استقبال ایران از نقش‌آفرینی مکرون در مساله برجام
۸۸۳۶۴۴
۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲
۹۱۲۰ 
سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن استقبال از نقش آفرینی فرانسه برای کاهش تنش و اجرای برجام گفت: فرانسوی‌ها بخشی از برجام هستند و تلاش آنها را در چارچوب برجام و جزو وظایفشان برای زنده نگه داشتن توافق هسته ای تلقی می‌کنیم.

خبرگزاری ایرنا: سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن استقبال از نقش آفرینی فرانسه برای کاهش تنش و اجرای برجام گفت: فرانسوی‌ها بخشی از برجام هستند و تلاش آنها را در چارچوب برجام و جزو وظایفشان برای زنده نگه داشتن توافق هسته ای تلقی می‌کنیم.

«سید عباس موسوی»  با اشاره به سفر امانوئل بن مشاور امور دپیلماتیک رئیس‌جمهوری فرانسه به تهران و دیدارهای امروز وی با دبیر شورای عالی امنیت ملی و وزیر امور خارجه گفت: بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و بدعهدی طرف مقابل در تأمین منافع ناشی از حضور در برجام، جمهوری اسلامی ایران در داخل برجام به دنبال مکانیزم‌هایی بود تا تعهداتش را کاهش دهد و در این راستا شاهد تقلاها و تلاش‌های دیپلماتیک در سطح منطقه و جهان هم بودیم.

وی ادامه داد: زمانی که آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شد، چنین تقلایی را مشاهده نکردیم زیرا اقدام آمریکا نقض آشکار برجام بود و اکنون که ایران برای تعادل‌بخشی و ایجاد توازن میان تعهدات و حقوق خود در برجام، برخی از تعهداتش را کاهش داده است، شاهد ابراز نگرانی، صدور بیانیه و چنین تلاش‌هایی هستیم.

درهای دیپلماسی باز است

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه اضافه کرد: ما ضمن پایبندی به توافقات خود، به طرف مقابل گفته‌ایم پای حقوق ملت ایران خواهیم ایستاد و نمی‌توانیم از آن بگذریم. این مسئله هم در نامه رئیس‌جمهور به سران کشورهای ۱+۴ و هم در بیانیه‌ها و گفته‌های مسئولان کشور، به طرف مقابل اعلام شده است. با وجود پیگیری این خط از سوی ایران، ما درب دیپلماسی را نبسته‌ایم و درهای گفت و گو باز است.

موسوی با تاکید بر اینکه هدف ما افزایش تنش و ایجاد تقابل نیست، تصریح کرد: سفرها و تلاش‌هایی که از سوی برخی از کشورهای اروپایی انجام می‌شود، در این چارچوب است. ما هم به صورت علنی و هم به صورت خصوصی به آنها اعلام کرده‌ایم که شنونده نقطه نظرات شما هستیم. منتهی اگر دنبال کاهش تنش هستید، باید ببینید ریشه این تنش از کجا شروع شده است.

پیشنهادی به طور رسمی دریافت نکرده‌ایم

موسوی در پاسخ به این سوال که آیا مکرون در گفت‌وگو با رئیس‌جمهور مشخصاً پیشنهاد بازگشت آمریکا به گروه ۱+۵ و کمیسیون مشترک برجام را مطرح کرده است؟ یادآور شد: این مسئله از سوی رسانه‌ها مطرح شده است. هنوز جمهوری اسلامی ایران پیشنهادی را به صورت رسمی دریافت نکرده است. البته من هم موضوعاتی نظیر فریز در برابر فریز را شنیده‌ام.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا تهران علامتی از طرف مقابل پس از کاهش تعهدات برجامی دریافت کرده است؟ خاطرنشان کرد: در این مدت سیگنال ویژه‌ای که نشان دهد اروپایی‌ها شروع به انجام تعهدات‌شان کرده باشند، نداشته‌ایم اما رفت و آمدهایی که به ایران انجام می‌شود را نفی نمی‌کنیم و اعلام هم کرده‌ایم اگر تلاش‌ها با حسن نیت باشد، می‌پذیریم و شنونده خواهیم بود و هر گامی که در راستای کاهش تنش باشد و به دیپلماسی و گفت‌وگو کمک کند را مثبت تلقی می‌کنیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا سفر امانوئل بن به تهران در راستای سفر میانجیگرایانه شینزو آبه به تهران است؟ بیان کرد: من اسم این کار را میانجیگری نمی‌گذارم اما اینکه در راستای کاهش تنش‌هاست، را تائید می‌کنم. هدف اعلامی آنها این مسئله است و ایران نیز مخالفتی با این تلاش‌ها ندارد.

اینستکس مقدمه اجرای تعهدات اروپاست

موسوی درباره ارتباط سفر مشاور رئیس‌جمهور فرانسه با آخرین وضعیت اجرای اینستکس هم گفت: احتمال دارد یکی از موضوعاتی که در این سفر مطرح شود، همین مساله باشد. با این حال، ما به طرف مقابل گفته‌ایم اینستکس مقدمه تعهدات برجامی اروپا است.

وی با یادآوری اینکه اروپایی‌ها ۱۱ تعهد در حوزه‌های مختلف را داده‌اند که در بیانیه کمیسیون مشترک برجام پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای منتشر شد، عنوان کرد: آنها به انجام این ۱۱ مورد متعهد شده و به ایران اطمینان دادند که علیرغم خروج آمریکا از برجام، در این حوزه‌ها فعالیت خواهیم کرد تا شما از منافع اقتصادی برجام منتفع شوید.
این دیپلمات ارشد کشورمان اظهارداشت: اینستکس مکانیزم تسهیل‌کننده تجارت است تا ۱۱ تعهد دیگرشان را اجرا کنند که تا این لحظه در همین اینستکس نیز مانده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: تا این لحظه، جز خبر راه‌اندازی و اعلام اینکه می‌خواهند براساس آن، یکی، دو معامله انجام دهند، اقدام خاصی انجام نشده است. اگر هم این سازوکار راه بیفتد و مبالغ زیادی هم در آن قرار گیرد، اینستکس مقدمه‌ای برای اجرای تعهداتشان است و نه اصل تعهدشان.

انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:52 - 1398/04/19
تو عجب احمقی هستی که فکر کردی مکرون الان میاد کاری مثبتی میکنه!! :) یه مشت ساده لوح امور کشور ایرانو گرفتن دستشون
Iran, Islamic Republic of
11:55 - 1398/04/19
کشورهای اروپایی که برجام راامضاکردند اهداف امریکارادنبال میکنندامریکاازبرجام خارج شدوبه کشور فرانسه والمان وانگلیس دستور داده تا آنچه اومیخواهداینها انجام دهند واروپانمیتواندمستقل فکرکندوکاری راانجام دهد.مانبایدبرجامی دیگرداشته باشیم فرداموشکی راهم جمع کنندوبعد به ماحمله کنند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
حمله کنند توکه ازخداته مگه نمیخوای بجنگی یاتواشپزخانه ای
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
خوب حمله کنن تو امثال تو میروید میجنگید و شهید میشوید مگه شهادت بده؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:55 - 1398/04/19
کشورهای اروپایی که برجام راامضاکردند اهداف امریکارادنبال میکنندامریکاازبرجام خارج شدوبه کشور فرانسه والمان وانگلیس دستور داده تا آنچه اومیخواهداینها انجام دهند واروپانمیتواندمستقل فکرکندوکاری راانجام دهد.مانبایدبرجامی دیگرداشته باشیم فرداموشکی راهم جمع کنندوبعد به ماحمله کنند
Iran, Islamic Republic of
12:37 - 1398/04/19
بد نیست نطر موافقان را هم منتشر کنی تا یک طرفه به قاضی نرفته باشی.
Czech Republic
12:41 - 1398/04/19
بدبختای ترسو تا اروپا تهدید کرد کمیسیون ویژه برجام تشکیل میده افتادن به پای ماکرون ..الان اروپا که هیچ امتیاز جدیدی نداده استقبال از نجات برجام یعنی بازگشت ایران بدون دستاورد .همه میدونن آمریکا واسه نجات برجام تحریم را فریز نمیکنه مگه مذاکرات در مورد موشکی و منطقه ای محور مذاکره باشه ..حتما قبول کردین شرایط امریکا که اینقد خوشحالین
Iran, Islamic Republic of
16:43 - 1398/04/19
هنوز به بازگشت کفتارها دل بستید.
۲ ماه ۲ماه این دوسال رو هم میخواهید سر کنید......
ترفند خوبیه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج