ایران هفدهمین تولیدکننده گل در جهان است
۸۸۶۸۷۳
۲۸ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۹
۱۸۴۷ 
رئیس هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان گل و گیاه با بیان این که به دلیل نبود زیرساخت های لازم، ۴۰ درصد گل و گیاه تولید داخل از بین می رود گفت: ایران در جایگاه هفدهم تولید گل در جهان است اما سال گذشته فقط ۹۸ میلیون دلار درآمد از صادرات گل داشته است.

خبرگزاری تسنیم: رئیس هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان گل و گیاه با بیان این که به دلیل نبود زیرساخت های لازم، ۴۰ درصد گل و گیاه تولید داخل از بین می رود گفت: ایران در جایگاه هفدهم تولید گل در جهان است اما سال گذشته فقط ۹۸ میلیون دلار درآمد از صادرات گل داشته است.

 غلامعلی ابراهیمی با اشاره به اینکه در ابتدای انقلاب اسلامی، کشور ایران وارد کننده گل و گیاه بود، افزود: امروز با 4500 هکتار سطح زیر کشت گل، گیاهان زینتی و آپارتمانی و درخت و درختچه های زینتی یکی از صادرکنندگان گل در منطقه هستیم.

وی گفت: در زمینه تولید گل های تک شاخه ای، آپارتمانی، گل های شاخه بریده و درختچه های زینتی بیش از 58 هزار نفر اشتغال مستقیم در کشور وجود دارد.

او افزود: هم اکنون بصورت سالانه 2 میلیارد و 700 میلیون گل بصورت شاخه بریده،3 میلیارد و 200 میلیون انواع گلهای فضای سبز، باغچه ای، درخت و درختچه های زینتی و 700 میلیون انواع گلهای آپارتمانی در کشور تولید می شود. این تعداد گل در 4 قطب تولید کشور یعنی تهران، مازندران، مرکزی و خوزستان تولید می شود.

ابراهیمی با اشاره به جایگاه هفدهم ایران در تولید جهانی گل و گیاه، گفت: میزان صادرات ایران از این مقدار تولید، 98 میلیون دلار در سال 97 بود در حالیکه ما توان صادرات بیش از 800 میلیون دلار در سال را داریم.

وی با اشاره به بازار بزرگ منطقه شامل کشورهایی چون روسیه، عراق، کشورهای حوزه اوراسیا، کشورهای شرق ایران و حاشیه خلیج فارس گفت: 95 درصد این کشورها وارد کننده گل و گیاه هستند که با تامین 10 درصد این بازار می توانیم یک میلیارد و 200 میلیون دلار درآمد داشته باشیم.

ابراهیمی بزرگترین مشکل را در این صنف، ناتوانی در تولید محصول رقابتی به دلیل هزینه بالای تولید و مالیات بر ارزش افزوده عنوان کرد و افزود: زیرساخت های لازم برای صادرات بوجود نیامده است و به همین دلیل بیش از 40 درصد گل و گیاه تولید داخل از بین می رود که با تمهیدات لازم و ایجاد فرصت های صادراتی می توان آنرا به فرصت صادرات تبدیل کرد.

مدیرکل گلخانه ای وزارت کشاورزی با بیان اینکه بسیاری از واحدهای تولید گل و گیاه کشور بصورت گلخانه های کوچک و متوسط است که اغلب بازار داخلی را نشانه گرفته اند، گفت: ایجاد تشکل ها و تجمیع تولید یکی از بهترین راه ها برای دستیابی به بازارهای خارجی و کاهش هزینه های صادرات است.

غلامرضا تقوی افزود: تولید در مقیاس کوچک علاوه بر اینکه برای تولیدکننده هزینه های بالایی را در بر دارد باعث می شود از عهده هزینه های بین راهی برنیامده و بازار خارجی را از دست بدهد.

تقوی گفت: دولت می تواند با احداث گلخانه ها و واحدهای تولیدی بزرگ، حمایت و اعطای تسهیلات و ترزیق دانش فنی باعث رونق در صادرات گل و گیاه شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:07 - 1398/04/28
چه فایدهلندمملکتش وباگل میچرخونه ایران بااینهمه ثروت عرض ندار وبودجه ومنابع کشورخرج افغانیامیکنه وشغلامونم اشغال کردن
Iran, Islamic Republic of
10:45 - 1398/04/28
من اول فکر کردم منظورتان گل است
نگو گل بود
Sweden
13:41 - 1398/04/28
باید سراغ کشت خشخاش و تولید تریاک و صادرات ان به خارج کرد .
کشت بمنظور صادرات را ازاد کنید
Iran, Islamic Republic of
13:51 - 1398/04/28
شاید ایران هفدهمین تولیدکننده گل باشد، ولی قطعا اولین مصرف کننده کل در جهان است
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج