مسکن از دلار جلو زد
۸۸۶۱۵۱
۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۳:۲۴
۶۸۶۲ 
براساس آمار اتحادیه املاک از ابتدا تا بیست و چهارم تیرماه ۱۳۹۸ فقط ۴۶۳۶ فقره خرید و فروش مسکن در شهر تهران انجام شده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۶۷ درصد کاهش نشان می‌دهد؛ هم‌چنین قیمت مسکن طی ۲۷ ماه گذشته ۲۰۵ درصد رشد داشته که هشت درصد بالاتر از قیمت روز دلار است.

ایسنا: براساس آمار اتحادیه املاک از ابتدا تا بیست و چهارم تیرماه ۱۳۹۸ فقط ۴۶۳۶ فقره خرید و فروش مسکن در شهر تهران انجام شده که نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۶۷ درصد کاهش نشان می‌دهد؛ هم‌چنین قیمت مسکن طی ۲۷ ماه گذشته ۲۰۵ درصد رشد داشته که هشت درصد بالاتر از قیمت روز دلار است.

رسیدن میانگین قیمت مسکن شهر تهران به رقم بی‌سابقه‌ متری ۱۳.۳ میلیون تومان در خردادماه ۱۳۹۸ با افت بی‌سابقه معاملات در شش سال اخیر همراه شد. جدیدترین وضعیت بازار ملک که از سوی مصطفی‌قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک ارایه شده از افت ۳۹ و ۶۷ درصدی قراردادهای خرید و فروش به ترتیب در کل کشور و شهر تهران در ۲۴ روز ابتدای تیرماه حکایت دارد. این مقدار افت معاملات تهران در ماه‌های غیر از فروردین، دست کم از سال ۱۳۹۲ تا کنون بی‌سابقه بوده است.

مسکن از دلار جلو زد

طبق آمار اتحادیه املاک، در ۲۴ روز ابتدای تیرماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۳۳ هزار و ۷۵۸ قرارداد خرید و فروش مسکن در کل کشور به امضا رسیده که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۳۹ درصد کاهش یافته است. هم‌چنین در این مدت ۵۵ هزار و ۷۶۱ اجاره‌نامه منعقد شده که نسبت به ۲۴ روز ابتدای تیرماه سال گذشته ۴ درصد کمتر شده است.

در شهر تهران اما روند نزولی خرید و فروش مسکن تشدید شده است. از یکم تا بیست و چهارم تیرماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۴۶۳۶ قرارداد خرید و فروش ملک در تهران منعقد شده که نسبت به زمان مشابه سال قبل ۶۷ درصد افت نشان می‌دهد. در این مدت هم‌چنین ۱۴ هزار و ۴۴۹ اجاره‌نامه به امضا رسیده که از افت ۱۳ درصدی نسبت به ۲۴ روز ابتدای تیرماه سال گذشته حکایت دارد.

مسکن از دلار جلو زد

اما گمانه‌زنی‌ها از چشم‌انداز قیمت ملک حاکی از آن است که احتمالاً بازار مسکن نفس‌های آخر صعود را می‌کشد. مقایسه رشد بازار مسکن نسبت به ارز در روز ۲۵ تیرماه ۱۳۹۸ نشان می‌دهد که از ابتدای دو سال قبل تا کنون قیمت مسکن ۲۰۵ درصد و قیمت دلار ۱۹۷ درصد رشد داشته‌اند. با این حساب، اگر نوسانات نرخ دلار به عنوان مبنایی برای جهش قیمت مسکن تلقی شود ظرفیت این بازار تکمیل شده است. کارشناسان نیز روند نزولی یا دست کم متمایل شدن رشد قیمت ماهیانه به صفر را محتمل‌ترین گزینه در این بازار می‌دانند.

مصطفی‌قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک می‌گوید: بر اساس گزارش مشاوران املاک در هفته‌های اخیر شاهد کاهش ۸ تا ۱۸ درصدی قیمت‌های پیشنهادی مالکان در پنج منطقه از تهران بوده‌ایم.

مهدی روانشادنیا، کارشناس بازار مسکن نیز می‌گوید: با وجود افت شدید معاملات، رشد ماهیانه قیمت در اردیبهشت ماه ۱۲ درصد و در خرداد ۵ درصد بود. یعنی در شرایطی قرار گرفته‌ایم که بازار از لحاظ توان خرید مصرف‌کننده، قفل شده و تقاضای مؤثر بسیار محدود شده است.

وی با بیان این‌که اگر شرایط فعلی ادامه پیدا کند، عملاً تابستان امسال پایان افزایش قیمت مسکن خواهد بود، تاکید کرد: شرایط تثبیت قیمت طبق روال گذشته برای چهار تا پنج سال اتفاق خواهد افتاد که در سه سیکل رونق و رکود قبلی اینگونه بوده است. بدین صورت که نرخ افزایش قیمت‌ها کمتر از تورم عمومی خواهد بود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
ایران تحریم شده از هر سو
Iran, Islamic Republic of
04:49 - 1398/04/26
دروغ محض
کجا دلار تو دوسال ۱۹۷ درودگران شده
دلار دوسال قبل ۳۶۰۰تومن قیمت داشت که با قیمت ۱۲هزار۵۰۰تومان۲۴تیرماه ۳۲۰درصد تورم رو نشون میده
مسکن هم از قیمت متری ۴تومن به متری ۱۳۳۰۰ رسیده که تورم ۳۳۰درصدی داره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
حضرت عباسی چارش جمع کردن بنگاهها مسکن واملاکه. آخه تحقیق کوچولو کنید ببینید بعضی از این بنگاهدارا در چه حدی هستن. چه جوری مجوز میدن به اینا. البته جسارت نشه به تعدادی اندک که درستکارن
Iran, Islamic Republic of
07:28 - 1398/04/26
الا لعنت الله ظالمین...ایهاالناس سخت ترین روزهای زندگیمو دارم میبینم بخدا نمیگذره.خونه ندارم.کارگرم..دیگه هیچ هیچ امیدی به زندگی ندارم
پاسخ ها
ب
United Arab Emirates
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
خدا کمکتون کنه, این مسولان بی فکر که هیچ امیدی بهشون نیست
Iran, Islamic Republic of
08:18 - 1398/04/26
خونه نیمه دوم سال وسال آینده ارزانتر میشود فعلا نخرید.
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
دقیقا همین طوریه مسکن تا ۴۰ درصد ارزان میشه
Iran, Islamic Republic of
09:32 - 1398/04/26
چند ماهه میگن صعود قیمت مسکن نفس های اخرشو میکشه...ولی داره همچنان با قدرت نفس میکشه و سر به فلک میزنه...چون بازار دست قدرتمنداست نه مردم عادی که با گرون شدن خونه...از رونق بیفته...
Iran, Islamic Republic of
10:24 - 1398/04/26
هرکی نیاز داره بخره , اگر به امید دروغهای انتخاباتی اینا موندین پنجاه سال دیگه عقب میفتین
Iran, Islamic Republic of
10:29 - 1398/04/26
همان طور که قیمت دلار از 19 تومن به 12 رسید مطمئنا قیمت زمین و مسکن هم باید نصف بشه و میشه
پاسخ ها
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
من املاکی هستم هرکس ملک بخره باخته قیمت میادپایین رکودصددرصدی بازارمسکن روگرفته حالاهرکس میخوادگوش کنه هرکه میخوادگوش نکنه هرکس توی این بازارملک بخره توچندماه اینده ضررزیادی خواهددادشایدمن املاکی هستم نبایداین روبگیم چون شماهاخریدنکنیدمن وامثال من ضررمیدیم ولی قیمت ها ارزش خریدرونداره قیمت کاذبه وحباب زیادی داره وملک ومسکن رفت توچهارسال رکودکامل
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
آقا حسین املاکی. شمااملاکیهااز دلالها بدترین. قیمتهارو شما املاکیها نجومی کردین برای گرفتن کمیسیون بیشتر والبته کمیسیونهای ازبیخ وبن مشکلدار. توبه کنید. وقتی روستای ما هشت تابنگاه داره ببینیدچه خبره دیگه.
Iran, Islamic Republic of
12:07 - 1398/04/26
تا یکی دو ماه دیگه قیمت مسکن به اضافه مالیات بر عایدی هست.چرا مردم رو گمراه میکنید.میگید ارزون میشه حتما همون طوری که پراید ارزون شد
Iran, Islamic Republic of
12:16 - 1398/04/26
من خودم خونموفروختم جابجابشم دیگه نتونستم بخرم پولم بی ارز ش شد همون خونه خودم بخوام بخرم ۵برابربایدبزارم روش اگه بخاطرزن و بچه هام نبودخودکشی میکردم لعنت به هرچی ظالمه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج