روسیه: به آمریکا درسِ عبرت داده شد
۸۸۴۲۵۵
۲۱ تير ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۴
۹۳۷۰ 
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: در جلسه روز گذشته شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هیچ کشوری از سیاست های آمریکا در مقابل ایران حمایت نکرد و برخلاف آن خواستار اجرای برجام شدند تا درس عبرتی به آمریکا داده شده باشد.

ایرنا: سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: در جلسه روز گذشته شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هیچ کشوری از سیاست های آمریکا در مقابل ایران حمایت نکرد و برخلاف آن خواستار اجرای برجام شدند تا درس عبرتی به آمریکا داده شده باشد.

«ماریا زاخارووا» امروز پنجشنبه در جمع خبرنگاران داخلی و بین المللی در ساختمان وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به نشست اخیر شورای حکام به درخواست آمریکا برای بررسی توافق هسته‌ای با ایران اظهار داشت: همه می‌دانیم که سیاست آمریکا بر فشار حداکثری بر ایران استوار شده است تا شاید از این طریق بتواند مردم این کشور را علیه حکومت خود بشوراند و تغییری در حاکمیت ایران ایجاد کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه با تقدیر از رویکرد حرفه‌ای و بی طرفانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام گفت: پایبندی تمامی طرف‌ها به تعهداتشان ضامن بقا و اجرای برجام است و روسیه از همه طرف‌ها می‌خواهد که به پیمان‌ها و تعهدات خود عمل کنند.

روسیه: درسِ عبرتی به آمریکا داده شد

وی ادامه داد: موضع واشنگتن نه تنها از حمایت آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای برخوردار نیست، بلکه مورد انتقاد جدی قرار می‌گیرد، علت اصلی تنش در مورد معامله هسته‌ای ایران سیاست ایالات متحده با هدف تغییر قدرت در ایران است.

زاخارووا ادامه داد: نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که دیروز به درخواست آمریکا برگزار شد یک تناقض مضحک بود چرا که واشنگتن یک سال پیش از آن به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای خارج شد و تمام تعهدات خود را زیر پا گذاشت اما امروز از ایران می‌خواهد که تمام شرایط معامله هسته‌ای را به شکل ویژه رعایت کند.

وی گفت: جهان می‌داند که آمریکا در عین حال بیش از یک سال است که ایران را تحت فشار قرار داده است تا از برجام خارج شود و به دیگر کشورها نیز فشار می‌آورد تا برجام را اجرا نکنند.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز دیروز در نشست شورای حکام گفت: نشست کنونی بسیار غیرعادی است و ویژگی خاص آن این است که در خصوص وضعیت اورانیوم با غلظت پایین صحبت می‌کنیم که معمولاً مدنظر قرار نمی‌گیرد زیرا هیچ ریسکی برای انتشار سلاح اتمی در جهان ندارد.
ای دیپلمات بلند پایه روس گفت: هر عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی حق دارد ذخایر نامحدود اورانیوم غنی شده دارای غلظت پایین در اختیار داشته باشد بویژه اگر تحت کنترل بین المللی قرار داشته باشد. این موضوع نمی‌تواند باتوجه به رعایت پیمان ان پی تی و توافقنامه پادمان‌های آژانس نگران کننده باشد.

وی ادامه داد: گام‌هایی که ایران برمی دارد رابطه چندانی با اختیارات شورای حکام ندارد، مراکز هسته‌ای ایران تحت نظارت دقیق بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارند و دولت ایران تمام اقدامات ممکن برای کمک به آژانس را بکار می‌گیرد و شفافیت تمام اقدامات را تامی ن می‌کند.

اولیانوف افزود: یادآوری می‌کنم محدودیت حجم اورانیوم غنی شده با غلظت پایین و سطح غنی سازی آن تدابیر داوطلبانه در چارچوب برجام محسوب می‌شود که تهران علاوه بر تعهدات معمولی در چارچوب پیمان منع انتشار سلاح هسته‌ای برعهده گرفت به همین دلیل صرف نظر کردن از این محدودیت‌ها مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ فقط در کمیسیون برجام بررسی می‌شود و اعلام می‌کنم که کمیسیون به این مساله می‌پردازد.

وی اظهار داشت: برگزاری نشست ویژه شورای حکام به پیشنهاد آمریکا بود کشوری که برجام را معامله بد توصیف کرده و در مسیر نابودی آن حرکت کرد. اما عجیب است که آمریکا اهمیت برجام را درک می‌کند و تلاش می‌کند تا اجرا شود اما معلوم نیست چرا فقط تهران باید آن را اجرا کند. در واقع آمریکا با خودداری از انجام تعهدات خود در معامله هسته‌ای اجازه هر گونه درخواست از دیگران را از دست داده است.

نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی خاطرنشان کرد: البته گام‌هایی که تهران برمی دارد شور و شوق برنمی انگیزد اما با درک با آن برخورد می‌کنیم. دلایل اولیه این تدابیر ایران مشهود است مفاد برجام از مدتها پیش و به طور عمده نقض شده است و همانطور که می‌دانیم آمریکا آن را نقض کرده است و به این وسیله به یکی از دستاوردهای بسیار مهم دیپلماتیک جهان و قطعنامه شورای حکام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل ضربه سخت وارد شده است.

اولیانوف با بیان اینکه جامعه جهانی خروج آمریکا از برجام را نپذیرفته است، اضافه کرد: در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ به تعهدات واشنگتن اشاره شده است که برخلاف تعهدات تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را احیا کرد و برای بکارگیری همه جانبه و فراملی آن برای سلب هر گونه امکان کسب منافع اقتصادی ایران از برجام تلاش می‌کند.

وی ادامه داد: بی‌شرمی اقدامات آمریکا در این است که به خود اجازه می‌دهد دولت ایران را به خاطر آنکه طوری اقدام می‌کند که واشنگتن تلاش کرده است، سرزنش کند.

اولیانوف افزود: برجام فقط برای حل مسائل هسته‌ای هدف گیری نشده است بلکه برقراری روابط تجاری و اقتصادی با ایران را هدف قرار داده بود و قرار بود در ازای محدود کردن داوطلبانه برنامه هسته‌ای و افزایش همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی، همه تحریم‌ها در مورد ایران لغو شود. فقط تحمل و شکیبایی ایران امکان حفظ برجام را داد و تمام مسئولیت اخلال در فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس برعهده آمریکا قرار دارد.

مقام روس با دعوت از شرکت کنندگان در نشست شورای حکام برای محکوم کردن اقدامات ضدایرانی آمریکا خاطرنشان کرد که واشنگتن باید از ایجاد مزاحمت و ممانعت از اجرای تعهدات شرکت کنندگان در برجام خودداری کند.
وی افزود: آمریکا باید به اجرای تعهدات خود مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بپردازد. به عنوان اولین گام، واشنگتن باید از تحریم نفتی ایران صرف نظر کند. این مساله موجب متشنج شدن اوضاع خلیج فارس شده است و بر سیستم امنیت بین المللی تأثیر منفی گذاشته است.

وی افزود: اطمینان دارم که اجرای پایدار برنامه جامع اقدام مشترک فقط بر اساس پایبندی همه طرف‌های درگیر در آن به تعهدات خود با حفظ موازنه منافع و تکیه بر اصل اقدام متقابل تأمین می‌شود. طرف روسی بر آمادگی خود برای ادامه جستجوی راهکارهای قابل قبول برای حل مسائل موجود در چارچوب کمیسیون مشترک برجام ادامه می‌دهد و از همه شرکت کنندگان در این توافق بین المللی می‌خواهیم به طور دقیق و کامل از مفاد برجام پیروی کرده و برای تقویت امنیت بین المللی و برتری قانون در روابط بین المللی از خود خویشتنداری و حکمت نشان دهند.

انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
01:32 - 1398/04/21
خخخخخخ حسابی گذاشته زیر بغلتون با این تعریفاش ....خب وقتی کاهش تعهدات برجام مورد مخالفت بین‌المللی باشه وایران مجبور به رعاتی ان باشه چه فرقی میکنه شورای حکام بررسی کنه یا کمیسیون مشترک برجام ...مهم اینه که هیچکس از کاهش تعهدات ایران در برجام حمایت نکرده م همگی خواستار اجرای کامل ان شدند حتی پس از خروج امریکا..ایا
پاسخ ها
فقط آلیس بنوشید
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
روسیه جلوی آمریکا آلیس خورد و به آمریکا نداد
ترامپ از این حرکت ناراحت شد.
Iran, Islamic Republic of
01:36 - 1398/04/21
تا وقتی تخلفات ایران در هسته‌ای اندک و ناچیز باشه از این روش و با تشویق و ترغیب سعی به لغو تصمیمات ایران میکنند اما وقتی این تخلفات از حدی فراتر بره همین روسیه اولین مخالف سرسخت میشه ..خیلی به این چاخان دل نبندین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
دقیقا خنجر از پشت میزنن
Iran, Islamic Republic of
01:44 - 1398/04/21
درود بر روسیه که دراین نشست حامی ایران بود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
اره واقعا درود!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
01:50 - 1398/04/21
این قدرسیابازی نکنیدتمامی شماعلیه ملت ایران دست شماتوی یه کاسه میباشد
Iran, Islamic Republic of
01:57 - 1398/04/21
روسها با زیرکی قصد داستند خواسته های ایران را گردن اروپا بندازن و خودشون فقط حمایت سیاسی بکنند .اروپا هم با معرفی اینستکس به روسیه و چین گفته باید در کانال سرمایه‌گذاری کنند .و این مورد رضایت روسیه و چین نیست و تمایلی به پیوستن به اینستکس ندارن
Iran, Islamic Republic of
02:29 - 1398/04/21
دلقک ترامپ واسه دلخوشی دخترش سیرک راه انداخت فکرکرده جامعه جهانی باچرت پرت هایی یک احمق همراهی میکنند؟؟؟؟دوره خاله خرس بازی هاتمام شده؟؟الان ازپشه بندوسایل دیگراستفاده میکنن...طفلی سنگ برداشته پشه بکشه!!!!چی قیافه میگیره نجات دنیا......
Iran, Islamic Republic of
04:17 - 1398/04/21
در نشست شورای حکام آژانس انرژی اتمی بکاهش تعهدات ایران مورد بررسی نبوده بلکه پیدا شدن اثار اتمی در انباری متروکه در تورقوزاباد اطراف تهران بررسی شده ..آژانس وجود مواد رادیواکتیو در انبار مذکور تایید کرده و موضوع در دست بررسی و راستی ازمایی هست ..
United Kingdom
05:12 - 1398/04/21
چرا میگی نظر بذار وقتی نظرات رو حذف میکنی ومنتشر نمیکنی ...
منم اپلیکیشنت رو حذف میکنم ، و یکی دیگه که احترام به نظرمردم حالیش باشه نصب میکنم ...
پاسخ ها
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
کلا این اپلیکیشن های خبری فقط کمی از صدا و سیما بهترن
اما رسالت شون اصلی سانسوره
Iran, Islamic Republic of
05:44 - 1398/04/21
تمام واقعیت ها را می دانید ولی یک قدم برای حفظ برجام برنداشته اید.
Iran, Islamic Republic of
06:45 - 1398/04/21
چقدر عالی صحبت کرده این آقای میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی. به خصوص اینکه این صحبت ها را در نشست آژانس زده! دستش درد نکنه، عالی، عالی، عالی!! به دقت بخونید و لذت ببرید!!!
Iran, Islamic Republic of
11:01 - 1398/04/21
حالا تو مدافع ملت ایران شدی ؟ زمان جنگ ایران و عراق همین روسیه سلاح میداد به صدام ملعون جوانان عزیز این مردم رو میکشت ، برید خجالت بکشید، روسیه همیشه به ما ضربه زده، فقط فکر منافع خودشه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
عقده ای، نسل به نسل انسانها عوض میشن
Iran, Islamic Republic of
15:10 - 1398/04/22
روسیه هم خوب بلده موج سواری کنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج