کریستین لاگارد"، رئیس صندوق بین‌المللی پول هم به‌عنوان نامزد ریاست بانک مرکزی اروپا پیشنهاد داده شده است. مسئولیت ریاست شورای اروپایی هم قرار است به نخست وزیر بلژیک اعطا شود. البته هنوز توافقی در این باره در مذاکرات در حال انجام در بروکسل به‌وجود نیامده است.

صدراعظم آلمان بر انتصاب یک آلمانی برای دو سمت ارشد در اتحادیه اروپا شامل ریاست کمیسیون اروپا یا ریاست بانک مرکزی اروپا تأکید دارد و از قبل از انتخابات پارلمانی اروپایی برای این منظور تلاش‌هایی را داشته است.

آلمان به‌عنوان بزرگترین کمک‌کننده به بودجه اتحادیه اروپا بارها اجازه داده شرکایش رؤسای این نهادها را معرفی کنند. آخرین باری که یک آلمانی رئیس کمیسیون اروپا بود مربوط به دهه 1960 است و تاکنون هیچ آلمانی رئیس بانک مرکزی اروپا نیز نبوده است.

در مقابل اما فرانسه عمدتاً برای تصاحب این سمتها نبردی موفق داشته است. برخی از این فرانسوی‌ها عبارتند از ژان کلود تریشه، که هشت سال رئیس بانک مرکزی اروپا تا سال 2011 بود و همچنین فرانسوا زاویر اورتولی و ژاک دلورس، رؤسای اسبق کمیسیون اروپا.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج