کدخدایی: مردم توجهی به تحریم انتخابات ندارند
۸۸۰۹۹۰
۱۲ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۳
۴۱۵۴
قائم مقام شورای نگهبان گفت: مردم اصلا به موضوعاتی مثل انتخابات مشروط و تحریم انتخابات توجه ندارند و همگان خواهند دید که مشارکت مردم در انتخابات بسیار پرشور خواهد بود.

خبرآنلاین: به نقل از اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان عصر امروز (سه‌شنبه 11 تیرماه 1398) طی سخنانی در همایش ناظرین شورای نگهبان در استان یزد با بیان این که دشمن به خوبی نقش شهدای محراب به ویژه شهید صدوقی را تشخیص داده بود و نهایتاً این عزیزان با توطئه منافقین به شهادت رسیدند، گفت: انقلاب اسلامی یک انقلاب متکی به مردم بود و نمایندگان امام که برخی از آنها قبل و برخی دیگر بعد از انقلاب به شهادت رسیدند جزو پل‌های اصلی ارتباطی امام با مردم بودند.

وی افزود: اگر تاریخ را ورق بزنیم، شهید بهشتی نقش اصلی و محوری در تدوین و تصویب قانون اساسی داشت و در واقع با همت این شهید بزرگوار بود که قانون اساسی در زمان مناسب به تصویب رسید.

قائم مقام شورای نگهبان ادامه داد: قانون اساسی درست زمانی به تصویب رسید که دشمنان داخلی برای تفرقه انداختن دندان تیز کرده بودند و دشمنان خارجی نیز برای جنگ آماده می‌شدند، همه اینها دلایلی بود که ما بعدا متوجه شدیم که چرا امام راحل اصرار بر تدوین هرچه سریعتر قانون اساسی داشتند.

کدخدایی خاطر نشان کرد: با توجه به آرمان‌هایی که مردم قبل و بعد از انقلاب داشتند، لذا قانون اساسی تبلور جمهوریت و اسلامیت نظام شد یکی از نکات مهمی که در قانون اساسی مورد تاکید واقع شده همین پشتیبانی مردم و حضور مردم در در چارچوب قانون اساسی است یعنی نظام اسلامی متکی به آراء مردم می‌باشد.

کدخدایی: مردم توجهی به تحریم انتخابات ندارند

قائم مقام شورای نگهبان با بیان اینکه قانون اساسی متکی به مردمسالاری و مردم است، تاکید کرد: نظام سیاسی کشور نیز بر مبنای همین مردمسالاری دینی شکل گرفته است که البته قانون اساسی اولیه در ابتدای امر اشکالاتی داشت که البته طبیعی هم بود ولی ۱۰ سال بعد از تصویب اولین قانون اساسی، این اشکالات مورد بازبینی قرار گرفت و اصلاح شد.

** قانون اساسی ارزان برای ما تمام نشده است؛ جوانان خون داده‌اند در این راه

کدخدایی اضافه کرد: باید این را فراموش نکنیم که قانون اساسی و نظام اسلامی ارزان برای ما تمام نشده بلکه جوانان زیادی در راه شکل‌گیری این نظام و تدوین قانون اساسی و استمرار نظام اسلامی، جان خود را تقدیم کرده و به شهادت رسیده‌اند.

** بر اصلاح قانون انتخابات اصرار داریم

وی خاطرنشان کرد: این نظام که یک نظام مردمسالار دینی است، ساختارهایی را تعریف کرده که این ساختارها برای صیانت از حقوق مردم هستند و در عین حال باید از قانون اساسی که حاصل مجاهدت مردم است نیز صیانت شود که این، یک امر عقلی و مکانیزمی پذیرفته‌شده است و در واقع این یک تجربه انسانی بود که بر مبنای آن، نهاد جدیدی تحت عنوان شورای نگهبان تاسیس شد که وظیفه نظارت تقنینی و نظارت بر انتخابات را عهده دار است.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه شورای نگهبان، نهادی نیست که با تجربه اندکی تاسیس شده باشد بلکه عقل بشری پشت سر تاسیس آن است، تصریح کرد: شورای نگهبان یک باشگاه سیاسی نیست بلکه وظایف مشخصی دارد و باید بر اساس آن عمل کند.

وی افزود: گاهی ایراد گرفته می‌شود که شورای نگهبان ممکن است وظایف خود را درست انجام نداده باشد و شاید سوگیری دارد؛ پاسخ ما در این زمینه، عملکرد ماست و پرونده‌هایی که در دست داریم و آنها را بررسی کرده‌ایم. مثلاً در انتخابات گذشته مجلس ۱۲ هزار نفر ثبت نام کردند و ما به عنوان شورای نگهبان فرصت اندکی داشتیم اما در همین فرصت اندک تمام پرونده‌ها بررسی شد و نظرات اعلام شد البته قانون انتخابات نیاز به اصلاح دارد و ما بر اصلاح قانون انتخابات اصرار داریم چرا که قانون فعلی با اقتضائات روز همراه نیست و از مجلس و دولت می‌خواهیم که با اصلاح قانون انتخابات و تصویب آن، بخشی از مشکلات را حل کنند.

** ایستادگی شورای نگهبان بر اجرای مرّ قانون "مشارکت مردم" را افزایش خواهد داد

قائم مقام شورای نگهبان با تاکید بر اینکه راهبرد ما در این شورا، جدیت در مقابله و فساد اخلاقی فساد اقتصادی و همچنین مقابله با ضدیت با حاکمیت است، اظهار داشت: مشارکت مردم در انتخابات، عوامل مختلفی دارد و در واقع می‌توان گفت که عوامل مختلفی بر مشارکت مردم در انتخابات تاثیر گذار است و ما مطمئن هستیم که قاطعیت شورای نگهبان در برخورد با فسادهای اخلاقی و اقتصادی و ضدیت با حاکمیت، مشارکت مردم در انتخابات را افزایش می دهد.

** مردم تساهل در ایستادگی در مقابل مفاسد را از شورای نگهبان نمی‌پذیرند

کدخدایی با اشاره به انتخابات سال ۸۸ و تایید انتخابات توسط شورای نگهبان، اظهار داشت: در فتنه ۸۸ هم عرض کردم که هر کدام از کاندیداهایی که پیروز انتخابات می‌شد، شورای نگهبان نتیجه را تایید می‌کرد و مورد احترام همه بود؛ در مجموع ما باید آرای مردم را به عنوان حق الناس بدانیم و از آن محافظت کنیم و اگر کوتاهی در انجام وظایف داشته باشیم مردم از ما نمی‌پذیرند و از ما مواخذه هم خواهند کرد که چرا وظایف خود را انجام نداده‌اید.

وی در پایان گفت: مردم اصلا به موضوعاتی مثل "انتخابات مشروط" و "تحریم انتخابات" توجه ندارند و همگان خواهند دید که مشارکت مردم در انتخابات بسیار پرشور خواهد بود مشروط بر اینکه همه‌ی ما وظایف خود را درست انجام دهیم.

برچسب ها:
انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
00:30 - 1398/04/12
اگر وظایفتان را درست انجام دهید.
Iran, Islamic Republic of
00:30 - 1398/04/12
پنیری که پارسال 4000 تومن بود امشب خریدم 9700 تومن ، سیر خبر از گشنه نداره سواره خبر از پیاده ، الحمدالله شکمتون سیره
Iran, Islamic Republic of
00:35 - 1398/04/12
وظایف درست مثل تا حالا که به خوبی وظایفشان انجام دادن
Iran, Islamic Republic of
00:37 - 1398/04/12
شما که فکر نکنم توی مردم باشی
والا من اونقدری که با مردم سرکار دارم
اکثرا میگن نمیایم
Iran, Islamic Republic of
00:38 - 1398/04/12
مردم دیگه احمق نیستن رای بدن
France
00:40 - 1398/04/12
به همین خیال باش آقای کدخدایی
Iran, Islamic Republic of
00:46 - 1398/04/12
کدخدایی اتفاقا مردم خودشون انتخابات رو تحریم کردن نمیدونی بدون،،،
Iran, Islamic Republic of
00:51 - 1398/04/12
بعد از حدود 20 رای دادن و مهر خوردن تو شناسنامه دیگه رای نخواهم داد . مردم نادان نیستن
Iran, Islamic Republic of
00:57 - 1398/04/12
اره مردم به وعده های سره خرمن توجه دارن
Iran, Islamic Republic of
01:50 - 1398/04/12
با سلام شما که دم از حق الناس می زنید می دانید بارد کردن کاندید های مورد علاقه مردم آنهارا عملا از حق انتخاب بی نصیب می کنید اگر راست می گویید رد صلاحیت هارا با دلیل مستند بیان کنید نه بهانه های واهی جناب کدخدایی یک جوری می گویی مر قانون آدم خندش می گیر ه بدانید مخاطب هایت آدم ..............هستند
Iran, Islamic Republic of
01:56 - 1398/04/12
انتخابات و مردم به حق علی تحریم میکنن ، بدبخت کردن مردمو
Iran, Islamic Republic of
02:43 - 1398/04/12
اتفاقا اگر جوانها نیان و دوباره قرار باشه چهره های مزخرف شماهارو ببینیم من یکی که رای نمیدم
Iran, Islamic Republic of
03:15 - 1398/04/12
با این اوضاعی که برای مردم مخصوصا در این دوسه سال درست کردید مگر مغز خر خورده باشیم توی انتخابات شرکت کنیم.
Iran, Islamic Republic of
07:15 - 1398/04/12
بابا پاچه خواری نکنید ما رای بده نیستیم
Iran, Islamic Republic of
09:28 - 1398/04/12
اقای کد خدای اکه مردم منم حق نداری از طرف من حرف بزنی وتصمیم بگیری به خودم مربوط است انتخابات را تحریم می کنم یا نه
Iran, Islamic Republic of
11:47 - 1398/04/12
مردم تحریم هم بکنند آقایان مهندسا هستن که آمار را درست کنند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج