وزیر صنعت: تقاضای خودرو ۶ برابر تولید است
۸۸۱۰۴۲
۱۲ تير ۱۳۹۸ - ۰۵:۳۵
۸۶۶۹ 
وزیر صنعت، معدن وتجارت با تاکید بر اینکه برای اصلاح صنعت خودرو جدی هستیم، گفت: از ابتدای امسال تا کنون ۶میلیون تقاضای خرید خودرو داشتیم درحالی که کل تولید خودرو در سال، یک میلیون دستگاه است.

خبرگزاری مهر: به نقل از صدا و سیما، رضا رحمانی، وزیر صنعت با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به نوسانات نرخ ارز و تأثیرات آن بر بازار افزود: اوایل تا اواسط پارسال، نابسامانی‌هایی در بازار پیش آمد و در ماه‌های اخیر هم در حوزه ارز، ثبات نسبی ایجاد و رشد قیمت‌ها هم متوقف و برخی کالاهای خاص هم به صورت موردی مدیریت شد.

وی با اشاره به اختصاص ۱۴ میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی در پارسال گفت: ۷۰ درصد این میزان در حوزه کالاهای اساسی و به ویژه مواد غذایی بود که با مسؤلیت وزارت جهاد کشاورزی تأمین شد و در اختیار مردم قرار گرفت و ۲۳ درصد آن هم در حوزه دارو و درمان بود که در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مدیریت شد و یک درصد هم در حوزه کاغذ بود که وزارت ارشاد مسئول آن بود و ۶ درصد هم برای لاستیک و خمیر کاغذ بود که وزارت صنعت‌، معدن و تجارت مسئول آن بوده است.

رحمانی درباره انتظارات مطرح شده درباره اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به برخی کالاها گفت: در زمانی که دولت، این سیاست را اتخاذ کرد بحث ممنوعیت و محدودیت مطرح نبود اما در ۱۶ مرداد ۹۷ سیاست‌های جدید ابلاغ شد.

وی ادامه داد: واردات ۱۳۳۹ کد تعرفه کالا ممنوع شد و دولت تصمیم گرفت ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را فقط به کالاهای اساسی اختصاص دهد.

رحمانی اضافه کرد: کالاهایی که مشمول ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی نشدند حدود ۲ برابر نسبت به کالاهایی که این ارز را دریافت کردند رشد قیمت داشتند.

وزیر صنعت: تقاضای خودرو ۶ برابر تولید است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر بخواهیم سیاست‌های اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به اهداف مورد نظر خود برسد باید شبکه توزیع هم در دست دولت باشد هر جا نرخ‌ها چند نرخی شد حتماً فساد، رانت و نابسامانی پیش می‌آید.

رحمانی با اشاره به اینکه خصوصی سازی از سیاست‌های دولت است، افزود: مجلس و دولت برای پرداخت ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اتفاق نظر دارند اما در مورد چگونگی و ساز و کار توزیع آن بحث وجود دارد.

وی درباره بازار خودرو و صنعت خودرو هم گفت: این صنعت مانند هر بخشی دیگر مشکلاتی دارد و همچنین وضعیت فعلی خودرو در شأن ملت ایران نیست اما نباید صنعت خودروسازی را تعطیل کرد.

رحمانی ادامه داد: اینگونه نیست که از صنعت خودرو حمایت ویژه ای داشته باشیم بلکه این صنعت هم مانند دیگر صنایع است و ما وظیفه داریم از همه صنایع حمایت کنیم تا تولید، رونق بگیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: طرح ساماندهی خودرو در حال انجام و هدف از اقدامات ما این است که از وضع موجود به وضعی برسیم که در شأن ملت ایران باشد و این موضوع به گذشت زمان نیاز دارد.

وی با اشاره به اینکه قیمت تمام شده خودرو یعنی قیمت محاسباتی و قیمت بازار داریم، اضافه کرد: فعلاً به علت نوسانات حوزه کلان اقتصادی مانند ارز و جنبه‌های روانی بازار، برخی تقاضاها برای حفظ ارزش پول به طور غیرواقعی ایجاد شد.

رحمانی افزود: از ابتدای امسال تا کنون ۶ میلیون تقاضای خرید خودرو داشتیم در حالی که کل تولید خودرو، در سال، یک میلیون دستگاه است.

وی درباره نتایج قیمت گذاری خودرو بر مبنای ۵ درصد زیر حاشیه بازار گفت: خودرو از آبان تا اسفند پارسال تاکنون ۵ تا ۱۵ درصد کاهش قیمت داشت و از اسفند پارسال با موجدوم افزایش قیمت مواجه شدیم اما اکنون این روند کاهشی شده است.

رحمانی اضافه کرد: کاهش سود سپرده‌های بانکی از اسفند پارسال یکی از علل افزایش قیمت در موج دوم بوده و اکنون به علت کنترل نرخ ارز، قیمت‌ها کاهشی شده است.

وی با بیان اینکه خودرو پراید هزار و ۶۶۰ دلار وابستگی ارزی دارد، گفت: داخلی سازی این قطعات را آغاز کردیم و هر قدر ارزبری کمتری شود تأثیر نرخ خودرو از نوسانات نرخ ارز کمتر می‌شود.

رحمانی تاکید کرد: ساخت داخل و اصلاح ساختار را جدی گرفتیم و از خودرو ساز خواستیم اموال غیر تولیدی نداشته باشند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه برای اصلاح صنعت خودرو جدی هستیم، گفت: هر کدام از خودرو سازان بزرگ مکلف شدند اموال غیرتولیدی خود را بفروشند و از این محل، حداقل ۱,۰۰۰ میلیارد تومان برای رونق تولید، تأمین کنند.

وی اضافه کرد: نمایشگاه دائمی ساخت داخل برگزار کردیم.

رحمانی با اشاره به اینکه میانگین تولید روزانه خودرو، ۴ هزار دستگاه است، گفت: همیشه تعدادی خودرو در پارکینگ‌های خودروسازان موجود است و اکنون هم به علت تحریم و کمبود برخی قطعات، تعدادی خودرو در پارکینگ‌ها موجود می‌باشد که مشکل آن در حال حل شدن است.

وی ادامه داد: همزمان با تولید، خودروهای پارکینگ تحویل مشتریان می‌شود.

رحمانی با بیان اینکه قیمت تمام شده پراید ۱۱۱ حدود ۳۵ تا ۳۶ میلیون تومان است، افزود: قیمت بازاری آن اکنون حدود ۵۰ تا ۵۱ میلیون تومان است.

او ادامه داد: در پی آن هستیم تا شرایط عادی و کیفیت و تنوع و تیراژ خودرو، اصلاح شود.

رحمانی گفت: طرح ساماندهی و برنامه دو ساله داریم و خودرو سازی را به اهلش واگذار خواهیم کرد تا اصلاح شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: شاه بیت سیاست ما در سال ۹۷ حفظ وضع موجود تولید بود اما امسال علاوه بر آن، نهضت ساخت داخل است.‌

‌رضا رحمانی در ادامه برنامه گفت و گوی ویژه خبری با اشاره اینکه نرخ رشد صنعت تا پایان امسال می‌تواند افزایش یابد و مثبت شود، افزود: پارسال نرخ رشد صنعت، منفی بود و حجم تولید کاهش یافت.

وی ادامه داد: پارسال ۲۴ هزار و ۴۱۴ مورد برای کارهای صنعتی جواز گرفتند که در مقایسه با سال پیش از آن، ۱۶ و هشت دهم درصد افزایش و از نظر اشتغال هم ۱۵ و نیم درصد افزایش داشته است.

رحمانی گفت: پروانه بهره برداری در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، هفت درصد افزایش داشت و در اشتغالزایی هم ۲ و ۲ دهم درصد مثبت بود.

وی افزود: این نشان می‌دهد مردم امیدوارند و برای کار تولیدی انگیزه دارند. اما حجم تولید کاهش یافت و به همین علت رشد صنعت، منفی شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امسال بنا داریم در حوزه تولید قطعات، ۴۰۰ میلیون دلار داخلی سازی کنیم. برای عملی کردن این سیاست به نقدینگی و سرمایه در گردش نیاز داریم.

رحمانی افزود: بر اساس قانون، حداقل ۴۰ درصد تسهیلات بانکی باید به صنعت و معدن داده شود اما طبق آمار در سال ۹۷، حدود ۲۸ درصد عملی شد و بر اساس آمار ما، این رقم حتی کمتر بوده است.

وی گفت: تأمین نقدینگی برای رونق تولید، حیاتی است اما بانک‌ها معمولاً علاقمند هستند به دلالان و علاقمندان کار بازرگانی که پولدار هستند تسهیلات دهند زیرا بازگشت این تسهیلات در آنها بیشتر است.

رحمانی افزود: محور باید تولید باشد و بقیه سیاست‌ها باید با آن هماهنگ شود اما اکنون در برخی از بخش‌ها این گونه نیست.

وی در پایان سخنانش از سازمان صدا و سیما برای تدوین و ساخت برنامه‌هایی در جهت رونق تولید، تشکر کرد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
06:48 - 1398/04/12
رحمانی حیا کن صنعت را رها کن .
Iran, Islamic Republic of
06:54 - 1398/04/12
این وزیر یکی از ضعیف ترین وزرای تاریخ ایران میتونه باشه ، او با تسلیم شدن در مقابل مافیای خودرساز گذاشت هر غلطی خواستند کردند ، الان هم با این حرفها قصد توجیه گندکاریهای خودش رو داره
Iran, Islamic Republic of
07:03 - 1398/04/12
چرا برای جبران کاهش تولید واردات خودرو کار کرده را ازاد نمی کنند
Iran, Islamic Republic of
07:07 - 1398/04/12
تا دو روز پیش که میگفتین تولید بیشتر از تقاضاست معلوم نیست فازش چیه
Iran, Islamic Republic of
07:12 - 1398/04/12
خودرو سازان از این مساله سو استفاده می کنند و خروجی محصولات خود را کاهش داده اند تا قیمت را بالا ببرند برای کنترل بازار مثل همه محصولات دیگر باید شرایط ورود خودرو را اسان کرد و تعرفه را کاهش داد
کاج کبیر! باخت ۶ بر۱ در آسیا ۶ بار حذف از مرحله گروهی آسیا!
Iran, Islamic Republic of
08:23 - 1398/04/12
پس تولید خودروی ملی کجا رفت؟!
Iran, Islamic Republic of
08:38 - 1398/04/12
آره جون عمه ات
شما احتکار کنید
بعد بگید تقاضا ۶ برابره
اونا که تقاضا دارن همه شون دلالن
قیمت لگناتونو درست کنیدباید دنبال مشتری بدوید
Iran, Islamic Republic of
08:53 - 1398/04/12
مردم نادان وبیشعور خودش از بلای آسمانی بدتره
Iran, Islamic Republic of
11:52 - 1398/04/12
تنها راه تنظیم بازار خودرو این است که در آنها را ببندیم واز خارج وارد کنیم برای شش ماه امتحان کنید اگر چه همان سهام داران مانع این کار میشوند
Iran, Islamic Republic of
14:16 - 1398/04/12
خب چیکار کنم برات موقع پول گرفتن از ملت ب این چیزا ک فکر نمیکنید فقط میخواید پیشفروش کنید پول از ملت بگیرید حالا ک موعد تحویل شده میگین نمیتونیم تحویل بدیم
Iran, Islamic Republic of
20:15 - 1398/04/12
وقتی می بینید دارین ضرر می کنید تولید نکنید چرا فقط بفکر خودرو ساز هستین مردم چه گناهی کردن که ضرر شما از جیب مردم جبران بشه هیچ جای دنیا مثل شما نیست خودرو اشغال رو به قیمت یک ماشین خوب می فروشید تازه از یک سال قبل پولشو از مردم می گیرید بعد وقت تحویل به هر قیمتی دوس دارین تکمیل وجه می کنید بعدش تحویلشو بعد ۱۵۰روز میدین هیچ رقابتی هم نیست یا مردم هیچ حق انتخابی ندارن یعنی مردم بیچاره نمی تونن برای پول خودشون تصمیم بگیرن فقط باید اشغالهای شما رو بخرن اگه راست میگید جلوی واردات خودرو باز کنید ببنید قیمتها چطور میاد پایین
Iran, Islamic Republic of
00:26 - 1398/04/13
دروغگو.ماشین ها رو دستتون باد کرده میخوای با این دروغ ها مردم ساده بدبخت رو خام کنی ؟ ...
Iran, Islamic Republic of
00:31 - 1398/04/13
خودرو سازها از این مساله سو استفاده می کنند و جلو واردات خودرو را گرفته اند تا محصولات بی کیفیت خود را به هر قیمتی خواستند بفروشند
Iran, Islamic Republic of
00:45 - 1398/04/13
خدا یا تا کی باید این دروغ پردازیها را گوش کنیم والا بخدا خسته شدیم لعنت براین خودر سازان یک زمانی که التماس میکردن به مناسبتهای مختلف خودروهیشان را مردم خریداری کنند حالا چی شد
Iran, Islamic Republic of
01:42 - 1398/04/13
برای تامین نیاز بازار چکار کردید
ایا نباید تعرفه واردات خودرو کاهش یابد و واردات خودرو کارکرده با تعرفه زیر ۱۰در صد ازاد شود
Iran, Islamic Republic of
01:46 - 1398/04/13
تعرفه ۹۰ درصدی واردات خودرو بر چه اساسی تعیین شده و یا واردات خودرو کارکرده ای که استاندارد روز دنیا را دارد بر چه اساسی ممنوع شده
Iran, Islamic Republic of
08:23 - 1398/04/13
اون 200 هزار تا رو بدید تا آخر شهریور بیرون... گمرگ رو هم آزاد کنین والا دیگه پراید رو بیشتر 20 تا کسی نمیخره...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج