کاغذ نیست، کتب درسی کاغذی حذف می‌شود؟
۸۸۴۰۰۴
۲۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰
۶۷۴۶ 
معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آموزش و پرورش با اشاره به افزایش قیمت کمک درسی گفت: مسئله افزایش قیمت و مشکلات مربوط به تامین کاغذ برای سال تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ مطرح است.

ایلنا نوشت: معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آموزش و پرورش با اشاره به افزایش قیمت کمک درسی گفت: مسئله افزایش قیمت و مشکلات مربوط به تامین کاغذ برای سال تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ مطرح است.

علی باقرزاده (معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آموزش و پرورش) با اشاره به آخرین آمار از چاپ و توزیع کتب درسی و قیمت آنها با توجه به گران شدن کاغذ گفت: برای تهیه کتاب‌های سال تحصیلی آینده یعنی سال تحصیلی ۹۸-۹۹ از قبل کاغذ مورد نیاز را خریداری کرده بودیم و این افزایش بهای کاغذ تاثیری روی قیمت کتاب‌ها ندارد. بخشی از کتاب‌های اول تا ششم ابتدایی به علاوه پایه دهم تا دوازدهم در رشته‌های ریاضی، تجربی، فنی و حرفه‌ای و کاردانش و همچنین کتاب‌های تکمیلی استعدادهای درخشان از طریق سامانه فروش کتاب‌ عرضه شد و قریب به اتفاق آنها به فروش رسید.

وی ادامه داد: از اول مرداد ماه فرصت ویرایش در سامانه کتاب درسی صورت می‌گیرد و پایه‌های اول و دهم که در واقع پایه های ورودی هستند، هم می‌توانند از ۲۴ تیر ماه به بعد ثبت‌نام‌هایشان را انجام بدهند.

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آموزش و پرورش اضافه کرد: قیمت کتب درسی نسبت به سال قبل در دوره ابتدایی حدود ۱۰ درصد، در دوره اول متوسطه ۱۰ درصد و در متوسطه دوم بین ۱۵ تا ۱۷ درصد افزایش پیدا کرده است. مسئله افزایش قیمت کاغذ و مشکلات مربوط به تامین کاغذ برای سال تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ مطرح است.

باقرزاده‌زاده افزود:‌ قاعدتا تا این تاریخ باید کاغذ را تهیه و قیمت پایه آن را استخراج می‌کردیم، اما به دلیل اینکه نوع ارز تخصیص داده شده به کاغذ فعلا روشن نیست، این مسائل همچنان نامعلوم هستند. ما تا سال تحصیلی آینده زمان مختصری داریم و باید تا مهر ماه ۹۹ چاپ کتاب‌های درسی را شروع کنیم و حتما باید کاغذ خریداری شود و در اختیار چاپ و نشر افست قرار بگیرد.

وی درباره ارتباط با نظام صنفی رایانه‌ای کل کشور و ادعای آنها مبنی بر توزیع تبلت‌های ارزان قیمت به جای کتب درسی گفت: این مساله سال‌هاست که در دنیا مطرح شده، اما آن دسته از کشورهایی که مشکل کاغذ و فناوری ندارند هم به هیچ عنوان کتب تحصیلی دانش‌آموزان را حذف نکردند. میزان ارتباط دانش‌آموزان با تبلت و یا هرگونه ابزاری که او را به شاهراه اطلاعاتی متصل می‌کند، جزو بحث‌های جدی تربیتی است. استفاده از فناوری اطلاعات در تدریس به خصوص اینکه بخواهیم کتاب را حذف کرده و تبلت در اختیار دانش‌آموزان قرار دهیم، از طرف کنشگران اقتصادی مطرح شده نه صاحبنظران تعلیم و تربیت.

باقرزاده با بیان اینکه حذف کتب درسی به دلیل کمبود کاغذ قابل قبول نیست، گفت: درست نیست که ما به دلیل مشکلات موجود در زمینه کاغذ بخواهیم کتب درسی را حذف کنیم و به جای کتاب، ابزاری در اختیار دانش‌آموز قرار بدهیم که همه صاحبنظران حوزه تعلیم و تربیت و حتی کارشناسان سلامت درباره استفاده زیاد از اینگونه ابزارها توصیه‌ها و نظرات جدی دارند. به هر حال مشکلات فیزیکی که خیلی از افراد به دلیل ارتباط دائم با گوشی موبایل و تبلت پیدا می‌کنند، ناشی از همین مسئله است، اما ما منکر استفاده از فناوری اطلاعات در روند تدریس نیستیم.

وی ادامه داد: باید دید فناوری چقدر می‌تواند با حفظ اصول تعلیم و تربیت به بهبود یادگیری کمک کند. ما می‌توانیم برای ارتقا کیفیت آموزشی بخشی از فناوری را در تعلیم و تربیت مورد استفاده قرار دهیم به هر حال این به معنای نبودن ارتباط و یا باور نداشتن نقش فناوری در آموزش نیست. قطعا ارتباطاتی میان آموزش و پرورش و نظام صنفی رایانه‌ای کل کشور وجود دارد، اما فناوری آموزشی نیز در توزیع تبلت خلاصه نمی‌شود.

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آموزش و پرورش در پایان اظهار داشت: در حال حاضر روش‌هایی وجود دارد که بدون استفاده از تبلت و گوشی موبایل می‌توان از فناوری استفاده کرد، مانند اتاق‌ها یا کلاس‌های هوشمند که یک سیستم فناوری جدید یادگیری در بر می‌گیرند، به نظرم فناوری آموزشی باید به سمت کلاس‌های هوشمند پیش برود نه توسعه سخت‌افزاری که آموزش را فردی کرده و کارهای گروهی را محدود می‌کند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:17 - 1398/04/20
کتابهای پسرم رو که نگاه میکردم دیدم اولش نوشته سخنی با همکاران ۶ صفحه! بعد سخنی با والدین ۵ صفحه! علاوه بر تصویر روی حلد یه صفحه تصویر و عنوان هم داخل کتاب بود در مجموع میشد ۱۵ صفحه از یه کتاب رو حذف کرد که برای ۵ کتاب حداقل ۵۰ صفحه یا ۲۵ برگ میشه.
لطفا اگر با همکاراتون کاری داشتید براشون جلسه بگذارید، لازم نیست اول هر کتاب کلی برگه حروم کنید و وزن کتاب رو بیخودی برای بچه های ابتدایی سنگین کنید.
Iran, Islamic Republic of
10:26 - 1398/04/20
از برکات دولت روحانی است
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
تا 1400 با روحانی.مبارکشون باشه.
Iran, Islamic Republic of
10:48 - 1398/04/20
چه اشکال دارد .ازسهمیه بعضی از روزنامه ها ومجلاتی که مطالب انها دردی را دوا نمی کند برای کتب درسی دانش اموزان استفاده شود ?
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
چراکاغذنیست پس اونهمه پلاکارد وبترها وعکسها وپرچمهای کاغذی که درراهپیماییهاتلف میشه ویک ساعت بعدمراسم هاوراهپیماییهاکف خیابان یاتوی ظرفهای اشغال میریزه چیه مثل اینه که میگن پول نیست چراپول هست امادست اقایان کاغذهست انهم فراوان امانه برای دانش اموزفقیر وبدبخت بلکه برای شعاروتبلیغات نویسی وبرای سرگردان کردن اوناییکه کاراداری دارندهی فتوکپی ومدرک وکوفت وزهرماربیارصرفه جویی میکنند امانه درجاییکه لازمه بلکه ازسهم من وتو
Iran, Islamic Republic of
11:26 - 1398/04/20
تو مطالعه و یادگیری هیچی مثل نسخه چاپی نیست. این نسخه های الکترونیکی روی چشم اثر بدی می ذاره. یادمه تو دوران ارشد مجبور بودم نسخه های الکترونیکی کتابها را بخونم چشم ها و سرم خیلی درد می گرفت. به جای این که نسخه های چاپی کتابها رو حذف کنید برید جلوی اسرافهای دیگه رو که تو زمینه کاغذ میشه رو بگیرید. برید جلوی دلال ها رو بگیرید که باعث قطعی همه چیز شدند. متاسفانه همیشه به جای اینکه مسئله رو به صورت ریشه ای حل کنید صورت مسئله رو پاک می کنید.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
ببخشید تو این کامنت به جای قحطی اشتباهی نوشتم قطعی. لطفا نظرمو چاپ کنید.
Iran, Islamic Republic of
11:40 - 1398/04/20
خاک تو سرتون
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
تو شرایط تحریم اون افغانیایی که میذارید برن مدرسه و آخرشم با همون سوادشون فحشمون بدن و به دروغ میگن تو ایران حق تحصیل ندارن و اخراج کنید کلی از هزینه کاغذ کم میشه
Iran, Islamic Republic of
11:52 - 1398/04/20
دستمال کاغذی ها را جمع کنید
Iran, Islamic Republic of
12:36 - 1398/04/20
من از سال 1342تا سال 1347 که دوره ابتدائی را میخواندم دفتر چه هائی بود که به دفتر کاهی معروف بود توی انها مشق مینوشتم اگر باخودنویس می نوشتیم جوهر روی انها پخش می شد حالا هم اینقدر دفتر وکتاب وکاغذ حیف ومیل می شود که به همان سالها بر می گردیم
پاسخ ها
علیم
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
من در تمام دوران تحصیلم کتابهایم را طوری نگه میداشتم که باعث تعجب هم کلاسیهایم میشد. اما چه فایده که مرجعی برای جمع آوری این قبیل کتب برای استفاده مجدد افراد کم بضاعت وجود نداشت .. ای کاش مراکزی برای خرید کتابهای دست دوم که به نسبت سالم بودن کتاب برای آن نرخ تعیین کنند ایجاد شود که مطمئنا در این شرایط اقتصادی مورد استقبال همه قرار میگیرد.
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1398/04/20
بسلامتی
پاسخ ها
الف
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
کتابهای کام به گام وکمک درسی که معلمان با بخش خصوصی وکتاب فروشی ها قرداد دزصد ی برای معرفی کتاب به شااگردان میکنند اموز ش وپرورش جلوگیری کنه تا کمبود جبران بشه متشکرم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
ای خاک برسرتون آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند خدا به داد سال جدید برسه
Iran, Islamic Republic of
21:16 - 1398/04/22
بنده کتابهای دوران تحصیل خودرا هنوز دارم و صحیح وسالم هستند باید کتابهای درسی را تمیز ومرتب نگهداری کرد وسال بعد از آن استفاده کرد چه عیبی دارد؟؟؟ وبا این کار کلی ارز عاید کشور ودولت می شود واز اسراف کاری هم جلو گیری می شود ...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج