دستمزدهای غیرمعقول و دیوانه‌کننده بازیگران در تاریخ سینما
۸۸۷۶۶۳
۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۳
۶۹۲۴
در ادامه می‌خواهیم شما را با بازیگرانی آشنا کنیم که برای یک فیلم خاص یا یک فرانچایز دستمزد‌هایی گرفته‌اند که نه تنها شما بلکه خودشان نیز تصورش را نمی‌کردند.

برترین‌ها: در دیدگاه عمومی، تمامی بازیگران سینما ثروتمند هستند. اگر چه این تصور تا حدود زیادی و در اغلب موارد درست است، اما به قول معروف ثروتمند داریم تا ثروتمند! وقتی پای دستمزد‌های دیوانه‌کننده برای فیلم‌های بزرگ به میان می‌آید بسیاری از بازیگران و ایجنت‌های آنان به خوبی می‌دانند که چطور قرارداد امضا کنند.

اما سوال این است که چطور بالاترین دستمزد در هالیوود به بازیگری تعلق می‌گیرد؟ این موضوع به مسیری که بازیگر طی کرده وابسته است. برخی به خاطر نام بزرگشان و برخی دیگر به خاطر جوایز اسکاری که گرفته‌اند درخواست دستمزد‌های سنگین می‌کنند.

در ادامه می‌خواهیم شما را با بازیگرانی آشنا کنیم که برای یک فیلم خاص یا یک فرانچایز دستمزد‌هایی گرفته‌اند که نه تنها شما بلکه خودشان نیز تصورش را نمی‌کردند.

۱. ویل اسمیت

بالاترین دستمزد دریافتی: ۱۰۰ میلیون دلار

دستمزدهای غیرمعقول و دیوانه‌کننده بازیگران در تاریخ سینما

اگر چه در سال‌های اخیر فیلم‌های او موفقیت گذشته را نداشته‌اند، اما ویل اسمیت بازیگری است که سرمایه‌گذاری روی او جواب می‌دهد و قدرت ستارگی او که با فیلم‌هایی مانند «روز استقلال» (Independence Day) در دهه ۱۹۹۰ شروع شد می‌تواند تضمین کننده موفقیت هر فیلمی در باکس آفیس باشد و این قدرت در جدیدترین اثر او با نام «علاء‌الدین» (Aladdin) که یک لایو اکشن اقتباسی جدید از کمپانی دیزنی است نیز دیده می‌شود.

ویل اسمیت در سال ۲۰۱۲ بار دیگر لباس‌های مشکی خود را به تن کرده و با «مردان سیاه‌پوش ۳» (Men In Black ۳) به سینما‌ها بازگشت تا فرانچایزی که در سال ۱۹۹۷ آغاز شده بود را تکمیل سازد. بازگشت او موفقیت‌آمیز بود و علاوه بر مبلغی بالا بخشی از فروش خوب فیلم را نیز به عنوان دستمزد دریافت کرد. این فیلم ۶۲۴ میلیون دلار فروش داشت که حدود ۱۰۰ میلیون دلار آن به اسمیت رسید.


۲. جانی دپ

بالاترین دستمزد دریافتی: ۶۸ میلیون دلار

دستمزدهای غیرمعقول و دیوانه‌کننده بازیگران در تاریخ سینما

یکی از استراتژی‌های برنده در هالیوود این است که سوار قطار یک فرانچایز شده و نگذارید این قطار متوقف شود و در ادامه حتی اگر دیدید دستمزدی بیشتر از لیاقتتان دریافت کرده‌اید به روی خودتان نیاورید. در سال ۲۰۱۱ و پس از انتشار چهارمین قسمت از مجموعه فیلم‌های «دزدان دریایی کارائیب» (Pirates of the Caribbean) حتی خود جانی دپ نیز اعتراف کرد که برای بازی در این فیلم دستمزدی «خنده‌دار» دریافت کرده است. چقدر دستمزد از نظر دپ «خنده‌دار» است؟!

جانی دپ برای ۴ فیلم اول این فرانچایز تا سال ۲۰۱۱ نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار دستمزد دریافت کرده بود که ۵۵ میلیون دلار آن برای قسمت چهارم با عنوان «سوار بر امواج ناشناخته» (On Stranger Tides) بود. این فیلم در زمان خود پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینما بوده و هزینه ساخت آن از ۴۰۰ میلیون دلار نیز فراتر رفت که بخش زیادی از آن را دستمزد دپ تشکیل می‌داد. دستمزد دپ برای قسمت پنجم این مجموعه حتی بالاتر بود. با این وجود بیشترین دستمزدی که جانی دپ تاکنون برای بازی در یک فیلم دریافت کرده ۶۸ میلیون دلار و فیلم «آلیس در سرزمین عجایب» (Alice in Wonderland) بوده است.


۳. هریسون فورد

بالاترین دستمزد دریافتی: ۶۵ میلیون دلار

دستمزدهای غیرمعقول و دیوانه‌کننده بازیگران در تاریخ سینما

یکی از دیگر استراتژی‌های موفق برای بالا بردن دستمزد‌ها این است که مدت طولانی از یک نقش دور بمانید و هنگامی که استودیو‌ها نیاز بسیار شدیدی به بازگشت شما دارند برای بازگشت درخواست دستمزدی هنگفت داشته باشید. این همان اتفاقی بود که با موافقیت هریسون فورد برای بازگشت به فرانچایز «ایندیانا جونز» و قسمت «ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین» (Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull) در سال ۲۰۰۸ رخ داد.

فورد به جای درخواست دستمزدی سنگین برای این بازگشت خواهان قراردادی شد که بر اساس آن او، استیون اسپیلبرگ به عنوان کارگردان و جرج لوکاس در نقش نویسنده داستان درصد قابل توجهی از فروش فیلم را به عنوان دستمزد بردارند. این فیلم ۸۰۰ میلیون دلار فروش داشت که ۶۵ میلیون دلار آن به فورد رسیده و او را در میان پردرآمدترین سلبریتی‌های سال ۲۰۰۹ قرار داد. اکنون که قسمت پنجم این مجموعه در راه است باید دید که هریسون فورد چه مقدار دستمزد برای حضور خود دریافت خواهد کرد.


۴. رابرت داونی جونیور

بالاترین دستمزد دریافتی: ۷۵ میلیون دلار

دستمزدهای غیرمعقول و دیوانه‌کننده بازیگران در تاریخ سینما

هنگامی که قرار شد رابرت داونی جونیور نقش «مرد آهنی» (Iron Man) را بازی کند بسیاری این تصمیم را ریسکی بزرگ تصور کردند، اما ۱۱ سال پس از آن فیلم، جونیور برای یک دهه گذشته همواره بالاترین دستمزد‌ها را دریافت کرده و از ستاره‌های قابل اعتماد هالیوود بوده است. رابرت داونی جونیور تنها برای سه روز فیلمبرداری در فیلم «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» (Spider-Man: Homecoming) ۱۵ میلیون دستمزد دریافت کرد.

او همچنین برای «انتقام‌جویان» (The Avengers) مبلغ ۵۰ میلیون دلار و برای دنباله آن با نام «انتقام‌جویان: عصر اولتران» (Avengers: Age of Ultron) نیز دستکم ۴۰ میلیون دلار دستمزد دریافت کرد که با دستمزد‌های بعدی او قابل مقایسه هم نیستند. داونی جونیور برای هر کدام از فیلم‌های «مرد آهنی ۳» (Iron Man ۳) و «انتقام‌جویان: نبرد ابدیت» (Avengers: Infinity War) دستکم ۷۵ میلیون دلار دستمزد گرفته است. باید توجه داشت که این رقم تنها دستمزد ثابت وی بوده و عایدی کلی او برای این نقش‌ها بسیار بیشتر از این اعداد بوده است.


۵. لئوناردو دی کاپریو

بالاترین دستمزد دریافتی: ۵۰ میلیون دلار

دستمزدهای غیرمعقول و دیوانه‌کننده بازیگران در تاریخ سینما

در زمان انتشار فیلم «تلقین» (Inception) در سال ۲۰۱۰، کریستوفر نولان کارگردانی بود که با توجه به مجموعه فیلم‌های بتمن، می‌توانست موفقیت در باکس آفیس را تضمین نماید هر چند اولین فیلم‌های او مانند «ممنتو» (Memento) و «حیثیت» (The Prestige) علیرغم تحسین برانگیز بودن نتوانستند عملکرد خوبی در زمینه فروش داشته باشند. فیلم «تلقین» داستانی بسیار تازه و متفاوت داشت و در شرایطی که دنباله‌ها و راه‌اندازی‌های مجدد بزرگی در تابستان آن سال اکران می‌شدند، موفقیت فیلم در هاله‌ای از ابهام قرار داشت. حضور لئوناردو دی کاپریو در نقش اصلی نیز بر خطرناک بودن این قمار می‌افزود.

دی کاپریو برای کاهش فشار بر سازندگان موافقت کرد که کمی از دستمزد همیشگی ۲۰ میلیون دلاری خود برای هر فیلم کوتاه بیاید و در مقابل بخشی از سود فیلم را به خود اختصاص داد. بر اساس قرارداد او و نولان، این دو درصدی از فروش بلیط‌های فیلم قبل از کسر هزینه‌های استودیو را به عنوان دستمزد دریافت می‌کردند که بر اساس برآورد‌ها درآمدی دستکم ۵۰ میلیون دلاری را برای دی کاپریو در پی داشت.


۶. ساندرا بولاک

بالاترین دستمزد دریافتی: ۷۰ میلیون دلار

دستمزدهای غیرمعقول و دیوانه‌کننده بازیگران در تاریخ سینما

یک اسکار ارزش بسیار بیشتری از طلای به کار رفته در آن دارد و در صورتی که در بهترین زمان ممکن دستتان به این مجسمه طلایی برسد می‌توانید دستمزد خود را یک شبه به مقدار قابل توجهی افزایش دهید و این همان اتفاقی است که برای ساندرا بولاک بعد از کسب جایزه اسکار به خاطر بازی در فیلم «نقطه کور» (The Blind Side) رخ داد. بعد از آن بود که بولاک برای فیلم بعدی‌اش به نام «جاذبه» (Gravity) به کارگردانی آلفونسو کوارون مبلغ ۲۰ میلیون دلار پیشاپیش دستمزد دریافت کرد، مبلغی که بالاترین دریافتی یک بازیگر زن تا آن دوران بود. علاوه بر این، بر اساس قراردادی که بولاک بسته بود، ۱۵ درصد از فروش فیلم نیز به وی تعلق بگیرد. «جاذبه» حدود ۷۰۰ میلیون دلار فروش داشت و بر اساس برآوردها، عایدی نهایی بولاک از این فیلم به ۷۰ میلیون دلار رسید.

با توجه به اینکه بخشی از فروش نسخه‌های ویدیویی در بخش خانگی و دیگر درآمد‌های فیلم نیز به بولاک می‌رسد، درآمد این بازیگر زن از فیلم «جاذبه» بسیار فراتر از ۷۰ میلیون دلار خواهد بود.


۷. جیم کری

بالاترین دستمزد دریافتی: ۳۰ میلیون دلار

دستمزدهای غیرمعقول و دیوانه‌کننده بازیگران در تاریخ سینما

گاهی اوقات بازیگران در قرارداد خود تضمینی را می‌گنجانند که بر اساس آن حتی در صورت شکست خوردن فیلم نیز آن‌ها دستمزد قابل توجه خود را دریافت می‌کنند. اما برخی دیر ترجیح می‌دهند ریسک کرده و به‌ای دستمزد بالایی که پیشاپیش می‌گیرند، تنها بخشی از فروش فیلم را به عنوان دستمزد خود تقاضا نماید. این همان کاری بود که جیم کری قبل از بازی در فیلم کمدی رمانتیک «مرد بله قربان گو» (Yes Man) در سال ۲۰۰۸ انجام داد.

ریسک کری جواب داده و با توجه به فروش ۲۳۰ میلیون دلاری فیلم، او ۳۰ میلیون از فروش فیلم را به جیب زده و در زمره پردرآمدترین سلبریتی‌های سال بر اساس فهرست مجله فوربس قرار گرفت.


۸. تام هنکس

بالاترین دستمزد دریافتی: ۶۰ میلیون دلار

دستمزدهای غیرمعقول و دیوانه‌کننده بازیگران در تاریخ سینما

تام هنکس بازیگری است که در ژانر‌های بسیار متنوعی بازی کرده است و سابقه فعالیت سینمایی به عنوان نویسنده، کارگردان و تهیه کننده را نیز داراست. علاوه بر این، اعتبار او به عنوان یکی از بهترین مردان هالیوود و استعداد جایزه اسکار بردنش نیز باعث شده که هنکس هیچ نگرانی در مورد دستمزد بالا گرفتن نداشته باشد. او برای بازی در فیلم «فارست گامپ» (Forrest Gump) که دومین جایزه اسکار را برایش به ارمغان آورد، به جای دستمزد بخشی از فروش فیلم را تقاضا کرده بود. از فروش ۷۰۰ میلیون دلاری این فیلم حدود ۶۰ میلیون دلار آن به هنکس رسید.

چند سال بعد، هنکس برای بازی در فیلم «نجات سرباز رایان» (Saving Private Ryan) نیز استراتژی مشابهی را در پیش گرفت و با توجه به موفقیت تجاری فیلم حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلار به جیب هنکس رفت.


۹. کامرون دیاز

بالاترین دستمزد دریافتی: ۴۲ میلیون دلار

دستمزدهای غیرمعقول و دیوانه‌کننده بازیگران در تاریخ سینما

همیشه بالاترین دستمزد‌ها برای فیلم‌های بلاک باستر و فرانچایز‌های بزرگ نبوده‌اند. کامرون دیاز برای بازی در فیلم کمدی کم هزینه «معلم بد» (Bad Teacher) در ابتدا تنها ۱ میلیون دلار دستمزد پیشاپیش دریافت کرد که در مقابل دستمزد‌های دیگر او بسیار ناچیز به شمار می‌رفت.

دیاز در مقابل این دستمزد کم، درصدی از فروش فیلم را درخواست کرده بود. فیلم «معلم بد» به یک کمدی پرفروش تبدیل شده و دیاز توانست از محل فروش خوب این فیلم ۴۲ میلیون دلار به جیب بزند.


۱۰. کیانو ریوز

بالاترین دستمزد دریافتی: ۴۵ میلیون دلار

دستمزدهای غیرمعقول و دیوانه‌کننده بازیگران در تاریخ سینما

این روزها، کیانو ریوز یک سوپراستار فیلم‌های اکشن است و به خاطر بازی در مجموعه فیلم‌های «جان ویک» (John Wick) مورد تحسین منتقدان و سینمارو‌ها قرار گرفته است. جالب این که وی برای قسمت اول این مجموعه ۱ تا ۲ میلیون دلار و برای قسمت دوم نیز ۲ تا ۲.۵ میلیون دلار دستمزد به علاوه بخشی از فروش فیلم دریافت کرده است. اما این مبالغ در مقابل دستمزدی که ریوز برای بازی در فرانچایز اکشن «ماتریکس» (The Matrix) دریافت کرده پول خرد هم به شمار نمی‌آید.

او برای بازی در هر قسمت از این مجموعه فیلم مبلغ ۱۵ میلیون دلار دستمزد خالص می‌گرفت که در سه فیلم به عدد ۴۵ میلیون دلار می‌رسد. اما درآمد‌های ریوز همینجا متوقف نمی‌شد، زیرا درصدی از فروش این سه‌گانه نیز به او تعلق می‌گرفت که عایدی او را حدود ۵ برابر و نزدیک به ۲۵۰ میلیون دلار از سه فیلم می‌ساخت.


۱۱. تام کروز

بالاترین دستمزد دریافتی: ۷۵ میلیون دلار

دستمزدهای غیرمعقول و دیوانه‌کننده بازیگران در تاریخ سینما

روزگاری بود که تام کروز به خاطر برخی جنجال‌های رفتاری، اعتقادی و خانوادگی ستاره‌ای افول کرده انگاشته می‌شد و کسی او را تضمین کننده باکس آفیس نمی‌دانست، اما مجموعه فیلم‌های «ماموریت غیرممکن» این باور را تغییر داد. بعد از یک عملکرد باکس آفیسی متوسط برای فیلم «ماموریت غیرممکن ۳» (Mission: Impossible ۳)، کروز و استودیو سازنده در قسمت چهارم با عنوان «پروتکل شبح» (Ghost Protocol) به سراغ کارگردانی مشهور به نام برد بِرد رفتند که با موفقیت فیلم و فروش ۷۰۰ میلیون دلاری آن همراه بود.

بر اساس قرارداد کروز، وی بخشی از فروش فیلم را به عنوان دستمزد دریافت می‎‌کرد که بر اساس برآورد‌های مجله فوربس حدود ۷۵ میلیون دلار برآورد شده است. با توجه به موفقیت تجاری دو قسمت اخیر دیگر این مجموعه، به نظر می‌رسد که عایدی تام کروز از فرانچایز «ماموریت غیرممکن» بیشتر از این عدد نیز شده است.


۱۲. آرنولد شوارتزنگر

بالاترین دستمزد دریافتی: غیرقابل محاسبه

دستمزدهای غیرمعقول و دیوانه‌کننده بازیگران در تاریخ سینما

در اوایل دهه ۲۰۰۰، آرنولد شوارتزنگر دیگر آن ستاره‌ای که دو دهه قبل بود به شمار نمی‌رفت، اما هنوز هم برتری‌هایی نسبت به دیگر بازیگران داشت که دستمزد بالای او را تضمین می‌کرد. تهیه‌کنندگان فیلم‌های «ترمیناتور» تصمیم گرفتند که برای قسمت سوم این مجموعه با عنوان «ترمیناتور ۳: خیزش ماشین‌ها» (Terminator ۳: Rise of the Machines) شوارتزنگر را برای نقش معروف ترمیناتور تی-۸۵۰ بازگردانند. اما شوارتزنگر درخواست‌های متعددی برای بازگشت به این نقش داشت.

اول از همه او خواسته بود که دستمزد ۲۹.۲۵ میلیون دلاری او تضمین شده باشد و یک بسته ۱.۵ میلیون دلاری شامل هزینه اقامت، محافظان، جت خصوصی و لیموزین نیز به او تعلق گیرد. همچنین در صورتی که فیلمبرداری‌ها بیشتر از مدت تعیین شده طول می‌کشید، شوارتزنگر ۱.۶ میلیون دلار دیگر نیز به ازای هر هفته اضافی دستمزد دریافت می‌کرد. جالب‌تر از همه این‌ها اینکه ۲۰ درصد از درآمد ناخالص فیلم نیز از فروش سینمایی گرفته تا فروش نسخه ویدیویی در بخش خانگی نیز به شوارتزنگر تعلق می‌گرفت.

منبع: looper

حسین علی پناهی
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:05 - 1398/05/02
بیهوده نتازید که مقصد خاک است......
Iran, Islamic Republic of
10:08 - 1398/05/02
حقشه ارنولد و فرانکی و راکی اینا تاریخ سینمای دوران ماهستتد
Iran, Islamic Republic of
10:46 - 1398/05/02
چیزی که برام جالبه، نبودن تورم یا کم بودنش هست! برای اونا 20 میلیون دلار همیشه 20 میلیون دلار هست و ارزشش تغییر نمیکنه!! مثلا 20 میلیون دلار 10 سال پیش با 20 میلیون دلار الان ارزش مشابهی داره! نبودن تورم و ثابت بودن ارزش پول برای من به عنوان یک ایرانی اصلا قابل درک نیست! زندگی بدون تورم واقعا چه شکلیه؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۲
از مردم زمان شاه بپرس
armita
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۲
این حرفتون ک دلار اونا هیچ تغییری نمیکنه اشتباهه چون مال اونا هم نسبت به چند دهه قبل تغییر کرده
اما صدالبته ک نسبت به ایران ک پولمون ثانیه ای ارزشش کم میصه بسیار بسیار ناچیزههه
Iran, Islamic Republic of
13:39 - 1398/05/02
تام کروز رفت دنبال برد برد و نتیجه شد ملیونها دلار سود
روحانی رفت دنبال برد_برد و هیچـــــــــی عاید ما نشـــــد
فقط به خاطر یک کسره ناقابل!!!
Iran, Islamic Republic of
14:59 - 1398/05/02
حالا اینا یه کاره مفید انجام دادن پول گرفتن مسئولای کشور ما که هیچ کاری نمیکننو بیش از اینا پول میقاپن
Germany
13:07 - 1398/05/03
ولی باید ی عکس قشنگ تر از رابرت میذاشتین :"/
Iran, Islamic Republic of
21:04 - 1398/06/05
خدا چه پولایی میگیرن .اونوقت من لنگ هزارت.منم.عدااالت کو
پاسخ ها
مهناز
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
عدالت توی جيب روحانیه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
باید تلاش کنی دفیق
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج