امیر عابدزاده: کاسیاس مثل پدرم خداحافظی کرد
۸۸۶۵۷۲
۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۱
۴۷۸۱
بعد از دو فصل بازی در ماریتیمو، اتفاقی عجیب نیست اگر تیم‌هایی بهتر در لیگ‌های معتبرتر سراغ امیر عابدزاده را بگیرند و برای جذب این دروازه‌بان 26 ساله تلاش کنند.

ایران ورزشی: بعد از دو فصل بازی در ماریتیمو، اتفاقی عجیب نیست اگر تیم‌هایی بهتر در لیگ‌های معتبرتر سراغ امیر عابدزاده را بگیرند و برای جذب این دروازه‌بان 26 ساله تلاش کنند. امیر البته در روزهایی که تکلیف انتقال یا ادامه حضورش در ماریتیمو مشخص نشده با تمرکز کامل به اردوی این تیم رفته و حتی در دیدارهای تدارکاتی نیز بازی کرده. با او که الگوی خود را ایکر کاسیاس معرفی کرده، درباره خداحافظی دروازه‌بان اسپانیایی و شباهت‌های آن به وداع احمدرضا عابدزاده با فوتبال صحبت کردیم و البته امیر از شرایط خود در ماریتیمو گفت و همچنین شایعه‌ای که درباره حضورش در پرسپولیس منتشر شده بود.

تو در فصل نقل و انتقالات پیشنهادهایی دریافت کرده‌ای اما فعلا در تمرینات ماریتیمو شرکت می‌کنی. انتقال تو به باشگاهی دیگر منتفی شد یا هنوز می‌توانی جدا شوی و پیراهن تیم جدیدی را بپوشی؟

پیشنهاد که داشتم و دارم اما شرایط خیلی از باشگاه‌های خواهان طوری بود که حاضر نشدند مبلغ درخواستی ماریتیمو برای صدور رضایتنامه را پرداخت کنند.

مگر ماریتیمو چه قیمتی روی تو گذاشته؟

باشگاه مبلغی به‌عنوان کف تعیین کرده که 4 میلیون یورو است. البته اگر باشگاه‌های خواهان جلو بیایند شاید این مبلغ افزایش هم پیدا کند. این اتفاق برای خیلی از بازیکنان ماریتیمو رخ داده و انتقال‌شان در دقیقه 90 منتفی شده. به‌عنوان مثال یک تیم عربستانی برای جذب مهاجم تیم ما پیشنهاد 500 هزار یورویی داد اما روز مذاکره باشگاه 200 هزار یورو بیشتر خواست و این انتقال منتفی شد.

یعنی امکان دارد برای تو هم این اتفاق بیفتد؟

چرا که نه. باشگاه‌های اروپایی در فروش بازیکن سختگیر هستند و به همین راحتی آنها را از دست نمی‌دهند. من هم چون قرارداد دارم و بازیکنی حرفه‌ای هستم نباید حاشیه‌ای در این زمینه ایجاد کنم. باید به قراردادم پایبند باشم و فعلا تمرکزم را روی ادامه حضور در ماریتیمو بگذارم تا ببینم در روزها و هفته‌های بعد چه اتفاق‌هایی رخ می‌دهد.

یعنی تا 31 آگوست که آخرین روز نقل و انتقالات فوتبال اروپا است صبر می‌کنی؟

دقیقا اما نه به این معنی که تمرکزم روی حضوری موفق در ماریتیمو نباشد. حدود یک ماه و 15 روز دیگر وقت دارم و خیلی از بازیکنان در این زمان به باشگاه‌های جدید منتقل می‌شوند. به همین دلیل است که می‌گویم هنوز ادامه حضورم در ماریتیمو صددرصد نیست.

وقتی در ماه‌های اخیر اتفاق جدیدی برای تو رخ نداده، امکان دارد که در این یک ماه و نیم آینده با باشگاهی جدید توافق کنی؟

ایجنت من در حال مذاکره با باشگاه‌های دیگر است. انتقال در فوتبال اروپا پروسه‌ای نیست که یک روزه به نتیجه برسد. باید از اواسط نیم‌فصل دوم فصل قبل مذاکره‌ها آغاز شود و در نقل و انتقالات به نتیجه برسد. به‌عنوان مثال دروازه‌بان موریرنسه 5 هفته مانده به پایان فصل آسیب دید و دیگر بازی نکرد. همان زمان ویتوریو گیمارش او را خرید تا این فصل از وجودش استفاده کند. ایجنت من هم در حال مذاکره است و تا وقتی او و ماریتیمو با باشگاه جدیدی به توافق نرسند باید صبر کنم.

اسم باشگاه‌هایی که ایجنت تو و ماریتیمو با آنها در حال مذاکره است را می‌گویی؟

وقتی صددرصد نیست دوست ندارم اسم باشگاهی را بگویم. علاقه‌ای ندارم این اسامی باعث شود تا برخی فکر کنند بازارگرمی می‌کنم. باشگاه‌ها در حال مذاکره با ماریتیمو هستند و الان هر حرفی بزنند به مدیر برنامه و مدیر ماریتیمو می‌گویند. البته ایجنت من پیام مدیران ورزشی برخی تیم‌ها را نشان می‌دهد و من هم در جریان پیشنهادها قرار می‌گیرم. باید بایستم تا باشگاه‌ها با هم مذاکره کنند و بعد نتیجه اعلام شود.

مهرداد محمدی پیراهن آوس را پوشید و شاید مهدی طارمی هم با ریو آوه به توافق برسد و حضور در لیگ پرتغال را تجربه کند. حضور بازیکنان ایرانی تا چه حد می‌تواند همراه با موفقیت باشد؟

امیدوارم که هم مهرداد محمدی و هم مهدی طارمی - در صورت حضور- موفق شوند و بتوانند نماینده خوبی برای فوتبال ایران باشند. البته این را هم بگویم که بازی در پرتغال سخت است اما خوشحالم که 3 سال خوب کار کرده‌ام و همه به‌عنوان یک ایرانی نگاه مثبتی به من دارند. یکی دو روز قبل هم با پورتیمونسه بازی کردیم که دروازه‌بان ثابت تیم ملی ژاپن در جام ملت‌های آسیا را دیدم. او دروازه‌بان تیم حریف ما بود و دقایقی با هم صحبت کردیم چون نیم فصل است به پرتغال آمده، از او پرسیدم اینجا خوب است؟ که در جواب گفت خوب است اما ما باید طوری کار کنیم که درهای اروپا به روی بازیکنان ایرانی و ژاپنی بیشتر باز شود.

از نظر فنی دروازه‌بان خوبی است؟

خوب است که در جام ملت‌های آسیا در تمام بازی‌ها حضور داشت و همراه ژاپن به فینال رسید. البته خودش می‌گفت در پورتیمونسه رقیب سرسختی دارد و تلاش می‌کند به ترکیب اصلی برسد. او با اینکه از تیم ملی ژاپن آمده و در یک باشگاه متوسط بازی می‌کند اما هنوز اطمینان ندارد که صددرصد بازی می‌کند. در اروپا بازیکن‌سالاری نیست، باید بجنگی تا بازی کنی.

تو در مصاحبه‌های قبلی‌ همیشه گفته‌ای که الگویت ایکر کاسیاس است. این دروازه‌بان باتجربه بعد از حمله قلبی که چند ماه پیش سراغش آمد، یکی دو روز قبل تصمیم گرفت برای همیشه از فوتبال خداحافظی کند. این خداحافظی حتما ناراحتی تو را به همراه داشته. همینطور است؟

اتفاقا خبری در رسانه‌های پرتغال منتشر شده که کاسیاس به کادرفنی پورتو اضافه شده و کارش را در پست جدید آغاز کرده. کاسیاس دروازه‌بان بزرگی بود که افتخار داشتم در چند بازی مقابل او به میدان بروم. هیچ‌وقت یادم نمی‌رود که از یوتیوب واکنش‌های او را می‌دیدم و از این دروازه‌بان الگو می‌گرفتم. کاسیاس دروازه‌بانی است که تمام افتخارات را کسب کرده، از فتح یورو بگیرید و به جام‌جهانی و لیگ قهرمانان اروپا برسید. او سال‌ها بهترین دروازه‌بان اسپانیا و حتی اروپا بود و کسی نیست که به کاسیاس افتخار نکند. حالا این اتفاق برای او افتاده اما سلامتی یک نعمت بزرگ است که با هیچ چیز دیگری نمی‌توان عوض کرد. همین که کاسیاس کنار خانواده‌اش است و با آرامش زندگی می‌کند، اتفاق مهمی است که می‌توانست طور دیگری رقم بخورد.

شاید اگر این اتفاق برای کاسیاس رخ نمی‌داد، او مثل بوفون تا 42، 43 سالگی هم می‌توانست بازی کند. این خداحافظی را می‌خواهم به وداع زودهنگام پدر تو از فوتبال ربط بدهم؛ احمدرضا عابدزاده که اگر آن مشکلات برایش پیش نمی‌آمد، می‌توانست حداقل تا 40 سالگی بازی کند.

پای پدر من را پزشکان قبلی خوب عمل نکردند و فکر می‌کنم که علمش را نداشتند. با این عمل سال‌ها به او ضرر زدند و بعد هم که مقابل ژاپن کتفش آسیب دید. ماجرای پدر من هم شبیه کاسیاس است و هم کمی با او فرق می‌کند. کاسیاس اینقدر مصدومیت نداشته که پدر من داشته. پدرم سر، کتف و پایش را گذاشت تا افتخار کشورش باشد. هنوز که هنوز است احمدرضا عابدزاده از ذهن‌ها نرفته و هر وقت صحبت از او می‌شود همه یاد بازی‌های درخشان و البته لبخندهای منحصر به فردش می‌افتند.

اما فوتبال بی‌رحم با کسی تعارف ندارد. حالا می‌خواهد ایکر کاسیاس باشد یا احمدرضا عابدزاده.

قبول دارم که فوتبال بی‌رحم است. پدرم هنوز با درد زانو می‌خوابد و شاید باورتان نشود برخی اوقات به دلیل درد شدید از خواب بیدار می‌شود. او زندگی‌اش را گذاشت تا دل مردم شاد شود. کمتر دیده‌ام که درباره پدرم منفی حرف بزنند و همیشه به نیکی از او یاد می‌کنند. پدرم هم از این بابت خوشحال است، حتی اگر دردهایی در زانوی خود داشته باشد. مهم این است که قلب و ذهنش در آرامش هستند و البته خودش هم هیچ‌گاه نخواسته از مسیر دیگری بالا بیاید و در چشم‌ها باشد.

از شباهت‌های این دو خداحافظی گفتی، کمی هم از تفاوت‌‌هایش بگو.

پدرم از ناحیه پا و سر مصدوم شد و کاسیاس مشکل قلبی پیدا کرد. البته تمام این اتفاق‌ها در فوتبال هست ولی باید نکته‌های مثبت را هم دید. خیلی از فوتبالیست‌ها بودند که در زمین دچار حمله قلبی شدند و فوت کردند. کاسیاس باید شکرگزار باشد که آسیب جدی‌تری به او وارد نشد و الان می‌تواند هم در فوتبال- به‌عنوان مربی - باشد و هم کنار خانواده.

از کاسیاس بگذریم. چند هفته قبل و در روزهایی که بحث خداحافظی علیرضا بیرانوند مطرح بود، برخی مدعی شدند که تو در فهرست خرید پرسپولیس هستی و مذاکره‌هایی نیز انجام شده. این اخبار واقعیت داشت؟

چه بگویم، می‌نویسند و منتشر می‌کنند اما همه می‌دانند من 2 فصل دیگر با ماریتیمو قرارداد دارم. اگر هم قرار بود انتقالی انجام شود باید باشگاه‌ها با هم صحبت می‌کردند که فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی افتاده باشد. اتفاقا در هفته‌های اخیر برای پدر من هم شایعه‌ای ساختند که می‌خواهد به‌عنوان مربی دروازه‌بان‌ها وارد کادرفنی پرسپولیس شود. خبری که اصلا واقعیت نداشت اما نمی‌دانم عده‌ای با چه اهدافی چنین شایعه‌هایی را منتشر می‌کنند.

فکر می‌کنم تو تصمیم داری همچنان در اروپا بمانی و فعلا قصد بازگشت به لیگ ایران را نداری.

من دنبال رشد هستم و دوست دارم هر روز پیشرفت کنم. من از نونهالان در پرسپولیس بازی کردم و آنجا را خانه خودم می‌دانم اما نه پیشنهادی دریافت کردم و نه حرفی به میان آمد. در این مدت از هواداران پرسپولیس پیام‌های بسیاری دریافت کردم که همه می‌گفتند در اروپا بمان و پیشرفت کن. همانطور که خودم دنبال پیشرفت هستم، آنها هم چنین نظری دارند.

تو در نخستین اردوی تیم ملی با مارک ویلموتس شرکت کردی. نظرت درباره سرمربی جدید تیم ملی ایران چیست؟

مربی باانگیزه‌ای است که در همین مدت کوتاه ارتباط مناسبی با بازیکنان برقرار کرده. او در اردوی تیم ملی شرایط بازیکنان را درک کرد و نگاه مثبتی به همه داشت. به شخصه خیلی مشتاقم تا از مارک ویلموتس نکته‌های جدیدی یاد بگیرم. همچنین مربی دروازه‌بان‌ها که واقعا کارش را بلد است و همه از فعالیت زیر نظر او راضی بودیم.

خیلی‌ها منتظرند تو را بیشتر از قبل درون دروازه تیم ملی ببینند. این اتفاق چه زمانی رخ می‌دهد؟

با توجه به فهرست جدید تیم ملی که از میان بازیکنان داخلی انتخاب شد، احساس می‌کنم مارک ویلموتس دنبال فرصت دادن به همه بازیکنان است. من هم باید تلاش کنم تا از موقعیت‌ها استفاده کنم و به دروازه تیم ملی برسم.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:29 - 1398/04/27
خخخخخخ کاسیاس رو با پدرت مقایسه میکنی عموووو، ساقیت کیه
Romania
11:09 - 1398/04/27
اخه مگه بابات خداحافظی کرد مگه تو بقل کی بودی عمه خخخخخ
Iran, Islamic Republic of
11:20 - 1398/04/27
خیلی خنده داره تو داری دروازه بان افسانه مادرید رو با پدرت مقایسه می کنی ،محض رضای خدا یه خورده فکر کن ،معلومه مال مفت بدجوری بهت چسبیده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
عابدزاده دروازبان افسانه ای ایران واسیاست به نظرم قیاس مع الفارقی نکرده اگه مقایسه کرده هم کاسیاس وهم عقاب اسیا دوتا از بهترینهای اروپا ودنیا بودن احمدرضا عابدزاده یکی از نوابغ فونبال اسیا وایرانه والبته مهمتراز همش پرسپولیس
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج